Rasprava o penzijama i mirovinskom sustavu

Penzioni fond= ponzijeca sema… ko izlazi prvi- njemu je odobro… ko kasnije ceka na novac- malo je zeznuto… Jer su njegove pare iz fonda iskoristili a sad ovi sto uplacuju ne uplacuju dovoljno nego drzava mora i iz poreza da uzima (ili da se zaduzuju) da bi mu isplatila penziju njegovu… I onda trebas da zivis 140 godina da bi ti se sve pare vratile nazad :smiley:

Najbolji primjer kakav je ponzi penzija jeste- kad bi vi pokusali napraviti nesto identicno (pod drugim imenom) to bi odma bilo zatvoreno i prijetio bi vam zatvor. Nazovite nekog iz zastite potrosaca pa ga ispitujte oko penzije samo nemojte nikad reci da se radi o penziji nego npr ovim rijecima: “Primoran sam da uplacujem u ovaj fond, nemam izbora. Oni mi sad obecavaju da ce kasnije kad novi ljudi pocnu uplacivat u fodn- da ce oni meni isplacivati moj novac”- covjek s druge strane veze ce odmah reci nikako ne ulazite u to, ocita prevara haha

To nije kriv penzioni sistem, nego sjebana ekonomija.

Nema to veze s vezom… Ponzijeva shema kao i svaka je osudjena na propast samo je pitanje vremena. To jednostavno ne funkcionise. Penzioni fund bi trebao biti investicioni fond- znaci da kad se novac uplati taj novac se ne koristi za isplatu penzionerima nego ide u fond i onda se investira i dobija se nekih 5-6% nazad godisnje, pa ti imas normalno penziju kad dodjes do toga (na slican nacin svicarci rade).

Kad ti uplacujes, i onda svoje pare podizes- to funkcinise jer nije ponzi

1 Like

jes vama život zanimljiv … nikad kraja skrolu

2 Likeova

Skoro bih ti poželio da u starosti ovisiš o tom “divnom” mirovinskom sustavu, ali nisam tako zloban :wink:

Možda ne shvaćaš, ali ovime si upravo napisao da problemi u mirovinskom sustavu trajno postoje. Samo što se tiče recesije, ona je neizbježni proces i redovno se vraća. O konstantim ratovima i ostalom neću.

Na temelju onoga što je Ponzi shema i što je mirovinski sustav. Školski primjer Ponzi sheme.

Ima…ako svi koji su danas zaposleni danas prestanu uplaćivati u mirovinski fond idući mjesec oni koji su danas u penziji neće dobiti isplatu penzije. Još jednom, školski primjer Ponzi sheme.

Sjećam se da sam gledao Šukera u nekoj emisiji ili možda na Dnevniku prije otprilike 8-9 godina i tad je rekao nešto tipa: Nije sigurno da ćemo idući mjesec imati za isplatu mirovina.

Za one koji ne znaju, ne mislim na vrhunskog nogometaša i vrhunsko đubre od čovjeka Davora Šukera nego na onog debelog govnara koji je svojevremno bio ministar financija.

Zato što tih 100, 200, 300 € koje mjesečno uplaćuješ nisi potrošio na poroke koji bi ti narušili zdravlje ili zato što ti predstavlja neko posebno zadovoljstvo bacati novac u vjetar?

Baš i ne. U cijelom svijetu se ide ka produljenju radnog vijeka i više nisu zadovoljno niti sa radom do 65. godine života nego i to planiraju produljiti. Zašto se ide ka tome? Zato jer je postalo očito da ovakav mirovinski sustav nije održiv (koje li sluča

jnosti evo sličnosti sa Ponzi shemom) i žele da svatko dulje uplaćuje novac, a kraće prima isplatu.

Kao npr. da ti ne ode niti jedna lipa sa računa na koji stižu doprinosi za mirovinsko, da u slučaju nedoživljenja mirovine tvoji bližnji dobiju isplatu uplaćenog iznosa bez obzira na njihove godine i imovinsko stanje u tom trenutku, da se u slučaju smrti ostatak koji je uplaćen na ime doprinosa za MIO, a nije isplaćen, isplati nasljednicima, prijateljima, rodbini ili koga god je korisnik mirovinskog osiguranja odredio itd itd.

Mislim da se ipak radi o krucijalnim “stvarima koje bi se ne mogle nego morale izmijeniti”, a ne o nekim sitnim doradama sustava.

Razumijem ovo, ali je to onda opet robovlasnički mentalitet i to ne razumijem. Većina ljudi je glupa, pa jel to onda znači im se ne smije dozvoliti da samostalno donose odluke nego baš sve njihove odluke trebaju donositi neki drugi koje država odredi? On ne zna štedit, pa je zato za njegovo dobro bolje da ima mirovinsko osiguranje da ne ostane gladan kad ostari - on je glup, pa je zato bolje da netko umjesto njega donosi svaku odluku u vezi njega da ne bi napravio neku glupost donjevši glupu odliku…isto je.
Ako misliš da većina ljudi ipak nije glupa, onda pogledaj rezultate izbora, broj ljudi koji ne kuže da ih se jebe u zdrav mozak, pljačka, ograničava itd. Ne ide ovo samo HDZ govnare, nego sve zajedno. Jebe se meni i za HDZ i za SDP i za onaj Živi zid koji nema pojma o ekonomiji.

Nešto tog tipa bi bilo ok, ali naravno to se ne smije napraviti :smiley: Barem ne na način da se time oslobodiš obveze uplaćivanja doprinosa za MIO. Dekretom se mora uplaćivati za mirovinu i to mene ljuti.

Odličan primjer. Inače, Ponzi sheme su zakonom zabranjene i kažnjive, osim u slučaju kad ih zakonodavac provodi :smiley:

Da ne moram, ne bih niti lipe uplatio u mirovinski, i taj sustav će vrlo vjerojatno puknut još za života većine trenutnih forumaša.

Bilo bi makar lijepo da postoji izbor… Pa ko hoce- nek uplacuje… Ko nece nek radi sta hoce (moze kao sto sam rekao uplacivat u banku pa orocit, il u neke pouzdane investicione fondove, nebitno)… Ovako uplacivat 180km svaki mjesec, 45 godina, da bi zadnjih 15 godina zivota imao po 250km mjesecno… :smiley:

I slazem se ovo sto je Flex rekao… vecina naroda je glupa, i da ne moraju placat u penzioni (da im npr poslodavac da pare pa da oni rade sta hoce) spiskali bi pare i onda bi bili socijala posle 60-e… jbg

1 Like

Sto se mirovinskog sustava tice sad cemo bacit jednu racunicu:
Neka je radni vijek 40 godina. 40 godina x 12 mjeseci je 480 mjeseci. Svaki mjesec drzavi damo oko 1500 kuna od bruto place,sto pomnozeno sa 480 iznosi 720000 kuna. Uzmimo da je neka prosjecna penzija 2500 kuna. Da bi dobili sve svoje novce koje ste tokom radnog vijeka dali drzavi trebali bi zivjet 288 mjeseci iliti 24 godine nakon sto odete u mirovinu,sto znaci da bi trebali docekat 90tu. Od 100 ljudi mozda ce jedan pozivjet do 90te sto znaci da vam je drzava uzela novce koji idu bogtepitaj gdje.

3 Likeova

Svaka čast za reply mislim na ovaj dole drugi dio. Ja sam iz Bosne samo da se zna. To je ratni profiter za vrijeme rata radio je svašta i trenutno radi svašta :smiley: nema gdje ga nema sto se tiče biznisa od nekretnina do przionice kafe, benziski pumpi, fabrike namještaja, građevine, ni sam ne zna šta više radi i šta sve ima…

Mislio sam na to ko je počeo raditi sa 18 taj će u 58. godini ići u penziju jer će imati 40 god. staža…ako ne povećaju :smiley:

Volim bacati novac u vjetar i ne radi se o 100, 200, 300 nego o 75 EUR…

Koliko znam ponzi šeme obećavaju veliki povrat novca, opet nikako ne vidim ovdje tu povezanost?

To su stvari na koje je trebalo ranije misliti i zato treba velika reforma da se sprovede. Vidiš ista stvar je npr i sa zdravstvom pa to ne znači da bi ga trebalo ukinuti ili da će puknuti nego ga treba mjenjati da bude svima bolje.

Potpuno se slažem sa ovim i ima tu još dosta stvari koje bi se mogle primjeniti na bolje. Kod nas su npr do prije nekih 10-tak godina mnogi otišli u prijevremenu ili “invalidsku” penziju tako što su platili nekome 5000 KM (2500 eur)

Nažalost ali to je tako. Smatram da treba ljudima dati izbor, pa ko hoće neka štedi ili troši te pare ali i smatram da bi u tom slučaju mnogi završili kao socijalni slučajevi kada dođe vrijeme za penziju a socijalne slučajeve ne želi niko.

Ja se nadam da ipak neće doći do toga ali da će doći do nekih bolnih reformi hoće jer se nije mislilo na vrijeme. Jednostavno je previše ljudi u tome, jedni su u penziji, uplaćivali su čitav život, drugi sada rade i uplaćuju tako da mislim da to neće baš tako pući.

Ti još ne uplaćuješ ništa :stuck_out_tongue: al kad počneš to će biti 150KM mjesečno :smiley: i za sada je 40 godina, ne 45.

To je oko 200 eur jel da? Al to nije sve za penziono, zar ne? Pola ode za zdravstveno i ostale doprinose…

Uglavnom, kada bi tako gledali na sve onda bi trebalo ukinuti i zdravstvo i školstvo i sve redom jer kod nas ništa ne funkcioniše pa živjeti ko u srednjem vijeku :smiley:

1 Like

@flex jel tebi dosadno u životu pa pišeš ovakve gluposti i idijotarije? Nerazumijem šta ti tu zanimljivo? Imaš 18 godina, neradiš ništa, vjerojatno žicaš starce 5 km za ćevape i sad si se tu našao pametan??

Koliko vidim da svi sto su odg na topic imaju nekog životnog iskustva i uspjeha u životu, netko manje netko više. Izađi iz kuće, probaj nešto postići pa se onda javi i vamo napiši svoj komentar!

Nego ti si se našao prigovarati nekome i vrijeđati ga? :frowning:
Nemaš ni obrazovanja, iskustvo bilo kakvo ti je jako upitno, meni je vidljivo da si ovdje na Forumu naučio neke osnovne pravopisne momente i pravila, to je u redu i to pozdravljam, naravno. :blush:
Razumljivo je i da si ovdje vidio priliku napasti nekoga tko podržava akademsko obrazovanje, ili nekog “glupana” koji čak i ima diplomu, nije trčao za loptom poput tebe, i na kraju postao propali nogometaš, pa završio ovdje na Forumu. :smile:
Čast svima, ali dovoljno je vidjeti ove što zagovaraju samoškolovanje, ili ne školovanje; kakve samo postove pišu. Nije pravilo (isprika, ne mislim na sve), ali takvi će najbolje opisati sebe baš na taj način. :blush: Kakav fakultet, vrlo je upitna i srednja škola. :blush: Neću govoriti o sebi, ali znam da ih ima na Forumu koji su (također) bili pismeniji od dotičnih i prije kretanja u osnovnu školu. :blush: :o:

3 Likeova

To je moj izbor bio, uglavnom nezanima me odakle je novac dali je od nogometa,interneta,nekretnine. uspjeh je uspjeh.

Ovaj tvoj komentar ću spremiti, do kraja godine na forumu ću objaviti svoj pravi profil i uspjeh za 2018 godinu i onda naravno kao i svi koji su uspjeli dosad otići! :slight_smile:

Evo dajem riječ tu! Hvala sad si mi dao baš vjetar u leđa :slight_smile:

Vidis da je decko strucnjak za sve.Nema teme u kojoj se nije oglasio.

3 Likeova

Dijete ohladi malo. Ako nemaš šta pametno napisati, bolje nemoj ništa pisati.Vi klinci čim nemate šta pametno napisati odmah napadate i vređate. Ne valja ti to ali mlad si, naučićeš, ima vremena. Što se tiče životnog iskustva imam ga definitivno više od tebe a ništa manje od tih osoba sa “životnim iskustvom” na koje misliš. I da, kad već pitaš, jeste mi dosadno. Posao mi ide odlično i ne moram raditi svaki dan pa svratim tu i tamo da vidim piše li se šta pametno ovdje.

Još nešto, piše se “Ne razumijem”, ne “idijotarije” nego idiotarije, ne “neradiš” već “ne radiš”. To bi bilo dobro za početak da naučiš.

2 Likeova

Lijepo si ti to zamislio, ali oni su to sve zamislili ipak malo drugačije :wink:

Nisam 100%, ali sam 99% siguran da kod nas sa 58 godina ne možeš otići u “normalnu” iliti ti starosnu mirovinu, čak niti ako tada imaš punih 40 godina staža. Beneficirani staž, invalidska mirovina, braniteljska, prijevremena itd su nešto drugo.

Temelj svake Ponzi sheme je isplata ranijih “investitora” novcem koji dolazi od uplata novih. Točno to je temelj i mirovinskog sustava. Još jednom, mirovinski sustav je školski primjer Ponzi sheme i ne da postoje velike sličnosti nego se radi upravo o Ponzi shemi u punom smislu. Čak ne bih isključio mogućnost niti da je mirovinski sustav osmislio glavom i bradom Charles Ponzi. Vrijeme se otprilike čak i poklapa.

Iznenadit ćeš se što će sve puknut još za naših života :wink:

Ali ovo je sve otišlo previše u offtopic :slight_smile:

1 Like

Možeš ići sa 58 godina ako imaš 40 godina staža, 65 godina moraju čekati ovi npr što imaju 20-30 god. staža, svi ostali idu kada napune 40 godina staža.

Samo što je ovdje velika razlika u pitanju jer država garantuje isplatu penzija dok sa ponzi šemama to baš i nije slučaj.

Treba novu temu otvoriti :smiley:

Ja mislim da bi naši radili probleme da poželiš sa 58 godina (bez obzira na 40 godina staža) otići u mirovinu i imati punu mirovinu. Ipak, nisam se raspitivao pa nisam siguran.

Ta državna “garancija” uopće ne mijenja činjenicu da se radi o klasičnoj Ponzi shemi. Uz to, ta “garancija” je snazi sve dok uspijevaju novim uplatama isplaćivati one koji su trenutno na isplati. Tako su i Ponzi, Madoff i drugi garantirali, jedno vrijeme :wink:

Kažem ti, debeli Šuker (koji je bio ministar financija) je prije 8-9 godina na TV-u izjavio da je upitno da li će idući mjesec imati za isplatu mirovina. Time je sve rečeno o mirovinskom sustavu.

Ne bi škodilo :wink:

Gle čuda. Evo nas već u novoj temi. :blush: :o:

1 Like

I gle čuda sad kad zamre :slight_smile:

Moj stav:
Penzija generacije 95. (ja) i mlađi? Nema šanse!

Vjerujem da ni ljudi rođeni npr 85. godine neće primati penziju kakva se danas prima.

Zašto?
Kolega @mitok voli pisati i radi to puno bolje nego ja, a vidim da u potpunosti razumje situaciju… pa će, siguran sam, on to objasniti bolje.
@mitok , jesi ekonom po struci ili?