R račun vs R2 račun

Pozdrav,
imam neke dvoumice oko R računa jer mi knjigovođa kaže jedno, a na netu pročitam drugo.
Obrt koji nije u sustavu pdv-a, jel izdaje R2 račun ili R račun ?

Na netu pročitao da obrti koji su u sutvavu pdv-a izdaju R2 račun, a koji nisu u sustavu izdaju R račun ?

Dali ima svrhe na računu pisati R ili R2, ako firme nemaju nikakvu korist od toga ?
Ako netko ima obrt za web shop, bio bih zahvalan da mi pošalje primjer izdanog računa.

Hvala unaprijed,
Zgubijumf :mini:

Obrt koji nije u sustavu PDV-a izdaje R2 račun, tvtrke (d.o.o., d.d.) kao i obrtnici u sustavu PDV-a izdaju R1 račun.
Ako izdaješ R2 na računu moraš napisati temeljem kojeg članka zakona to nisi učinio, npr. PDV nije obračunat temeljem članka 21., stavka 1. zakona o PDV-u.

Hvala ti.

Pročitaj ovo:
imam NOVAC - portal za osobne financije - Izdavanje i elementi računa (R1, R2)

Tvoj obrt izdaje (vrlo vjerojatno) R-2 račun na kojem piše da PDV nije obračunat jer obrt nije u sustavu PDV-a.

[quote=“trnac”]Pročitaj ovo:

Tvoj obrt izdaje (vrlo vjerojatno) R-2 račun na kojem piše da PDV nije obračunat jer obrt nije u sustavu PDV-a.[/quote]

Da tako je. Procitam tekst kad dodem na komp, hvala.

Isprika zbog greške, čl.22 st.1 Zakona o PDV-u (krivo sam lupio čl.21).
47 12.07.1995 Odluka o proglašenju Zakona o porezu na dodanu vrijednost

Traženje informacija i upiti računovođi me nisu doveli do jasnog odgovora pa da pokušam sa forumom, a pitanje je veazno uz ovu temu.
Dakle d.o.o. koji još nije u sustavu PDV-a koliko sam shvatio po dostupnim informacijama izdaje račun bez R oznake. Točno/netočno?

Ne znam šta će ti u životu računovođa koji ne zna odgovoriti na to pitanje…?!

Koliko ja znam ne stavljaš uopće oznaku R ni R-1 ni R-2 ako nisi u sustavu PDV-a.

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Brošure/PDV_158.pdf

[quote=“Riba”]Traženje informacija i upiti računovođi me nisu doveli do jasnog odgovora pa da pokušam sa forumom, a pitanje je veazno uz ovu temu.
Dakle d.o.o. koji još nije u sustavu PDV-a koliko sam shvatio po dostupnim informacijama izdaje račun bez R oznake. Točno/netočno?[/quote]

prema uputama moga knjigovođe Točno :slight_smile:

Zahvaljujem na potvrdi. Za ovo drugo ne znam što reći, već sam toliko otupio na to…

Hehe, to mi je poznato :slight_smile:
Nisam u sustavu pdv-a (obrt) i na računu mi cijelo vrijeme stoji R2 oznaka. Ako izdaješ nekoj firmi R račun, onda se on i mora zvati R tj. nositi oznaku R ? Bitno je da naglasiš da nisi u sustavu PDV-a i da ga ne obračunavaš. Tak meni kaže knjigovođa :rolleyes:

Ovo što kaže Ivxor je točno. R oznaka ne postoji.
R1- obveznici poreza na dobit i u sustavu PDV-a
R2 - obveznici poreza na dohodak i u sustavu PDV-a
Ako nisi u sustavu, treba imati tekst “Nisam u sustavu PDV-a temeljem čl…Zakona o PDV-u.
(nije potrebno dodavari nikakve oznake, a pogotovo ne “R”, koja ne postoji…)

Nema četvrte opcije ili kombinacije… (trenutno)


Copyright © 2022 WM Forum - AboutContact