Stari Android telefon nije za bacanje

Siguran sam da 95% ljudi na ovom forumu ima neki stari Android telefon koji mu stoji u nekoj ladici i ne radi bas nista. Razlozi mogu biti razni: pukao display, sporo radi, pregazilo ga vrijeme ili mu je baterija otisla. Mnogi bi rekli da je to za smece. Mozda i jeste ali … u nedostatku resursa kod kuce(u mom slucaju pod resursi mislim mali bandwith (2MB/s download,256kb/s upload)) ovakav stari telefon moze da bude pravo korisna stvarcica. Evo sta sam ja uradio sa starim telefonom. Cisto da se zna telefon je Huawei U8650 u narodu poznatiji kao Huawei Sonic. Nisam siguran ali mislim da radi na 800MHz i da ima 256MB RAM-a.

Za danasnje standarde je to krs krseva. Jednostavno ga je vrijeme pregazilo. Mozda je bolje reci da ga je vrijeme pregazilo u svijeti pametnih telefona ali u svijetu jednostavnih racunara (po meni) nije. Cesto tako na netu naletim da kako ljudi prave svasta sa Raspberry Pi. Pa napravili ovo, pa napravili ono. Realno racunar ko racunar- ima ulaze, ima izlaze, ima OS. Moja logika je bila zasto se to isto ili slicno ne bi moglo uradili i sa starim Android telefonom. Zar smartphone nije racunar ali sa baterijom? :slight_smile: Ok, znam da ne moze bas sve ali moze dosta. Pogotovo ukoliko vam ne treba nikakav izlaz u smislu grafike ili kontrole nekog porta. To i jeste najveci plus Rasperryja i slicnih rjesenja.

Stvari za koje sam ga koristio:

  1. Torrent klijent - instalira se aplikacija. Ima ih dosta na Google Playu, ne znam koju sam ja koristio. Stavis fajl da se skida, pauziras skidanje. Dok pijes kafu negdje (kafic, trzni centar,itd.) nastavis skidanje i to je to. Naravno, jedan od logicnih uslova je da je baterija dobra.

  2. FTP upload klijent. Slicna stvar kao za torrent samo sto sam radio upload. Na web hostingu podesim FTP nalog za upload za odredjeni sajt. Radim Wordpress sajtove, postoji plugin koji omogucava da se fajl iz backenda ubaci u frontend. Sta to u praksi znaci? Znaci da pomocu FTP-a uplodujem sliku/gif u odredjeni folder na file sistemu hostinga, plugin ima cron koji iz toga foldera stvari prebacuje u Media u Wordpressu. Kako se u tom pluginu takodje moze definisati koliko fajova da prebacuje u Media folder, nema potrebe da ikakvih kacenjem na sam wordpress sajt i ubacivanjem slika. Takodje, postoji plugin koji automatski odjavi post cim se ubaci nova slika/gif u Media. Kolika je to usteda vremena, evo primjera: 100 slika uplodujete preko FTP-a, stavite da se dnevno prebacuje njih 5,10 u Media, postovi se objave cim se slika prebaci u Media. Sve ovo bez ikakvog kacenja.

  3. Zadnje za sta sam ga koristio je za scraping jednog sajta. Na linuxu sam napravio bash skripte za scrapovanje slika(manipulacija page source fajlovima + wget). Da ne bih prekucavao skripte na telefon rucno, podigao sam ssh server na telefonu(ima aplikacija na Playu), povezao se preko putty-ja na njega. Terminal ko terminal, prekopirao skriptu i pustio da radi.I to je to. Sjednes u kafic, dobar download, rucno pokrenes skriptu, ona brzo skine sta treba i to je to.

  4. Time lapse fotoaparat - fiksiras telefon, pokrenes aplikaciju i to je to. Vratis se za par sati ili dana i vidis kako time lapse za to sto ste slikali izgleda.

  5. VOIP kucni telefon - Viber ili Skype instaliran, telefon je ionako stalno kod kuce.

Nekako mi zao bacati hardver koji nije skroz mrtav. Mozda ce za 5 godina kada bude bilo starih Android telefona koji ima HDMI izlaz, njihova primjena biti daleko zastupljenija u ovakvim (sto bi Ameri rekli) projektima.

Ukoliko ste radili slicne stvari, napisite.

2 Likeova

Koristis javno otvorene wlanove za torrente i scrapping?
Pa ti si sramotno sebicna osoba.

Slažem se, nije baš za pohvalu.
A ideja za time lapse fotkanje je odlična.

ako mozes da mi kazes ime plugina koje si koristio u tacki 2 bio bih zahvalan? pa i tacku tri posto bi i to moglo biti vezano. hvala. koristio bih od kuce posto imam dobar net :smile:

6.Video nadzor,radi super

@faroALI ime plugina je media from FTP(https://wordpress.org/plugins/media-from-ftp/)

1 Like

Zanimljivo! Jel gledas snimak poslije ili imas neki online pristup telefonu?

Imaš u Play store različiti apps za video nadzor,ja koristim “Alfred” od Alfred LABS inc…Potrebno je 2 android uređaja i jedan Gmail račun.Imaš više opcija na njemu,možeš uživo gledat,ima aktivaciju na pokret,snima pokrete 14 dana,šalje na majl…

Modem - Veoma često mi se desi da mi dođe u posjetu dosta rodbine, prijatelja i slično i svi bi da se nakače na wireless, što naravno u mom poslu je neprihvaljivo jer jedan od njih kad bi uzeo na yt pustio nešto protok mi je odmah badava (BiH, bez kablovskog interneta, 10 mbit / 1 mbit). Telefon mi služi kao modem (hotspot) i taj internet obično dajem svima koji uđu u kuću. Zavisno od telefona i wireless kartice koju isti koristi signal može fino pokriti kuću. za 5€ mjesčno dobiju internet koji je duplo brži od mog kućnog (šteta što je ograničen sa 8GB). Štaviše, nekad ga i ja sam koristim za pretragu, a ekstra posluži i kad nestane struje ili kućnog neta.

Takodje, stari telefon se moze koristiti i kao navigacija u automobilu.

1 Like