Rasprava o penzijama i mirovinskom sustavu

Pa zapravo i ne mogu pokriti tim uplatama, pa se zadužuju :smiley: međutim tu nije problem kako je osmišljen penzioni fond, problem je što su nam ekonomije u qrcu. Kada je to pokrenuto bilo je zamišljeno da bude nekoliko zaposlenih na jednog penzionera što je i bio slučaj tada, zapravo tada je bilo daleko više zaposlenih na jednog penzionera dok danas barem kod nas u RS-u ima 240k penzionera a 220k zaposlenih što normalno ne može funkcionisati dugo ako se nešto debelo ne promjeni.

Išao sam pronaći podatak odnosa zaposlenih i umirovljenika u RH i prva rečenica članka koji sam otvorio objasnila je sve…

Sumnjam da jeste, tako ne govori ekonomist. :blush:
Eto, neće ni zamrijeti tema, mada ne mislim da je naročito ozbiljna, zato i jeste u birtiji. :wink:
Moje je mišljenje da mirovinski fond neće izumrijeti, to je slično teorijama zavjere, koje će uvijek i u pravilu biti opravdane i objašnjene, no samo ako promislite kakav bi kaos izazvalo nešto slično, uvidjet’ ćete da nije dobro o tome niti pričati, a još manje zagovarati, stoga nije bez veze ni to što je uplaćivanje obavezno. :wink:
Na kraju, nekome tko je uspješan businessman sigurno neće oduzimati vrijeme rasprava o penzijama, još manje će mu čak i prisilan izdatak te vrste pričinjavati problem, ali učinit’ će to rado znajući da to radi za monetarni sustav svoje zemlje. :o:
P.S. Neka naših penzionera. :slight_smile:

1 Like

@c3po
Možeš li dati bilo kakav ekonomski izlaz iz situacije u kojoj se nalaze mirovinski fondovi RH?

Garantiram da cu ti pobiti svaku ideju koju izneseš ili pronađeš negdje… jer izlaza nema, što je dosta lako izračunati.

Pa penzioni fond je vec sad PROPAO jer se penzije ne isplacuju novcem koji ulazi u njega nego se odvaja od poreza/zaduzuje da bi se penzije isplatile.

Znaci ti placas u penzioni fond citav zivot, i kad trebas da primis penziju (za koju trebas zivit 25 godina da bi povratio sve pare) oni se ZADUZUJU u tvoje ime da bi ti tu penziju dobio… Znaci placas citav zivot, i onda kasnije jos tvoja djeca trebaju da otplacuju to sto si ti primao penziju…

Kako rekose Pen i Teller: Izvodljivo je bilo… dok si imao 10 radnika na jednog penzionera… jbg nije se planiralo da ce ova ponzijeva sema ovako brzo krenuti u “minus” (ovo je situacija kao npr Bitconnect, samo sto umjesto sto je bitconnect pobjefo s parama- da su pocinjali uzimat pozajmice da isplate ono sto su obecali debilima)

1 Like

Jesam :slight_smile:

Omjer u Hrvatskoj je 1.16 zaposlenih na jednog umirovljenika, ili tako neki sličan omjer. Prije je to bilo mislim čak i 4:1. Problem je što se radi o Ponzi shemi, i što se računa na isplatu penzija od novih uplata.

To već sada ozbiljno kašljuca. Možda privremeno ugase požar sa produljivanjem radnog vijeka (drugim riječima sa tjeranjem staraca da i dalje rade) i ako nekim čudom uspiju povećati zaposlenost i smanjiti rad na crno, ali i to bi bila samo odgoda neminovne propasti. Uglavnom, mirovinski sustav će se još u ovom stoljeću potpuno urušiti. Zapravo ne u ovom stoljeću tipa na kraju nego vrlo vjerojatno i dosta prije kraja stoljeća.

Oni smišljaju mjere za produženje života mirovinskog sustava, a s druge strane su svima puna usta kapitalizma (iako kapitalizam u punom smislu ne postoji niti u SAD-u) i nastoje ubiti socijalnu državu. Već se i kod nas zdravstvo počinje dodatno naplaćivati, bez obzira na sve doprinose koji su uplaćeni. Hoćeš dodatno osiguranje koje je postal skoro pa must have, hoćeš participacije, hoćeš troškove za lijekove, za *urac palac. U SAD-u je pola nacije bez zdravstvenog osiguranja (napamet bubam brojku) i tome se zapravo teži i kod nas, samo to malo drugačije izražavaju.

Evo, baš to.

A kako govori ekonomist? :wink:

Uh :smiley:
Ajde da ne pišem baš što mislim o ovoj izjavi, napisat ću samo da ja u svemu tome najveći problem vidim u prisili i ja se ne slažem sa bilo kakvom prisilom. Ako netko to ne razumije onda je to velik problem. Većini je normalno da moraš ovo i da moraš ono, a meni je normalno samo da moram umrijet.

2 Likeova

Da da, naravno, dole prisila! :blush:
A možda ste i čuli, trenutno je aktualno, evo još jedan lik koji sigurno misli jednako; garant ne gleda dobro ni na mirovinski sustav, :blush: doduše on nema ni osobnu kartu, a to nije jedino što mu fali… :smile:

Ispričavam se Mitoku što nisam prepoznao ekonomista u njemu, :blush: nadam se da nećete zamjeriti što neću sudjelovati u daljnjoj raspravi. Epilog sam pokušao napisati još u gornjem postu. :blush: :o:

Nikad čuo za tog čovjeka, ali zašto ga ismijavat? Bolje je ne shvaćat koliko je mirovinski sustav prljav? Bolje je pustiti svima da te hebu u zdrav mozak? Bolje je reći “da gospodaru”? Ovaj djeluje kao neki čudak, ali baš to dovoljno govori koliko je sve u *urcu. Ovo što piše na naslovnici mi djeluje kao nešto što bi svima trebalo biti normalno, a ispada da ga treba ismijavati. Meni su puno smiješniji robovi koji nisu niti svjesni da su robovi.
Ja ne živim u šumi i živim po zakonima jer moram, ali da se slažem sa time? Tako glup nisam. Normalno da je u redu braniti nekome da direktno našteti nekom drugom, ali određivati svaki aspekt života je po meni ropstvo i hvala Bogu da sam toga svjestan.

Isprika uopće nije potrebna, puno više me zanimao odgovor na pitanje kako to onda govori ekonomista kojeg odmah prepoznaješ? :wink:

2 Likeova

Ne, to nikako nije bila namjera. :o:

Tako mi se učinilo. Čak i razumijem to, ali baš to što takvi djeluju kao čudaci ja vidim kao problem. Robovski mentalitet, meni to nije ok. Ne kažem da ne treba poštovat zakone, nego samo pitam zašto bi netko imao pravo krojiti život nekog drugog. Retoričko pitanje, ne da mi se sada o vladama koje su dobile većinu pa “imaju pravo” donositi zakone, o tome da demokracija ne valja ako u šumi imaš 10 drvosječa i jednu seksi ženu pa glasaju što će raditi itd.

Nije to bitno, svatko ima svoj stav i mišljenje. Nego me baš zanima kako to razmišljaju ekonomisti :wink: