Rad za firmu u Nizozemskoj

Pozdrav,

danas sam pričao s jednim nizozemcom, čovjek mi predlaže da on otvori firmu u Nizozemskoj, jer tamo sve vrvi od potražnje za programerima. (Spominjao je to u kontekstu PHP-a, ali koliko sam shvatio…misli na kompletan web develop.)

Uglavnom, kaže da tamo sa svojom firmom kada traže programere ne mogu naći ništa ispod 100$ satnice…sve programerske firme bukirane od količine posla. Stoga mi je predložio da on otvori programersku firmu, a posao outsorca meni. Pritome je sporazumjevao da bi se ja ovdje udružio sa ljudima i da nebi bio sam…solo igrač.

Dok je ovdje birokracija katastrofa, tamo firmu otvori za 5min. Osim toga, kaže da druge Nizozemske firme rađe surađuju sa Nizozemskom firmom.
A i moja jedina želja je da nemam posla sa birokracijom.

Sada mene zanima, kako se ovo realno da izvesti. Kako ja mogu primiti novce od Nizozemske firme da bude legalno?

Isto tako, kako bi mi svi zajedno primali novce, kada bi nas ovdje bilo više.

Btw. ima li zainteresiranih?

2 Likeova

Zainteresovanih ima ako se budes upustao u nesto takvo :slight_smile: S obzirom da ovdje niko ne cijeni posao programera mislim da je bolje krenuti sa inostranim trzistem

Nemoj primati novce. Nek ti on otvori u nizozemskoj racun i nek ti dade karticu. Ili se mozda moze srediti da ti dade limite na kartici sa svog racuna, ali jedno je sigurno, ako nezelis da drzavi 110% poreza ond apare nemoj primat. Najbolje da pare stoje u zraku.

2 Likeova

Neki dijasporac iz Nizozemske pretpostavljam.

Može se osnovati podružnica iste firme u HR.
Ima caka sa zakonom o duplom oporezivanju.
Mislim da je Hrvatska potpisnica tog zakona sa svim EU članicama.

Što bi značilo da tvoja HR podružnica nizozemske firme ne treba plačati porez u HR, jer se porez plača samo jednom, u zemlji u kojoj je registrirana matična tvrtka.

Inače, i ja sam zainteresiran.

A slusaj ti ako znas dosta, i iz HR mozes ostvariti dobru satnicu, tako sto ces raditi za strane klijente.

Dobri progmeri (eksperti) su uvijek trazeni i naravno uz to odlicno placeni.Otidji na Stackoverflow i vidjeti ces sta sve firme nude za dobre programere (Od relokacije, putovanja, izleti, oprema za rad kakvu zelis, visoke satnice itd itd).

To sto dadaas kaze, nemoj primati novce, odi do njega u NL, otvori gore racun i podizi lovu di zelis.

Ako je porez tu nizi, placa se razlika poreza.

Jos bolja ideja, sjedni u auto, vidis nizozemsku svaki mjesec i jos uzmes pare, zamisli, ako ti ej satnica 5000 kuna, pa za 2500 kuna se isplati potegnut do nizozemske svaki mjesec.

Ako trebas nekoga da radi botove, automaticazicju, database i tako, javi, i ja sam zainteresiran, pa mozemo zajedno autom do nizozemske, podijelimo troskove pa nam se jos bolje isplati.

4 Likeova

Evo ja se mogu voziti sa vama, pa pojedemo koji kolacic u Amsterdamu :smiley:

2 Likeova

Istina, razmišljam trenutno o svakakvim opcijama jer mi je došlo vrijeme da se zaposlim. Ovo mi se baš onako stvorilo ko da je Bog lično poslao…evo nisam ni dovršio logo za portofolio, a ovo došlo samo na vrata. xd. Moj plan je bio orijentirati se na freelance servise i izviditi tamo situaciju (nisam još nikako ništa pokušavao po tom pitanju). Znam da se ti krećeš tim krugovima, pa ako može ukratko koja prosječnu satnicu tamo uspjevaš imati? Može i PM ako ti je draže.

Onako sam razmišljao zašto ovaj Nizozemac nebi outsourcao posao preko freelance servisa. S jedne strane možda mu ovako djeluje da postiže jeftiniju radnu snagu, možda nije upoznat sa tim servisima…nebi znao.

A što se tiče direktnog poslovanja sa stranim klijentima, pa i ovo je skoro to. Samo sa osobom u timu koja bi preuzela ulogu piara/sređivanja poslova i to u matičnoj državi gdje se cilja na klijente.

P.S. Hvala svima koji su se javili da su zainteresirani, kako ovdje tako i u inbox. Za sada ostaje samo na tome…ako bude pozitivnog razvoja situacije, bum vidio kako šta. Trenutno sam malo pogubljen od kombinacija xd

Prvo, provjeri poreznu politiku u Nizozemskoj; ne znam zasto ljudi po defaultu pretpostavljaju da su u Hrvatskoj najveci porezi na svitu, odoka bez provjere bi reka da su u Nizozemskoj veci nego tu.

Drugo, ova ideja da novce nikad ne primis nego da koristis karticu tuđe firme je katastrofa. Okej je to dok radis za sitnis, ali da ti usteđevina nikad ne postane tvoja samo zove probleme. A na svoje ime je upitno hoces li uopce moc otvorit racun u banci za takve transakcije ako nemas prijavljeno boraviste i radnu vizu ukoliko je potrebna.

Trece, idealan scenarij koji zelis je imat svoju firmu, ili u HR, ili u bilo kojoj drzavi EU ako mozes otvorit bankovni racun negdi drugo (i porezna politika te zemlje ti odgovara). Uvik moras razmisljat kako novce koji sidnu na racun firme dovuc u svoje vlasnistvo - to je jedini korak koji je zaista skup.

Malo opcenitije o takvom tipu posla… Prakticki ti on radi sales, a ti odrađujes posao. I to je odlican setup ukoliko si rijesio nacin na koji primas novce i s covjekom mozes iskomunicirat kvalitetno sta se moze i u kojem roku odradit. Nema gore nego da on obecava brda i doline, a ti radis 18 sati dnevno i ne stizes rokove. Puno domacih i stranih firmi funkcionira na istom principu (ja radim slicno), radi se o cistom outsourceanju developera i nije nikakva novost. Nema to veze s freelancingom, poanta je imat dostupnu, poznatu i predvidljivu radnu snagu, a ne bidat za indijce i plasit se hoce li hrpica nepovezanih freelancera uspit dovuc stvar do kraja.

Bonus tip: nemoj se zaletit. Ako ti sve krene savrseno, posao se pocne gomilat, ljudi koji su ti se javili su ti prakticki zaposlenici i odgovaras za njihov posao pred klijentima. Uglavnom, sretno!

2 Likeova

Ko kaze da su porezi velki i u skandinaviji, evo vam primjer na placu od cca 2700€… Zdravstveno imas neko defaultno, nemas ono dopunsko, a mirovinsko si sam biras… Sve skupa izadje na kraju manje nego u RH ili ekvivalent tu negdje (u postotcima) :smiley:

Tako ako moze neka on tebe gore stavi na 50% radnog vremena, bez ovih pizdarija njemu dobro tebi dobro :smiley:
Kazem 50% jer programerima su zajamcene satnice po udruzi koja ih regulira ili tako nesto, koliko se sjecam

Evo ovako je u nizoztemskoj. Naoko nema neke razlike. Ali ono sto nizozemska ima da se mozes zaliti na taxu. Vjerujem da kad im objasnis da na fiverru radis i dobis 4$ da od toga oni uzmu 3 da ce te osloboditi txe. Isto kada objasnis da si u svoj site potrosio 10 000 kuna, da sada kada si zaradio 8 000 da nije fer da ti oni uzmu 4 000, jer to se nemoze zvati prihodom buduci si poslovao s minusom.

Da je stanje tako uredjeno, nema problema s placanjem poreza, ali kada je tebi input 100 000 a output 50 000, ti si poslovao s minusom pa oni nemaju sto taxirati…