SSD ili hard disk?

Pozdrav,

kakva je situacija danas za disk na kompu, ne za sustav nego za podatke, što se tiče pouzdanosti. Uzeo bih SSD za OS, a uzeo bih i još jedan za podatke.

Da li SSD ili hard disk?

Najkrace receno, SSD je puno brzi, ali je manjeg vijeka trajanja u odnosu na HDD. Pa sam procijeni.
Negdje sam procitao, ne znam koliko je vjerodostojno, da je vijek SSD-a oko 7 godina dok HDD, i sami znate, mnogo duze traje.

1 Like

Ovisi o kojem kapacitetu pričamo.
Ukoliko trebaš do 1TB prostora onda nemaš šta razmišljati, SSD je tvoj izbor.
Preko toga je pitanje cijene.

Primjer, SSD 1TB (Samsung 1TB 870 EVO) je 95-105 €. Od 2TB je od 170-190€.
U cjenovnom rangu 170-190€ može se kupiti klasičan HDD od 4TB, a za par € više se mogu naći modeli 6 i 8 TB.

@jovan je iznad je spomenuo vijek trajanja.
Hard disk je potrošna roba. Ne mijenja se kada crkne nego se mijenja svakih 3-5 godina.

Pouzdanost…
Kolega koji puno prodaje HW je rekao da je bolje imati Samsung SSD. Ukoliko dođe do havarije podaci se sa njihovih čipova mogu daleko lakše spasiti nego sa nekih noname.

1 Like

Moja ti je preporuka ako imaš noviju amtičnu ploču da kupiš NV2 PCIe 4.0 NVMe SSD definitivno bolji izbor nego HDD. Pogledaj ova dva videa pa sam odluči

ja sam lično kupio KINGSTON 1TB M.2 NVMe SSD, NV2 series (SNV2S/1000G)

Mogu ti reći veoma su brzi OS podižu fenomenalnom brzinom, prenos podataka je ektremno brz a i za novije video igre je savršen.
vek trajanja HDD između 3 do 5 godina.
SSD vek trajanja između 5 i 6 godina
Prosečan životni vek NVMe SSD-a je 10 godina.!

2 Likeova

Ekipa, hvala na odgovorima.

Za OS naravno ide SSD, a mislim dodati još jedan za podatke, pa mi je važnija pozdanost nego brzina. Dosad imam SSD 256 GB i HDD 2TB i sasvim me dobro služe, al ide novi komp.

Što se tiče HDD-a dosad, nisam imao loša iskustva, na starijem kompu evo radi već 10-ak godina. Imam par vanjskih, za backup, zezancije, najstariji ima više od 15 godina, Verbatim 320GB kojeg je tcom davao za produživanje paketa, par puta godišnje ga spojim i napravim backup, još se drži, još radi. Radim backup-e na 2 vanjska HDD-a.

Uzeo bih 2TB, a nekako vidim da su SSD-ovi najmanje duplo skuplji.

1 Like