Prvi posao -Web developer

Pozdrav drugari,

U velikoj sam dilemi, da li sam spreman za prvi korak u profesionalne vode.

FRONT-END -HTML,CSS,SASS GULP,BOOTSTRAP,BOWER,ANGULAR ,JQUERY, JAVASCRIPT(core nisam pisao godinu dana koristim angular za sve , sa jquerry ajax i dom manipulation, animacije)

BACK-END - PHP I MYSQL POSLEDNJIH GODINU DANA RADIM U LARAVELU KOJI JE BRZ I SAVRSEN ZA RAD.

Tako da kao sto sam rekao zadnjih godinu dana proveo sam radeci aplikacije ANGULAR+LARAVEL. Projekti tezine tipa sajt za oglase sa komentarima ,ocenama, izbacivanje najpopularnijih ,pretrazivanje, itd.

Problem je sto sam potpuno nesiguran u svoje znanje core JAVASCRIPT , nisam koristio prototype, contructore i ostalo jer skolski projekti nisu veliki i nisam imao potrebu da koristim neke stvari kad sam sve uspevao sa frameworksima.

Dajte mi neki savet kako da se pripremim za posao ili praksu, da li sam pogresio sto sam se oslonio na rad u frameworksima , kako da razbijem tu nesigurnost i sta da krenem ‘ponovo’ uciti da bih mogao da se prijavim za pozicije javascript ili front-end developera.

Sta je to bez cega se ne moze ? :smiley:

Svaki komentar mi znaci. Veliki pozdrav !

Nisi pogrijesio, dapace, ali zvucis ko da ti fale neke osnove. Nađi si ovu knjigu: http://shop.oreilly.com/product/9780596517748.do
Malena je knjiga, pokriva bitne stvari core javascripta.
I ako ti je jasno ono sto citas, dok citas, onda si vjerojatno pokupio bitno. Ako nije jasno, okej, i dalje stignes naucit. I pri prijavi za posao nemoj mutit, nego reci tocno to sta si tu napisa - radio sam to i to, ovo su projekti iza mene. Na prvom zaposlenju neces bit zaduzen za arhitekturu aplikacije; lupat ces kod slican onome kojeg si lupao u angularu. U svakom slucaju, lista koja u sebi ima frontend framework i gulp/grunt je bolja od vecine prijava koje dolaze na posao junior frontend developera. Dapace, neke firme bi te uzele i kao seniora s figom u dzepu.

Hvala ti puno na odgovoru, fale mi osnove al to je vise posledica sto tek ucim 3 godine i odjednom je tu mnogo stvari. Cilj mi je bio da napravim nesto do kraja a od kad sam se upoznao sa Laravelom i Angularom nisam se vise vracao na osnove a kao sto su brzo naucene brzo su i isparile plus su framewroksi su lagani za razumeti.

Ovih dana cu preci tu knjigu, hvala na linku. Vec sam bio na jednom razgovoru za posao ali Laravel je bio glavni tako da sma imao hrabrosti al se na kraju nije oformio tim u kojem sam trebao raditi. U CV je sve realno jer mislim da je bolje kad se brze dokazes na poslu nego brze razocaras ljude.

Znaci mi ovo za samopouzdanje jer nemam iskustva kako izgleda prosecan junior developer i njegova prijava, tacnije ko mi je konkurencija :slight_smile:

Pazi, manjak samopuzdanja ti nece biti bas od pomoci, ako vec poznajes materiju.

Ja sam dosta stvari naucio kroz same projekte, odnosno dijelove projekta koje nisam znao odraditi.Obicno bih zavrsio na Google-u ili StackOverflowu i tamo slagao kockice koje fale :slight_smile: Ne postoji nijedan developer koji se ne koristi tom metodom i svi ne znaju sve :wink:

Naravno ne treba biti toliko samouvjeren, da prihvatas stvari koje ne poznajes ni u osnovi.Nadam se da si shvatio koji je moj point, sretno :slight_smile:

1 Like

Prosjecan junior developer na razgovoru za posao je osoba koja zna jaaaako malo, konvergira prema nista, ali tipicno s nekakvim papirom u ruci. Nazalost, to je prosjek.
Dobar i bitnije - zaposliv junior dev je osoba koja ima iza sebe nekakav projektic u kucnoj radinosti, i pokazuje generalni interes za posao koji ce radit (ie, samostalno doma uci i ostaje u korak sa divljim razvojem tehnologije koja je bas na frontend dijelu najizrazenija).
Odlican junior dev je onaj koji ima opipljiv kvalitetan projekt iza sebe, i zna razlikovat dobre prakse i patterne od zbrljanja i izmisljanja tople vode.

Normalna firma od juniora ocekuje samo jednu stvar - da uci i postaje bolji. Ne ocekuje se da zna sve o svemu. Pod normalna firma mislim na firmu koja nesto radi i razvija, a ne onu koja stanca 17 webova tjedno. Al takve tipicno i ne trebaju i ne zele platit developera koji zna.

Hvala na odgovoru,
Uz StackOverflow i druge izvore pomoci mislim da ne bih imao nikakvih problema pri radu jer u skoli je 9O% bila praksa , tako da sam uradio dosta projekata i stackoverflow je postala moja druga kuca u razvoju aplikacija jer uvek su tu umor i drugi faktori koji uticu ne samo manjak znanja. Iako mnoge moje kolege traze poslove , ukrasavaju cv , ja sam se odlucio za praksu da bih mogao nauciti i brzo napredovati , imam 21 godinu mislim da mogu sebi pruziti laksi ali kvalitetniji put.

Koliko se meni cini, ti znas dosta, poznajes, samo da utvrdis znanje, kroz praksu.
A sto kaze belmin, praksa ce te ojacati i naucice te dosta toga.
StackOverflow je sila, prava biblioteka, za mene.
Eh, da sam ja imao komp u osnovnoj, a ja ga dobio skoro pa u tridesetoj, tacnije, sam sam ga kupio :smiley:, pa sam imao dobre ponude za posa koje nisam iskoristio, jer me engleski ujebo :smiley:
Ajd, ajd, samo napred., razbices, razbijaces.

Mnogo ti hvala za ovaj detaljan opis jer ce mi znaciti pri izboru firmi a i da objektivno sagledam svoje trenutno stanje.
Daj mi neki savet kako i sta da krenem sa patternima . Koliko znam jedan on patterna je MVC po kojima su poznati Angular i Laravel. Svakako u praksi bih imao pristupa i drugim.

Slazem se praksa je majka za web development. Takodje, da sam i ja imao neke ljude da me upute u web development u osnovnoj skoli ili cak u srednjoj sad bih bio mnogo sigurniji, ali na zalost obrazovanje je jako lose po meni na balkanu sto se tice IT i zato sam tek na faksu se upoznao sa programiranjem. Pre toga sam isao u gimnaziju. Engleski je takodje najbitniji generalno za sve , poznajem da dobro, nisam na profi nivou,al cim budem imao svoje pare prvo sto cu uraditi je kurs Engleskog ali profesionalni/bussines nivo jer je stvarno neophodan.

Registruj se kao freelancer, i potrazi svoj prvi sitniji posao. Odradi par poslova, napravi svoj portfolio i vidi kako se snalazis na tom trzistu. Ako ti to ne ide, tek onda trazi neku domacu firmu i zaposli se. Veruj mi da je greota raditi za domace firme, ako si snalazljiv i umes da pregovaras sa klijentima o poslu…

Zasto ? Bas domace firme ne mogu raditi za strano trziste ? Cak mislim da sve bolje domace firme i rade iskljucivo za strano trzise.

Iskren da budem napravio sam profile na tim sajtovima, al nikad nisam dobio posao…stvarno trebas biti strpljiv i uporan da bi dobio te neke prve poslove. Svi kazu radi ispod cene,a tamo vec u startu ima ponuda koje su ispod cene od drugih ljudi :D… razmisljao sam da kad nadjem posao i budem bio sa te strane siguran da mogu da se igram na freelance sajtovima pa mozda nesto i uspem. Do tad cu takodje uzeti hostin i pokrenuti neke sajtove koje sam vec uradio da mi budu kao portfolio i mozda zaradim nesto od Google adw.

Kakave veze ima sto firma radi za strano trziste, kad si ti obican developer kome ce da daju platu 700e jer je to iznad proseka na ovom usranom podrucju, a oni pune svoje dzepove? To je i najveca prednost freelancera sto su ti sva vrata ovog sveta otvorena, i treba da iskoristis to, a ne da neko od tebe pravi jeftinu radnu snagu. Imas milion startupova preko okeana, koji ce ti dati 3 puta vecu platu, udeo u kompaniji i sansu da ostvaris svoje snove, sto ti se ovde nikada nece desiti.

Postoje ljudi kojima vise odgovara da sede i rade za 700e ko roboti i da budu srecni kada dobiju povisicu na 1000e, jer nemaju hrabrosti da rizikuju da bi uspeli, ili nemaju znanja ni snage da se izbore za svoju poziciju, a nisu ni svesni da znanje koje imaju moze mnogo vise da im donese. Ja ne osporavam takve ljude, zato sam mu i rekao da proba pa da vidi sta mu vise lezi :wink:

Jel prvi post oglas dio oglasa za posao? Kako mene nerviraju ovakvi oglasi gdje obavezno pise da moras da imas odlicno poznavanje svih tehnologija u zadnjih 25 godina. Siguran sam da na forumu ima dosta iskusnih programera i koliko oni tehnologija koriste? Ako rade PHP, onda rade PHP, ako rade javu, onda rade samo Javu, itd.

Poenta je da ako je to prvi posao samo se prijavi, ako te izaberu, super! Vjeruj ako je firma normalna niko ti nece reci “imas 3 dana na napravis novi twiter u perlu, pythonu i javi” .
Ozbiljnoj firmi ne treba " one man show" , tj. pojedinac koji znas sve savrseno jer takav je 1 u 10 0000 ili 100 000.

Sretno sa poslom!

Evo moje iskustvo za prvi (i jedini) posao koji i danas radim. Zavrsio ETF, telekomunikacije, dosao na razgovor, rekli mi “bices Linux admin” i to je to. Ni t od telekomunikacija. Imao mentora, on mi prenio znanje, usmjeravao me i ja sad Linux admin. Ok, znam da nije isto ali vjerovatno neces raditi sam. Bices dio nekog tima gdje ima iskusnijih ljudi koji ce te usmjeriti gdje treba.

Imam prijatelja koji je PHP programer, Lavarel koristi, sada radi za jednu firmu iz ZG. Dobio je neke zadatke da uradi kod kuce, on ih uradio, oni bili zadovoljni, dosao na razgovor, vidjeli da zna i dobio posao. E sad, on ima 10 godina iskustva. Obicno imas razgovor i obicno se dobije neki zadatak da se radi u tehnologiji u kojoj ti kazu.

Sretno!

Ne znam koliko i kako placaju domace firme koje rade za strano trziste, jer i sam radim za stranu firmu.

Mada nekom Junioru koji bas i ne zna puno, je mnogo bolje uci u takvu firmu, pokupiti svo znanje od njih - nauciti nesto, i onda freelancati, ili se uposliti u nekoj stranoj firmi, sve s ciljem vece zarade :slight_smile:

Extra , hvala ti na realnim iskustvima.

Prvi dio posta je ono sto ja znam i u cemu sam radio nije sta traze za posao.

Kao sto sam rekao imao sam dogovor za praksu u timu koji bi trebao raditi projekat u Laravelu za Svajcarce ali na kraju nisu dogovorili projekat do kraja pred sam pocetak.

Na razgovor sam dosao tako sto kad su videli CV zvali su me da dodjem i ja sam mislion da je to za front-end za sta sam i pitao, ali su mi na samom razgovoru za praksu rekli, namenili smo te za PHP programera ja sam bio malo u soku. Ali kad sam cuo da je Laravel, bilo mi ej super jer sam diplomski rad prakticni dio radio u njemu i dosta drugih stvari.

Ja imam taj trip u glavi da idem da budem one man show i zato se i raspitujem i ako sam cuo od svih da to nije tako i da je dovoljno da si ok osoba i da si spreman da ucis u pocetku. Ali trebam te poslusati i prijaviti se i krenuti pa gde doguram bolje nego cekati . Sad sam upao malo u ovo vreme leta i odmora pa ne znam koliko su im sad interesantni novi clanovi al pokusacu.

Hvala ti na pozitivnim zeljama, takodje srecan nastavak na prvom i jedinom poslu, nadam se da cu i ja imati tu srecu :smiley:

Ne bih rekao da je to tako lako. Takvi ljudi koji se zaposle odma u firmi nemaju hrabrosti da se odvaze na rizik. Jer sto bi on ista menjao kad ima ‘‘siguran’’ posao i ‘‘natprosecnu’’ platu :blush:

Sto se znanja tice, u takvim firmama se pretezno radi na 2,3 velika projekta, gde si usko fokusiran na svoj posao i nemas ti tu puno da ucis, da se snalazis i da improvizujes. Kao freelancer ti kad prihvatis posao, nikad nisi 100% siguran da si sposoban da ga odradis, tako da uvek moras da kopas, da ucis nove tehnologije i da se snalazis kako znas i umes, jer znas da je na tebi veliki pritisak i da nemas zagarantovanu ‘‘natprosecnu’’ platu, nego da tvoja zarada zavisi od angazovanja…

Ovo je bar moje misljenje, jer sam radio i na jednoj i na drugoj strani, tako da znam o cemu pricam. Izbegavati domace firme u sto sirem luku :wink:

Sve ima svoje mane i vrline, samo treba gledati sta tebi licno odgovara i treba.

Ja sam pokusao na tim freelance sajtovima, al mnogo je jaka konkurencija. Onda mi kazu pokusaj manjom cenom,ali tamo vec se njih sto nudi iz celog sveta najmanjom mogucom :smiley: Daj neki savet ako imas kako se probiti? Neko licno iskustvo.

Iskustvo jednog mog poznanika, mladji momak podosta od mene, kako je dosao do dobrog posla preko grane, inace je zavrsio IT.
Poznaje dobro WP, napravio je neku temu koju je hteo da prodaje, ali mu je nisu primili na Themeforest sajtu, ali jesu na jednom drugom sajtu, sad ne mogu da se setim tacno koji sajt je u pitanju.
Krenuo je da je prodaje, i islo mu je fino, ali mu je rad kao podrska bio naporan.
Na srecu, tu temu kupi neki amer koji ima neu firmu koja se bavi WP, izrada neke celokupne skripte CMS a koji u osnovi ima WP. Svidelo mu se ovaj sto je ovaj uradio, te ga pozvao da radi za njega.
Evo ga radi od kuce vec, 2 il 3. godinu, plata preko 3500 dolara, jako zadovoljan.

Sto se mene tice, pokusavao sam s jednom skripticom da udjem na Codeigniter, ali nisam uspeo, jer ne mogu ja da napisem tako savrsen kod, da bude sve cisto, precizno, po standardima, da je komentarisano, nemam ja zivaca za to.
Ali sam tu skripticu i jos par njih, postavio na Hotscripts sajtu kao komercijalnu, prodavala se, prodaje se jos uvek, ali trenutno neki zastoj, jer treba stalno nesto da se raducka.
Skripta nije savrsena, ali nijedna nije savrsena, dobro, mozda moja malo manje od tih nesasvrsenih :slight_smile:
Kao podrska sam bio super, imam 90% pozitivnih komentara gde vise hvalisaju mene nego skriptu :smiley:.
Stupio sam u kontakt s masom ljudi iz celog sveta koji su kupovali skriptu, medju njima ima i onih koji imaju firme, rade, ili su to obicni ljudi koji imaju svoje neke sajtove.
Pored toga sto neko kupi skriptu od mene, ja sam imao jako puno sklopljenih poslova van toga, s tim ljudima koji su kupili skriptu. 3x vise novca sa sam zaradio od tih poslova, ako ne i vise.
Mucio sam se, nije da nisam, najvise zbog jezika.

I evo onog bitnog detalja, zbog cega sam pisao ono iznad, je da je glavni support menadzer primetio moje angazovanje oko korisnika, oko moje podrske kad neko kupi skriptu, te me kontaktirao i hteo je da me zaposli da raidm na Hotscripts sajtu, ali ne kao programer, vec kao Support u nekom delu, za platu od 800 dolara za 10 sati rada.
Meni je to izgledalo VAU, prilika, sto i jeste.
Nisam odbio, ali sam govorio odmah coveku da mi je engleski jako los, da nisam ja za to, on meni govorio, ma ne treba ti mnogo eng, najvise ce to ici u pisanom obliku, probaj. Povezali smo se na skype, pa je tad covek video da se ja mucim oko eng i na kraju sam odustao.

Hocu da kazem, da nacin postoji da se dodje do posla, pa i u jakim firmama, poznatim.

Eto ta jedna skriptica je meni napravila ulaz za mnoge stvari i vrlo cesto me usrecivala/usrecuje.

Pokretacu teme, eto ja tebi predlazem da pokusas nesto od ovoga.
Naravno i tu ima posla dosta, ali ako si mlad, zeljan rada, zeljan da izgradis neku svoju vrednost, ovo ti je jedan od nacina.
Na kraju, napravis svoj sajt gde ces da prodajes sve svoje skripte koje si napravio, malo sredjene, uposlis ljude koje ce da rade za tebe, a lova pljusti sa svih strana :slight_smile:
To je bio moj plan, ali me izdaje snaga, nemam puno zivaca, te se zadovoljavam i s ovom zaradom koju trenutno imam radeci pomalo sve i svasta.

1 Like

To je dobar trip. Osoba koja razumije cijeli stack ce uvijek bit bolji programer, i donosit kvalitetnije odluke. Nekima ta lista tehnologija koju si napisao u prvom postu zvuci puno, ja je smatram apsolutnim minimumom za nekoga ko se pokusava bavit frontendom (da ne kazem webom). Lista tehnologija u kojima ja svakodnevno radim je barem tri puta duza. Svakodnevno. Specijalizacija ce doc sama od sebe, vremenom, jer ces vise vremena posvecivat onom sto ti je zanimljivije.

Sto se tice posao vs freelance, obavezno krenit s firmom jer ces tamo imat mentore, ljude koji ce ti pljucat po kodu, i codebase koji su radili ljudi s iskustvom, odakle ces pokupit best practices, patterne itd. Naucit ces koliko znas/ne znas, i naucit ces razlikovat dobar kod od zbrljotina i hackova. Kad osjetis da tamo vise nemas sto naucit, das otkaz i ides dalje.
Nitko ti ne brani i da istovremeno i freelanceas, dapace neke firme ce to i otvoreno podrzavat.

1 Like