RIA aplikacije (Adobe Flash) su HTML 5 današnjice

Namjerno je stavljeno Adobe Flash jer Adobe Flash na području RIA aplikacija danas nema prava konkurencije.
Razvoj u JS frameworcima je još uvijek duži uz puno više problema i manje mogučnosti. JS frameworci da omoguće sličnu funkcionalnost nečesto će smrznuti vaš broswer (iako ni Flash nije puno bolji).

Govorim o Flash playeru kao platformi koja se vrti unutar broswera a ne o Flash CS5 alatu.

RIA aplikacije se u tom alatu, za one koji neznaju, izgrađuju u open source frameworku zvanom Flex. IDE od Adobe se zove Flash Builder.

Microsoftova konkurecija Flex frameworku je Silverlight i on se prema nekim pričanjima okreće na deskop te od Oracla Java FX, koja je isto negdje se izgubila zadnjih godina.

Danas svi pričaju o HTML 5 i njegovim mogučnostima a moje mišljenje jest da Flex framework je vrlo sličan HTML 5 i na tržištu je već koji 3-4 godine (prva verzija je bila enterpreise rješenje sa licencom od 20000$).

Budučnost je tu, samo je treba vidjeti:)

Evo primjer jedne RIA aplikacije koja me užasno podjeća na HTML 5

http://www.bet365.com/home/FlashGen4/WebConsoleApp.asp?

Na ovom linku možete vidjeti HTML verziju :

http://www.bet365.com/

Ukoliko se možete ulogirati u RIA verziju odmah ćete dobiti video streaming trenutačnog top eventa.

Dali je to HTML 5 tu već godina a priča se priča o njemu. Mislim da jest.
I prije nego što velite da takvo što možete izraditi danas koristeći JS, treba pomno razmisliti o pitanjima performansa, zatim dužini razvoja a i na kraju nemogučnosti sadašnjeg html/js da se to izvede.
HTML 5 bi to trebao moći izvesti manje više bez problema iako mislim da bi bili potrebni neki kompromisi.
No HTML 5 je tu, već godinama samo ga treba vidjeti.

Iako ovakva aplikacija ima svojih mana i to velikih mana, činjenica je da vrlo mali tim ljudi može ovakvu aplikaciju postaviti na noge neovisno o server side infrastruktri što JS ipak ne može.

I zašto pričati o HTML 5 koji dolazi, kad je on već tu godinama, možda samo u nekoj drugoj tehnologiji.

Stavljeno je u Nerazvrstane…?

A mislio sam da postam u Nerazvrstane. Izgleda da sam se zbunio.

Evo da napomenem Adobe odustao od mobile. Mislim koga briga:)
I fokusirati će se na desktop.
A adobe prije toga odustao od linuxa jer se želi fokusirati na mobile.
Tako da veliki proljev u zraku a dolazi od Adobe. Njima se jednostavno ne želi razvijati flash. Osim što ih svi drugi kopiraju i imaju tehnologiju za bolje sutra njima je HTML5 zanimljiviji.

Naravno jer jedan moj poznanik je već uplatio par soma kuna za ultra kul banere koji će biti razvijeni možda i na adobe alatima ali ne i na Adobe formatu to nema veze

Zanimljivo kako još jedan java look a like odlazi u povijest a ovaj put zbog čiste i fine računice, pa sretano:)

Da sumiram, Adobe je od… scenu jer smatra da je para u alatima:)