S čim se grijete - konvektorska grijalica, uljni radijator, plin, drva... iskustva? 🔥

A slušaj, najbolje gledati uzeti brend + garancija i servis u blizini. Nedavno smo na poslu, na jednoj lokaciji uzeli Končar samostojeću, koja je otkazala nakon par korištenja. Kada smo zvali trgovinu tek onda nam kažu da nema garancije. Kasnije uzmemo za istu cijenu neku nepoznatu marku, za istu cijenu sa 2g garancije.
Sve one rade na isti princip, ali ima razlike u kvaliteti dijelova koji su ispod metalnog kućišta.

Adriatic, Bosch, vidim u HR su Tesy popularne pa ne vjerujem da je loša. …

1 Like

Ne mora znaciti da Tesy ne valja, mozda je prije do toga sto sam ja baksuz :grin: a mozda i stvarno nije originalan ovaj sto sam nedavno uzeo, nebi me nista cudilo.

Ja sam uzeo Tesy konvektore jer su bili jeftini a trebalo nam je nesto dok ne uradimo centralno na struju. Svi osim tog novog od 500W rade dobro i nije bilo nikakvih problema. Osim sa ovim Bosch, na njemu se prekidac raspao nakon jedne sezone a kostao je skoro duplo od Tesy iste snage.

Cini mi se da je Tesy konvektor od 3000W kostao 60 ili 70 eura. Uglavnom tih nekoliko konvektora za cijeli stan je kostalo oko mozda 200 eura, koliko kosta jedan bolji Atlantic konvektor.

U svakom slucaju koji god da uzmes, odgovarajuce snage, neces pogrijesti. Jos ako postoji opcija da vratis konvektor ako nisi zadovoljna…

1 Like

Kod mene Atlantic konvektori od 2011. Nemam primjedbi.

2 Likeova

Hvala na savjetu. Jesu li računi za struju podnošljivi? :wink:

Koliko toplotnih gubitaka napravis toliko moras da nadomjestis, nije bitno koja je grijalica u pitanju.

Grijem 64 m2 potrosim za sezonu od 6 mjeseci oko 400 evra. Grijem danju na 24 stepena, nocu na 20. Sa tim da vjerujem da je struja znatno jeftinija u BIH nego u CRO.

1 Like

Naravno :blush:

No kako ja samo dogrijavam prostoriju koja se inače grije na centralno nadam se da necu toliko potrošiti, bitno mi je da digne neka 4 stupnja, jer kad sjediš za kompom osjećaj hladnoće je veći nego što je u stvarnosti.

Hvala puno na savjetima! Svima!

Ne pricaj gluposti. Grijanje na norveske radijatore za kvadraturu od cca 100 kvadrata mjesecno potrosi oko 350-400 kn.

Ti ne pricaj gluposti. Jedino klima daje vise toplinske energije nego sta trosi. Meni klime griju cc 200 kvadrata a potrosnja je max 600 kn mjesecno u sezoni grijanja. A da ne govorim o brzini grijanja i koliko klima manje mora radit. Ne postoji nacin koji bi me manje kostao a da jednako efikasno grije.

Pa ovako, iz mog iskustva: norveski radijator od 1500 w - u najhladnijoj zimi u mom mjestu u zadnjih 50 godina, kada je vani bilo -10 i bura je derala non stop u prosjeku 150 kmh (znaci nisu bili refuli kako bura inace puse) i kada je smrzlo preko 1000 vodomjera, odneseno ne znam koliko krovova itd. , je taj mjesec potrosio 80 kuna struje a bio je nafrljen na max (30 stupnjeva) non stop i nije se gasio. Pa ti sad racunaj. Takav radijator dosta je za cca 35-40 kvadrata pod uvjetom da je stolarija ok i da je barem termo zbuka na kuci.

Pozdrav!

Stolarija je nova, ali nemam stiropor izolaciju nego klasičnu fasadu.
Možeš li mi poslati neki link na na radijator pa da znam koji je u pitanju?

Lp

A sto ne ugradis klimu malo bolju i onda imas rjesenje i za zimu i za ljeto da ti bude ugodno… Jedino je kupovina trosak a sto se potrosnje tice, dok grijalica na 1kw elektricne u prostoriju ubaci nesto manje od 1kw toplotne energije, klima ce na potrosenih 1kw elektricnu u prostoriju ugurat pa i do 6kw… Kao sto petar rece, bez konkurencije (a i nije samo za grijanje)

Svjesna sam ja da je klima super, ali iz određenog razloga (obiteljski biseri) ne smije se ništa ugrađivat, bušit ni išta slično…znači u obzir dolazi samo pokretna grijalica koja se može sutra preselit ako dođe do frke i preseljenja na brzaka :roll_eyes::face_with_hand_over_mouth:

Imaju i one mobilne klime pa nema busenja… mada nisam siguran da mogu grijat :smiley:

Oko 30 eura mjesečno je prosječan račun kad se ne grije. Kad se grije oko 115 eura, znači možda oko 85 eura ode na grijanje u prosjeku. Možda i manje jer zimi bojler radi cijeli dan, plus više se kuva itd, mada je to vjerovatno zanemarivo.

Čekam crni petak, ali ovaj mi je zapeo za oko.
Kako vam se čini?

1 Like

:joy: :joy: :joy: :joy:

Jel to ćaće?:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

Dobar stari šporet.:cowboy_hat_face::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

Zdrvima :fire: :fire: :fire_extinguisher: :fire: :fire: :fire: :fire_engine: :fire: :fire: :fire: :fire: :boom: :boom: :boom:

drva te ugriju 2-3 puta, vrlo ekonomično mora se priznat

Drva su “najskuplji” način grijanja. Drvo kao energent možda nekima i je jeftino, ali nitko ne računa dodatni posao oko drva. Koja vam je stanica kao ložača vaše peći, a koja u onome čime se inače bavite? Koliko vremena dnevno vam oduzima loženje? Izračunajte i to dodajte na cijenu m3 drva. Struja/plin je relativno povoljnija alternativa čija isplativost uvelike ovisi o prostoru koji se grije i samoj izvedbi grijanja.