Stabilni prihodi u firmi

[quote=“voajer”]Naravno da UK nema takav zakon. U tome i je poanta - natjerati male države da uvedu zakone, regulativu i poreze kako ne bi oduzimale kapital iz velikih država.
[/quote]

To da, ali natjerati male države da uvedu zakone, regulativu i poreze jednako stroge kao i u velikim državama kako ne bi oduzimale kapital iz velikih država. Mislim da to nema veze s ovom pričom.

Ljudi su pokretali Apple, Amazon i sl., a pogotovo milijune malih firmi u svojim garažama/podrumima/spavaćim sobama itd i mislim da ih nitko nije cijepio sa pitanjem imaju li ugovor o najmu poslovnog prostora.

ja ovdje govorim o prostoru koje služi kao sjedište firme - to može biti soba koja ne mora imati te ateste. naravno da ne možeš otvorit dućan ili radionicu u sobi.

[quote=“lvxor”]To da, ali natjerati male države da uvedu zakone, regulativu i poreze jednako stroge kao i u velikim državama kako ne bi oduzimale kapital iz velikih država. Mislim da to nema veze s ovom pričom.
[/quote]

Zašto? Čemu fair play?

Ako ih možeš natjerati da rade protiv svog interesa, zašto samo stati na izjednačavanju kada ih možeš, da prostiš, totalno sjebati?

Evo, Hrvatska je centar za pranje novca, trgovinu drogom i veliko tržište za vanzemaljske organe pa stoga mora imati strože kriterije od jednog SAD-a ili UK koje je, dakako, potpuno sigurno i kod kojih se takve stvari nikada ne događaju. Vidiš kako je to lako?

[quote=“Homer”]caka je u tome šta ne postaje poslovni prostor i nisu potrebni atesti niti prenamjena.
možeš ga i dati u najam besplatno. a više ti se isplati da je cijena najma što veća, jer ti to onda povećava troškove u firmi, tj smanjuje ti dobit na koju se plaća 20% poreza - a ti kao fizička osoba plaćaš porez na dohodak od 12%, a osnovica za utvrđivanje poreza je ukupnan prihod od najma minus 30%.

dakle, državi se više isplati da cijena najma bude što niža, dakle ne postoji minimalna cijena najma.

a drugo je kod poslovnih prostora ili kod iznajmljivanja fizičkim osobama, gdje porezna uprava određuje koiko smije biti minimalna najamnina.[/quote]

Po ovome ispada da je iznajmljivanje pravnim osobama stambenog prostora kao poslovnog prostora u vakuumu odnosno nije ničim definirano. Zanimljivo.

[quote=“tsereg”]O kakvom crnom atestu ti pričaš?

Postoji “atest”, tj. dođe ti nadležni inspektor, prilikom izdavanja uporabne dozvole za stan. Ako možeš upotrebljavati stan za stanovanje, možeš ga upotrebljavati i za sjedište poduzeća.

Ne govorimo ovdje o otvaranju pilane.[/quote]

Ne znam da li je crn ali svakako o atestima koje prostor koji se koristi u poslovne svrhe mora imati.
MOžda se nešto promjenilo u zadnje vrijeme ali čisto sumnjam s obzirom da sada briju na zaštitu na radu.

Ako ćeš razmišljat dugoročno, idi na firmu.
porazgovaraj sa nekim tko radi računovodstvo ili pravnikom, uglavnom svašta se tu može iskemijati pa ne bude tako crno kad se stavi na papir…lijepa naša:D

ja do sada nisam ništa otvorio samo iz razloga što sam zaposlen pa me ne brinu doprinosi i slične pizdarije…pokrijem se ugovorom o djelu i mir.
ali bih svakako otvorio da sam samo freelancer.

[quote=“voajer”]Zašto? Čemu fair play?

Ako ih možeš natjerati da rade protiv svog interesa, zašto samo stati na izjednačavanju kada ih možeš, da prostiš, totalno sjebati?

Evo, Hrvatska je centar za pranje novca, trgovinu drogom i veliko tržište za vanzemaljske organe pa stoga mora imati strože kriterije od jednog SAD-a ili UK koje je, dakako, potpuno sigurno i kod kojih se takve stvari nikada ne događaju. Vidiš kako je to lako?[/quote]

Ma stoji i ta priča o velikim zemljama i njihovom nametanju svojih interesa…

Ali mislim da je ipak glavni problem što oni koji smišljaju i donose ovakve zakone većinom nisu nikad pokrenuli ni vlastitu prodaju kestena na ulici niti su u životu napravili makar košaru od pruća.

@trnac
Pa dobro, od koga se traži taj “atest”? Kome ja pošaljem zahtjev da bih iznajmio svoju sobu u svome stanu svojoj firmi bez zaposlenih za sjedište firme i što taj “atestira” u mojoj sobi? Da su instalacije struje propisno spojene na osigurače (to je “atestirano” prilikom izdavanja uporabne dozvole). Još nešto? Što su tebi “atestirali”? U toj sobi imam struju, računalo i nešto polica po zidu.

Ovo je novi moment, “bez zaposlenih”. Za to stvarno ne znam.

Atest za struju i plin ako postoji plinska instalacija u prostoru.

[quote=“tsereg”]@trnac
Pa dobro, od koga se traži taj “atest”? Kome ja pošaljem zahtjev da bih iznajmio svoju sobu u svome stanu svojoj firmi bez zaposlenih za sjedište firme i što taj “atestira” u mojoj sobi? Da su instalacije struje propisno spojene na osigurače (to je “atestirano” prilikom izdavanja uporabne dozvole). Još nešto? Što su tebi “atestirali”? U toj sobi imam struju, računalo i nešto polica po zidu.[/quote]

Meni je lik jedva došao pogledat, nije mu se baš dalo penjat na 2 kat, pogledao sobu i rekao, ma sve OK.

d.o.o ne mora imati zaposlene, vlasnik ne mora biti zaposlen u firmi dok kod obrta si odmah i zaposlen, nemaš izbora.

Ma ne :slight_smile:
Tsereg je napisao:
"…Kome ja pošaljem zahtjev da bih iznajmio svoju sobu u svome stanu svojoj firmi bez zaposlenih za "

Kako je Gosarić spominjao plaću, moja pretpostavka je bila da će biti barem jedan zaposleni.

Možda je procedura za firmu bez zaposlenih čista formalnost, e to ne znam. :slight_smile:

[quote=“voajer”]Rekao sam da je razlog poprilično glup. Ne bi me previše čudilo da je za taj uvjet zaslužna EU i njezin plan o harmonizaciji poreza no pošto ne znam zbog čega je taj uvjet uveden (i kada) ovo su sve špekulacije.

@martko

Što ustvari želiš reći?[/quote]
Mozda sam ga krivo shvatio ali cini mi se da mu je plan radit na crno dugorocno?!

Jesi siguran? Koliko ja znam, vlasnik ne mora biti zaposlen, ali firma mora imati direktora, znači jednog zaposlenog.

Ne, direktor mora biti zaposlen, nije bitno da li je zaposlen u svojoj firmi ili negdje drugdje.

Ne mora biti zaposlen.

http://www.imamnovac.com/88.aspx

A što je bilo ovo nedavno da država kani početi gasiti firme koje nemaju zaposlene?

[quote=“antelaca”]Ne mora biti zaposlen.

http://www.imamnovac.com/88.aspx
[/quote]

Čista logika kaže da je to neisplativo jer je osnovica dosta visoka.
Direktor se može zaposliti na minimalac i još k tome na nepuno radno vrijeme.

[quote=“franzi”]A što je bilo ovo nedavno da država kani početi gasiti firme koje nemaju zaposlene?[/quote]To je način na koji novinari interpretiraju ono što “država smjera”. Država ne može gasiti firme protuzakonito, pa bi prvo trebalo izmijeniti zakone tako da nije dopustivo osnivati firme bez zaposlenih (što je moguće samo ako je u skladu sa zakonima u EU). A i onda se postavlja pitanje retrogradnog djelovanja zakona, jer ako je firma legalno osnovana po zakonu, profitabilna, plaća poreze, itd. ne može se odjednom izbaciti iz biznisa.

Ovdje su problem firme bez zaposlenih koje se osnivaju sa ciljem da odu u dug i potom u bankrot kako bi se izigravalo pravosuđe. I to bilo teško za regulirati nekakvim potzima tipa “gasićemo firme”, jer se nema što “gasiti” nekoga tko posluje u skladu sa zakonima, a ako ne posluje, onda ga pravosuđe treba kazniti, a ne izvršna vlast “gasiti” bez suđenja.

Znači, ja sumnjam na to da se radi o patki za novinare serviranoj od izgubljene nam Vlade.

Ne bi bilo prvi put.

Bio sam uvjeren da firma mora imati zaposlenog. Znači ja kao student mogu osnovati firmu, a da se ne zaposlim u njoj, na taj način ne gubeći studentska prava?