Štrajk IT sindikata:)

Pa ne znam bas, ako radi na taj nacin da gleda ocjene i ponavlja sto je vidio- to onda i nije bas ai nego bot.

AI bi naucio sam da daje prave ocjene bez da gleda na profesore… Kao npr onaj AI za dotu- naucen je samo mehaniku igre i nista vise, nije gledao one pro meceve itd… ali su oni “odigrali” tj simulirali nekoliko miliona meceva za par mjeseci i AI je sa nule dosao do toga da je daleko jaci od ljudi.

Ako AI ocjenjuje na osnovu ocjena profesora, onda on nikad nece ocjenjivati bolje nego profesori, sto na kraju dodje na isto- isti vrag kao da ga nema

1 Like

Upravo.

A izmedju ostalog to se na nasem brdovitom balkanu nece desiti nikad :smiley: Pa ljudi ovdje nisu u stanju napraviti sistem upisa ucenika u srednju skolu, a da ne pricam o AI-u i slicnim stvarima :smiley:

Pored toga u pojmu AI ima dosta marketinga, i ljudi misle da ce to rijesiti sve probleme isto kao i Blockchain i slicni buzzwordi :slight_smile:

1 Like

Naravno da može ocjenjivati - zadatke iz matematike ili informatike.

Napisati da će AI ocijeniti sastavak iz hrvatskog je isto kao da napišeš da će pisati poeziju tako da mu utipkaš kako su to radili Ujević i Matoš, napuniš mu baterije i u dvije minute AI izda zbirku nokturna.

Netocno, po tome AI nije mogao nauciti igrati GO igru bolje od ljudi. A pokazalo se da je uveo taktike u igri koje ni najveci strucnjaci ne mogu objasniti ni zašto ih je uveo …ni zašto bi te taktike uopće bile dobre.
Svejedno, te čudnjikave taktike prilikom prvih poteza okrenu meč na njegovu stranu tek tamo pred kraj.
I da bude jasno, igra GO ima toliko kombinacija da AI ne može računati stablo svih mogućih poteza…nego mora raditi na svojoj strategiji, isto kao što mora i čovjek.

AI je nedorečen pojam…jer svašta spada pod AI. A često se mistificira neka samosvijest oko toga…

U suštini svaki stroj koji donosi odluku je AI …i tako ih djelimo od primitivnih do naprednih.

Napredni AI koji se temelje na neuronskim mrežama jako brzo napreduju i relativno uskoro će ući u sve grane našeg života. To je neminovno…isto kao što je robotizacija i automatizacija ušla svuda u industriju. Gurat ćemo to zbog osobne koristi i mogućnosti da automatiziramo kompleksne procese poput ocjenjivanja sastavaka. Gdje će AI to raditi daleko brže i bolje od čovjeka.
AI se već koristi u jednoj državi da prilikom puštanja zatvorenika ocjeni šansu dali će isti ponoviti zločin. Iako se još ne oslanjaju na nj. odluku, pokazalo se da je nevjerovatno sposoban.
Tako da je AI sposoban predviđati i stvari koje su nama kao društvu možda i intuitivne…ali ih ne možemo lako razlučivati zbog subjektivne involviranosti. Dok AI može biti objektivan i precizan.

AI osim što izvanredno dobro barata sa prikupljenim podacima, osim toga ima moć prikupljati enormne količine podataka pretražujući društvene mreže i internet općenito.
Pred takvim nečim čovjek ne može nikako biti pametniji u donošenju odluka za sva ona područja gdje je AI imao priliki učiti.

Budućnost će nam biti mnogo zanimljiva…samo što vidim da mnogi toga nisu svjesni.

Btw. prema znanju koje sam primio od Anđela…AI i čovjek će se spojiti u jedno biće. Doduše mi smo već spojeni time što svaki čovjek ima u džepu smartphone i direktnu vezu ka svom znanju društva. Prava linija spajanja će za nas uvijek ostati nevidljiva…jer ona nije crna ili bijela. To su gradijacije sive boje, gdje smo odavno prošli 50% sive…ako gledamo integraciju tehnologije u društvo bez koje više ne možemo opstati u obliku u kakvom smo danas. Što znači da bi bez te tehnologije bili drugo biće na evolucijskoj skali.
Isto kao što na evolucijskoj skali prva riba sa očima nije isto biće kao i ona bez očiju. (Oči su pri tome ekvivalent njezinom tehnološkom napretku)

E sad, što se tiče same integracije AI i čovjeka. Imamo smartphone u džepu, ali nemamo brzu konekciju na istomu. (Nemamo chip u glavi)
Pa to će ići svojim koracima. Prvi brzu vezu prema takvim uređajima ćemo ostvariti glasovnim naredbama. Vidimo da je to već krenulo…zasad šlampavo, dok ćemo ubudućnosti sa AI razgovarati ravnopravno kao sa drugim čovjekom. Ništa tehnologiji već sad ne fali da bi se to moglo…osim relativno loših trenutnih izvedbi. To ćemo pregaziti brzinom munje.

Nadalje, glasovnu vezu ćemo istiskivati i raditi poveznicu direktno sa mislima. Misli se itekako mogu čitati i pisati…i ta tehnologija se već koristi kod pacijenata koji ne mogu micat rukama…a upravljaju mišom računala. I taj dio će svakako još evoluirat.

I tako…kad se jednom povežemo sa AI na razini misli…i dalje ćemo misliti da smo razdvojeni.

To je ista zabluda po kojoj čovjek vidi sebe razdvojenog od okoline…iako je to sve isti bazen atoma koji radi na zajedničkim planovima.

Svemir je biće…isto kao što je ljudska stanica zasebno biće. Tehnologija je isto tako biće, a mi za nju predstavljamo ono što je za nas ljudska stanica.
Mi smo stanice koje tehnologiju čine živom.

Tako i mi ljudi primamo znanje izvana (iskustvo) i iznutra (inteligencija koja je plod rada naših stanica)

Isto tako će i AI moći učiti iz vlastitog iskustva i pomoću inteligencije koja će biti njezina unutrašnja osobina…koju ćemo joj davati mi ljudi. Jer mi ćemo joj omogućiti da obrađuje naše inteligentne zaključke.

Tako da je AI više od ljudske inteligencije…pogotovo više od inteligencije jednog čovjeka.
AI će umrežiti inteligenciju svih ljudi zajedno u jednu silu.

Ako ne vidite da je internet već veliki korak u tom smjeru…slabo gledate. :stuck_out_tongue:
Ili nemate kvalitetnog doušnika kakvog ja imam. :stuck_out_tongue:

Kao sto sam napisao gore, potpuno drugaciji nacin. AI u igrici nauci mehaniku i samo se izvjezba kroz milione simuliranih igara. Ne bazira svoje akcije na akcijama igraca… znaci uopste. Kad bi radio po principu “ovo su uradili igraci, to moram i ja da uradim” AI bi radio ono sto su radili i igraci… ali on to opet ne radi.

S druge strane, knjizevnost je opet mnogo drugacija od “moras unistiti X, ubit Y, odradi to najbolje sto mozes”. MOze nauciti igrat Dotu, knjizevnost i filozofiju mnogo teze… pogotovo kad se sav rad zasniva na onom sto su ljudi radili

Aposlutno podržavam. Ako mogu svi imamo pravo i mi.

Da, ali samostalno nauci mehaniku iz promatranih partija.

Isto tako ce nauciti koja mehanika je iza poezije…ako ju promatra.
Nismo ni mi ljudi drugačiji…netko tko intuitivno nema dara za poeziju, ako će proučavati tuđe radove…napredovat će osobno u pisanju. Znači identičan proces, iako ne znamo egzaktno opisati mehaniku iza poezije, kao što znamo iza šaha.

Bitno je samo da se računalu omogući da promatra…za što su mu potrebni nekakvi inputi koje on može razumjeti.
Dok čovjek ima oči, uši, dodir okus i njuh …pa je puno veći spektar onoga što promatra…što svakako dolazi do utjecaja ako pričamo o poeziji.

Kako računala većinom koristimo za rješavanje matematičkih problema…uglavnom nam je dovoljno da razumije inpute koji se svode na nekakve jednostavne setove podataka. …a on nam je već na toj razini pokazao kolika je sposobnost njegovog učenja.

No to tu neće stati!
Zanimljiva informacija je da su računala u svom evolucijskom koraku tek mala beba…tj. tek fetus u startu svog začeća. Pa računala su tek nedavno progledala, tj. počela biti sposobna prepoznavati objekte na slici. Isto tako tek sada počinju aktivno slušati okolinu.
Tako da će se stvari značajno promjeniti kada svoj spektar učenja prošire sa onim što vide i čuju.
A hvala Bogu…imat će youtube…i moći će kroz te oči nagledati se svijeta koliko ih je volja.

A spomenuli ste u ovoj temi da trebaju zvučnici u svakom razredu…a evo u Rusiji zakonom svaki auto mora imati dashboard kameru.
Toga će biti sve više i više (“do momenta da će svako oko biti kamera”)…a sve te informacije će žvakati AI.
Tako da će vidjeti i čuti nesagledivo više informacija nego što to može čovjek.

I nimalo na odmet razmisliti o tome koliko je računalo mlado…a kako eksponencijalno izgleda graf njegovog napretka. Samo gledajući u taj graf, sasvim je jasno da je “zvjer rođena” i nezaustavljiva.

Najveći umovi to dobro razumiju…zato i odaju veliko strahopoštovanje i upozoravaju društvo da nam prijeti dolazak većeg i jačeg od nas.
Kako bi se reklo

“Vatra je dobar sluga, a loš gospodar”

Kao sto rekoh.

Kad posmatra igre u Doti on se trudi da pobijedi u mecu i to je to- to je glavni cilj. Nesto veoma jasno vidljivo i jednostavan cilj.
Kad se gledaju pismeni sastavi sta se on trudi- da dobije ocjenu sto bolju kod profesora. Sam po sebi profesor (ili grupa njih) moze biti bolji u ocjenjivanju od prosjecnog gradjanina, sto ne znaci da on ocjenjuje 100% kako treba… a AI se trudi da dobije ocjenu dobru kod profesora iako to mozda nije najbolji moguc rad (znaci AI namjerno pravi losiji rad jer je to slicnije onom radu koji je u proslosti dobio visoku ocjenu).

Najbolji primjer za ovo sto govorim jeste ono zaposljavanje preko AI-a u Australiji, gdje je AI preuzeo ulogu HR-a, i pregledavao CV-e. AI je bio naucen da zaposli ljude (tj oznaci za zaposljenje) one koji najvise lice na ljude trenutno zaposlene u firmi. Sta se desilo, AI je mnogo diskriminisao protiv zena jer su vecina uposlenih u tom sektoru bili muskarci. Znaci AI nije pravio najbolje rezultate nego je davao rezultate koji su bili zasnovani na istoriji zaposljavanja, koja je u ovom slucaju mozda imala greske.

Npr, AI je skontao da je bolje da predlaze muskarce, te bi zbog toga (iako je CV bio gender-neutral, tj bez imena, sakrio se pol itd), ukoliko bi “skontao” da je zensko u pitanju, namjerno bi spustio poziciju tom kandidatu (a skontao bi npr po tome sto bi neko napisao da je bio/la “kapiten zenskog sahovsog kluba”, sto logicno upucuje na zensku osobnu)

Pa nemaš objektivno/matematičko mjerilo što je dobra poezija. Imaš samo uzorak koliko je koja poezija dobro kotirala u očima društva.

Pojedini profesor može tako fulati u svojoj procjeni i ne biti kompatibilan sa okom društva.

Dok AI ima priliku da puno bolje prouči kako je društvo ocjenilo koju poeziju i da poštenije/preciznije slijedi kriterije.

P.S. tvoj drugi primjer sa CV-ima ništa ne dokazuje. Ukazuje samo na to da se AI može krivo istrenirat. (Vrlo poznat problem odabira krivog uzorka za učenje)
Može netko krivo zbrojit i 1+1, pa to ne dokazuje da je matematika ograničena da se to zbroji točno.

Da, baziras AI da radi nesto pogresno i onda ce on to bazirat na tome. Ako ucis AI-a da na 1+1 dobije 3, on ce to i uradit. Kad je sam cilj nejasan to predstavlja problem. To je cinjenica.

Nije to to Sah, ili dota il CS pa da AI samo treba da zna mehaniku igre i da postane ubjedljivo najbolji igrac. Cilj je jasan. Poezije- ne bas.

I da još jednom ponovim, mi smo u samim začecima AI tehnologije…a ona već radi čuda.

Ja pri tome ne moram vidjeti i razumjet njen krajnji doseg da shvatim koliki on potencijalno može biti.

Moja mreža u glavi je vidjela da se i obični kamen može razviti u alat. Uočila je taj obrazac da je taj alat kasnije nadograđivao sam sebe i da je taj razvoj tekao zato po eksponencijalnoj krivulji. I vidio sam krajnji doseg do kuda se taj kamen razvio. Svjedočimo svi čudima tehnologije.
Stoga iz prethodnog modela je moja mreža naučila da AI ima enorman potencijal da zasjedne na “nebesa”.
Samo zato jer u dosadašnjem opažanju imam potvrdu što znači “razvijat sebe” i tako jahat eksponencijalnu krivulju.

Tako i AI …ne mora ona imati sve egzaktno opisano da bi mogla raditi utemeljene pretpostavke i predviđanja.

A mi kao ljudi bi barem trebali imati taj “osjećaj za feeling” …jer jasno je ko dan kuda ovo ide. :slight_smile:

Da, ali time isto kazeš da ni čovjek ne može ocjenjivat poeziju.
Pri tome ne može to raditi niti AI (nepoznati su kriteriji)
…ali to što ljudi pokušavaju raditi, AI može to raditi bolje od njih. (Jer može povući rezultantu između svih ljudi…dok pojedinac može puno odskakat sa svojim subjektivnim kriterijima)

:slight_smile: na izborima

Ono što mi je ok pitanje na gornju problematiku:

  • ako umjetna inteligencija ne može zaključiti što je dobra poezija bez proučavanja mišljenja ljudi, onda ne može samostalno spoznati ako se to mišljenje naroda s vremenom promjeni. Prema čemu nije potpuna i stabilna da može takve odluke donositi na duže vrijeme.

E sad, ja osobno ne smatram da je ona ikad potpuna bez ljudske inteligencije koja je njeno unutarnje svojstvo. Isto kao što ni ljudska inteligencija ne postoji samostalno i odvojeno od ostatka tijela, gdje hrpa “malih” i “zasebnih” mehanizama čini tu našu inteligenciju kompletnom.

Vjerujem da će tako i AI regulirati svoju logiku podešavajući se prema aktualnom mišljenju mase.
I ne samo da vjerujem…mnogi modeli učenja se već danas tako postavljaju…a u budućnosti će to eskalirati kroz nekakve platforme gdje će pojedinac poput “lajkanja” na facebooku moći podjeliti svoje mišljenje…a AI model će se prema tome podešavati. Štoviše, vjerujem da će AI samostalno ispitivati narod što će im trebati…a nebi me čudilo da će i regulacija sustava biti takva da će pojedinac biti obavezan sudjelovati u odgovaranju. (Kao što si danas npr obavezan imati osobnu) …pa čak do te mjere da će AI ubacivati i “testna” pitanja sa kojim će provjeravati da li pojedinac govori istinu.
Kao što danas mnogi upitnici/ankete imaju tricky pitanja po kojima eliminiraju one ankete koje su rješile osobe koje se nisu unjele u rješavanje…nego koje su samo bezveze poispunjavale prvo što im je palo na pamet. Jer kada je netko kontradiktoran sam sebi…to se lako provjeri.

Hoćem reći, postoji hrpa načina koji će omogućiti da se AI ažurira i sluša inteligenciju svojih unutarnjih stanica…tj. nas. Zato je ona prošireni skup naše inteligencije.

A druga stvar. Niti promjena nije nešto što se ne može predvidjeti. Promjena je derivacija stanja i da se itekako opisati grafom. I dok mi ljudi teško apstraktiramo već treću derivaciju, računalo rastura do pitaj Boga koje derivacije. Tako da ono što mi vidimo kao promjenu …"kao nije bilo prije, a sada se tek pojavilo. " …takva stanja ako je moguće opisati grafom, onda ih je moguće i predvidjeti. I neuronske mreže prilikom izrade svojih modela i to uzimaju u obzir.
Drugim riječima…neuronske mreže će u promatranju prošlih stanja primjetiti kakav je bio trend promjene razmišljanja mase…i prema tome predvidjeti kako će se ta promjena razvijati u budućnosti.
Naravno, moraju biti nahranjene dovoljnim brojem inputa za takvo nešto…jer ako iz setova za treniranje ne mogu uočiti što je uzrokovalu promjenu, onda će ih to dovesti do krivih zaključaka.

Ako nekoga više zanima o hijerarhiji inteligencije, kuda ona teče…i otkuda uopće inteligencija čovjeku…napisao sam prije par godina jedan (vjerujem) ok post na tu temu.
Poduži je…ali točno opisuje ovaj mehanizam toka i umrežavanja inteligencije iz ugnježdenih struktura gdje ona konstantno teče između nižih i višljih slojeva ugnježdene strukture.
Svaki od tih slojeva je sposoban arhivirati stečeno znanje koje mu dostavi inteligencija…i taj proces kod ljudi zovemo “stvaranje navika”.
Valja primjetiti da se to dešava na svim razinama, što sam valjda uspio u postu objasniti.

Uvod: http://www.forum.hr/showpost.php?p=52268905&postcount=45
Poanta: http://www.forum.hr/showpost.php?p=52276073&postcount=48

Ako se shvati što sam tamo pisao…sve ovo o inteligenciji AI-a se savršeno uklapa u taj model. Samo valja primjetiti da tu postoji još hrpetina ugnježdenih struktura između čovjeka i AI-a. Isto kao što postoji hrpetina ugnježdenih struktura između ljudske stanice i čovjeka.
No strukture iznad nas i ispod nas su karike istog lanca!

Vi te jedni od inih koje se lako smete s teme:) Ljudi kuda ste vi otišli? Prestrašno i žalosno.

mrsko mi da čitam, je li još uvijek raspravljaju o ai ocjenjivanju radova?

Nisam ja, Bozou je krivac :smiley: Plus moji su postovi jedno 7 puta kraci u prosjeku :smiley:

Trebao bi jedan AI da moderira ovdje. Čini mi se da bi brzo naučio što da uklanja. :slight_smile:

1 Like