Sto uciti dalje?

Upoznat sam sa web dizajnom, HTML, CSS, nesto jQuerya (nije da ga znam potpuno, ali znam neki dio). Krenuti usavrsavati jQuery? Ici na JS? Zelja mi je nauciti PHP, isplati li se to?

Moja preporuka je JavaScript, usavrši ga. jQuery je glupost koju naučiš za dan. Nakon JS možeš krenuti s PHP i to ako ti je baš želja naučiti ga. Samo se nemoj uhvatiti gluposti tipa WP :slight_smile:

Poenta je u tome sta zelis raditi na kraju price sa tim znanjem, da li svoje projekte, ili baviti se time kao profesijom za novac?

Ako je ovo prvo i hobi varijanta neka, tako joj i pristupi, neobavezno, probaj nakratko pa vidi kako ti se cini.
I ako ne uspes ili ti se ne svidi uvek mozes skinuti gotovo resenje ili platiti nekog da uradi a i to malo sto naucis bice korisno da mu objasnis sta zelis i imas siru sliku o projektu/rokovima,…
To licno mislim da se ne isplati puno, osim ako bas imas vremena i zivaca napretek.

Ako je drugo - posao, to je vec kontinualni proces, koji traje ceo zivot, tj koliko se vec budes bavio tim poslom.
Za neke osnove i prve test rezultate ce ti trebati sigurno par meseci ucenja, ne verujem manje.
Nakon toga ces imati neku siru sliku je li to za tebe i mozes li savladati naprednije tehnike.
Kasniji napredak mislim da se meri u godinama i zavrsenim projektima, kao i za svaki drugi posao.
Jedno je sigurno, isplati se, potraznja postoji, velika jos uvek jer je vecina dinamickih sajtova bazirana na njemu, i to se nece niti moze brzo promeniti.
Od nasih oglasa ovde po balkanskim zemljama, pa do freelance sajtova i full time posla za strane agencije, to se trazi prilicno i mozes lako proveriti samo uporedi sa slicnim kategorijama i ciframa koje se tu vrte.

Ja sam u slicnoj situaciji kao i ti, i upravo ucim PHP, pa mi je ovaj tvoj post bio zanimljiv.
pozdrav

@aee
Glupost tipa WP je inace bazirana na PHP-u, napravljena njime, pa mi je kontradiktorno da si ovo napisao.
Upravo tu ima gomila poslova, naravno ne instaliranje WP sajtova i ocekivati tu neke pare, ali pravljenje custom tema, pluginova, konverzija klasicnih sajtova u WP,…
Cudno mi je i ovo za jQuery da je glupost, i tu imas finih poslova ako ga umes raditi, i za dan ga mozes samo provozati osnovno nikako nauciti.
A i to samo ako si prosao CSS ranije inace kako bi znao koje selektore da vuces.

1 Like

sve se isplati uciti dok ne placas,jer moje je misljenje da sve mozes sam i besplatno,gotovo sve :smile:

Čovjek je najvjerovatnije htio reći da prvo treba svladati PHP, a tek onda se hvatati stvari koje su bazirane na PHPu. A ne odmah drljati po WP funkcijama i lagati sam sebe da kuzi PHP.

Analogno vrijedi i za javascript -> jQuery. Prvo uvijek naučiti i shvatiti bit koja leži na mrvicu nižim razinama!

Posao naravno. Na bezbroj mjesta sam naletio da se upravo PHP trazi i da je to nesto sto te prvo pitaju da li znas. Isti slucaj je i sa WPom, dosta firmi radi u njemu, pa bi mi PHP svakako dobro dosao i u tome.

Osim toga, i sam imam volje i zelje da ga naucim. Treba malo prosiriti vidike, ovo trenutno nauceno nije dosta :slight_smile:

Uci strikat, to ti je mozda najbolje :smile:

Uci ono u cemu se pronalazis, ono sto ti se dopada, sto volis raditi.

Evo npr ja nikada ne bih mogao raditi kao back-end developer, jednostavno ne interesuje me to, ne privlaci uopste, ne znam kako da opisem.

Front-end tehnologije su mi mnogo interesantnije.

Sto podrazumijevas sve pod front-end tehnologije?

Pa prvensteveno Javascript, a zatim i CSS3 koji iz dana u dan postaje sve kompleksniji.

Ako se želiš baviti frontendom, moja preporuka je sapui5 / sap fiori tj. specijalizacija, a i zarađivati ćeš više nego pola ove ekipe zajedno.

Kompleksniji kako?

Da, istina.
Ali skok sa HTML i CSSa na SAP, to je normalna stepenica učenja? Ili je ipak malo “jača” stepenica?

To i mene zanima, da li je kompleksno i zahtjevno nauciti SAPUI5 / SAP FIORI.

EDIT: Makar kolko vidim, to je vezano uz backend, right? Ja bi se ipak posvetio Frontendu. Uciti mozda Angular?

Kakav skok? Šta je ui5 nego js, html i css.

Ne i ne.