Sretno probijanje leda u 2017-toj!

Želim svim webmajstorima da uspješno probiju svoj led u već započetoj 2017-toj. Ja sam svoj prvi led upravo probio xd.

6 Likeova

đizs :scream:

1 Like

E svaka cast majstore! Nadam se da je voda toplija od temperature vazduha :slight_smile:

1 Like

Bila je jednom kada smo se kupali na -2 :slight_smile:

Pa gdje je to? jarun?

nebi skocio u takva jezera ni po najvecem suncu, kamoli kad je smrznuto.

Da, jarun.

…možeš pojasniti? Mislim jasno mi je da se ljudi gade Jaruna ljeti kada nahrli unutra tisuće ljudi…ali taj razlog mi ne ide baš u kontekstu sa ovim smrznutim djelom?

Svaka tebi čast, ja se ne bi okušao u tome…hladno mi je i dok samo gledam ovu sliku :smiley:

Nevolim te bare. Ovo je cisto onak osobno. A i jarun nije toliko los. Ipak izgleda ko more. Mislio sam na ove lokalne bare, soderice ili kakos e vec zovu, tu se nebi bacao. (nebi se ni u jarun po suncu, mrzim vodu)

nego daj nam opisi kako si to napravio. Nisi valjda sasjeko sa sjekirom i onda se bacio na glavu?

jesi polako ulazio unutra kao sto to ovi na novogodsnjoj ulaze, polako da ih ne strefi ili kako?

Heh, išao sam relativno postepeno. Prvo kupanje je bilo na 9’C …pa je sljedeće bilo na 7’C …i tako je svakim tjednom opadala temperatura vode…

Inače, ne znam jeste li čuli za Wim Hof-a i njegovu metodu. Meni prilično zanimljiv lik koji je povezao jogu disanja sa izlaganjem extremnoj hladnoći…te je uspio svoju metodu unesti u znanost. Dokazao je da benefiti disanja i hladnoga postoje, također je dokazao da on nije genetsko čudo prirode, nego sva testna skupina koju je on trenirao je uspješno prošla testove u kontroliranim uvjetima…dok skupina koju nije trenirao, nije prošla.

Ja nisam u ovoj priči direktno zbog Wim Hofa…ali to je čarolija svemira…kada mene sasvim drugi put dovede u hladno jezero i onda naletim na njegov životni put koji ga je također doveo u hladno jezero. :slight_smile:

2 Likeova

Kao što sam spomenuo MuameruWP, u vodu se ulazi po metodi Wim Hofa …lako ćeš ga naći na youtubue, ima toga puno o njemu…ali evo neki random link: https://www.youtube.com/watch?v=VaMjhwFE1Zw&t=566s

Ukratko, prije ulaska u vodu se radi jedna tehnika disanja. Što točno to disanje radi tijelu za ovu primjenu, nemam pojma xd …ali mu vjerujem. No zanimljivo je da je meni još davno stari pokazao da s tom tehnikom disanja se može zadržati dah gotovo troduplo duže nego normalno. Tako da ja cijeli život koristim tu tehniku disanja kada na moru ronim…i na taj način mogu recimo olimpijski bazen (50m) po dužini preroniti. (I to dok sam pušio xd)

Eto, ovdje me život opet spojio sa tom tehnikom disanja na malo sofisticiraniji način…pošto je Wim Hof lagano unaprijedio tu tehniku disanja, djeljenjem procesa na serije. Slično kao što se u teretani mišići treniraju u serijama.

E sada, nakon disanja se samo lagano uđe u vodu…kako kome paše…ali nema bacanja naglog. U vodi se provede od 5-10 min…opet kako kome paše. A vjeruj mi, lakše je drugih 5 min nego prvih. Zapravo je najgora prva minuta dvije…kasnije se desi nešto “čarobno”

Ovo kada je led…ovo je ipak bila specijalna situacija, haha. Pa jedno 3,4 min su nam noge bile u vodi dok smo sjekirali led (ja i frend)…ali u konačnici je sve ispalo opet dobro. Mogli smo i nakon toga bez problema biti u vodi koliko smo zacrtali. Možda i lakše nego inače.

Krasno si nam dao link na Icemana, nedavno sam nasao podatak da su neki htjeli nejgov podvik da planinare bez odjece reproducirat pa su svi umrli.

A tehnika disanja je valjda da se misici i tijelo napune kisikom, da nebi doslo do onog hiperventiliranja kad udjes u hladnu vodu.

Pa eto reci nam iz rpve ruke, jel kad si usao doslo do tog groznog hiperventiliranja, znas ono kad te pospricaju s ledenom vodom da zelis uzet zrak a nemozes.

Da pojasnim. Jeste li ikada čudi da ljudi koji umiru od hladnoće umiru sa smješkom na licu? E tako nekako…prvo je jako hladno, ali tjelo je sposobno da to neutralizira. Doslovice kao da dobijete neku globalnu anesteziju, tijelo umrtvi sve receptore za hladnoću i ne osjećate ništa…gotovo postane jako ugodno u vodi.

Ocke, nije baš sauna…prsti na nogama malo bole i na rukama…ali ostatku tijela je prilično ugodno. E sada, iako je ugodno ne valja pretjerati…jer pravi pad temperature slijedi tek po izlasku iz vode.

Dok je tijelo u vodi, ono samostalno usmjeri krvotok da izolira udove i na taj način održava unutarnju temperaturu bez opadanja. Da, bez ikakvog opadanja na jako duge staze…i to je jedna od stavki koju je znanstveno dokazao Wim Hof.

Ali udovi se ohlade…nakon izlaska iz vode kada tijelo pusti krvotok, krv se miješa i jedno vrijeme temperatura pada. Ako se pretjeralo u uživanju u vodi, zna biti priličnog drhtanja nakon. Ali niš strašno…sve skupa zabavno.

Ne znam, možda je “rekla-kazala” … možda su pretjerali…može biti svašta.

Ima nas u Zagrebu već dosta koje nas je ovo uzelo…i niko se nije ni razbolio. Pratim pozadinu priče oko jačanju imuniteta, i ima mi sve smisla. A velim, više znanstvenih instituta je testiralo Wim Hofa. On čak nije prvi koji je ove tehnike izmislio…nego upravo osoba koja ih je unjela u znanost. Ove tehnike se daju pronaći u raznim kutcima svijeta…

Nisam upoznat s tim osjećajem.

Ali eto, jedan od naših “kupača” je bivši mornar i pričao je da su njih učili da kod naglog padanja u hladnu vodu je najbitnije stisnuti udove uz tijelo i ostati miran. Najveća opasnost je u tome ako prebrzo hladna krv dođe do srca, onda može lupiti infarkt. A mahanje naglo izlaže veće žile hladnoći…i tu leži opasnost.

Eto, ako netko propadne u led…neka se drži toga.

Jel ti treniras te njegove metode? Jel ima vode u tome ili je on jedan ejdini?

Evo jedan zanimljiv komentar na tvom linku:

If one human can do it essentially we all can. What else is there humans can do !?

Ice Man je prvi koji tvrdi da svi mogu to što on može…na neki način, on je isto taj koji propitkuje “Gdje je limit (ljudskog uma)?”

Ne držim se striktno svega što on tumači…eksperimentiram malo. Ali u suštini, ja sam tu završio gdje jesam zbog ispunjavanja jednog vlastitog gušta …i to me “slučajno” spojilo i sa njim i sa tim ostalim Wim Hof-ovcima u Zagrebu. Iako su nam sada putevi na neki način isprepleteni, ja i dalje ne težim da striktno slijedim njega. Idem dalje svojim putem…poslušat ću rado što ima reći …ali glavna moja vodilja će i dalje biti ono što mi je gušt.

Da, začuđujuće…ima gušta u ovome. Do sada, svatko tko se okušao probati ovo je izjavio: “Vau…ovo treba ponoviti.”

Sve ovo me dovelo i do jednog jednostavnog zaključka: “Ljudi se ne boje smrti kao smrti, nego kao izostanka novih iskustava”…stoga strah od smrti i želja za ovakvim eksperimentiranjem sa nesvakidašnjim iskustvom leže na sličnoj “racionalnoj” osnovi.

Ovo nisam skužio?

Pa dali je on enki fenomen da samo on moze na everest u gacicama.

No kako si napisao da je sam rekao da ako on moze onda mogu svi.

A dali nam mozes rec dali treniras te njegove metode da se kontrolira temperatura? I ako da, koliko dugo i dali ima sto u tome.

Vjerojatno nisi sad prvi put u ledenoj vodi, pa nam napisi dali je sad lakse, dali su te njegove metode pomogle?

Mene isto ovo zanima. Neko vrijeme sam pokusavao u hladnoj kadi da lezim ali mi nije bilo ugodno pa odustao nakon par dana.

P.S. takodjer rad iskusavam na sebi razno razne stvari.

Jep, napisao sam i ovo:

Znanstvenicima je bilo prilično bitno eliminirati da li samo njegovo tijelo reagira tako na disanje i hladnoću…ili se ispitivanje može provesti na kontroliranim testnim skupinama. Zaključak je da nije genetsko čudo prirode.

…a sad, ipak je on postavio hrpu guinessovih rekorada i pitanje kakav mu je mindset …moguće da je sposoban pretrpiti daleko više nego netko tko se nije “uigrao”.

Što točno time želi reći, nisam siguran. Ali kao što sam gore napisao…nakon nekog vremena kada prođe najgore…postane zaista oke u vodi. Koliko je to u umu? …koliko to tijelo samostalno odradi?

Pa svakako je dovoljno u umu, jer je um u najmanju ruku taj koji je odlučio ući u vodu…i prihvatio je izazov, nije napustio kada je bilo najgore…
Samim time kada prihvatiš nešto i vidiš da možeš…drugi puta je manje strašno. …manje grčenja lica…itd. Mislim, rekao bi da je to ista hladnoća izvana, ali drugačiji je osjećaj iste kada znaš da možeš.

To se možda najbolje može osjetiti kod tuširanja hladnom vodom (sada zimi). Kada okreneš tuš na ledeno…ono, strašno je malo po nogi si preći… Ali ako baš odlučiš prihvatiti tu hladnoću, stvarno se može uživati u toplo-hladnom tušu.
Tuš je uvijek jednako hladan…a na osobi je kako će doživiti tu hladnoću…

Ovo je puno dublja stvar…uzmimo gotovo bilo koju situaciju koja se nekome može desiti. Svaki filozof će reći da je situacija samo situacija…ona u sebi ne nosi nužno dobro ili loše. Kako će neka osoba doživjeti tu situaciju ovisi ponajviše o osobi. Tako će ista situacija nekoga razveseliti, nekoga rastužiti…dosta vrijedno znanje za one koji vječno love svoju sreću. :slight_smile:

Da budem konkretniji, baš sam si vratio sjećanja kako mi je bilo kada sam ulazio prvi puta u vodu. Bila je 9’C i bilo je na granici zastrašujućeg hladnoga.

Danas je voda 3’C i nije bilo zastrašujuće hladno…bilo je ledeno, ali ne zastrašujuće ledeno, haha…ako to mogu tako opisati.

Par puta se u zadnje vrijeme desilo vani da svi kukaju kako je leeedeeno, a meni uopće ne bude. Stvarno nemam pojma da li su ova kupanja mogla utjecati na to…ili sam inače bio takav pa nisam primjećivao.