Responsive dizajn ili ne?

Ovde neko navodi 5 razloga zasto ne responsive dizajn:


U sustini, do nekle se i slazem.
Skuplja je izrada, treba vise vremena da se izradi, a i moze da zbuni posetioce koji posecuju sajt na racunaru i preko mobilnog uredjaja.
Moj neki utisak je da sajt koji nije responsive se sasvim ok prikazuje na ovim savremenim mobilni uredjajima, a o tabletima nema sta da se prica.
Sta vi mislite o tome?

Kada je web responziv onda mora sve bit preko citave stranice da to ljepo izgleda nekako su mi ljepsi webovi iz 2010/11 godine koje su bile preketnice u responzivu i tada je content bio 960 sirine i neka pozadina i super mada ovi novi trendovi sa plosnatim dizajnom isto nisu losi da se isto napraviti super stvari pogotovo ovaj css3 radi cuda mozes kreirat slike sam tako

Na desktop racunarima responsive ne mora da bude po celom ekranu, moze se ograniciti na tih 960px sirine, ali se velicina na manjim uredjajima smanjuje i menja se raspored. E kod tih manjih uredjaja koji su mnogo manji od definisane sirine od 960px sajt ide po celom ekranu.
CSS3 je dobar, ali mi se cini nekako da je komplikovan kod za nauciti ga, treba jako puno nesto ponavljati i raditi da bi se upamtilo, inace copy paste, a mana je IE8, devetka ga mislim koristi.

RWD je tu da ostane… nije to neki prolazni trend koji ce otici ako dovoljno dugo zatvoris oci. ‘Danas’ pristupas webu s dektopa, laptopa, mobitela i tableta, ‘sutra’ ces pristupati s tv-om, satovima, radijima, ‘preksutra’ s autima, friziderima i ostalim…
ako vec uzima grid od 960px kao neki relevantan podatak, zapitaj se zasto je to bas taj broj? Zato sto si davno prije imao rezoluciju u 90% slucajeva od 1024px, nije postajala neka druga, veca rezolucija, barem sto se tice vecine ili nekog relevantnog postotka. I onda nije bilo potrebe da ti site bude veci od toga… sad je rezolucija 1024 na vecini siteova ta koja je u zanemarivom postotku jer imas veci broj tableta, mobitela, smartphoneova, kompova sa 2-3k px rezolucije koji pristupaju stranici.
Po meni, drzati se prastarog grida iako ti ta rezolucija cini 10-15% posjeta je totalno pogresna. Za vecinu posjetitelja, prikaz site nije u srazu s rezolucijom uredjaja s kojim se dolazi na stranicu, ako je ona 960px. Vecinom je, ako je rijec o desktop/laptop racunalima rezolucija veca, cak vise nego 2x u vecini slucajeva, i onda drzati se grida od 960px je wrong.
RWD rijesava ‘problem’ i kad je rezolucija veca, i kad je manja, mislim najvjerojatnije imas neki site, ili neki GA account, pa pogledaj na analytics koje su rezolucije vecinom, pa ces vidjeti da li je site vecini ‘prilagodjen’ ili ne.
Grid od 960px je imao smisla kad si imao rezu 1024px, pa je to bilo ‘full screen’, sada to nije slucaj. A imati horizontalni scroll i forsati to, je epic fail od tog doba kada se i poceo prakticirati grid od 960px.
sto se tice podrske, pogledaj datum izdanja html5 i css3… i pogledaj koja je sad godina, i koliko je vremena trebalo proci da dobijes browsere koji koliko toliko podrzavaju ‘standard’… jednostavno outdated browser je upravo to, pa cak i IE sad ima auto update…
ono… rwd je svakako standard, i nece otici, sto prije se prilagodis, naviknes i naucis raditi tako biti ce ti lakse. A ako ti css treba, onda ces ga nauciti, zaboravi copy/paste, nakon toga ce doci samo nova verzija, nece se vracati na staru, imat ces samo vise za ucit.

meni je kod toga zanimljivo selektivo ‘prihvacanje’ featurea kod ljudi… od html5 vecina je prihvatila header, footer i section, kod css3 jasno transitione, to sto svaki noviji browser podrzava vektore, bilo preko canvasa, bilo preko svga, koji je po meni najveci feature, 90% developera i designera ignorira i za dizajn koristi jpg, gif, png kao da smo u kamenom dobu :slight_smile:
ono… stavit ce se na svaki element neki transition, divitis ce i dalje prstat, samo ce bit wrappan u html5 element, a feature koji iz osnova mijenja nacin prikaza ce se kolektivno ignorirat :smiley:

1 Like

Uopste nije pitanje valja li ili ne, za koju godinu ( uskoro ) na netu ce da bude toliki broj korisnika sa tabletima i fonovima da ce da pariraju PC-u. Vec danas ih ima ogroman broj, i sada to trziste treba izbaciti iz planova zato sto se nekom ne svidja RWD. To je buducnost ( mada je vec i sadasnjost ). Jedina je razlika izmedju dobrog RWD i nekog traljavog.

Da, verovatno si u pravu, kada si malo bolje pojasnio prednosti.
Bio sam potaknut onim sajtom sto sam dao link gore, pa sam hteo da cujem vasa misljenja.
Na samim mobilnim mozda me malo i nervira, kad se sve skupi u jednu vertikalu, pa skrolas nanize da nadjes, a telefon mali za puno sadrzaja.
Ja licno ne pravim sajt ispod 1100 px, ali su to najcesce no responsive.
Moj monitor je rezolucije 1920x1080 pa mi ta sirina sajta 1100px odgovara, bezobzira prazan prostor levo i desno.
Video sam da su neki jaci sajtovi uveli vece sirine 1280px sto znaci da broj monitora sa vecim rezolucijama raste.
Ranije znam da sam pravio sajtove do 1000 px maximu, sad se to menja, kao sto ti kazes i treba pratiti te novine.
S obzirom da responsive nisam jos bio radio, probao sam na jednom mom sajtu, te ako neko ima volje neka baci pogled i neka da predlog. Nije savrseno, al za pocetak moze da prodje :smiley: klikdooglasa.com, malo me je bilo strah toga :).
Ove novine oko HTML5 i css3 (ovo sam malo vise koristio) su mi ipak nepoznate.
Koliko sam primetio na ovim web templejtima koji se prodaju preko themeforesta dosta forsiraju te nove tehnologije i retko koja je prilagodljiva za starije verzije IE, od IE 8 ili od IE 9 pa navise.
Ja nisam dizajner, programiram tu po nesto (malo php, malo jquery), ali kad vidim kakve sve temice ima na ovom themeforest, ekstra su, sa raznim pomeranijma, animacijama, pa nisam siguran da bih se snasao u tome, bar ne jos uvek.
Ova temica mi se jako svidja, a i ova devojka, ludim za njim, njene okice (i gornje i donje :D) me ubjaju:
http://themeforest.net/item/april-responsive-tumblr-theme/full_screen_preview/4815525

Zna je neko? :smile:
Ovo su tumblr teme. Da li to znaci da se instaliraju direktno na Tumblr sajtu ili se moze nezavisno instalirati?