Što će raditi ljudi kada umjetna inteligencija (AI) zavlada poslovnim svijetom?

Originalna objava: Što će raditi ljudi kada umjetna inteligencija (AI) zavlada poslovnim svijetom? - GeeK.hr

Koje će poslove obavljati ljudi kada umjetna inteligencija zavlada poslovnim svijetom? Očekuju li nas u budućnosti godine krize i masovnih otkaza? Čime će se baviti ljudi kada će umjetna inteligencija preuzeti njihove dosadašnje poslove? Srljamo li u propast poslovnog svijeta? Umjetna inteligencija (AI) posljednjih je mjeseci goruća tema poslovnog svijeta. Naime, s pojavom inovativnog ChatGPT…

1 Like

The factory of the future will have only two employees, a man and a dog. The man will be there to feed the dog. The dog will be there to keep the man from touching the equipment” – Warren G. Bennis.

nadam se da cu ja hranit psa :sweat_smile:

1 Like

Vjerojatno ce se uvesti temeljni dohodak pa ce ljudi raditi ono sto zele ili se vise posvetiti svojim hobijima.

tesko… tako su pricali i za robotiku i automatizaciju… na kraju kajmak uvijek pokupise oni s kapitalom da te robote i iskoriste

3 Likeova

Aha. Samo sto nece biti bezuslovan, u to ne vjerujem Bice paralelno uveden i digitalni identitet i CBDC, ukinut kes - ukratko smijesi nam se digitalna diktatura.

A to ja sve smatram robotikom, mehanickom i softverskom, koja je jos u pocetcima razvoja i koja ce povecati stopu nezaposlenosti, a tada krecu prosvjedi pa ce onda svakako trebati umiriti narod, a jedini nacin za to vidim u temeljnom dohotku.

A nadam se da nece biti tako lose kao u distopijskim filmovima. Ja se vise bojim onih scenarija preuzimanja kontrole robota nad civilizacijom. Zapravo puno toga na kraju bude kako su neki SF filmovi predvidjali.

2 Likeova

Pa bude bas. Bilo je x scena u kojima jedino odmetnici iz digitalnog svijeta, koji zive po nekim rupama, u blatu i siromastvu, imaju slobodu. Ja sam po prirodi u biti u fazonu, casa je do pola puna. Ali nesto mi se cini da nam predstoje nekakva jebena vremena.
Sve nekako, ali manje sloboda bi bilo gore i od energetske krize, a s digitalnim identitetima i centralnim novcem (koji se moze vezati za poene, za geografiju, za sta osh) bi oduzimanje sloboda bilo veoma lako izvesti. Nema vise mogucnosti gerile, bjezanja u sumu…ne vjerujem da bi u digitalnom svijetu revolucije bile moguce. Osim neki unplugged zivot…

Znaci ta ovca na kraju iz clanka nije ni sala :grin:

PS Druga opcija je bezuslovni dohotak, mir, blagostanje, hobiji, obrazovanje do kraja zivota. Zvuci kao bajka

Što će raditi ljudi?

… pa zadatke koje će im zadavati umjetna inteligencija. Neće biti na ljudima da misle, nego da rade. :slight_smile:

To se odnosi na one ljude koji će izgubiti superiornost u mogućnosti razmišljanja spram AI.
Dok oni koji će biti superiorniji od AI u mogućnosti razmišljanja, ti će biti oni koji će odgajati AI.

U prijevodu … slično kao i danas… pametni ljudi će upravljati onim malo manje pametnima, samo posredstvom AI-a koji će to olakšati…tj. mogli bi reći koji će automatizirati to upravljanje koje imamo i danas.

Ovo sve sa AI me podseti na one reči Borg Queen (Star Trek ) Da na kraju ne bude: “Resistance is futile! You will be assimilated”

mi to necemo ni dozivjeti tako da relax :smiley:

Sve je dobro dok Al ne pocne da nas proganja i uklanja.

1 Like

Netočno. AI je možda efikasna u analizi podataka, a da bi se došlo do toga treba sve pripremiti , složiti itd.
Bude umjetna inteligencija instalirala OS, podesila sve što treba itd…?
Svaki slučaj je zaseban.
Neki poslovi će nestati, doći će drugi.

Tako je kroz cijelu povijest.

Primjer su tel. centrale kad su ljudi ručno prespajali žice, kasnije su ta radna mjesta nestala , ali je došao kontakt centar.
To je samo jedan primjer.

Uglavnom ne treba se plašiti toga.

2 Likeova

hehe pade mi odmah situacija iz Vijetnama… na ulazima u muzeje rade po 3 osobe… jedna zena prodaje karte, onda ovi drugi ocitavaju i gledaju :smiley: bukvalno nesto sto se moze automatizovati i ustediti 3 plate mjsecno, u najgorem slucjau 2 posto ona dvojica ne rade nista… a ne radi se to iz istog razloga sto i kod nas postoje takve pozicije- socijalni mir :smiley:

Znaci drzava ce oporezovat robotiku, a mi cemo svi raditi za drzavu i biti u stranci