Razvoj Facebook stranice

Pozdrav ekipo, zanimam me vase misljenje i saveti kako vi razvijate stranice (page) na facebook-u? U zadnje vreme dosta citam o facebook marketingu, pa sam i sam krenuo sa jednom stranicom da probam da je doguram do (za pocetak) bar 1000-2000 hiljade ljudi, naravno pravih ljudi zainteresovanih za odredjenu oblast. Moram da priznam dok sam gledao po internetu to sve deluje dosta jednostavno, ali tek kad krenes u akciju vidis da to i nije bas tako. Trenutno mi i ne ide najbolje, tu sam oko 300 ljudi, ali ide jako sporo. Koristim i placene facebook ads ali za 3e dobijem do 15 like na stranicu max, probao sam razne kampanje na fb, + - to je rezultat. Predpostavljam da je ovo los rezultat. Stranica je englesko govorno podrucje ciljana grupa ljudi USA.

Ako bi neko zeleo da podeli svoje misljenje kako to radi, da da neki savet ili da uputu na neki clanak (link) da je bar druga polovina 2016 godine tekst, bio bi mu veoma zahvalan na tome, a ujedno smatram da ovom forumu nedostaje ovakva rasprava, vidim da se dosta ljudi interesuje za razvoj fb page, a da nema previse kvalitetnih izvora.

2 Likeova

Zanimljivi video zapisi, što kraći…zanimljive slike, komunikacija sa publikom preko slika ili statusa, objavljuj ovo u večernjim satima, od 18:00 do 23:00…eto to su neke metode koje ja koristim, ima ih još…ako tema bude aktivna, napisaću jedan duži tekst o tome…pozz

Hvala ti puno na savetima, sto se tice vremena to vreme i ja postujem, drzao sam se teme sa: https://blog.hootsuite.com/best-time-to-post-on-facebook-twitter-instagram/ bas je lepo objasnjeno na kojim mrezama kad bi trebalo kaciti sadrzaj kao i: https://blog.hubspot.com/marketing/best-times-post-pin-tweet-social-media-infographic#sm.000028h3ra12nbevnreeuwpqb071f

Da bilo bi sjajno da se razvije dobra rasprava o facebook page, nadam se da ce se ukljuciti jos iskusnih clanova, bar u facebook oblasti. A svakako i tvoj duzi tekst o celoj ovoj prici ce svima dobrodoci.

Kod mene se najbolje pokazalo i isplatilo boost slika, zanimljive slike gdje ce publika raditi share.

Koliko odprilike dobijes like na stranicu kad boostas neku sliku? Meni se to pokazlo dosta lose (oblast hrana) uglavnom pregledaju i nista vise, po neki like na sliku i to je to. Ocigledno da mi slike nisu dovoljno viralne da nemaju neki efekat zadrzavanja paznje.

Evo sinoc sam bas pokusao na jednoj potpuno novoj stranici da vidim rezultate, za 9$ na boost dvije slike je doslo 400 lajkova na stranicu. Sto je za mene sasvim ok…

Au, svaka cast, meni da je to ja bi se ozenio :slight_smile: Moze li se znati koja oblast je u pitanju, mozda kod mene hrana vise ne prolazi tako dobro, ili je problem u slikama. Da li pises nesto teksta uz slike ili samo sliku?

Ja sam par puta boostala post i nisam bas zadovoljna s rezultatima.

Jednom sam dobila 400tinjak lajkova na sliku i nekih 70ak shareova za 10 $ samo sta rijetko tko mi je lajkao stranicu.

Drugi put sam boostala video koji mi je pred koji mjesec postao viralan i na temelju njega sam nekih 900tinjak lajkova dobila prirodnim putem a kad sam ga boostala je bila katastrofa. Dobila sam nesto lajkova, 1 share i par lajkova na stranicu za 10$.

Tako da i mene zanima taj recept kako dobiti brdo lajkova na stranicu putem boostanja postova :smiley:

Evo druže, kažeš da je fb stranica o hrani, bubneš im ovakvu sliku, napravio sam je sad za cca 1-2 minute, u opisu prije nego objaviš sliku napišeš naprimjer: “Koji je vaš omiljeni izbor?” “Šta više volite Pizzu ili Pitu?” itd. al’ svakako im postavi pitanje tako da oni odgovaraju u komentarima, veoma je važna interakcija tebe i publike na stranici…inače radio sam kolegi ovakvu sliku koji ima sajt i fb stranicu o receptima, i super je prošla…

4 Likeova

Odlicna ideja to mi nije palo na pamet da uradim, hvala @MuamerWP Vidjao sam to kod nas svakodnevno, a nije mi palo na pamet za strance da probam to. Isprobacu to koliko veceras pa javljam kako je proslo.

Kad ciljate ljude kojima cete da prikazete vas oglas na koliko svedete potential reach? Da li tu uopste ima nekog pravila, naravno kad raspolazemo budzetom za kampanju od 5e do10e (kratkorocne). Ne pitam za ove vece budzete. I koliko kad bustujete stavite da traje kampanja 24h ili samo u udarnim terminima kad je najvise ljudi na mrezi (u ovom slucaju USA)?

Molim te Monika reci malo više o ovom videu i postupku s njim. Pretpostavljam da to nije običan Youtube video (link) jer to i nije neki Boom na Facebooku čini mi se. nego video koji se uploadira na Facebook i kao takav automatski pokreće čim se post pojavi u browseru? :slight_smile:
I tada, jeli to tvoj video ili si stavila neki već provjereno popularan video, ali tuđi? :slight_smile: Ako je ovo zadnje, kako ide to sa autorskim pravima na Facebooku? :wink:

To je video uploadan na FB. Stavila sam tuđi provjereno popularan video al nije bilo nikakvih problema, normalno su mi odobrili oglašavanje.

1 Like

Ja sam stranicu opće tematike (pozitivnih vijesti) digao do 20 000 lajkova sa bostanjem postova za 300$. Za 5 $ sam znao sakupiti preko 3000 lajkova na sliku. Bit je da objavljuješ slike koje će ljudi shareati, te također da je ime stranice primamljivo pa je i lajkaju. Radi se o Balkanu.

kako onda na sliku ili video slozite kampanju, na engagement ili impressions ili sta? mozda cijenu po kliku manualno?

Sto se tice tudjeg sadrzaja (video, photo) ne verujem da tu moze biti nekog problema, ako se pogleda sa strane tom ko je napravio taj originalan sadrzaj cini se takodje usluga.

I mene ovo jako zanima sto @juzernejm25 pita + koliko usko gadjate ciljanu grupu kao sto sam vec pitao koliko svedete potential reach, navodno ga treba dovesti do ±100.000 ljudi u ciljanoj oblasti.

Ako neko ima iskustva u ovom nek ga podeli sa nama.

Zanimljiva tema… Baš mozgam u zadnje vrijeme koliko se može postići lajkova, reacha …boostanjem sadržaja.

To naravno ovisi o mnogo faktora, a sigurno je bitan faktor i publika balkan vs svijet.
Pretpostavljam klik puno više košta za svijet, ali i dobivena strana publika kasnije više vrijedi pošto će oni klikati na skuplje reklame. Tom logikom omjer uloženo/dobiveno zapravo ostaje isti.

Jel netko radio kampanje balkan i svijet sa svim ostalim sličnim parametrima pa da može reći kolika je razlika odaziva?

Koliko bi kostalo za 1000lajkova reklama

To ovisi o milijun stvari, koju drzavu targetiras, kako je napisan oglas, koja je niša itd itd. Neki dobiju 1000 lajkova za 5$ a neki za 500$. Treba probat pocet oglasavat i vidjet kako ide i optimizirat.

Ja objave stalno sheram u FB grupe vezane za temu FB stranice i dobijem stotine lajkova na objavu u grupi ali problem je sto malo tko kao rezultat objave ode lajkat FB stranicu. Nakraju za 20 sherova po grupama sa tisucama ljudi zainteresiranih za tu temu dobijem mozda 10 lajkova na FB stranicu. Nekako sporo ide taj rast FB stranice.

A jesi pokušala kad objaviš naprimjer sliku ili status ili članak u grupu i gore u opis staviti @mojafbstranica i da se pojavi ime tvoje stranice u opisu , veće su šanse da će neko kliknuti na to i lajkati…