* STARA domena, NOVI sajt?

Kao sta sam naslov kaze, namjeravam na staroj domeni napraviti novi sajt…

Šta mislite o tome, dali je to ok? dali ce ok proc kod googla

Imam jedan sajt koji ima oko 1500 posjeta na dan. Taj sajt mi se ne svidja i zamjenio bi ga novim sajtom, a nema šanse da pohvatam sve URL adrese (linkove)

Neznam kako ce google reagirat kad ce biti puno “mrtvih” linkova…

namjeravao sam napraviti redirect 404…
Što mislite dali trebam jos nesto napraviti kako bi ta stranica bila jos uspješnija, tj da ju google nebi degradirao

Kako sprijeciti da u WMT ne prikazuje mrtve linkove nego da se sve to preusmjeri na novi link tj. sajt

ima netko iskustva sa tom tematikom??

Hvala puno!

[quote=“sproject, post:1, topic:23114”]
Šta mislite o tome, dali je to ok? dali ce ok proc kod googla[/quote]

Je, to je OK.

[quote=“sproject, post:1, topic:23114”]
nema šanse da pohvatam sve URL adrese (linkove)[/quote]

Koristi wildcards u .htaccess i možeš pohvatati stare URL-ove.

Nemoj dopustiti da bude mrtvih linkova. Koristi 301 redirect.

Nipošto nemoj to raditi!

Ponavljam. Nemoj dopustiti da bude mrtvih linkova. Koristi 301 redirect.

Da.

2 Likeova

To je uobičajena situacija kada se radi redizajn (novi sajt, drugi CMS i slično). S obzirom da sa redizajnom dolazi i promijena url strukture. Stari linkovi se trajno (301) preusmjeravaju na nove.

1.) Snimi kompletnu url strukturu pomoću https://www.xml-sitemaps.com/
2.) Pejstaj staru url strukturu u notepad ili neki text editor
3.) Napravi trajnu redirekciju u .htaccess fileu. I to sa svakog starog linka na novi po ovoj
šemi:

Redirect 301 /stari-fajl.php /novi-fajl.php
Redirect 301 /stara-kategorija/stari-fajl.php /nova-kategorija/novi-fajl.php

Jedino šta ne valja raditi je da se preusmjerava sa linkova na kojima je bila
jedna vrsta sadržaja - na linkove sa totalno drugačijim (tematski nevazanim) sadržajem.
To G kažnjava.

Ako imaš brdo linkova stvar možeš dosta ubrzati makro recordingom u notepad++.

Hvala ekipa!

Recite mi jos dali mogu napraviti taj 301 da mi sve stare linkove prebaci na prvu stranicu novog sajta ?

npr ovako:

Redirect 301 /stari-fajl.php /novi-index.php
Redirect 301 /stara-kategorija/stari-fajl.php  /novi-index.php

Nemoj to raditi.
Stari index preusmjeri na novi index, stari fajl na novi fajl.

a namjeravam napraviti skroz novi sajt sa novom databazom, sa drugacijim kategorijama … samo sta ce biti slicne tematike…
tako da mi je tesko polinkati “iste” fajlove

A to je druga priča onda.
Mislim da je u tom slučaju najbolje onda presumjeriti linkove na nove linkove sa što sličnijom tematikom.
Kompletnu staru url strukturu po mome mišljenju ne bi bilo dobro zgurati na novi index.

Masovna redirekcija velikog broja linkova na jedan jedini index?
Ne znam točno kako bi G to shvatio - ali to je malo spamy.

ok, probat cu rešititi na čim više sičnih kategorija.

thnx

Što god da napraviš izgubit ćeš dio posjeta. Radije ostavi stari sajt i mjenjaj file po file, css-om možeš puno postići što se tiće dizajna a da se ne mijenja struktura.

Ja zapravo ne kužim zašto to uopče hočeš napraviti. Mislim, imaš 1500 posjeta dnevno. Nije to za baciti.
Radje napravi novi sajt sa novom domenom, ako je slična tematika veži ih backlinkovima, člancima…

na žalost nisam baš vješt u programiranju… znam izmjent postojeci kod i neke sitne zahvate ali nebi znao napraviti cijeli sajt ili drasticno izmijeniti cms…

Radi se o jednom saktu koji prodajem. Taj sajt me zivcira jer mi se nada brisati spamere… na sajtu je chat te je nizbjezno da se neki spamer zakaci… full me zivciraju)

ako sajt uskore ne prodam zamijenio bi ga sa nekim “staticnim” sajtom … samo moram nac nacin da na cim bolje iskoristim postojece posjetitelje… a izgleda da je to redirect 301