što dalje nakon C-a?

jednu stvar bih naglasio, koju očito ljudi ne razumu dobro.

nije bitno učiti jezik. nije problem savladati sintaksu c,c++,php,c#,pythona ili nećeg stotog. Usudio bih se reći da nije toliko bitno ni koji znate od jezika. jer sa sintaksom koju naučite ne možete bog zna što napraviti. zato su tu frameworksi. framework nam omogućuje da programiramo brzo i efikasno,zato se trebaš orijentirati na framework .net,neki phpov(ima ih maili milion),django(python) ili nestgo stoto…your choice :slight_smile:

[quote=“Invisible Man”]jednu stvar bih naglasio, koju očito ljudi ne razumu dobro.

nije bitno učiti jezik. nije problem savladati sintaksu c,c++,php,c#,pythona ili nećeg stotog. Usudio bih se reći da nije toliko bitno ni koji znate od jezika. jer sa sintaksom koju naučite ne možete bog zna što napraviti. zato su tu frameworksi. framework nam omogućuje da programiramo brzo i efikasno,zato se trebaš orijentirati na framework .net,neki phpov(ima ih maili milion),django(python) ili nestgo stoto…your choice :)[/quote]

Ovo je jedan od gorih savjeta i razmišljanja koje sam pročitao. Kako misliš svladati framework ako ne znaš sintaksu programskog jezika u kojem je pisan? Framework je isključivo i jedino tu da ti pomogne pri početku, kasnije kako se aplikacija nadograđuje tako ćeš ti imati sve više i više svojih custom helpera, librarya, modela, controlera i čega sve ne. Osim toga treba ti i dobar ORM koji moraš dodati frameworku, itd. itd. Sve u svemu bitno je šti želiš odraditi.

Pa kako me zanima web, vjerojatno ću krenuti s PHP-om, . .pa ćemo vidjet. . .

budimo realni,koliko triba da savldaša sintaksu,2-3 dana…par vjezbi i to je to…što će čitati knjigu kako koristiti if,for,while i gdje stavljati točku zarez???

Nećemo valjda opet imati diskusiju sintaksa vs. framework?

Sintaksa je trivijalna. Pravi problem je naučiti sve one bezbrojne klase i funkcije koje framework nudi, njegov “leaky abstractions”. Ruku u vatru da to uzima 90% vremena pri učenju novog jezika.

Framework-u pristupi kao pomagalu - tu ti je da ti ubrza rad, ali bi trebao znati sve to napraviti i ručno, bez frameworka.

Što se tiče učenja, najbolje ti je otići na moj-posao.net i pogledati što poslodavci traže. Ovako će ti svatko preporučiti neki svoj jezik/tehnologiju koju voli a možda se uopće ne traži na tržištu.

[quote=“voajer”]Nećemo valjda opet imati diskusiju sintaksa vs. framework?

Sintaksa je trivijalna. Pravi problem je naučiti sve one bezbrojne klase i funkcije koje framework nudi, njegov “leaky abstractions”. Ruku u vatru da to uzima 90% vremena pri učenju novog jezika.

Framework-u pristupi kao pomagalu - tu ti je da ti ubrza rad, ali bi trebao znati sve to napraviti i ručno, bez frameworka.

Što se tiče učenja, najbolje ti je otići na moj-posao.net i pogledati što poslodavci traže. Ovako će ti svatko preporučiti neki svoj jezik/tehnologiju koju voli a možda se uopće ne traži na tržištu.[/quote]

e to san tia reći,samo san se malo krivo izrazija