Rasvjeta za snimanje i generalno oprema za snimanje

Pozdrav,

kako ovaj forum uvijek ugodno iznenadi sa širokim spektrom znanja, možda iskrsnu odgovori i za ovo. :slight_smile:

Rasvejta za snimanje? Koja? Gdje kupiti u Zagrebu? Neki novčani prag bi bio do 2000kn.
Na što gledati uopće? Vidim da cijena ima raznih.

Rasvjeta bi se koristila za snimanje (video) u zatvorenom prostoru i snimale bi se statične scene. Znači nema zahtjeva da je “aktivna” i da više osvjetljava od statične scene koja se montira u fokus.

Osim toga, zanimaju me i oni aktivni stabilizatori za kameru. Kao onaj ručni štap-stalak na kojem se nosi kamera da ublaži vibracije i nagle pokrete ruku. Kako se uopće zove ta oprema, pod kojim nazivom to googlam? I jel valja to u praksi?

Hvala.

Šta tačno snimaš ?

Koliko površinu trebaš osvijetliti ?

Misliš na gimbal ?

Ta ti je spravica za kamericu 3-4k kn dok za telefon mozes naci za 500kn.

Model kako slaže slagalicu (puzzle) na krevetu.
Znači trebam osvjetliti krevet.

E da, gimbal. Nisam se mogao sjetiti nikako.
Jel valjaju te spravice? (Budem sada bacio oko na youtube, sada kad znam kako se zove :slight_smile: ) … ali ako imas iskustva, rado poslušam. :wink:

Što se tiče osvjetljenja susretao sam se sa ringovima koji su korišteni za osvjetljenje manjih površina.

A također gimbal koji sam koristio je Zhiyun Crane 2 veoma dobra stvar ali trenutno je na tržištu mnogo boljih od njega. npr DJI Ronin S skoro iste cijene a dosta kvalitetniji što se tiče pokreta i ublažavanja stabilizacije.

Što se tiče gimbala… ovaj mi se čini dobra stvar: Feiyutech G6 max.
Može i veće kamere staviti od goPro … a kompaktan je. Nije glomazan.
A koliko vidim na youtube, jedan od vodećih igrača je.
I cijenom nije baš 3-4k … konkretno ova opcija, novo zapakirano 1800kn.

Čini mi se dobar deal. Kad već uzimam da nije ograničeno samo na mob i action kamere…

Provjeri na yt reviews, nisu svi toliko dobri u pokretu, ali da, za statične scene i blage pokrete će biti vrhunski vjerojatno.

Napreduju iz dana u dan :smiley:

Ja kada sam ga kupovao bio je 1.050 KM što je oko 4k kn, on je tada bio best buy u BiH, dok taj koji ti gledaš na njuškalu tek je nabavila jedna firma u BiH i cijena mu je 700KM cca 2700kn ( na olx-u ga nema nikako) .

Bolje plati covjeka da ti odradi taj posao kad si vec uspio skinut modele :slight_smile:

Unlike. Ja sve što radim, radim sa guštom. Kako da nekoga platim da gušta umjesto mene? xd

Sa čime misliš snimati? Možda ti gimbal nije potreban…
Imaš Panasonic Lumix sa stabilizacijom …

Sony G7x … a u igri je i goPro.
Ma taj gimbal je nešto što sam ionako htio imati u svom asortimanu. Jednostavno mi se čini da uz korak današnje tehnologije je to nešto must have za iole dobre snimke (za danasnja očekivanja). A koliko vidim, ti uređaji odlično obavljaju posao za ono što su zamišljeni.

Pa reko kad su se kompaktnošću izjednačili ovi gimbali koji nose veće kamere od ovih malih action kamera… onda je red da pokrijem tim gimbalom obje kamere. :slight_smile:

Mogu već lagani studio složiti. :slight_smile:

1 Like

S obzirom da snimaš statične scene, montaža videa i obrada tona će ti biti najbitnija za privući gledanost.
Rasvjetu možeš riješiti i sa jednim rasvjetnim tijelom ako ga dobro postaviš, a ovisi i o temi videa.
Ako je rasvjeta slabija u montaži možeš napraviti čuda pod uvjetom da je kamera pri snimanju postavljena na idealne uvjete.

Ne znam baš da se tutorijali koje sam gledao poklapaju sa ovom tvojom izjavom. Jedan izvor svjetla… kako riješiti sjenu?

Kako god… rasvjeta je nabavljena (4 izvora svjetla. 2 x fill light + jedan izvor za razdvajanje objekta od backgrounda + jedan izvor za ambiental light)

A dalje ćemo vidjet. Svakako je montaža jednostavnija i potencijalno bolji rezultat se može izvući ako su dobre raw snimke. Ako se u tom koraku previše use.re, jbga… onda je ostalo natezanje.

Ako si već sve nabavio onda nemaš brige :slight_smile:
Pošalji link na prvi uradak.

Ne obećavam da će rasvjeta uspjeti nadoknaditi moje ne znanje svega ostaloga. :smiley:

Bumo vidjeli što će ispasti. :slight_smile:

A ja zelim da kupim neki polovan mirrorless fotoaparat koji u sebi vec ima opciju timelapse. Zelim snimati timelapse videe koji bi trajali 20-ak dana

@bozoouu Sretno, javi ako što zapne :smiley:

@bobo_1 - Svaki noviji ima opciju timelapsea.
Misliš raditi iz gušta doma s prozora ili briješ na neke vrhunske ?

Iz gusta :slight_smile: iskreno, ne daje mi se 600-700€ na fotoaparat, moze neki polovan do 300€

Uzmi mob. koji ne koristiš, imaš hrpu aplikacija za timelapse, uključi u struju za stalno napajanje, zatejpaj ga za prozor i rokaj.