Sustav PDV-a

Imam registrirani obrt vec preko godinu dana, primarna djelatnost mu je portal i prodaja reklame. U sustavu sam PDV-a od pocetka, te prakticki imam samo izlazne racune (ulaznih vrlo malo, jer ne kupujem nikakav materijal, jelte).
Jos uvijek ne kuzim sustav PDV-a, te sada ispada da imam dosta poreza za platiti drzavi (tj. vec placam, jer imam tromjesecni obracun).
Kako uopce to funkcionira?

Idemo pretpostavkom:
Izdam 2 racuna u godinu dana, svaki od 500 kn + pdv. To je 1230 kuna s porezom godisnje.

Sada imam za platiti drzavi ovih 230 kn. Koje su moje mogucnosti da tih 230 kuna ne platim? Kako to ide?

Da li recimo kroz godinu kupim laptop za 1230 kn (sa porezom), da li sam tu ‘na nuli’? Ili?

Hvala!

[quote=“jumler”]
Jos uvijek ne kuzim sustav PDV-a, te sada ispada da imam dosta poreza za platiti drzavi (tj. vec placam, jer imam tromjesecni obracun).
Kako uopce to funkcionira?

Idemo pretpostavkom:
Izdam 2 racuna u godinu dana, svaki od 500 kn + pdv. To je 1230 kuna s porezom godisnje.

Sada imam za platiti drzavi ovih 230 kn. Koje su moje mogucnosti da tih 230 kuna ne platim? Kako to ide?

Da li recimo kroz godinu kupim laptop za 1230 kn (sa porezom), da li sam tu ‘na nuli’? Ili?
Hvala![/quote]
Tocno to, u odabranom razdoblju (kod tebe tromjesecno) PDV na tvojim izlaznim racunima se ponistava s PDV-om na ulaznim racunima.

“Problem” kod usluznih djelatnosti je taj da u strukturi troskova dominiraju place (neto+davanja), pa nemamo bas cime “prebiti” PDV koji smo skupili od svojih kupaca. Tako da uvijek veci dio sakupljenog PDV-a vracamo drzavi.

Ali posto vec pri kreiranju svoje cijene znas da PDV nije tvoj, onda bi ti trebalo biti svejedno i ako ga u 100%tnom iznosu vracas drzavi…

[quote=“jumler”]Imam registrirani obrt vec preko godinu dana, primarna djelatnost mu je portal i prodaja reklame. U sustavu sam PDV-a od pocetka, te prakticki imam samo izlazne racune (ulaznih vrlo malo, jer ne kupujem nikakav materijal, jelte).
Jos uvijek ne kuzim sustav PDV-a, te sada ispada da imam dosta poreza za platiti drzavi (tj. vec placam, jer imam tromjesecni obracun).
Kako uopce to funkcionira?

Idemo pretpostavkom:
Izdam 2 racuna u godinu dana, svaki od 500 kn + pdv. To je 1230 kuna s porezom godisnje.

Sada imam za platiti drzavi ovih 230 kn. Koje su moje mogucnosti da tih 230 kuna ne platim? Kako to ide?

Da li recimo kroz godinu kupim laptop za 1230 kn (sa porezom), da li sam tu ‘na nuli’? Ili?

Hvala![/quote]

nisi bas na nuli evo ja recimo imao sam takvu situaciju i u poreznoj sam dobio odgovor da ja njima trebam platiti 23kn troskova(kakvih troskova) to nemam pojma ali mi je moj prijatelj (pravnik) da se ja tu mogu tuziti itd. da neplatim tih 23kn e sad ti izaberi kaze on bolje platiti nego natezati se sa njima par godina … isto tako imam tromjesecni obracun kao vi …

a mozda ces ovako lakse razumiti dakle

Za svaki izdani račun postaješ obveznik PDV-a po tom računu. Obrtnici (R2) dužni su platiti PDV, za razliku od poduzeća, onda kada naplate ispostavljeni račun. Dakle mora se platiti PDV koji je iskazan na računu. Ulazni računi koji sadrže PDV služe za odbijanje PDV-a - isto tako nakon plaćanja računa.

Obračun se veže za obračunska razdoblja unutar godine. Dakle da si prošle godine kupio navedeni laptop imao bi stanje ulaza-izlaza PDV-a “0”, dakle nemaš duga Poreznoj upravi. Ako kupiš laptop ove godine ne možeš prebiti stari dug PDV-a, ali imaš mogućnost traženje PDV-a od Porezne uprave - što ti sa sobom odmah nosi i poreznu kontrolu.

Hvala svima, mislim da sada bolje razumijem to :slight_smile:

Ako mozes, pojasni ovo. Znaci, ukoliko ‘unaprijed’ kupim, bez ‘prihoda’, onda mogu povuc kontrolu na sebe? Ili?

I da, uz to sto imam obrt, zaposlen sam (a tamo gdje sam zaposlen su mi placeni doprinosi i ostalo). Kako to ide s prebijanjem poreza?

Idemo pretpostavkom 2:
Ako zelim kupiti auto sad na pocetku godine od 100.000 kuna.
I recimo sutra ga kupim. Placen ce biti novcima (ili kreditom) koje sam zaradio tu gdje sam zaposlen (ne obrt), ali ce auto biti kupljen na obrt i biti u sustavu PDV-a. Kako to izvesti? Koje su prepreke? Moze pojasnjenje?

Mislim da će se jako brzo javiti netko sa odgovorom ‘najbolje da platiš sat konzultacija sa knjigovođom’, pa eto, mogu to biti i ja :slight_smile:

Imam ja knjigovođu, ali cu raspravljat s njim kad budem nesto znao.
Tak je tesko odgovoriti? :slight_smile:

[quote=“jumler”]Hvala svima, mislim da sada bolje razumijem to :slight_smile:

Ako mozes, pojasni ovo. Znaci, ukoliko ‘unaprijed’ kupim, bez ‘prihoda’, onda mogu povuc kontrolu na sebe? Ili?

I da, uz to sto imam obrt, zaposlen sam (a tamo gdje sam zaposlen su mi placeni doprinosi i ostalo). Kako to ide s prebijanjem poreza?

Idemo pretpostavkom 2:
Ako zelim kupiti auto sad na pocetku godine od 100.000 kuna.
I recimo sutra ga kupim. Placen ce biti novcima (ili kreditom) koje sam zaradio tu gdje sam zaposlen (ne obrt), ali ce auto biti kupljen na obrt i biti u sustavu PDV-a. Kako to izvesti? Koje su prepreke? Moze pojasnjenje?[/quote]

da izgleda da je tesko sta ces …

evo ja cu kratko da mozes sve privuci na sebe

[quote=""]I da, uz to sto imam obrt, zaposlen sam (a tamo gdje sam zaposlen su mi placeni doprinosi i ostalo). Kako to ide s prebijanjem poreza?[quote=""]

e oko toga mi se bavi drugi kolega ja nisam zaposlen u svojoj firmi … u svakom slucaju pitat cu ga np.

svu kontrolu ima djevojka a ja sam tu system administrator moglo bi se tako reci …

u svakom slucaju pitat cu kolegu pa svakako napisem ako me netko prije nepredhitri ali savjetujem par sati sa knjigovodom … u svakom slucaju nece skoditi

LP.

Kako ćeš auto kupiti na firmu ako firma nema novaca? Firma mora poslovati sa svog žiro računa, a ne kao na placu.

Znači, možeš ti skopiti s firmom ugovor o pozajmici ili možeš taj novac uložiti u firmu kao kapital. I onda kupiš auto, plaćajući ga sa žiro računa firme.

Kako budeš davao izlazne račune, tako će ti knjigovođa prebijati PDV (primljeni s onim plaćenim) i dugo vremena firma neće biti dužna PDV državi.

[quote=“tsereg”]Kako ćeš auto kupiti na firmu ako firma nema novaca? Firma mora poslovati sa svog žiro računa, a ne kao na placu.

Znači, možeš ti skopiti s firmom ugovor o pozajmici ili možeš taj novac uložiti u firmu kao kapital. I onda kupiš auto, plaćajući ga sa žiro računa firme.

Kako budeš davao izlazne račune, tako će ti knjigovođa prebijati PDV (primljeni s onim plaćenim) i dugo vremena firma neće biti dužna PDV državi.[/quote]

Ja sam siguran da Šukeru neće trebati dugo da počne cijediti firme bez zaposlenih koje imaju aute.

Nema potrebe. Firme bez zaposlenih niti ne mogu ništa “opravdavati” na ime auta, tj. nema troškova goriva, putnih troškova, dnevnica i sl. naprosto zato što nema zaposlenih koji bi se autom vozili.

Auto je u takvoj firmi kao bilo koja druga dugoročna imovina.

Sigurno se ne može amortizirati, amortizacija dolazi od koncepta da se dio stroja “otopi” u dio prihoda po svakom izdanom računu i tako sve dok se cijeli stroj ne “potroši”, tj. dok se njegova cjelokupna nabavna vrijednost putem amortizacije ne pretoči u dio prihoda (prodajući robu i uslugu, zapravo prodaješ i “komadiće” stroja kako ga rabiš).

Jedina ušteda bi bila ako ne bi auto bio tretiran kao čista dobit, pa da firma ne mora platiti porez na dobit i na njegovu vrijednost. A čisto sumnjam. Ako moraš platiti porez na dobit, onda nema razlike digao keš i sebi kupio auto ili kupio auto na firmu.

Tako da sumnjam da Šuker tu ima što puno više za ocijediti.

[quote=“jumler”]Imam ja knjigovođu, ali cu raspravljat s njim kad budem nesto znao.
Tak je tesko odgovoriti? :)[/quote]

Ne, da znam odgovor bi :slight_smile:
Tako da sam uz minimalno znanje, pridonia temi :smiley:

a u postu broj #6 mu TI/VI mudis/mudite sate da ga nesto “naucite”

Nesretno formulirana rečenica :smiley: Smisao je bio da sam ja taj koji mu preporučuje posjetu knjigovođi, ne da nudim svoje usluge. Ali nebitno.

Ok, donekle sad kuzim sve skupa, a gdje je tu porez na dobit (ili kako se zove) od 35%, sto s tim?

Na kraju godine, sve što si zaradio (čista zarada) na to moraš platiti porez na dobit i te novce onda možeš isplatiti sebi kao cash. Ne znam samo moraš li platiti i porez na dobit ukoliko te novce si ne isplatiš.

To je napravljeno zato da se ne bi prijavljivao na minimalac cijele godine i na kraju bez ikakvih davanja koja inače idu na plaću podigao dobit i od toga živio slijedeće godine :slight_smile:

[quote=“gog”]Na kraju godine, sve što si zaradio (čista zarada) na to moraš platiti porez na dobit i te novce onda možeš isplatiti sebi kao cash. Ne znam samo moraš li platiti i porez na dobit ukoliko te novce si ne isplatiš.

To je napravljeno zato da se ne bi prijavljivao na minimalac cijele godine i na kraju bez ikakvih davanja koja inače idu na plaću podigao dobit i od toga živio slijedeće godine :)[/quote]

To se placa bez obzira na promet?
I ne kuzim, ovaj dio:
"…i te novce onda možeš isplatiti sebi kao cash."

Pa ti novce s racuna mozes sebi podizati kad god zelis (kao obrt), zar ne? Sto onda to znaci?

[quote=“gog”]Na kraju godine, sve što si zaradio (čista zarada) na to moraš platiti porez na dobit i te novce onda možeš isplatiti sebi kao cash. Ne znam samo moraš li platiti i porez na dobit ukoliko te novce si ne isplatiš.
[/quote]

porez ces platiti bez obzira isplatio dobit ili ne.

[quote=“jumler”]To se placa bez obzira na promet?
I ne kuzim, ovaj dio:
"…i te novce onda možeš isplatiti sebi kao cash."

Pa ti novce s racuna mozes sebi podizati kad god zelis (kao obrt), zar ne? Sto onda to znaci?[/quote]

kod firme je drugacije. svaki podignut novac moras pravdati racunima, pisat si pozajmice, putne naloge itd. tek nakon sto ti se obracuna porez na dobit si mozes isplatiti novac od te oporezovane dobiti.

Da, ali ja govorim za obrt :slight_smile: