Savjet za kupnju rabljenog PC

Bomba je i moj FX8350 black edition, ne vjerujem da je neki Intel istog ranga toliko puno bolji. A sto se tice ventilatora, amdovi stock ventovi su sranje, jer su mali i vrte se na 4000 rpm-a, zvuci kao da imas brusilicu u kucistu. Ali si kupis aftermarket vent za 250-300 kn i jos ti ostane para za izvest curu na finu veceru,toliko je razlika u cijeni. A vrlo lako bez imalo muke mogu ga sa 4 GHz dignut do 4.8 i pojest ce svakog i5 za dorucak.

Ja sam uzeo radje I5 zbog toga jer je bolji u single core, jer svih 8 jezgri nikada necu koristiti, cisto razlog zasto sam uzeo ovog I5 jer nikada necu koristiti 8 jezgri.

Al koliko sam vidio da ti renderiras video, onda je naravno bolje uzet 8 core procesora nego i5. Ali ako imas para bolje je uzet i7, jer i7 je nebo. Naravno tu je i xeon ali to je druga galaksija.

Slažem se. Razlika je nebo i zemlja.
Sa direct x 12 , win 10 i karticama koje podržavaju directx 12 mogel bi se stvari barem u domeni igranja drastično promjeniti da AMD sustigne Intel, ali razlika između i7 ili čak i5 i naj FX procesora sa 8 jezgri je ogromna.

i7 u kojem god obliku pojede svaki AMD procesor. A sa novim 6th gen Intel procesorima će biti i veća razlika možda, no ostaje jedino što će biti kada directx 12 krene kako spada.

Vjeruj mi provjereno, uzduž i popreko, pa ne bi dao 3 soma kuna za proc, ako mogu za te novce staviti i matičnu, i ram i amd proc, naspravm samog intel CPUa bez coolera.
Nije šminka već stvarni rezultati.

Kolega je radio rendering na novoj mašini sa 8 procesora, imao je 100% potrošnje da mu miš štekao, nakon promijene matične ploče i procesora, sa i3 na AMD FX 8 tisuća nešto.

Prije mu je bilo muka jer je trajalo 1-2 sata, sada prodaje novi proc sa matičnom pod garancijom.
Možda je do postavka, ali nije našao razlog. Probao sam na starom Q9650 sa DDR2 16GB i odradio je to za neko normalno vrijeme, gdje je isto CPU bio često u upotrebi skoro 100%, ali se dalo surfati, slušati glazbu, ono klasično dok čekaš.
Onda sam probao na novoj kanti sa i7 i 16GB ddr3, tamo je odradio eto nešto brže, a primječivanje u radu, kao usporavanja tijekom toga, nije bilo.

PLUS
svi online reviewi, stvarni user benchmark testovi itd… Tako da AMD je mašina, ako ideš sa nekog dual cora i slično na novo, ali sa tipa bilo kojeg starog i5 bilo koje generacije, po mom mišljenju je bacanje novca.

Šteta, jer na ATI / AMD karticama sam već 15 godina, od Ati rage Fury sa 32 MB memorije.
Prva je doduše bila Riva TNT, a onda magični Voodoo 3 sa 16MB.
Sjeća se tko tih kartica? :smile:
Matrox, Riva, Voodoo, hvata me nostalgija…

Dajte ljudi ne pricajte bedastoce, hahahaha, pa ja na FX8350 renderiram video bez beda, temperatura procesora je 60 stupnjeva i svih 8 jezgri u fullu, pa normalno mozes surfat, slusat muziku ili nesto slicno uz to. Ocito ti je taj frend nesto krivo slozio kad ga je to tako zezalo. Jedino kao sto sam vec rekao, treba kupiti pravi ventilator jer su amd stock ventovi zivo sranje.

U ovom topicu se u potpunosti slazem sa @drmrgood. Koristim AMD zadnjih 15 godina i nenamjeravam prelaziti ni na sto drugo. Nikad nikakvih problema. Performanse sasvim solidne cak i odlicne.

I ja sam na Intelu od svoje 6-7 godine, a danas imam 19.Jednom probao AMD i nije se zavrsilo slavno - kao sto sam i rekao :smile:

Ovaj amd s 8 jezgri je super za multi tasking ali kad jednom probas i5 onda vidis sto je stabilnost. A ja sam teski multitasker, 500 tabova od jutra do veceri, konstantno programcici razno razni rade… Imam i AMDovca Phenom x4 965 ak se ne varam i isto je solidna masina, ali I5 je 5 puta stabilniji i moze juriti vise toga.

A kako je FX u rangu sa I7 a razlika izmedju ta dva je nebo i zemlja. Mozemo ovako subjektivno pricat, meni ovo tebi ono, ali testovi su pokazali zasto je intel duplo skuplji. Jer je duplo ako ne i vise bolji.

No prosjecnom useru je AMD s 8 jezgri cist dovoljan, ako ne i overkill.

epilog

Ipak sam si priuštio http://www.centro.hr/extro-topoffice-intel-celeron-g1840-2-80ghz-4gb-120gb-ssd-dvdrw-intel-hd-graphics-freedos.aspx.
Cijena je OK (uzeo na firmu (opg)), performanse za mene non-power usera više nego dovoljne, bešuman, a što se tiče stabilnosti budemo videli.

happy new year

OPG? Koji je to OPG? Jel se moze na OPG uzet racunalo?

Ovak, ovo ce te sluziti. Mozda da si si sma slagao konfiguraciju bi ispalo malo skuplje, ali bi stavio bolji procesor i napajanje. Ostalo je sve u redu.

Ja sam isto kupio slicnu masinu, samo ima 8GB rama i i5-4460 ali je duplo skuplji od tvoga.

No kako si rekao da je to za ured, ovo je i super dobro za ured. Ovaj intel celeron nije onaj stari smijesni celeron s kojeg su se svi smijali. Ovo je nova generacija (ima boljih celerona od ovog tvog, ali nije ni ovaj los).
Cijena najboljeg celerona je oko 300-400kn, znaci jeftini su.

Računalo i neke komponente (printer, skener) bez problema idu na OPG.

(
Dosta stvari moramo obaviti isključivo elektronskim putem (prijava potpora, zahtjevi za eu fondove, razne propisane evidencije, pregled površina, obavijesti polj. službi …).
Oni koji se ne služe sa PC moraju odjahati direktno u agencije i druge polj. urede koji su tko zna kako daleko i koliko nadrkani. Osim toga, nijedan ured ni službeno ne snosi odgovornost za eventualne neispravnosti ili pogreške u apliciranju korisničkih podataka pa se tako npr. dešava da pojedini poljoprivrednici ostaju zakinuti i na desetke tisuća kuna zbog jedne pogrešne check kvačice ili zareza.
)

Aha, znaci to je OPG u sustavu PDVa, predpostavljam da na ove male OPGe koji prodaju na kucnom pragu ne vrijede pravila da mogu kupovati na OPG ili se varam?

Izlazimo iz teme o rabljenom PC-u pa ću vrlo kratko.
NIsam doma s OPG-ovima, ali pretpostavljam da kao registrirane djelatnosti vode nekakve evidencije. Ono barem nekakv oblik knjige prihoda i rashoda. U tom slučaju ne vidim razloga da se računalo za poslovanje OPG-a ne stavi na rashodovnu stranu.

samo opg u sustavu pdv može kupovati “na firmu”