⚠️ Stroža pravila pri podizanju novca 2018! Pod povečalom ste!

Dužan si platiti državi porez, bilo to 400KM ili 10000KM. Ne samo da si dužan to uraditi, nego je i obaveza banke da sve sumnjive transakcije prijavi financijskoj policiji zbog “potencijalnog pranja novca”.

zar je sumnjiva transakcija kada meni Google Ireland pošalje 1000-2000 € … je li to sumnjivo?

sumnjivo je kad legne milion iz saudijske arabije

To je nezakonito stečeni novac. Što ima utjecaj na utaju poreza. To će ti reći u poreznoj, mene je banka prijavila, govorim ti iz iskustva, dok sam još živo u Njemačkoj neki 6-7 godina…

Normalno da je sumnjivo, nije to 100-200 kn, nego za vecinu balkanaca nedostizna lova na koju nije placen porez.

1 Like

Od 1.1.2017. kod nas u HR sve transakcije automatski idu na poreznu.

1 Like

Informisan sam o tome

druže nemoj ti poredit njemačku i bosnu, u bosni 60-70% stanovništva prima neke pare iz inostranstva

1 Like

Znam, u pravu si. Samo ti govorim.

1 Like

Ma nije sumnjiva transakcija kao takva fino pise na Izvodu da je uplata od Gugla i za takvu transakciju ne mozes imati problema (osim poreza ako nisi platio ali to je standardno za sav priliv novca) a to da je logicno da se po pravilu mora platiti porez, mora ali posto si iz BiH onda se nista ne mora.

1 Like

malo sam popio ne zamejrite

3 Likeova

Radije cu platiti Estoniji porez (22% na dobit). Bilo bi dobro kad bi neko ko je pokrenuo elektronsko prebivaliste u toj zemlji, da podijeli iskustvo.

Naravno da nije sumnjivo, zašto bi bilo. Problem bi bio kad bi porezna krenula “čašljati” pa ako nije plaćen porez…

A zbog čega je bolje platiti porez Estoniji u iznosu od 22% nego ovdje 2% odnosno 10% ako je preko 50k prometa?

1 Like

Kakva Estonija, BiH je zemlja sa najnižom stopom poreza. :grinning:

Ne znam kako je u regionu, kod nas u BiH (RS) je 2% do 50k prometa godišnje i stvarno mislim da to nije puno za platiti i biti miran. Naravno pod uslovom da čovjek ima barem 1000 EUR mjesečno :smiley:

2 Likeova

a iznad 50k koliko se plaća UIO? 17%? onako informativno da znam

Iznad 50k godišnje se plaća 10%. E sad s obzirom da pričamo o zaradi preko interneta, odnosno o isplatama od Gugla to se tretira kao izvozna djelatnost i oslobađa se ulaska u sistem PDV-a, inače bi bilo još 17% za PDV koji inače domaće firme koje recimo prodaju hosting u BiH moraju plaćati.

Uglavnom ko ima sajtove i prima isplate od AdSensa i sl. kompanija, plaća 2% do 50k i 10% ako je promet preko 50k godišnje.

EDIT: Ne treba čak ni fiskalna kasa…

1 Like

Kakvo je stanje u HR sa onima koji zaradjuju takve cifre, 50-100kEU godisnje. Cisto me zanima kako rijesavate to sa porezom, otvaranje firme? koji nacin je “najisplativiji”, mislim da se razumijemo? :slight_smile:

Sry, ali fulao si ceo footbal. Ja mislio da si ti informiraniji o BTCu, a ovo su doslovice zaključci koji ljudi dobiju kada prvi puta čuju za BTC.

-BTC nije uopće anoniman, evenutalno pseudoanoniman, kako su to nazvali. Ali iza pseudoanonimnosti nema A od anonimnosti ako se tako posloži sustav.

-kada se nebi plaćali porezi, sve bi se urušilo…tako i BTC nebi mogao opstati kada bi bio alat za tako nešto

-BTC je idealano sredstvo da se uvede pravilna i efikasna naplata poreza. Pod efikasna mislim da nisu troškovi naplate poreza jedno “20%” od onoga što se ubere…kao što su trenutačno nadležne institucije skupe za održavat i komplicirane za integrirat u globalni sustav.

Što više reći …regulacija će svakako biti…a u kojem smjeru ćemo evoluirati kao društvo sa BTC-om, to nitko nezna. Isto kao što se nije znalo kuda će nas odvesti izum struje…
Ali ono što je sigurno, to evoluiranje sigurno neće proći bez regulacija…jer regulacija jeste dio evoluiranja.

i vi što pričate jednu stranu o bitcoinu i vi što pričate drugu stranu o bitcoinu ustvari nemate pojma to su samo vaša mišljenja ja u vaša mišljenja ne vjerujem ja ljudima ne vjerujem

de mi uopšte objasnite kako ja da vjerujem bilo čemu što čujem za bitcoin kada se jednostavno ne zna ko stoji iza toga niti će se znati

kakav satoshi nakamoto kakvi bakrači

mogu vjerovati fejsbuku, googlea, spacexu, paypalu jer znam ko stoji iza toga makar vizuelno, prikaže se neki lik priča o budućnosti interneta o tehnologijama a ko može zvanično pričati u ime bitcoina

klonite se šuplje priče ako možete uzmite pare ako ne idite u kockarnicu isto vam dođe

3 Likeova

Stoje nule i jedinice, i ne trebaš vjerovati u njih, isto kao što ne vjeruješ da je 2+2=4.