Server i mysql vs mariadb

Na serveru vec imam nekoliko sajtova koji koriste mysql bazu

Imam cpanel/whm i sada preko tog panela mogu da nadogradim sa mysql na mariadb jer kazu da je bolja.

Sta ce biti sa sajtovima, hoceli sve raditi normalno ili se sve mora sredjivati?

Sajtovi su wordpress

sve ce biti isto, samo je ime promijenjeno jer su se developeri razišli ako sam dobro upućen

Radit će sve isto. MariaDB je u biti MySQL sa određenim dodacima i boljim performansama. Napravili su ga 2 programera koja su inicijalno napravili i MySQL ali su se odvojili i pokrenuli mariju.

Samo ostani na mysql-u.

Bivsi vlasnik mysql baze nakon prodaje, pokrenuo je projekt mariadb.
Ako vec biras, biraj mysql, pusti sto drugi pricaju za performance i sl., ali isto tako ti isti neznaju detalje.

ja kad na linuxu ukucam yum update on mi mysql updejtuje na mariadb

objasni

@korisnik9758789

uložena je hrpa love da se mariadb progura na linux po defaultu umjesto mysql-a.
za mysql skineš repo s anjihovih stranica i onda instaliraš mysql.

meni mysql nije nešto privlačan, tako da uvijek ako mogu koristim postgresql.

@korisnik9758789

Zato što su mysql i mariadb dva potpuno odvojena programa…

Moraš instalirati mariadb

yum install mariadb-server

@Slick

zašto bi morao instalirati mariadb?

skineš repo sa službenih stranica, i instalira se mysql.

@jorgovan

pa ne mora, ali @korisnik9758789 pita zašto mu se mysql ne updateuje na mariadb, na što sam ja objasnio da se neće nikad mysql update na mariadb jer su to dva različita programa, i da ako hoće mariadb mora specifično nju instalirati.

kada bi malo bolje pročitao šta sam napisao vidjet ćeš da sam upravo napisao da mi se uvijek mysql APDEJTUJE na mariadb

Malo sam preletio :slight_smile:

Hajde pasteaj output komande da vidimo šta se dešava

evo trčim …

Evo malo istorije …

MySQL AB was a Swedish software company founded in 1995. It was acquired by Sun Microsystems in 2008; Sun was in turn acquired by Oracle Corporation in 2010.

I kada je Oracle preuzeo,dio Mysql AB tima je odlucio da ode ali da nastavi ono sto su radili najbolje a to je pravljenje odlicnih baza! Jedan od glavnih razloga odlaska je bio “kresanje krila” da tako kazem ili ljepse receno korporativne smjernice.
Takodje, mysql je uvijek bio free ali kada ih je Oracle preuzeo pojavio se strah da ce jednog dana postojati free verzija, naravno malo osakacena ili neka premium verzija koja ima sve funkcionalnosti ali se naravno placa. Taj trenutak se jos nije desio ali Oracle je to.

Inace po svojoj funkcionalnosti mariadb i mysql su jednaki, sintaksa je ista, logika je ista, konfiguracija je ista, sve je (skoro) isto.

Zasto nema vise mysql servera u sluzbenim repozitorijumima Linux distribucija kao sto su CentOS, Fedora, Ubuntu nego ima mariadb server? Moje misljenje je da to cisto stvar principa. Mariadb se vodi kao free i opensource dok mysql sada posjeduje jedna od najvecih svjetiskih korporacija.

Ne vidim razlog da neko migrira podatke sa mysql na mariadb ukoliko nema neki ozbiljan razlog. Kad kazem ozbiljan razlog, mislim da errore u logovima za koje se zna da je mysql bug koji je rijesen u mariadb.

2 Likeova