Što nevalja kod Joomla CMSa

U ovaj topic bi stavio gluposti koje me nerviraju u Joomla cms a kojih ću se povremeno sjetiti. Takođe i one mogućnosti koje nema a koji drugi slični cms sustavi imaju.

Prvo što bi naveo je promjena robots.txt fajla prilikom update-a sustava .
Znalo mi se desiti da podesim robots.txt fajl (odredim koji folderi su za 'češljanje a koji nisu) no prilikom update-a sustava bilo bi vraćeno na osnovne postavke.

Pa to je katastrofa. Ali da te odmah malo utjesim i WordPress ti ima slicne gluposti, recimo kategoriju stavlja kao /category/post

neznam sta ce im ta rijec category u urlu

Nekompatibilnost predložaka za različite verzije Joomla sustava.

Jedno od možda bitnih i presudnih stvari kod odabira CMS sustava je kompatibilnost.
U starijim verzijama Joomle kupiš predložak i on je kompatibilan samo za jednu verziju!
Znači iziđe nova veća nadogradnja i moraš ili kupiti novi template ili se baciti u kod i napraviti izmjene koje su potrebne kako bi on funkcionirao.
doduše neke tvrtke daju podršku trajnu dok kod nekih moraš ponovno kupovati.
Lakpa opcija je izradit svoj predložak :).

Veliki problem je bio kao s predlošcima i nekompatibilnost komponenti.
Meni je glavobolju stvarao VirtueMart komponenta za web shop.
Odlična komponeta ima sve mogućnost i što nema može na brzinu kupiti ili odkucati svejedno, no kod promjena verzije same komponete dolazi do nekompatibilnosti. To znači ako imaš trgovinu s preko nekoliko artikala moraš dobro paziti što radiš i kad radiš.
Uglavnom je filozofija da nabavljaš komponentu za određenu verziju sustava i uz to određeni predložak.
Situacija se popravlja…

ali se da promijeniti

Da, vidiš dobra usporedba. Također Joomla ima slične svoje bubice, cms sustav dodaje broj na svaki članak koji nije dodjeljen u neki meni.
Znači kad kreira url od nedodjeljenog članka on lupi uz riječi broj.
No onaj koji pazi na url strukturu i kad ima malo stranica onda ih je nabolje u Joomla cms dodjeliti u izbornik jer to zapravo i ima smisla.(ono drugo da dodjeli članak u meni :smile: )

Problem je što ne postoji dugme za prikaz teksta koji se piše, mislim postoji ali u veoma primitivnoj formi. Kako imam oglase koji se integrišu u strukturu teksta veoma mi je zgodno da proveravam kako ide prelom na stranici. Da bi ovo rešio instalirao sam plugin Better Preview.

Svježi problem s editorom u Joomla CMS-u :smile: Ubi me editor kuku lele.
Pokušavam u anhor staviti div koji sam stilizirao preko css-a i neda mi da to napravim.
U pitanju su efektne ikonice društvenih mreža.
Može se pogledati na moj portfolio u podnožju stranica.
Editor je TinyMCE. Znači ja postavim unutar linka div a on obriše?!
Rješenje problema- u administraciji korisnika na svom profilu odabrati Editor> Editor -Bez editora.
Znači sirovo kodiranje.
E pa ovo je poput onog kad sam imao problema sa ubacivanjem JS koda no to sad šljaka bez problema.

To jednostavno rijesis, da ne koristi category u url, ali morali su da odvoje zbog naziva stranica, da ne bi nazvao neku stranicu kao kategoriju jednostavno mora tako da ne dolazi do dupliranja

Neda ti s razlogom. To nije semanticki ispravno. To rijesis tako da umjesto

taga koristis tag s pripadajucom klasom.

hoćeš reći da koristim pogrešne tagove na pravim mjestima? :smile: tj kužim ja što ti meni govoriš i sv to stoji no u htm5 specifikaciji div može ići unutar inline taga a ako ne sadrži drugi link ili sam u krivu?!
ps: to što sam ja skucko može ići i semantički ispravno na drugi način no svejedno me editor nervira kad kucam i kad to što kucam radi u svim preglednicima ondak nek me pusti da kucam a ne da me ispravlja brrr :smile: