Što mislite o umjetnoj inteligenciji AI?

Kao što naslov kaže, dali razmišljate uopće o budućnosti i sadašnjsti i njihovoj vezi sa AI?

Kakva su vaša stajališta, što nas čeka? Kad? Što nam je već stiglo?

1 Like

Svasta nam je vec stiglo sto rade ti znanstvenici.

Mene fascinira da vec sada imamo robote koji uce sami. Znaci oni se ne programiraju nego se im napravi funkcija da poznaju svoje tjelo i onda uce sami kako se kretati. Pa razlicita tjela se razlicito krecu.

No daleko smo od prave AI koja bi mogla zamjeniti covjeka ili biti bok uz bok covjeku. A sve samo zbog naseg kompleksnog mozga. Navodno cak i ako bi ga uspjeli replicirati to opet nebi bilo to, jer se nedavno dokazalo da covjek prenosi svoje znanje genima (stanicama). Sto roboti nebi mogli nikada. Jer se oni nemogu bioloski razmnozavat.

I onda se covjek pita koja je to moc prirode.

U znanstvenim krugovima se AI dijeli na slabu i jaku. Pod slabom se smatraju sustavi poput recimo Googleovih, NSA ili NASA sustava. Pitanje je filozofsko, jer bi se prvo trebala postavit jasna definicija inteligencije a to je vrlo teško. Kakvu god definiciju inteligencije postaviš, sa druge strane opet možeš dobiti nešto drugo, što se također čini točnim.

Današnji strojevi i računala mogu biti samo super-brza i super-logična. Ništa više od toga, jer u konačnici stroj razumije samo dva stanja (ima struje, nema struje). Za razliku od čovjeka koji razumije beskonačno različitih stanja. Inteligencija je svojstvo ljudskog bića i smiješno ju je prepisivati nekim mikočipovima, koliko kod oni “napredni” bili. Ljudsko biće ima logičku inteligenciju, kreativnu inteligenciju, socijalnu, emotivnu, duhovnu, seksualnu itd.

Dobar primjer su programi za prevođenje jezika. Niti Google, uz silne milione i najbolje stručnjake, ne može sastaviti sustav koji bi barem primjereno prevodio sa jednog jezika na drugi. Kao i za svaku drugu vrstu inteligencije, za prevod jezika je potreban “ljudski faktor”, komunikacijska vještina, koja je sastavni dio socijalne inteligencije. Previše smo mi kompleksna bića da bi se mogli uspoređivati sa strojevima, čija je logika utemeljena na primitvnom binarnom sustavu nula i jedinica. A znamo da svijet oko nas nije crno-bijel.

Možda…
Ako se pronađe način upotrebe kvantnih računla, jer se sa njima izlazi iz okvira binarnog sustava. Ali to je sve još debelo u povojima i pitanje je uopče da li je upotrebljivo.

Vrlo sam skeptičan i ako pričamo o dalekoj budučnosti, kada je AI pojam u pitanju. Za tako nešto, preduvjet bi bio da dođe do revolucionarnog progresa u znanosti, naručito u fizici. A to ne samo da nije na vidiku, već je komletna znanost u krizi i stagnaciji još od Kopernika, Newtona… Previše je dogme u znanosti, predugo se krpaju neodržive teorije i nema mjesta za revolucionarne ideje da bi došlo velikog pomaka u razumijevanju svijeta u kojemu živimo, pa tako i same inteligencije.

Volim SF, tehnologiju i znanost ali smatram da je inteligencija termin koji je svojstven isključivo ljudskim bićima (i eventualno nekim životnjama), da je vezan za svijest i podsvijest i da se takvi termini upotrebljavaju više zbog senzacije a manje zbog smisla.

Pitanje je da li smo mi ljudi uopče inteligentni ili se precijenjujemo, s obzirom da 95% realiteta, onoga što opisujemo kao “stvarnost” uopče ne razumijemo.

Inače, ima i emisija Na rubu znanosti. Baš pod nazivom Umjetna inteligencija. Vrijedi pogledati:

A baš tako se zove i jedan od meni najdražih SF filmova. Pogledao sam hiljadu puta i gledati ću ga opet.
AI (2001) od Spielberga, nominiran za dva Oscara.

@bozoou , u svakom slučaju imaš like za temu :wink:
Makar bih više volio da tema ode u pravcu “što i kako bi strojevi budućnosti mogli raditi…”.

3 Likeova

Slazem se s tobom sve. Samo se ne slazem da je Znanost u stagnaciji? Zasto si to rekao?

Znanost je sa teorije presla u praksu. Kopernik i njegovo drustvo, newton i drugi su teoreticari. Oni su razvikani jer su bili rijetki, danas imas masu takvih teoreticara i nekolicinu koji su bolji od njih 100%.

No od Tesle je sve krenulo ka prakticnom i danas onaj LHC radi i potvrdjuje sve te teorije. Dok je recimo Einstein morao cekati godinama da bi se njegove teorije tek danas potvrdile.

Zato ja mislim da znanost je krenula naprijed ko luda i da nismo spremni za ovakvo brzo razvijanje.

Sad cu malo skrenut s teme:
Monsanto, GMO food. IMO najbolja stvar koja se moze dogoditi ljudskoj populaciji. ALI NE na nacin na koji to Monsanto radi, da trpa novce u djep dok istovremeno znade da truje i ljude i zemlju… Zato mislim da ljudski mozak, ljudska svjestnost, pa i drustvo opcenito ne prati korak sa Znanosti i razvoju tehnologije.

Zato jer u znanstvenim krugovima postoji ta dogmatska blokada koja koči napredak. Vjeruje se prastarim, da ne kažem zastarijelim teorijama Darwina, Einsteina i dr. Postoji vrlo jaka cenzura svake ideje koja nije kompatibilna sa tim teorijama. Nisam znastvenik ali znam da je svaka revolucionarna ideja koja ne prođe kroz “filtraciju” određenih institucija osuđena na propast, odnosno inkviziciju. Ono šta je crkva radila nekad to isto akademska, odnosno znanstvena elita radi danas.

Obje Einsteinove teorije su samo teorije. Previše je toga uloženo i preveliki je ego u tim krugovima da bi se dopustilo da se javno objavljuju znastveni radovi, koji bi zatresli temelje moderne znanosti. Teorija relativnosti je utemeljena na predhodnim teorijama. I sam Einstein je rekao; “Ako Michelson–Morley pogrešan tada je i relativnost pogrešna.” Ali od tada je prošlo previše vremena i previše je toga uloženo u teoriju koja je sa vremenom postala religija. Sve kasnije terorije su samo pokušaji krpanja rupa, potiskivanje i cenzura fenomena, koji se ne uklapuaju u Darwin-Einstein dogmu. Veliki prasak, crna materija, crna rupa, osovina zla, teorija kaosa, struna…Takvim senzacionalističkih terorija i pojmova ima sve više i više a pravih spoznaja - nula.

A i taj CERN…
Tresla se brda - rodio se miš. Ne znam što točno misliš pod to da LHC potvrđuje sve teorije. Koje i u kojem smislu? Utukli su (naše) milijarde tražeći “Božiju česticu” (imaju nevjerojatan smisao za senzaciju). A našli su šta? Ja sam nedavno čitao da su izmjerili brzinu veću od brzine svjetlosti. To recimo ne podvrđuje relativnost - nego baš suprotno. Time sve od relativnosti pada u vodu. Plus sve ono šta je dokrpano na relativnost.

Još jedan veliki problem znanosti je prevelika separacija i nekompatibilnost. Ne samo različitih grana, već i grana znanosti koje bi morale međusobno “komunicirati”, biti podudarne. Recimo, samo fizika se razgranala na toliko kategorija i potkategorija. Možda griješim, ali ja nisam čuo niti za jednu modernu teoriju, koja bi bila upotrebljiva na razini mikro svijeta i makro svijeta. Samo u fizici već imaš kvantnu fiziku i klasičnu. Plus još desetak potkategorija. Teorije i zakoni jedne ne vrijede za drugu. Ljudi tragaju za “istinom”. Ali šta god “istina” bila, ne može biti separirana. Ne može biti jedna kvantna istina-zakon + jedna klasična istina-zakon. Drevne civilizacije su bile na boljem putu razumijevanja svijeta i stvari oko sebe. Znanje je bilo znanje (poput recimo Veda), jedno koje je povezivalo mikro-makro kozmos, umjetnost, filozofiju, nauku, duhovnost… Kroz univerzalne zakone, univerzalne kozmičke principe i sl.

Koliko pratim te teme, čini mi se da postoji inicijativa znansvenika, koji nisu znastveno-dogmatski ograničeni, za objedinjavanjem znanstvenih disciplina sa nekim drugim, recimo filozofskim. Teorija struna, koja je čini mi se, zadnja od silnih teorija, ima u tumačenju više filozofski nego naučni pristup (koliko ja to kao laik mogu razumijeti).

U svakom slučaju, nije moja osobna tvrdnja ili mišljenje da je znanost “pred zidom” i da stagnira. O tome se već duže vrijeme raspravlja. I sami znanstvenici su svjesni toga. Ali također, svjesni su i toga da moraju napraviti bolnu operaciju odstranjivanja teorija, koje su sa vremenom postale religije. Svjesni su rizika odbacivanja od strane akademskih zajednica i cijene, koja se mora platiti ako se drznu brisati sve što se pisalo godinama.

Možda sam ja malo previše “alternativno nabrijan” i pod ujecajem alternativnog materijala. Ali opet, znam da ima ljudi koji prate slične teme i shvaćaju šta pjesnik želi reći.

Evo još jedan dokumentarac kojega vrijedi pogledati i koji djelomično daje slične argumente:

2 Likeova

Mene više fasciniraju ovakva istraživanja http://www.telegraph.co.uk/technology/2016/03/01/scientists-discover-how-to-download-knowledge-to-your-brain/ :smiley:

Da donekle se slazem s tobom i razumijem sto govoris. Ali esinsteinove formule se dan danas pokazuju da su tocne. neznam sad tocno gdje i kada mogao bi iskopati, ali mi je mozak sad zakuhan.

Dosta isto gledam sve te dokumentarce, pregledao sve one Freemanove teorije, gledao sve te znanstvenike koji imaju teorije i da slazem se da su neki znanstvenici zabrazdili i da su u senzacionalistickom pogledu, ali prije si imao 2 ili 3 znanstvenika, a danas imas masu i svi trabunjaju nesto, veca je sansa da je danas neki znanstvenik u pravu nego prije.

LHC nisam mislio na to sto trose miljune i to sve. Nego to sto traze cestice, nasli su taj bozon, i da to je isto ispalo senzacionalisticki, jer sad su ga nasli i sad ga mozda vise nece naci u opet sljedecih miljun pokusaja, pa se opet pita sto su to zapravo nasli. Ali po LHC mislim na sam uredjaj, kako on funkcionira, kakva je to gradjevina, tko je to sve smislio, sagradio, napravio. Pod time mislim da je znanost krenula takvim koracima da nismo jos svjesni.

I eto @mestro67 kaze da ga fascinira prebacivanje znanja u mozak, da to je sve moguce tehnologijom i znanoscu, i to sve zbog kompjutera, interneta, za ovakve stvari bi trebalo preci 100 ili 1000 godina, ali ne, mi smo to sve odradili unutar 20 godina.

Meni trenutno najsmjesnija i najfilozofskija teorija danas je da zivimo u umjetnom svijetu, mada postoje neki pokazatelji da bi to moglo biti tako, ali to mi zasad zvuci ipak kao senzaciolisticko nagadjanje.

Vidio sam da je Zuckerberg i njegov tim prionuo na posao što se tiče AI, a čovjek ima pare, ima znanje, vidjećemo što će izaći iz toga…A što se tiče moga komentara na AI, mislim da je to glupost, i ovako ljudi svaki dan gube poslove zbog glupih mašina i uređaja koji ih mjenjaju, mislim da ljudi postaju sve gluplji pridajući toliku važnost robotima, nema savršenijih robota od nas i tako bi trebalo ostati…

Nebi se slozio. Roboti su fenomenalna stvar koja ce gurnuti ljude jos dalje. Gledao sam nedavno masu dokumentarca sa raznim idejama i sve te ideje su nemoguce bez robotike. NPR: kako docu do drugih planeta, kako do galaksija. Za to sve je potreba robotika.

A kako se i sam bavim nekom vrstom robotike onda znam kako je to super.
Recimo primjer:
Nedavni robot koji sam ja radio. Covjek zeli registrirati 10000 domena svaki dan. Zamisli da to radi rucno, neznam dali mu je 24 sata dovoljno. Pokrene robot, radi ensto drugo dok robot radi nakraju dobije listu registriranih domena.

Ili jos bolje: Covjek zeli promjeniti nameserere na svim svojim domenama, a ima 1 miljun domena. Kako ce to covjek uraditi rucno?

Ali se slazem da roboti nisu ni do koljena ljudskom mozgu, no vjeruj mi nisu svi mozgovi isti.
Mozak radnika na traci se nemoze mjeriti sa mozgom znanstvenog teoreticara, mozak radnika na traci i to sto on radi se bez problema robotizira, ali ovaj drugi gotovo nemoguce.

Mislim da treba napraviti paralelu izmedju naprednih robota sa nekom vrstom AI i automatizacije nekih procesa , u ovom slucaju nekim skriptama, ubotom i slicnim “prepoznaj i uradi” alatima. Takvu automatizaciju imamo na svakom koraku a da cesto nismo ni svesni toga, tema je AI i mislim da su to dve totalno razlicite stvari.

Takođe industrijskki roboti su po mom mišljenju takođe alati, programibilni ali alati, skup senzora i mehaničkih pomagala. Ljudi u svom neznanju imaju potrebu da sve ono što može da se “programira” to jest može da radi na više različitih načina zove robotom

Ono što večina smatra AI danas, misim da smo daleko od toga.
Istina visoki stupanj autmaticatije , preskakanja “čovjeka”, već postoji, no ono što večina misli AI, mislim da smo na temelju ove tehnologije još daleko.

GIZMAG mi je super newsletter, tamo stalno nešto novo se čuje u domeni općenito tehnoloških dostignuća.

Pa to i je robot. On obavlja mehanicku radnju Neki zadatak koji je u njega sprogramiran. Ali da ovdje je tema umjetna inteligencija i to nema veze s robotima.

Umjetna inteligencija postoji vec sada, naveo sma gore primjer gdje su sprogramirali robote koji su sami ucili hodati. To bi se moglo reci da su oni sami ucili nesto. Iskreno to je izgledalo smjesno. Robot je izgledao kao da je retardiran.

To sma gledao sezona 4 Trough the wormhole. negdje 3 ili 4ta serija.

Zašto kad se spominje AI, svi žele vidjeti uber naprednu AI? Ajmo reći da bilo kakvo umjetno donošenje odluka, je nekakva razina AI, tako da i najprimitivniji automatizirani obrasac ponašanja…nekog vraga odlučuje. Hajde da zavirimo što su postigle te primitivne AI? Koliko ljudske snage je u izbačeno sa svojih pozicija, zbog AI?
Koliko se ubrzala razmjena informacija među ljudima zbog googlovih AI algoritama?
Koliko zasebnih AI paze budno na informacije koje kolaju internetom, te na osnovu istih:
-hakiraju
-dnevno obave milijune automatiziranih transakcija

…dali čovjek po ičemu može nadjačati toliku kvantitativnu percepciju?
Suma je zavisna od kvalitete i kvantitete…čovjek dakako kvalitativno još uvijek daleko odskače od AI zbog svog izraženog kvalitativnog promišljanja…no definitivno ovaj AI koji je već tu, zbog svoje ogromne kvantitativne karakteristike, je već debelo zagurao svoje prste u sustav koji djelimo s njime.

S obzirom na tehnološki eksponencijalni progres, ajmo pretpostaviti da ćemo doći do AI koja će parirati kvalitativno čovjeku. No postavlja se pitanje, nije li ova AI koja je već prisutna, nužan uvjet da nas odvede tamo? Te, da li smo mi ljudi zapravo slijepi da i ne vidimo ogromna vrata kroz koja AI ulazi u naše živote…kada u ovakvom stanju razvoja još uvijek ne shvaćamo koliko bitnu ulogu odrađuju umjetno stvorene logičke operacije, tj.slabe AI.
Te također slabo kužimo da volja čovjeka tu igra malu ulogu. Prava pokretačka sila je ekonomija društva… dok ljudska volja se može okačiti mačku o rep ukoliko nije u skladu sa ekonomskom održivosti. S druge strane, AI kojeg već imamo…upravo jeste produžetak ekonomske ruke, a ne naših ljudskih ruku, kako često iluzorno volimo misliti.

Evo puzle


koja osim što pokazuje koliko je AI evoluirao i tijelom i duhom (hardverski i softwareski)… pokazuje i odličnu nišu! Dugo nisam vidio kanal na yubitu koji ima ovoliko pogleda po svakom videu…a da je relativno lako producirati uratke, gdje se zanimljvost stvara suočavanjem nepoznatih strana. Videi im stvarno ispadaju zanimljivi…

Svi smo mi više/manje zanesenjaci kada je tehnologija u pitanju. Ali sam termin inteligencije je jednostavno pretenciozan za ono šta danjašnji napredni strojevi mogu napraviti.
To može biti napredna automatizacija, robotika ove ili one vrste ili napredna obrada podataka. Ali inteligencija sigurno nije. Stroj nikada neće shvatiti vrijednost nekog umjetničkog
djela, skladati veliku ariju ili razmišljati o “velikm pitanjama”. Može u određenoj mjeri simulirati ta stanja ali ništa dalje od toga.

Nikad ne reci nikad :wink: Ako se prije ne pobijemo, strojevi ce definitivno kad tad dostici i prestici nas stupanj inteligencije, samo je pitanje vremena.

Upravo sam nedavno odgledao malo tih dokumentaraca. i nije vam ni jasno kako su blizu. NPR. imamo vec robote koji sam uce znanje. Imamo vec programe koji sami vrse evoluciju, za nesto sto bi anma trebalo 1000 godina oni to rijese za 1 sat.

Najinteresantnije mi je kako roboti uce hodati.

No daleko je to od onog sto covjek moze. Da bi se dobile sve moguce kretnje koje covjekov mozak izracunava u takvoj sekundi trebalo bi nam ultra mega racunalo sa pitaj boga koliko memorije i onda nebi uspjelo to sve izracunat. Gledao sam primjer s lopticom kako covjek racuna kada i kamo i kojom brzinomc e loptica doletjet te onda pravi akciju naspram njoj. nijedan robot dosad nije ni blizu da pokusa niti priblizno to izvest. Tak da slobodno spavajte, jos su daleko roboti koji ce nas napast i pokorit.

Evo dizem ovu kategoriju iz mrtvih, DOTA profesionalci izgubili od AI. Pazi to su ljudi koji samo jedu, seru i igraju DOTU.

Predvidjam da za 180 dana profici nece moci pobjediti AI jer on isto tako trenira i kalkulira non stop…

DOTA za one koji neznaju je ekstremno kompleksna igra gdje se 5 igraca bori protiv 5. Najvecu prednost tu dajem botovima jer oni vrse 100% cistu komunikaciju dok recimo igracis e mogu ujutro posvadjat tko ce prvi na WC i onda niti neznajuci zbog tih emocija igraju krivo, dok bot recimo to nemoze nikako, al onda se opet postavlja pitanje jel to zbog toga sto netrebaju na WC ili nemaju i nikada nece moci simulirati emocije, dali uopce trebaju emocije?

Ako se ne varam ovo nije prvi put jer sam citao davno da su popusili u 20 minuta nikakvu sansu nisu imali (mozda prosle godine?)… Ovaj OpenAI u mjesec dana simulira milione meceva i onda iz njih nauci sta treba radit… Moze se koristit za gomilu stvari

Otvorio sam prvobitno post samo da bi ubacio ovaj video :smiley: