Sta je danas najbolje uciti?

Kada je riječ o programiranju znam svega pomalo, ničeg dovoljno. U biti me interesuje sta je to najbolje za uciti, sta je najunosnije i sta je na trzistu najtrazenije. Kakav je status Visual Basic .net na danasnjem trzistu. Da li je to programski jezik koji nestaje ili i dalje ima svoju vrijednost. Sa druge strane da li je bolje učiti c# ili c++ ? U biti svako kritičko misljenje mi treba.

Bilo koji jezik sa C like sintaksom i možeš se prebaciti između jezika bez većih problema.

definitivno se slazem sa gorrcom, programske jezike sa c-like sintaksom mozes naci za razvoj bilo kojeg tipa aplikacija i velika ti je prednost uciti bas takve programe…

no za ucenje odredjenog programskog jezika moras si definirati kakve i za sta aplikacije trebas:
web razvoj: php, asp.net, python, ruby on rails - samo ovdje zapamti da moras i znati html i css
standalone aplikacije(za nrp windowse, linux, mac): c, c++, Java su moja preporuka
aplikacije za mobilne uredjaje(smartphone): c objektni, Java

softver: ce plus plus, ce
za mobilne aplikacije i mobilne firmworke: objektni c, java
web: php, piton, rubi

Ostavi se tih gluposti. Najbolje je naučiti postavljati knauf, pločice i stolariju. Ne trollam, ozbiljan sam. Idem sada sastaviti ormar koji sam si napravio.

Važna je i krivulja učenja zbog motivacija dosta ljude ostane na određenoj razini ili odustane baš zbog prevelike krivulje učenja.
Zato je bolje uzeti nešto slabije za početak.
A C-like je dobar izbor zato jer učenja jednog odma omogučava brže stjecanje znanja drugog.
No iako je sintaksa slična pa ponekad i ista ipak se radi o drugačijim filozofijama iza svakog jezika.
Recimo actionscript Full OOP, javascript OOP ali nije class based, PHP nije full OOP.
U svakom od tri jezika se na isti način piše for loop, ali praksa i filozofija razvoja je drugačija.
Ako izabereš nešto jednostavnije neka važna poglavlja ćeš preskočiti ako izabreš nešto teže može se dogoditi da nikad nečeš doći do one razine da shvatiš kako stvari funkcioniraju već ćeš uvijek samo moći implementirati konkretna rješenja.

Tako da neki odgovor na što najbolje učiti, nešto što te zanima, što ima krivulju učenja koja neće utjecati na motivaciju i nešto što se može požvakati.

Rekao bi da ovisi o scenariju, upotrebi i zeljama:

C (++) : cisto za ucenje struktura podataka. Nema para u ovome, barem ne u hr, osim za specijalizirane poslove kojih malo ima
C#: vecinom enerprise enviroment, ali prilagodjeno i za manje timove i projekte. Dosta poslovnog sw u hr se radi sa c#/.net. Dobar jezik, aktivno se razvija, vrlo dokumentiran framework, lagano i brzo ucenje, mogucnost izrade win, web, phone aplikacija sa istim znanjem/alatima. Ima kruha.
VB.NET: sta to jos postoji? Nema kruha.
Java: enterprise enviroment, srednje i velike firme, manje u hr vise u svijetu. Dokumentacija uzasna (barem za nekog tko se navikao na MSDN), IMO, pogotovo za web frameworke (Struts). Ima kruha
php: web studiji, startup-ovi. Vecinom quick&dirty programiranje, koje se moze brzo savladati. Veca mogucnost nalazenja telecommute (rad od kuce) poslova od Java&.NET. Ima kruha,
ruby on rails: hipstersko - trendovski jezik i okruzenje, iskljucivo za male i agilne timove i projekte koji izradjuju web stranice. Ima malo strucnjaka, pa je velika potraznja za telecommute radnicima. Vrlo zabavno za programirat, svi alati uglavnom prilagođeni za Mac (naravno, glavno hipstersko orudje). Ima kruha, ali ne u hr.
python & django : kvalitetno okruzenje, zabavan jezik, ali malo firmi ovo koristi u hr, nazalost. Nema kruha.
objective c: ako netko nauci ovo, sutra nadje posao izrade iOS aplikacija. Ako prezivi ucenje. Ima kruha, cak i u hr.

Treba odabrati nesto iz ovog izloga i udrit po tome.

[quote=“hudo”]
C (++) : cisto za ucenje struktura podataka. Nema para u ovome, barem ne u hr, osim za specijalizirane poslove kojih malo ima
C#: vecinom enerprise enviroment, ali prilagodjeno i za manje timove i projekte. Dosta poslovnog sw u hr se radi sa c#/.net. Dobar jezik, aktivno se razvija, vrlo dokumentiran framework, lagano i brzo ucenje, mogucnost izrade win, web, phone aplikacija sa istim znanjem/alatima. Ima kruha.
VB.NET: sta to jos postoji? Nema kruha.
Java: enterprise enviroment, srednje i velike firme, manje u hr vise u svijetu. Dokumentacija uzasna (barem za nekog tko se navikao na MSDN), IMO, pogotovo za web frameworke (Struts). Ima kruha
php: web studiji, startup-ovi. Vecinom quick&dirty programiranje, koje se moze brzo savladati. Veca mogucnost nalazenja telecommute (rad od kuce) poslova od Java&.NET. Ima kruha,
ruby on rails: hipstersko - trendovski jezik i okruzenje, iskljucivo za male i agilne timove i projekte koji izradjuju web stranice. Ima malo strucnjaka, pa je velika potraznja za telecommute radnicima. Vrlo zabavno za programirat, svi alati uglavnom prilagođeni za Mac (naravno, glavno hipstersko orudje). Ima kruha, ali ne u hr.
python & django : kvalitetno okruzenje, zabavan jezik, ali malo firmi ovo koristi u hr, nazalost. Nema kruha.
objective c: ako netko nauci ovo, sutra nadje posao izrade iOS aplikacija. Ako prezivi ucenje. Ima kruha, cak i u hr.

Treba odabrati nesto iz ovog izloga i udrit po tome.[/quote]

OK, @Hudo, sta mislis koliko bi mi trebalo vremena barem otprilike za ucenje npr. Jave do nivoa izrade mobilnih aplikacija, ako se uzme u obzir da nenam predznjanje, vremena imam srednje, i imam volju. Molim te nemoj samo reci da to ovisi o meni i mojem trudu, nego onako koliko bi tebi recimo trebalo ako kreces od nule.

Recimo da znas osnove programiranja, barem u Basicu (varijable, petlje, …)
Ucenje ostatka, recimo 1-3h dnevno:

  • Java, OOP koncepti, bitne klase u Javi: 3mj
  • Android, framework, IDE: 2mj

mozda se varam, ali ovako odokativno

Za sada ti je najbolje da ucis web kodiranje php,html,asp,js… Tu ima para :slight_smile:

Ukoliko imaš predzanje iz programiranje, znanje OOP u bilo kojem full OOP jeziku, te imaš iskustvo sa radom u component based tehnologijma onda možeš sutra početi sa radom na Android aplikacijama, neznam kako stvari stoje za Iphone.

Jedini koji se vidi da ima iskustva i da zna nesto ne zamjerite jeste @hudo i lepo opisao i suvisno je ista reci. Sad se samo treba opredelit dal zelis da zaradjujes ili samo da imas znanje iz toga :slight_smile:

Ja iz ovog teksta koji je napisao cu da odaberem

php: web studiji, startup-ovi. Vecinom quick&dirty programiranje, koje se moze brzo savladati. Veca mogucnost nalazenja telecommute (rad od kuce) poslova od Java&.NET. Ima kruha,

Jer sam isto u toj nekoj dilemi, mada vecina je i ovo odabrala. Sto se tice C# istina je jako se mnogo trazi kako kod nas tako i sire. Znaci PHP i C#.

Zahvaljujem se na odgovoru @hudo

Zarađivati bez znanja možeš samo ako negdje radiš za plaču:)

Andorid je dobar put jer Google je pazio na krivulju učenja i praktično nije moguće naiči na bilo što u razvojnoj okolini a da već negdje nije viđeno (ako se ima prijašnjeg iskustva). Nisu izmišljali toplu vodu.
Barem sam ja tako stekao dojam par dana što sam petljao po Andorid razvojnom okruženju.

[quote=“gorrc”]Zarađivati bez znanja možeš samo ako negdje radiš za plaču:)

[/quote]

Stavio sam ovo kao FB status xD

[quote=“Sceko”]Jedini koji se vidi da ima iskustva i da zna nesto ne zamjerite jeste @hudo i lepo opisao i suvisno je ista reci. Sad se samo treba opredelit dal zelis da zaradjujes ili samo da imas znanje iz toga :slight_smile:

Ja iz ovog teksta koji je napisao cu da odaberem

php: web studiji, startup-ovi. Vecinom quick&dirty programiranje, koje se moze brzo savladati. Veca mogucnost nalazenja telecommute (rad od kuce) poslova od Java&.NET. Ima kruha,

Jer sam isto u toj nekoj dilemi, mada vecina je i ovo odabrala. Sto se tice C# istina je jako se mnogo trazi kako kod nas tako i sire. Znaci PHP i C#.

Zahvaljujem se na odgovoru @hudo[/quote]

hvala, zadovoljstvo mi je pametovat, i kad neko prepozna da je to iz (visegodisnjeg) iskustva :wink:

Jos bolje je znat ljude koji to dobro rade i onda prodavat usluge i vrtit biznis, jesi za da otvorimo web za prodaju takvih usluga? :slight_smile:

Keramika je majka, jebo fax :zub:

Nisam, gadi mi se internet i računala, najbolje se osjećam znojan u toplessu sa konkretnim alatom u rukama. Evo nudim se za knauf i elektroinstalacije, a ti radi web!

mislim da su keramicari i instalateri-monteri danas najtrazeniji sta se tice strukovnih zanimanja… finu paru deru, bar ovi neki koje znam da se bave time… jos pogotovo ako sam za sebe radis…

kako dobiti politicki azil u nekoj bogatoj drzavi i na njen teret se skolovat,
obzirom da iste obrazuju radnu snagu koja im treba, i nakon toga se
dobro uhljebit. Web je pushing za sljakere indije i tunguzije, baze, c++,
ibm, oracle, multimedija