Registracija freelancera na poreznoj?

Pozdrav svima na forumu.

Do sada sam radila web stranice free za frendove i familiju i sada bi pokušala to raditi kao freelancer pa imam nekoliko pitanja.

Moram li se ja kao novi freelancer negdje registrirati da bi mogla uopće potpisivati sa klijentima autorski ugovor i eventualno na kraju godine tražila povrat poreza? Zvala sam jednog knjigovođu koji me sprašio da se obavezno moram javiti na poreznu sa nekim rpo obrascem da bi uopće mogla raditi kao freelancer. Je li to zbilja tako?

Druga opcija(meni nekako bolja) je da familijska firma proširi djelatnost za web dizajn. Sa tom firmom bi sklopila ugovor o djelu ( ili neki drugi ugovor da budem vanjski suradnik ). Ideja je da autorske ugovore potpisujem isključivo ja ( kao freelancer i njihov vanjski suradnjik ) i umjesto računa dajem uplatnicu te bi na taj način izbjegli dodatne zavrzlame sa njihovim knjigovodstvenim servisom. Je li cjelokupna ideja legalna i izvediva?
Ispričavam se na neznanju ali na Internetu nisam pronašla nikakav konkretan odgovor a sa zakonima sam na „vi“…

Unaprijed hvala na odgovoru.

[quote=“tweb”]Pozdrav svima na forumu.

Do sada sam radila web stranice free za frendove i familiju i sada bi pokušala to raditi kao freelancer pa imam nekoliko pitanja.

Moram li se ja kao novi freelancer negdje registrirati da bi mogla uopće potpisivati sa klijentima autorski ugovor i eventualno na kraju godine tražila povrat poreza? Zvala sam jednog knjigovođu koji me sprašio da se obavezno moram javiti na poreznu sa nekim rpo obrascem da bi uopće mogla raditi kao freelancer. Je li to zbilja tako?

Druga opcija(meni nekako bolja) je da familijska firma proširi djelatnost za web dizajn. Sa tom firmom bi sklopila ugovor o djelu ( ili neki drugi ugovor da budem vanjski suradnik ). Ideja je da autorske ugovore potpisujem isključivo ja ( kao freelancer i njihov vanjski suradnjik ) i umjesto računa dajem uplatnicu te bi na taj način izbjegli dodatne zavrzlame sa njihovim knjigovodstvenim servisom. Je li cjelokupna ideja legalna i izvediva?
Ispričavam se na neznanju ali na Internetu nisam pronašla nikakav konkretan odgovor a sa zakonima sam na „vi“…

Unaprijed hvala na odgovoru.[/quote]
ako imaš stabilniji angažman onda je vjerovatno najbolje osnovati jednostavni d.o.o.
to na kraju ispada najeftinije za tebe i za klijenta.

fakturiraj preko obiteljske tvrtke, znaci imas sve kod kuce uhodano. fakturu moras izdati, a kad novci sjednu tvoj dio nek ti isplate preko autorskog ugovora. to je najbrza i najpovoljnija opcija u tvom slucaju. ako si student, mogu ti placati preko servisa.

Malo sam zapela, na koji sam način onda ja vezana sa tom firmom ( po tvom prijedlogu )? Nisam student i ne želim biti zaposlena u tom obrtu, nego bi radije sklopila neki ugovor da sam vanjski suradnjik koji će obavljati taj dio djelatnosti…ako je tako moguće?

I vezano na tvoj prijedlog, bi li autorske ugovore i dalje ja mogla potpisivati bez obzira što bi oni izdavali račune?

Još jednom sorry, skroz sam zelena na ovom području :slight_smile:

obiteljsko poduzeće koje tvoji imaju je pravna osoba. znači ta firma/pravna osoba ima odnos s tvojim klijentom, a ti s firmom. to što ti ugovoriš posao - to je druga priča, ali tu nema potrebe za autorski ugovor između tebe i klijenta. ako želiš, napraviš neku šprancu ugovora između klijenta i firme. ti potom kad se naplati račun, napraviš autorski ugovor sa svojom firmom i oni ti isplate novce. razlika je u tome što firma dodatno fakturira pdv, koji si kasnije odbija, te što ima određeni realan trošak sa svakim tvojim prometom po računu (npr može povećavati dobit)

najjednostavnije - autorski ugovor ti-tvoja firma, ugovor o poslu klijent - tvoja firma

Upiši u Google RPO i dobit ćeš obrazac i druge linkove. RPO - registracija poreznog obveznika.

Za autorski ćeš ugovor dobiti puno toga kroz Google, pa i linkove s ovog foruma, između ostalog i:

Na stranicama Porezne uprave imaš obilje brošura, pa tako i porezni vodič za građane. Također i kontaktne informacije pa se možeš obratiti s pitanjem.

Osobno, moje skromno mišljenje je da je to što priča tvoj knjigovođa bedastoća, jer ne vidim kako bi se kroz taj obrazac čovjek prijavio da će dobivati povremeni dohodak. Ispada da bi netko tko napravi jednom u životu neki prijevod i hoće prijaviti dohodak morao izrađivati štambilj i voditi knjigovodstvo. Da, i pričekati siječanj mjesec da se registrira. Pomalo smiješno. Moj je prijedlog da se informiraš kroz ove izvore i onda da ga dobro iscijediš.

Koliko ja razumijem, to je tzv. “drugi dohodak”. Onaj tko te plaća uplaćuje tvoj porez koji se tretira kao svojevrsna akontacija, a ti u veljači podnosiš godišnju poreznu prijavu koja služi da se napravi konačni obračun i vidi da li je porez preplaćen kroz te akontacije ili duguješ još poreza. Moje mišljenje je da čak niti poslodavac ne treba plaćati te akontacije, već ih u tom slučaju moraš ti uplatiti sama sebi (tako proizlazi iz zakona), ali nisam nigdje dobio eksplicitnu potvrdu ovoga, svi su uvjereni da plaćati mora poslodavac (pa i sami poslodavci i onda izbjegavaju takve ugovore).

E sad mi je puno jasnije :slight_smile: !! Puno hvala na odgovoru!