Slanje posiljke iz Nemacke u Srbiju

Ovo nema nikakve veze sa internet zaradom ali ste nekako tu svi iskusni i svi mi radimo sa uvozenjem necega u Srbiju ili gde god pa se mozda neko i razume. Naime planirao sam da uzmem neke patike preko footlocker i da platim paypalom i da stignu na dediu adresu u Nemackoj, to nije nikakva frka ali sada me zanima slanje tih patika od dede meni u Srbiju… Realno najvise me zanima postarina kolika je ako je neko radio sa tim?

Pa bar za nemacku imas dosta ovih kombi prevoznika, koji prevoze putnike i robu… Nadjes ih na internetu pozoves i pitas… To ti je jeftinija varijanta…

Skuplja varijanta ti je DHL, postarina nije za sve pakete ista, pozovi njih i raspitaj se. Pozzz

Kombi prijevoznici? Ti nisi normalan, LOL.
Odi na Deutsche post … pa pogledaj cijene. To ti je najjeftinije. Sve ove druge solucije popust FedEx, Overseas, DHL ce te kostat vise para. Ne zaboravi carinu, špediciju i PDV koji placas na uvozu.

Zašto ne naručiš na svoju adresu u Srbiji? Zašto ih uopšte šalješ u Nemačku? Ako misliš da ćeš tako izbeći carinu, nećeš, nije bitno odakle paket stiže USA , nemačka ili kina, da li ga šalje pravno ili fizičko lice paket se otvara i ako je roba za carinu carini se.

1 Like

@Moljac

A sto nisam normalan obrzalozi? Oni prevoze sve i svasta, plus imaju veze na carini , dovoze sve i svasta iz Nemacke, bar je tako kod nas u Srbiji, ne znam kako je kod vas u HR.

Vozaci od autobusa donose redovno za 10 evra punu torbu cega hoces

Ako prodajes robu na crnjaka, tada mozes uvozit i ispod stola i preko drine i kako hoces. Ako prodajes legalno, znaci legalan uvoz -> narudzba, uplata, isporuka, carinjenje, spedicija, PDV e onda moras proc sve navedeno da bi legalno uveo robu u skladiste i legalno mogao preko firme i prodavati kupcima.

Ja vam napisao da narucujem patike obicne, znaci jedan par samo za mene kakva carina nista ne kapiram ovu drzavu ne moze covek patike da unese u drzavu… Footlocker zahteva neki WU Quic Pay i jebavanja da bi ti dostavili ovde na adresu… Dolazi mi deda iz nemacke pa ce on da donese to… Inace Autobus moze da bude celjava situacija

Mlad si, ima vremena da shvatis funkcionisanje modernih drzava pa i ovih nasih balkanskih. Kao i u domacem platnom sistemu vecina robe se oporezuje i tebi najcesce naplacuje u vidu PDV-a. Ista pravila vaze i za kupovinu u inostranstvu, sva roba prolazi kontrolu, prema zakonu RS roba ukupne vrednosti do 50 ili 70 EUR (nejasno je jos uveku definisano) koja se koristi za licnu nekomercijalnu upotrebu je oslobodjena carine ali ne i PDV-a (u praksi kada se ne ocarini ne dodje ni do naplate pdv-a) sva ostala roba prolazi dosla postom ili je ti uvezao licno ili tvoj deda po zakonu mora proci carinsku kontrolu i oporezivanjem po predvidjenoj carinskoj stopi, ukoliko nemate dokaz kupovine i cene proizvoda carinici kataloski odredjuju cenu date robe.

Takođe isti zakon sa manje vise slicnim brojkama vazi i za sve zemlje sveta, npr Nemacka, Crna Gora, Australija, USA ili Brazil…

A tipa deda otpakuje patike i stavi ih u kofer kao njegove licne?

Ok je to naravno, u praksi ne prave problem ni u kutiji, jedan par naravno. Što nije slučaj kada se na primer šalju poštama u Srbiju.

Deo posla mi je da pratim posiljke koje uglavnom primamo iz Kine tako da znam u dušu brzinu i način rada svake pošte :smile: HK, ChinaPost, Singapur kao i premum DHL fedex ups. Kao i koji proizvodi i kako najlakse prolaze carinu bez oporezivanja.

Uz proviziju ti ja pošaljem direktno iz Njemačke, poštarina je oko 17€ s post.de do Srbije. :smiley:

Jasno je definisano :smile:
50 EUR ako je pošiljaocpravno lice. Nije oslobođeno PDV-a, ali je oslobođeno carine.
70 EUR ako je pošiljaoce fizičko lice. Oslobođeno i carine i PDV-a.
Ukoliko prelazi navedene cifre onda se carini i naplaćuje se PDV, s tim da i poštarina ulazi u carinsku osnovicu.
Ono što nije precizno definisano je kako carinik procenjuje vrednost ukoliko nije navedena, a to je ostavljeno samom cariniku da odluči.

Pravilo bi bilo da carinici traže račune o kupovini na uvid, kako bi to trajalo veoma dugo a u većini slučajeva bilo i nemoguće kod ovih naših nepismenih ljudi i polupismenih carinika pribegava se “otprilike” varijanti.

Pravilo bi bilo da račun o kupovini bude unutar paketa. Druga opcija bi bila da paket bude poslat sa naznačenom vrednoćšću, a tek treća opcija je da carinik ode na sajt i pogleda cenu. Naravno, ukoliko naručiš repliku, odnosno falsifikat, ne očekuj da carinik carini kao falsifikat jer bi u tom slučaju patike trebao spaliti, a ne cariniti. Međutim, kod naših nepismenih ljudi je problem što misle da je carinjenje nepravda i recidiv komunizma (omiljena uzrečica za diskvalifikaciju nekog postupka) i da jedino u Srbiji to postoji. Također nekoliko puta sam naišao na Etsy-forumima da Amerikanci pitaju da li smeju robu deklarisati kao poklon jer je kupac iz Hrvatske tako zahtevao. Odgovor je uvek bio da je u pitanju federalni prekršaj i da se može u konačnici za takvo što zaglaviti i zatvor (kazne su svakako ogromne). Carina svuda postoji i naši zakoni (Srbija, Hrvatska…) su još prilično liberalni u odnosu na druge države…

Slažem se, vodim jedan dropshiping sajt za prodaju robe iz kine pa mesečno pratim po 60-70 paketa.

[quote=“snisson, post:15, topic:24677”]
Pravilo bi bilo da račun o kupovini bude unutar paketa. Druga opcija bi bila da paket bude poslat sa naznačenom vrednoćšću,
[/quote] Ovo jedino nije moguće…sa Kinezom koji šalje možete se dogovoriti da ubaci bilo kakav račun bilo koje vredonsti tako da ovo sa pravom ignorišu, isto tako na paketu je obično zalepljena nomenklatura vrednosti ali je Kinez obično deklariše kao poklon (Gift), što je greška bar kada je RS u pitanju, bolje da stavi realnu ili neku vrednost 30-40 EUR pa ako prođe prođe, ovako kao GIFT često bude lepo zacepljeno. Naravno sve to ako je paket a ne vrednosno pismo u čemu šalju sitne proizvode, pisma u 99% slučajeva prolaze lagano bez carine bez obzira na vrednost.

Meni ponekad naplate za pismo, ponekad ne. Naravno, ovo bi bilo znatno jednostavnije kada bi Kina bila iole uređena država :frowning: