Skrivene kamere, do gde može da se ide?

Zdravo!

Od unatrag godinu dana neki put, kad imam priliku i sa sobom nosim malu kamericu, snimim takozvanu “skrivenu kameru”.

Na tim snimcima se lice osobe (na snimku je u pravilu uvijek mlađa devojka sa dobrom guzicom, dobrim tjelom) ne vidi, jer ne bih reskirao, da u suprotnom slučaju, kad se lice snimljene osobe vidi imam problema i možda i tužbu.

Oko tih snimaka konzultirao sam jednog slovenskog odvjetnika, specializiranog za avtorska prava.

Rekao mi je ono što sam donekle očekivao: sa takvim snimcima nećete imati problema jer osoba, kojoj se ne vidi lice, ne može da dokaže da je baš ona bila na konkretnom snimku.
A u suprotnim slućaju gde se lice vidi vi bi mogli imati problema sa tužbom a rizik objavljivanja takvih snimaka na internetu u tom slućaju puno je veći jer je privatna osoba puno više zaštićena od objavljivanja, nego javna.

Sad se mi javio jedan čovjek, koji mi dosta povoljno prodaje oko sto takvih snimaka, snimljenih kod nas, ali na njima se skoro na svima vidi lice osobe. Problem je još veći i zbog toga, što tu ima i eksplicitnih snimaka (seks) sa hrvatske i slovenske obale.

Kupiti taj content ili ne kupiti?

Stranica koju planiram bila bi na engleskom te njemačkom jeziku.

Lik koji prodaje snimke imao je pre dvije godine takvu stranicu pa ju ugasio. Verovatno zbog loše optimizacije i loših prihoda (oko 2000 upisanih, zarada nikakva)…

Druga moja dilema je: **podići uopšte takvu stranicu ili ne? **

Svakako bih imao u početku na njoj sistem donacija a ne neki sofisticirani
sistem plaćanja sa karticama, paypalom i ostalim mogućnostima plaćanja.
Glavni i jedni problem je naravno - lova…
I svakako neću da otvaram firmu ako će biti zarada 50 dolara mjesečno ili pak 20.

Još jedna interesantna stvar:
Na jednom njemačkom portalu gde se prodaju xxx materijali, dao sam oglas da prodajem tih 30 snimaka, koje imam. Webmasteri su me pitali, da li imam ugovore sa modelima.
Kad sam napisao da se radi o skrivenim kamerama gde naravno nema a i ne može biti ugovora (jer onda ne vi bile više skrivene a pogotovo ne autentične) nije bilo interesa. Neki su čak bili pametni pa napisali, da se takve snimke ne sme da objavljuje. Molim?

Jer po drugoj strani na You tube i sličnim stranicama ima tisuće i tisuće takvih snimaka gde nitko ne komplicira, nitko ne traži ugovore, i nitko ne daje zahjeve za brisanje takvih snimaka… No, možda i neki daju zahtjev pa YT u tom slućaju briše snimke, ali mi to neznamo…

I na kraju pitanje za ljude, koji se tu bave xxx sadržajima:

Ima jedna takva (privatna, mala) stranica uopšte nekakve šanse, nekakav potencijal obzirom na situaciju u adult svijetu, obzirom da i takvih snimaka na internetu ima vjerovatno nekih (cifru sam izmislio) 50.000 snimaka, ako ne i više?

Sa druge strane vrlo dobro znam da je voajerizam vrlo bitan za večinu ljudi. Da bez njega ljudi zapravo ne mogu. Baš zbog voajerizma Big brotheri i ostala sranja dosta dobro prolaze…

Tu je jedan takav snimak, da vidite o čemu se radi:

Kažu ljudi iz “interneta”, da je kvalitet dovoljno dobar, da je problem samo u tome koliko ljudi je spremno platiti, da odgleda recimo 100 takvih snimaka…

Unaprijed hvala na bilo kakvoj analizi, razmišljanju i mogućim informacijama!

Okani se toga.

Kazneni zakon RH

Članak 131.

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.

(3) Ako kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili javne ovlasti, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.

(5) Posebne naprave kojima je počinjeno kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka oduzet će se.

Mislim da za ovakve tvoje videe nitko ne bi ništa platio. :frowning:

Doduše, i ja sam prije 10+ godina kad sam kupio prvu digitalnu kameru snimao okolo, ali mnogo atraktivnije, bile su to snimke ljeti po kafićima i posebno plažama, gdje su bile žene u toplesu (samo one se velikim grudima) :slight_smile:

To je vrlo škakljiva tema, kako kaže i Trnac, ali ipak nije sve tako rigorozno. Ja ove snimke koje spominjem gore nisam stavio onilne, ali i da jesam (sa izuzetkom golih žena) mislim da problema ne bi bilo jer je snimano na javnom mjestu .

Razlika je velika snimaš li nekoga u njegovom prostoru (kući ili dvorištu) ili vani, na javnom mjestu. Ipak, zapitaj se zašto čak i Google pokriva lica slučajnih prolaznika na Google Street View ?

Na koncu, hvala ti što si nas i nasmijao: :slight_smile:

I ja mislim da nista od tog pa zato ti lijepo s nama podijeli ovdje i ostatak tih snimaka pa mozda zajedno nesto smislimo kad sve pregledamo :blush:

TIsuće turista u Sloveniji i Hrvatskoj, pogotovo u leto, SVAKI DAN snimi bar 100 sati videa.
Oni to aplouduju na Fb, You tube, blogove i bog zna na koje blogove, portale i tubove.

Hrvati imate, koliko znam jednu internetnu staarnicu, gde turisti mogu da lijepe snimke iz Hrvatske (ime sam negde zaturio).
Normalno da ima ta stranica moderatora, a normalno je i da apsolutno “prođu” snimci koji su snimljeni sa/među ljudima, a ne samo panorame…

Obzirom da je to apsolutno tako: onda da zabranimo turistima ulazak u naše zemlje?
Da jim oduzmemo na granici ali najkasnije kad se prijave - mobilne telefone i fotoaparate?

Nije Stradun u Dubrovniku kasarna JNA pod “vojnom tajnom”? Ili je?

Da dobijemo na kraju godine zbog glupih propisa i eventuelnih zabrana snimanja i fotografiranja od turizma samo 25% onoga, što bi mogli da dobijemo?

Skoro svi turisti fotografiraju, mnogi turisti snimaju, neki i obajvljau te materiale. Ako ništa drugo, to je skoro najbolja PROMOCIJA države!

I na kraju - zašto netko ne bi zarađivao DOKUMENTARNIM snimcima?
Na način, na koji zarađuje bar 50.000 ljudi u svetu…

Na kraju i Big Brotherji. Gde ima neki put i - seksa.

Treba li da lijepim linkove sa jednog voajerskog tuba?
Inače i taj tub je, akao svi ostali, živa komercijala. Živi od oglasa. I od voajerizma ljudi, koji dolaze na taj tub.

Na kraju, na televiziji, da je zabranjeno snimanje, ne bi bilo reportaža ne sa utakmica, ne sa skupova, demonstracija, prosvjeda, koncerata, takvih i drugačijih događaja.

Ništa. Sve bi se snimalo samo u 4 ujutro, kad nema prolaznika…

Trnac, kad sledeći put dođem kao turist u Hrvatsku, imaću sa sobom samo papir i olovku… :smile:
Da me ne čapi vaša policija… Koja navodno već upotrebljava kamere u postupcima…

@solidex
Sada smo zašli u zonu pametovanja.
SKRIVENO zumirano snimanje nečijeg dupeta nikako ne spada u turističke video snimke.

1 Like

Dakle, ako snimaš cijelu gospođu, nisi u prekršaju.

Ako ti snimiš cijelu, a na snimku najviše se vidi njeno lijepo dupe (snimljeno od pozadi, dakle praktično nemoguća indetifikacija!) to je po tebi (ali hrvatskom zakonu) težak prekršaj, koji se kažnjava zatvorom.

Da još jedanput podsijetim, da je to javno mjesto i NEMA a ma baš nigde propisa, šta može da se snima (cipela, ruka, noga), a šta nemože (grudi, guzica).

Možda mora da se na fotografiji djevojke u grudnjaku na plaži njene grudi u grudnjaku briše fotošopom? Nikad nisi video fotografije nepoznatih, potpuno anonimnih djevojaka na nekoj plaži?

Mislim da imaju takav “moral” jedino arapske zemlje…

Stvarno je onda dilema sledeća: potpuno zabraniti fotografiranje i snimanje, ali pustiti stvari kako stoje (svako smije da snima i objavljuje, snimci se skidaju sa interneta samo na zahtjev, gde osoba na snimku mora dokazati, da je na snimku baš ona).

I još nešto: gledati se kao smije (za sada još), a registrirati taj “promet” na ulici se nesmije?

Puno logičnih pitanja, a odgovora nema. Jer pravna praksa NE slijedi onome, što se dešava.

A u Sloveniji več dronovi nadlijeću privatna dvorišta i - snimaju. Za sada bez kazne. Potpuno legalno,mada vlasniku dvorištvasnimanjenije baš u redu. Problem će biti tek tada, kad prvi dron padne dolje i nekog ošteti…

A ja ne pričam o dronu koji je doleteo tamo u privatno/tuđe dvorište da snima, nego pričam o javnim mjestima zvanim ulica, put…

Citirao sam HR zakon. Nemam kompetencije za stručno tumačenje, objasnio sam ti laički.
Mogu još jednom: ne čini drugom ono što ne želiš da drugi čine tebi.

Ako odobravaš da neki mulac prati i skrivečki u zumu snima dupe tvoje majke/sestre/djevojke/supruge i to onda objavi na netu, onda stvarno nemamo više o čemu.

6 Likeova