Rudarenje u 2021. godini

Pozdrav,

Do sada nikada nista nisam istrazivao oko BTC i totalni sam pocetnik, no volio bi probati da vidim kako to sve ide…

Struju imam besplatno i nekoliko dobrih masina koje su slobodne i mogle bi rudariti…

Otvorio sam novu temu jer u postojecim ima previse poruka da bi sada sve citao unazad. Nadam se da ce neko imati volje da mi postavi par linkova i uputi me…

Koliko sam pohvatao, trebaju mi:

  • novcanik (ako moze link nekog sluzbenog, jer vidim da ih ima bas dosta)
  • program za rudarenje (pretpostavljam da se skine aplikacija, instalira, poveze sa novcanikom i to dalje samo radi ???)

Moze i link topica na forumu, ako negdje ima sve objasnjeno…

Skini si za početak Coinomi wallet a program ovisi kakve su mašine, imaš windowse na njima. Ako imaš rig bez windowsa Ethos ili Simplemining.

Poceo bi sa windowsima, jer su trenutno podignuti…

Dakle novcanik: Download Coinomi | Coinomi

i ja mislim da nema smisla kopati bitcoin, fokusiraj se na druge “stabilne” valute … eth npr

Mislite ns Ethereum ili Ethereum Clasic ?

Instalirao sam novcacnik, i sada tu dodajem valute… Ok.

Za pocetak moze li link za download programa kojim rudarim npr Ethereum?

Za sada bitno mi je da prodjem kroz proceduru, a na masine cu postaviti kasnije da svaka rudari drugu valutu, pa gdje bude najvise pokazivalo da se isplati, sve cu ih onda podesiti na istu…

https://ethermine.org/start

Sta dalje da biram ? Jesam li na dobrom mjestu?

image

EDIT:

Sada sam nasao ovaj video, podesio sam sve kao sto je i u klipu, jedino sam adresu uzeo europe a ne usa…
kada pokrenem bat skriptu, samo se zatvori kroz 20tak sekundi…

Nisam slusao video jer trenutno nemam zvucnike na ovom PCu ali ako je to to, samo da znam, pa cu veceras ponovo proci kroz klip…

https://whattomine.com/
ovdje vidi šta ti se najviše isplati rudariti, uzmi jedan usb stick i stavi na njega simplemining, iskopčaj hdd sa windowsima i isprobaj kako ti radi sa njime. U windowsima možeš koristiti i nicehash miner koji ti automatski zaradu pretvara u BTC.

Rudarenje se ne isplati ako mislis ozbiljno kopati ,treba puno novca investirati ,placati struju ,a ima tu posla koliko hoces ,svaki cas neki rig se ugasi ,crkne kartuca uvek se nesto desava i moras oko toga da da se namucis.Ovo iz iskustva govorim
Daleko je isplativije kupiti BTC staviti ga na Ledger
Ko god je ulozio pare u BTC daleko je bolje prosao nego onaj ko je ulozio u gpu rigove i antiminere

Ajde pročitaj njegov post ispočetka pa češ viditi da mu se itekako isplati.

Na kraju se ispostavilo da mi ove masine i nisu nesto za rudarenje…

Svih 5 racunara koje imam na raspolaganju su i7, SSD-ovi, .3x pc-a 8GB RAM / 2x pc-a 16 RAM

sve je ok, osim GPU… tu su tanki… radeon r7 360 Series na svim masinama :frowning:

Za sada sam upalio jedan cisto da vidim kako ide, neka rudari procesorom

Koristim nicehash program i koliko vidim on rudari BTC, moze li se podesiti da on rudari ETH ?

Napravio sam coinomi walet i sada imam i ovaj od nicehash…
Trenutno je podeseno da placanje ide na nicehash. Moje pitanje je da li je bolje da njega koristim ili walet od cionomi?

Sa tim strojevima si u minusu ne u plusu, jer vise struje trose nego sta rudare hahahah

1 Like

struja mi je besplatna, a i strojeve necu placati, kao ni njihov servis… iz tog razloga smatram da ovo polje trebam jos detaljnije istraziti… a i ove graficke sto imam, kroz odredjeno vrijeme mogu zamjeniti sa grafikama pogodnijim za rudarenje, takodjer ni to nebi bilo o mom trosku… kad sve ovo uzmem u obzir, mislim da mi je isplativo…

E pa krivo mislis sa trenutnim strojevima. Znaci eth ne mozes majnat jer su grafe 2 gb. Znaci sa procesorima ako iskopas 10 eura (pod uvjetom da stalno kopaju)mjesecno uz trosak struje od minimalno 100 eura budi sretan.

E sad ako mozes nabavit 5 grafa 3070 koje kostaju oko 1200 eura komad(ukoliko ih nades uopce) i mozes opravdat taj trosak nabave onda ce ti se isplatit.

Jasno mi je to, koristim calculator od nicehash i vidim koliko otprilike donosi koji gpu koliko procesor…

Gledao sam i grafike, tesko su vise dobavljive, ali niti planiram uzeti te od 1200 eura…
cilj je naci neke koje ce generisati 1e dnevno * 5 racunara (otprilike 150 e mjesecno), a ja bi bio zadovoljan sa 100+ eura (taman toliko smatram da me zakidaju na plati :smiley: )

Temu sam otvorio kako bi pohvatao te neke osnove, sto vec i jesam…
Iduci korak prije nego bi se upustio u nabavku 5 grafickih je nacin isplate na moj racun… usputno sam vido da je procedura sljedeca ??

  • prebacim sa nicehash-a na coinbase, a onda sa coinbase-a na svoj bankovni racun ?

ovdje cu odmah pitati moze li taj racun biti payoner ?

Probaj nac rx 570 ili rx 580 sa 8 gb gddr memorije. Sa njima ces but u profitu i to solidnom posto ti je sve free.

1 Like

hvala na preporuci… 20k

Rudarenje u 2021. isto kao prije 4 godine, samo neke sporedne kriptovalute pa onda to prebacivati u nesto ozbiljnije.

I cisto mali info/upozorenje - ne postoji bespatna struja. Ovo kazem iz najboljih namjera jer mining rigovi su ozbiljni potrosaci. Prije ili kasnije neko ce se zapitati kako odjednom toliki skok u potrosnji. Citao sam par clanaka kako su ljudi rudarili po nekim startup kancelarijama gdje je bila besplatna struja. Pa zavrsilo je tuzbama i otkazima.

Bila je neka slika iz Srbije, iz neke napustene fabrike ili bolnice. Nije bila struja iskljucena ili su skontali da nesto od instalacija radi. Rig na podu, internet preko gprs-a

Ako se ne varam, na sjeveru Kosova (mozda i na cijelom Kosovu) je struja “besplatna”, tj. gradanima je besplatna i jako puno ljudi rudari.

neće još dugo biti besplatna :smiley:

Jasno mi je o cemu govoris ali mi imamo potpuno drugaciji obracun (ne placamo koliko potrosimo - vec zakupljujemo odredjenu kolicinu … sad ne znam koliko, ne razumijem se toliko u struju, nekada je racun bio preko 20 000 eur mjesecno i onda se preslo na ovaj model), tako da se tu skonta nekoliko racunara - tesko, naravno opreza nikad dosta