Seminar - 20.02., hotel Central Zagreb

U četvrtak, 20.02.2014. u 18h će u hotelu Central u Zagrebu biti održan seminar Samozapošljavanje uz DOMAINING.

Seminar je namijenjen:

  • svima koji se žele zaposliti radeći samostalno (samozapošljavanje)
  • svima koji traže novi posao
  • svima koji traže dodatni posao
  • svima koji žele naučiti nešto više o domainingu i saznati kako biti uspješan u ovome poslu

Postoji mogućnost popusta u slučaju direktne uplate kotizacije. Više info na e-mail.

Više informacija o seminaru može se pronaći na web stranici www.domaining-seminar.com ili se javite na [email protected].

Svoje ime ne voli ostavljati na Internetu kada to nije zaista nužno, ali svi će ga imati priliku pobliže upoznati na seminaru.

:smiley: cemu tajnovitost? ako netko placa 500-650kn za sudjelovanje, mislim da je to bitna informacija

Upravo iz navedenog razloga :wink: Mail je ok za detaljnije informacije, ali ne i web.

Osobno držim da je “poslovni” model “domaininga” (točnije, špekuliranja imenima domena) oblik ucjene resursima - model u kojem netko tko nema nikakav interes iskorištavati neko dobro, to dobro ipak privatizira s jedinim ciljem da ograniči njegovu dostupnost drugima, a u očekivanju da ako se “biznis” blokiranja resursa u dovoljnoj mjeri razvije, konačno će svatko morati plaćati porez na budale, tj. otkupninu. “Domaining” čini internet manje upotrebljivim, jer dovodi do toga da se sadržaji moraju objavljivati na manje prikladnim domenama, pošto su prikladne domene jednostavno “otete” od strane ljudi koji isključivo žele “proviziju” za radnju koja (za razliku od privatnog vlasništva) ne čuva to dobro, već ga uništava. Meni to sliči na mafijašku “zaštitu” u svojoj biti da se ostvaruje dobit bez stvarnog pružanja dodatne vrijednosti onome koji plaća u odnosu da “posrednika” nema.

Srećom, čini se da taj biznis špekuliranja domenama ne donosi više kruha, pa su danas aktualni modeli koji čak počinju i donositi neku dodatnu vrijednost, poput “razvijanja” zauzetih domena prije prodaje. Svakako, ovdje više nema laganog kruha.

1 Like

svaka cast, ali nikad nisam cuo da netko trazi 500-600kn za konferenciju a da se nezna tko ce ju drzati. Uvijek, bez iznimke, stajalo je imenom prezimenom, jer to ‘garantira’ i ‘prodaje’ ulaznice. Jedno je napisati da je netko svjetski poznat, priznat i da zna sta radi, a samim time sta govori, a drugo je staviti tu informaciju javno, pa nek svatko odluci za sebe… ali, whatever… sretno s prijavama :wink:

Da ja, recimo, planiram platiti toliko sudjelovanje, kontaktirao bih pokrovitelje navedene na stranici i obavio provjeru prije uplate.

Ne slažem se. Djelomično si u pravu u dijelu gdje kažeš da se “neko dobro privatizira bez interesa da se iskoristi”. Ali to je potpuno legitimno. Takvih primjera ima koliko hoćeš u “materijalnom svijetu”.

S druge strane, možeš kupiti domenu od nekoga koju namjeravaš preprodati, pa zapravo nisi ti taj koji je prvi nešto “zauzeo”.

Što se tiće ovog da više nema kruha u ovome poslu, potpuno netočno. Ja živim od trgovanja domenama, danas, i puno mi je bolje nego dok sam radio u kompanijama.

Što se tiće provjere, slobodno.

Ova tema je samo kratka obavijest. Zamolit ću da se ne pretvori u raspravu. Tko god ima nekih komentara ili pitanja molim da se javi na [email protected]. Hvala.

Npr.? Malo mi je teško povjerovati da postoje primjeri gdje netko dobiva nešto za ništa, a zbog svoje pozicije.

Naime, shvaćam koncept privatnog vlasništva (a pogotovo koncesije) kao da počiva na tome da ako netko može neki predmet vlasništva iskorištavati za svoje dobro, on će se pobrinuti da ga i čuva, tj. postupati s njime po načelu dobrog gospodara. Privatno vlasništvo je način na koji društvo čuva i upravllja svojim resursima - dajući pravo pojedincima da ga iskorištavaju i obvezu da ga čuvaju. Gdje za predmetom vlasništva postoji javni interes, ali on jednostavno nije profitabilan, pa ne postoji privatni interes, tamo upravljanje takvim resursima preuzima država, čime nastaju porezi kroz koje se to financira. Sve ostalo je anomalija.

Naravno, govorim o načelu. U praksi nije rijetkost da netko ima ideju, registrira domenu, ali je nikada ne razvije. Također se javljaju MFA stranice koje su posljedica drugih procesa.

Npr zemljišta.
Začudio bi se koliko ljudi ne smatra domene “ničim”, i spremni su ih jako dobro platiti, iako im je recimo isti taj termin u .net ekstenziji slobodan i dostupan za par dolara :wink:

Ajde još jednom, molim te da ne raspravljamo u ovoj temi. Ovo je samo najava seminara i baš ništa drugo. Ako želiš, možeš mi slobodno poslat PM ili e-mail.

[quote=“mitok, post:9, topic:12260, full:true”]
Npr zemljišta.[/quote]A porez na zemljište? A obveze koje proizlaze iz posjedovanja zemljišta, a to je da se zemljište drži uređenim (npr. da se kosi i sl., da se sječe šuma)? Upravo su zemljišta primjer ovoga o čemu govorim.

Kod nas je nepostojanje poreza na nekretnine atavizam iz socijalizma, kod kojega država upravlja resursima (pa su se onda zbog povijesne pravne nestabilnosti nekretnine transformirale u oblik štednje zbog čega je danas problematično uvesti porez na nekretnine), ali načelno, upravo je zemljište primjer toga kako je privatno vlasništo povezano s interesom iskorištavanja, a neisplativo ukoliko se na njemu samo “sjedi” kako bi se “dočekalo” nekoga tko zemljište može iskoristiti i njime upravljati, kako bi ga se “oderalo”.

Začudio bi se koliko ljudi ne smatra domene “ničim”, i spremni su ih jako dobro platiti, iako im je recimo isti taj termin u .net ekstenziji slobodan i dostupan za par dolara

Pa ovo upravo potvrđuje moju poantu. Domene jesu nešta onima koji ih trebaju kako bi ih iskorištavali, no javljaju se squoteri kojima domene doista nisu ništa, već samo prilike da oportunistički, bez da išta stvore ili dodaju ikakvu vrijednost, “oderu privatni porez” ovima koji ih mogu koristiti i crpiti dobro iz njih.

Ajde još jednom, molim te da ne raspravljamo u ovoj temi. Ovo je samo najava seminara i baš ništa drugo. Ako želiš, možeš mi slobodno poslat PM ili e-mail.

Naravno da ti mogu slobodno poslati PM ili e-mail. Ali držim da kao ekspert u području “domaininga”, ekonomski stručnjak, možeš u javnom diskursu (kako se ovaj forum i zove - Discourse), dati svoje stručno mišljenje o nekim elementarnim pitanjima, a da ne “potrošiš” sadržaj svojih predavanja koji naplaćuješ. Mislim da time nisam uzurpirao temu. Ali rado ću ove postove izdvojiti u zasebnu temu, ako želiš. Naravno, nigdje ne stoji da moraš odgovarati.

Ovako, što se tiće trgovanja domenama, to je potpuno legalno (recimo .com, .hr me ne interesira) i to je jedino bitno. Tvoj post propitkuje moralnost. Ovaj posao je moralan jednako kao i većina drugih, odnosno postoji doza nemoralnosti kao i kod većine drugih poslova. Sve ovisi kako gledaš. Recimo, meni djeluje užasno nemoralno da neko poduzeće izrabljuje radnike i plaća im 4000 kn mjesečno (ako i toliko), dok oni zarađuju milijune. Još nemoralnije mi je da se pojavi jedan veliki trgovački lanac koji izrabljuje male Indijce i ima trošak proizvoda nekoliko puta manji nego naši domaći proizvođači koji su samim time izbačeni sa tržišta. To je legalno, ali neusporedivo nemoralnije od posla kojim se ja bavim. I zamisli, to ljudima ne smeta jer svakodnevno kupuju u takvom trgovačkom lancu.
Svima su puna usta kapitalizma i zakona tržišta, ali kada to njima ne paše onda mijenjaju ploču.
Ovaj posao možeš gledati i kao intelektualnu uslugu koja je stvorila neku vrijednost. Recimo “smislio” si domenu koja će nekome biti korisna (i nije postojala ranije) i time si ga riješio muke “smišljanja” dobre domene i on će ti za to platiti više nego je koštala registracija.
Možeš kupiti već zauzetu domenu koju ćeš kasnije prodati skuplje. Ništa drugačije niti manje moralno od onog što rade trgovci rabljenim automobilima, naprimjer.
Nadalje, svi imaju jednake mogućnosti što se tiće slobodnih domena. Tko prvi njegova djevojka, to funkcionira u puno drugih segmenata života, pa ne vidim razloga zašto bi bilo nemoralno u ovome poslu.

Poanta, ovaj posao je sasvim legalan, a nije ništa više nemoralan nego većina drugih poslova.

…održavanja seminara o domainingu :blush:

1 Like

Baš i nije tako :wink: Negdje sam čitao da će uskoro biti održan neki veliki seminar o marketingu negdje u Hrvatskoj, gdje će biti stručnjaci iz marketinga. To znači da je marketing propao? :wink:

Ma salim se, nisam mogao odolit a da se ne nadovezem na ovo tseregovo :blush:

nhf

ma nema problema :wink: I na forumu mora biti posto od barem 20 znakova pa će sada biti i duplo :wink:

da, ako se placa 600kn na nevidjeno, najavljuju se svjetski priznati i poznati ljudi, ali zbog toga sto internet nije mjesto za objavu nekih podataka, nece se reci tko je to :smiley:

Ne propitkujem moralnost u smislu u kojem je ti definiraš, kao nešto “dobro” ili “zlo”, već osnovu za stjecanje dobiti. Zato sam uzeo usporedbu s privatnim vlasništvom. Iako se i ono može smatrati “nemoralnim”, njegova je osnova u tome da pravo privatnog posjedovanja društvo daje svojim članovima s osnove efikasnog upravljanja tim resursima. Pravo ostvarivanja osobne koristi i pravo diskrecionog odlučivanja je poticaj građanu da se prihvati odgovorne uloge upravitelja nekim resursom. Primjerice, vlasnik nekog stana odgovara za mnoge stvari vezane uz taj stan - sigurnosni aspekti i zdravstveni aspekti su primjeri. Zauzvrat, ako želi, može profitirati iznajmljivanjem stana.

“Domaining” je jedini primjer kojeg se mogu sjetiti gdje zakupac domene zapravo ne čini apsolutno ništa drugo nego što višestruko digne cijenu nečemu što je bilo i ostalo javni resurs. Baš ništa taj zakupac nije učinio, niti za išta odgovora što bi ikako u društveno-korisnom smislu objasnilo osnovu za njegovo stjecanje dobiti.

Dakle moji komentari nisu upućeni na dobro ili zlo, već na društvenu korisnost ili društvenu štetnost davanja nekih prava. Svako pravo koje društvo daje je u konačnici kotač koji vodi cijelu zajednicu na bolje. Ovdje vidim jedino i isključivo društvenu štetnost, tj. cijene takvih domena nisu baš ništa drugo već privatni porezi, doslovno kao je građanima dano pravo da vrše vlastito oporezivanje drugih građana.

Upravo sam objašnjavao nelogičnost “domaininga” s osnove temeljnog prava u kapitalizmu, prava na iskorištavanje zajedničkih resursa u osobne interese, tj. prava privatnog vlasništva. Iz mog se upisa može pročitati bitna značajka privatnog vlasništva, koje proizlazi iz njegove zajedničke koristi. Čak i u “divljem kapitalizmu” gdje netko dođe u posjed šume, pa je cijelu posiječe, taj zapravo upravlja tom šumom (osigurava društvu materijal za drvnu građu), iako na jedan neodrživ način. Postane li taj neodrživ način problem, zbog prekomjernog iskorištavanja šume, zajednica će ovom privatniku ograničiti njegovo pravo nad tom šumom, tj. osnovati državnu šumariju koja će regulirati iskorištavanje šume.

Ovo je odličan primjer. Doista bih tako mogao razmišljati ukoliko bi značajka “domaininga” bila da se radi o marketinškoj agenciji koja nudi takvu uslugu u smislu da se reklamira, da joj se može obratiti s opisom svog posla, a da ova onda iz svog portfelja domena izabere nekoliko najprikladnijih i ponudi ih klijentu.

Ali rade li “domaineri” stvarno to ili ja to mogu samo zamišljati? Jer ja mogu zamišljati i da sam dobitnik na lotu, mašta mi je bujna, ali neću moći stvarno kupiti jahtu.

Dakle, nije mi jednostavno jasna osnova za stjecanje dobiti. Koja je dodatna vrijednost u “domainingu” koja ga čini različitim od “squatinga”?

Moja poanta je da mi je ova vrsta posve neobjašnjiva, jer vidim da ta djelatnost samo stvara štetu. Što je netko mogao dobiti za 50 kn, sada dobiva za 5000 kn, a da pri tome ne dobiva baš ništa i apsolutno ništa više nego prije. Koja je osnova za razliku od 4950 kn?


Zanimljivo je da ja sam u ovih par upisa što sam ih stavio ipak uvidio jedan efekt toga. I taj efekt je i razlog zašto se ljudi time bave u prvom redu. On objašnjava uzroke ovog posla i razloge zašto on zapravo opstaje, tj. nije od strane domensko regulatornih tijela ukinut kao društveno štetan. A to je ono što sam tražio - smisao cijele ove priče.Koga zanima, može mi se obratiti na PM. :smiley:

3 Likeova

I sad ti dode jedna tsereg na semiran i cijeli seminar ti ode u kura. .
:slight_smile:

Ali se u svakom slucaju slazem sa tseregom.

2 Likeova

Nema tu nikakve nemoralnosti. Tko prvi, njegova djevojka. Znaci ako ja otkrijem da je neka super domena slobodna, zasto ju ne bi kupio i preprodao za 100struko vecu cifru, na primjer ? Moze mi se…

1 Like

Da se razumijemo, cijenim tvoje mišljenje i nebrojeno puta si dokazao na ovom forumu da puno znaš, a ono što ne znaš ti nije problem potražiti i detaljno predstaviti.
Ali prijatelju, nemoj cjepidlačiti :wink: Bez ljutnje :smiley:

Evo još nekih primjera; privatne plaže, parkinzi, dijamanti, pa i šume na način koji si spomenuo…

Ima puno privatnih plaža koje je netko zakupio (usput, domenu nitko ne može kupit za uvijek, ali može obnavljati “koncesiju”, zamisli, baš kao i društveno dobro Hrvatske autoceste) i nije napravio apsolutno ništa osim počeo naplaćivati ulaz, parking isto tako. Dijamanti su “zauzeti” kao i domene, s tim da su zauzeta i nalazišta, a kod domena nisu (registrari su dostupni svakome). Cijene dijamanata određuje par ljudi, ne tržište. Zato jer tih par ljudi puštaju na tržište onoliko koliko njima odgovara, ima ih sigurno dovoljno da padne cijena. Šume…kad ju sasjećeš računaj koliko na njoj zaradiš. Sijeća je rad, ok, i traženje domena je rad. Prodajom domene koju si tek registrirao imaš pravo naplatiti svoj trud da je nađeš, ako već ne priznaješ to kao intelektualnu uslugu.

Ovo: “pravo privatnog posjedovanja društvo daje svojim članovima s osnove efikasnog upravljanja tim resursima.” Ja sam tu zadrt. Tko će meni, osim Boga, određivati što ja smijem, a što ne? Pa meni je dopizdilo što su mi govorili kad moram doći ujutro na posao i više nikad (nadam se) neću dopustiti da mi to netko određuje. Određuju mi, na sve strane, svi i svašta, ali ja se s time ne slažem. Prilagođavam se jer moram, ali se ne slažem. Pa iz svih davanja državi se navodno financiraju, osim skupih automobila i ostalog, i ceste, škole, vrtići itd. A što će to jednom pustinjaku koji živi van civilizacije i došao je pješice samo odraditi nešto na autorski ugovor od čega dobar dio mora dati za ono što mu uopće ne koristi. Ovo je krajnost, ali poanta je bitna. Tako da ovu rečenicu ne priznajem.
S druge strane, to isto društvo se navodno brine da svima bude dobro, ali se nije brinulo da svi imaju jednaku priliku doći do nečega što će tom nekom osigurati da mu bude dobro. To je druga tema pa neću dalje.

Kao što rekoh, zakupac domene se potrudio pronaći poželjnu slobodnu domenu i novac koji traži za nju je cijena njegovog truda. Kome ne paše neka koristi tuđi trud koji je jeftiniji ili neka se sam potrudi. Sad bi netko rekao da on (taj kome ne paše) ima pravo baš na tu domenu jer misli nešto napraviti s njom, a zakupac ne misli. Netočno, zakupac je misli prodati i ima puno pravo na to. Potrudio se pronaći je i ima pravo to naplatiti. Opet bi netko rekao…da, ali je uzeo javno dobro. I nafta je javno dobro, pa pogledaj što se radi i ako se netko pobuni okreću se nuklearne glave prema njemu. Po meni je i svaki pedalj zemaljske kugle javno dobro pa je svaki dan pedalj “nečiji”. Netko je došao prvi i uzeo ga pa se nitko ne buni. Jel ja mogu imati kuću na Stradunu? Mogu, ako je masno platim (od nekoga tko ju je možda kupio za par vreća brašna-kao ja domenu za par dolara). Tako ti možeš imati i moju domenu (ili ne mora biti masno, ali će biti više nego je mene koštala). Ja mogu domenu koristiti svaki dan, recimo otvarajući account na registraru i gledajući u nju diveći joj se i uživajući u planovima što ću si priuštiti od novca koji ću dobiti za nju. Nitko mi ne može reći da je ne koristim. Ima svakakvih bolesnika i nekoga bi baš ovo što sam spomenuo veselilo jednako kao što bolesnog pedofila veseli sjediti u parku. To što sam je uzeo s namjerom da na njoj zaradim to je najnormalnija stvar. Zlato je zapravo vodič ili nakit, ali ga mnogi kupuju (i uklanjaju s tržišta količinu koja je ograničena) upravo s namjerom da na njemu zarade bez ikakvih drugih planova u vezi s njim. Gle sličnosti :smiley:

Oko društvene štetnosti uzimanjem nekih drugih resursa koje sam spomenuo u ovom postu bih također mogao puno pisati, ali vjerojatno nije potrebno.

Kad kažeš da je građanima dano pravo za vlastito oporezivanje drugih građana to nije točno. Porez moraš platiti, domenu ne. Za prvo ne možeš reći “hvala, neću”, za drugo možeš.

Zapravo ovaj primjer s šumom (ne znam citirat pa odgovaram kako čitam :smile: ) je dobar i vrijedi jednako za šume kao i za moj posao. Ja osiguravam društvu domene, naplaćujem ih više nego su mene koštale, ali i taj šumovlasnik naplaćuje drva više nego su njega koštala. Njegov rad (upravljanje šumom) tako naplaćuje, kao i ja svoj rad (intelektualni rad dok tražim domenu). Ako jedno i/ili drugo postane neodrživo i promjene se zakoni onda je to nešto drugo, ali trenutno je i jedno i drugo savršeno legalno (o .hr ne pričam niti me zanima).

Da li vlasnici šume stvarno upravljaju šumom ili ti to možeš samo zamišljati, dok oni zapravo imaju isti cilj kao i ja, samo s drugim resursom? :wink:

Grumen zlata si mogao dobiti besplatno da si ga ti pronašao, ali nakon što ga je netko drugi pronašao možeš ga dobiti, ali skuplje.
Ovo što ti vidiš kao problem, ja vidim kao savršenstvo mog posla. I još me hrani, a i veseli. Bilo bi licemjerno da se zabrani, a da ostanu legalni puno gori oblici “zakidanja građana za društvena dobra”. :wink:

2 Likeova