SEO za Joomla-u

Imam portal koji koristi Joomla CMS. Radimo vec godinu dana na njemu, tacnije jedno pola godine radimo bas aktivno…evo pre neki dan smo presli i brojku od 1000 clanaka!

E sad problem je sto smo slabi na pretrazivacima.

Npr posto pisemo o video igrama, kada se ukuca npr Uncharted 2: Among Thieves opis na Google-u, mi izadjemo prvi ili medju prvima, ali zeleo bih da dobijam mnogo vise poseta od Google-a.

U zadnje vreme mi je posecenost jako slaba…cak 50% posetilaca mi je juce doslo preko linkova na drugim sajtovima, dok sa pretrazivaca imam samo 20%, a znam da nekima pretrazivaci donose i 80%!

Znaci trebaju mi saveti kako da poboljsam SEO, nadam se da postoji nacin da neko ko se ne razume mnogo (ja) to dobro odradi…

Pretpostavljam da bih trebao da instaliram neke komponente ili nesto…sta preporucujete?

Oj.
nasa je stranica vezana uz video igre takodjer. pa pocetak za SEO bi ti bio razmjena linkova s menom ako si zainteresiran(nece ti previse pomoc no pomoc ce)

mail: [email protected]

no sto se tice obicnog seo,nadji portal gdje se objavljuju postovi sa stranica i tamo ih objavljuj to ti je za posjete i linkove ok

svi moji tekstovi idu putem rss-a na sledece sajtove:

Vesti.rs
Srb-rss.com
Mjalo.net

i ne znam dal sam jos nekoga zaboravio…kontaktirali su me jos neki bas pre par dana, otvaraju sajt uskoro, pa su trazili dozvolu da uzimaju tekstove…

Takodje i neki od mojih tekstova (samo odabrani) idu na b92.net, verovatno najposeceniji portal u Srbiji…na svim navedenim sajtovima imam linkove, ali slabo dovode ljude :frowning:

Sada kucam preko mobilnog, pa ne mogu mnogo da pisem…ali cucemo se za razmenu linkova…

Pozz

mi smo na našem forumu kuburili s SEO optimizacijom.
Prvo s Joomlom 1.0 to je bio pravi užas, a sad s 1.5 Joomlom baš i nemamo nekih problema.
Na Jomlinom sajtu pod exstensions ćeš naći hrpu pluginova što se te tematike tiče.
Treba biti oprezan, jer jedno vrijeme nam je u ključne riječi artiojom sef ili tako nekako se zove komponenta, ubacivao višestruka ponavljanja riječi tako da smo bili neko vrijeme skroz srozani.

Ako je ovo gore tocno, tj. da izadjete prvi ili medju prvima, a nemate posjeta ona problem nije o SEO optimizaciji nego u CTR (Click Through Rate).

SEO je za “pozicioniranje na trazilicama”. Prema navodu gore, tu ste pozicionirani. Dakle ono sto treba je imati nesto zanimljivije u Title i/ili meta Description sto bi navelo posjetioca da klikne na vas.

Sa druge strane, upisala sam na google.rs navedenu frazu “Uncharted 2: Among Thieves” i tu ste broj #11 (prvi na drugoj stranici). Ta pozicija ne dobiva bas puno posjeta, mozda morate ocistiti cookies kada provjeravate gdje se rangirate?

ocistio sam sada ja cookie i isto smo na drugoj strani sa tim opisom…ali ipak na prvoj strani nam se prikazuju neki drugi tekstovi, nevezano za Uncharted 2…nego izadje npr Crysis 2…

probacemo onda sa zanimljivijim i privlacnijim opisima…pa se nadam da cemo bolje proci…ipak mislim da treba jos nesto tu da se doradi…

kako da kreiram sitemap npr? koliko bi mi neko naplatio da mi to lepo odradi?

Zašto bi za tako nešto plaćao? Googlaj “sitemap generator” i odaberi si jedan :wink:

apsolutno se slažem s Zmaj-em, za sitemap instaliraj komponentu podesi u njoj što hoćeš da se pojavi kao link, prijavi na google svoj sitemap i to je to.
Ja koristim xmap za joomlu 1.5 i prezadovoljan sam, jednostavno a efikasno, ima extenzije za gotovo sve bitnije komponente za joomlu.

Čim prije napravite svoj CMS manje ćete se patiti.

Apsolutno se slažem s tobom Trnac, jel poznajem boljke Joomle i u većini problema problemi su toliko glupi da zna zaboliti glava, al j… ja to neznam odraditi a i nemam vremena.
S druge strane postoji toliko komponenti za npr. Joomlu preko 4000 i to dosta njih funkcionalnih, da razmišljam bolje se udružiti u nešto tako veliko i pridonjeti s nekim svojim rješenjem zajednici nego razvijati svoje riješenje. Meni je joomla onaj dio koji nedostaje u mom radu i za koji nemam vremena i znanja.

Opet ja, s treće strane joomla kao i wordpress može biti veoma unosna.
Izrada template-a za cms-ove i podrška kad nešto pukne u joomli također može biti unosna.

ja vam mogu preporuciti da posjetite
http://www.seosrbija.net
i posaljete upit za seo opitimizaciju

covjek radi seo na
http://www.hdtehnika.com
i jos nije gotov …

upisite u google hd i vidjet cete na kojem je mjestu hdtehnika.com

nemamo mi trenutno para da pravimo svoj CMS. Graficki dizajn sam ja sada radio sam i to nam nije problem, ali programiranje kosta.

hvala za pomoc oko sitemap-a, napravicu to pa cu videti sta dalje da radim.

Malo upozorenje u vezi XMAP-a komponente za joomlu.
Ako se koristi i komponenta jomfish na sajtu onda xmap pravi gluposti od sitemapa. Ne zna koje jezične stranice da postavi u sitemap dok kod jednojezičnih sajtova sve radi super (bar za sada) Od 660 stranica google je indeksiro 580 na našem forumu.

Preporučio bih jedan plugin “Tag Meta” za uređivanje meta tagova u Joomli a vezano je za SEO.
S tim plugin-om uređuju se ručno meta tagovi u joomli. U administrator kontrol panelu vam prikazuje trenutno neuređene meta tagove.
Jednostavna i brza izmjena, uneseste relativni url stranice i podatke u tag i to je to, a postojeće tagove ostavlja kakvi jesu.
Normalno to je za manji sajt, a kolko će te privući posjetitelja na svoj web zavisi o domišljatosti i privlačnosti tih par rečenica što upišete u tag descriptions.