Tax Treaty USA/CRO

…jel sam ja i mnogi popusio 60% mjesecno ili ?

radim za jednu usa firmu , klasika upload, svaki mjesec cek, odem u banku
dignem novcem svaku god., prijavim poreznoj (ovdje) inozemna primanja, platim porez i “svi” sretni…

ove god. USA se sjetila da ova divna drzava nije na ovom popisu

nemamo tax treaty (ugovor o dvostrukom oporezivanju)

prosli mj trebo dobit 500$ dobio 149$ , ostalo ostaje IRS-u (porezna njihova)
sta je najbolje oni mi uzimaju 30% za ovu god. svaki cek ali i retroaktivno za 2010 god (bogami ameri znaju kako doc do novaca)

u prijevodu ja radim za amerikance, ove novce gubim ja a i drzava

ne znam sta da pitam ili komentiram, jel ima neko ovde “vezu” na visokom drzavnom nivou, pa da barem sazna jel ce HR i dalje propadati zbog i ove situacije ili ce uskoro HR imati tax Treaty sa USA

Hvala

Pa sta da radis za USA firmu, ne radis u USA??? Nisi rezident ni drzavljanin, ne znam zasto bi trebao placati njima porez. A sta tocno radis?

ja ne placam njima (USA) nista, ova firma -


malo bas i nije firma nego je korporacija, ne uzima nista!
IRS Porezna americka sluzba uzima meni tebi i ostalima

ako jos treba, sta radim , dizajniram business cards, t shirts, salice, pozivnice i sve to sjedeci u HR, znaci izvoznik sam, e pa ako ovu drzavu boli ona stvar za gubitak novaca onda to je to.

http://www.porezna-uprava.hr/propisi/u_sklopljeni.asp?id=b04d2

Na istim tim stranicama pronađi kontakt-podatke nekog poreznog savjetnika u PU, pa skokni i izravno se informiraj. Možda isposluješ nešto.

Nadalje, na Žutim stranicama (npr. imenik.t-com.hr) upiši “porezni savjetnik” – nvj. će ti se isplatiti par pitanja postaviti stručnoj osobi.

Idi na <www.imamnovac.com> i na <www.legalis.hr>.

Na kraju se vrati, pa nam kaži jesi li otkrio što pametno.

hvala na linkovima i trudu, ali nis od toga, ipak sam popusio a gradani amerike neka i dalje uzivaju…

Ako HR NEMA ugovor sa USA o dvostrukom oporezivanju, a NEMA!

ipak kako sam i reko, ja popusio a i ostali neki…

[quote=“tsereg”]
http://www.porezna-uprava.hr/propisi/u_sklopljeni.asp?id=b04d2

Na istim tim stranicama pronađi kontakt-podatke nekog poreznog savjetnika u PU, pa skokni i izravno se informiraj. Možda isposluješ nešto.

Nadalje, na Žutim stranicama (npr. imenik.t-com.hr) upiši “porezni savjetnik” – nvj. će ti se isplatiti par pitanja postaviti stručnoj osobi.

Idi na <www.imamnovac.com> i na <www.legalis.hr>.

Na kraju se vrati, pa nam kaži jesi li otkrio što pametno.[/quote]

Update

SDP - zahvaljujemo Vam na Vašoj poruci tj. savjetu što točno treba promijeniti da bi se olakšalo poslovanje raznih tvrtki koje posluju s SAD-om

Ured Predsjednika - obratite se nadleznima - min. vanjskih poslova i euro integracija

HNS - nema odgovora

Vlada Hrvatske - nema odgovora

cak i ovde -
http://www.amcham.hr/
-nema odgovora

Da, lijepa naša… hvala na updateu.

Jesi probao kontaktirati kakvog poreznog savjetnika?

[quote=“3dbacks”]Update

SDP - zahvaljujemo Vam na Vašoj poruci tj. savjetu što točno treba promijeniti da bi se olakšalo poslovanje raznih tvrtki koje posluju s SAD-om

Ured Predsjednika - obratite se nadleznima - min. vanjskih poslova i euro integracija

HNS - nema odgovora

Vlada Hrvatske - nema odgovora

cak i ovde -
http://www.amcham.hr/
-nema odgovora[/quote]

rep+ za trud i cinjenicu da si se vratio i rekao sto su rekli da svi vide.

ne kuzim:)
zasto bi trebo pitat poreznika za ono sta ja znam ( a i on)
jos da mu platim za filozofiju, nema sanse…

za sve koji ovo “gledaju”

USA nema sa HR tax treaty i HR nema sa USA tax treaty - locked

poreznici u HR mi ne mogu pomoci, al bogami IRS (americki poreznici svojim gradanima znaju kako pomoc)

[quote=“tsereg”]Da, lijepa naša… hvala na updateu.

Jesi probao kontaktirati kakvog poreznog savjetnika?[/quote]

da nebi ostalo u zraku…

doso odgovor od Minis.Eur. Intergrac itd

ja sam bez zaje… zadovoljan (odgovorom)!
ono sta sam i znao samo su mi potvrdili poantu
USA nas ne zeli ( kao ni Europa)

da ja svoje novce dobijem ovdje, to Ovisi o USA.

ako nekog zanima (mail je veci) mogu mu poslat

3dbacks,

Ako koristis LinkedIn, uclanise u grupu “Croatian Independent Software Exporters” (CISEx), znam da bi deckima ovakve informacije bile dragocjene, kao i mail koji si dobio, a mozda i saznas nesto sto nisi znao iz iskustava drugih.

Mislim da bi ti se isplatilo osnovati UK Ltd Company i poslovati preko nje, ako se na


mozes regati kao firma.

UK i USA imaju tax treaty.

Ja osobno nisam osnovao UK Ltd Company (još) ali skupljam informacije već neko vrijeme i mislim da mi je sad sve jasno.

Ovo je samo dobronamjerni savjet, ako to uradiš prije toga se dobro raspitaj, nemoj meni vjerovati na riječ. Ja ti eventualno mogu dati neke adrese pa ti vidi.

tocka 5:)

http://www.nacional.hr/clanak/44315/7-tema-razgovora-s-georgeom-bushom

Sanader je barem probo, Josipovic sa Obamom, garantiram nije se usudio pitat…

Nema to veze sa “usuditi se”. Teme razgovora se dogovaraju od strane protokolarnih timova. Stvarni posao rade diplomatski predstavnici, tj. niže razine.

nema frke, ja samo malo lobiram po naputku
http://www.amcham.hr/

sve je njima jasno ko i meni al treba lobirat
nemam “snagu” bas bit na bitnim mjestima, tako da i ovo je nesto u smislu lobiranja…da neko vidi:)

Slovenija ima ugovor s njima, jel tako? Traži rješenje preko toga.

Poštovani gospodine etc

Zahvaljujemo na Vašem upitu u kojem ukazujete na svoj problem dvostrukog oporezivanja zbog nepostojanja Ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Republike Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država. S tim u svezi možemo Vas informirati slijedeće:

Na žalost, Hrvatska nema potpisan Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa SAD-om. Nepostojanje tog Ugovora predstavlja realan izazov za poduzeća i pojedince koji posluju s obje strane Atlantika, i u Hrvatskoj i u SAD-u. Hrvatski dužnosnici, diplomacija i nadležna tijela već niz godina ističu taj problem u kontaktima s američkim partnerima i predlažu sklapanje ovog Ugovora. U tome imamo i službenu podršku Američko-hrvatske komore (AmChama) koja je formalno (pismom Ministarstvu financija SAD-a) podržala sklapanje ovog Ugovora. U tom nastojanju važni su argumenti da SAD imaju takav Ugovor sa svim članicama NATO saveza i još značajniji konkretni argumenti poslovnih subjekata koji plaćaju dvostruke poreze na svoje aktivnosti.

Unatoč naporima, američka strana do sada nije prepoznala svoj jasan interes za sklapanje ovog Ugovora, vjerojatno zbog malog broja poslovnih subjekata u SAD-u kojima je to važan problem.

U razgovoru s američkom stranom pojašnjeno je kako SAD imaju prioritetnu listu, a na nju se dolazi tako što prioritet utvrđuje poslovna zajednica. SAD prvo žele ustanoviti situacije na terenu kako bi se potpisao Ugovor. U tu svrhu Nacionalno vijeće za međunarodnu trgovinu (NFTC- National Foreign Trade Council) za potrebe američkog Ministarstva financija obavlja godišnje istraživanje kojim se definiraju prioritetne države glede sklapanja Ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Hrvatska je ušla u program istraživanja NFTC. Međutim, kako bi RH došla među prioritete za sklapanje Ugovora potreban je „pozitivni pritisak“ argumenta. Stoga bi nam i Vaši konkretni argumenti pomogli u nastojanjima da potaknemo pregovore. Nadamo se da ćemo u tome zajedno i uspjeti.

S poštovanjem,

etc

izvoznik se moze biti samo kao tvrtka .pojedinac taj status ostvariti nemoze

I ovi sto su ti odgovorili a i svi prijasnji su zivi dokaz kakav slamperaj vodi ovu drzavu.I koga se sve i placa iz toga tuzemnog poreza kojeg i ti placas…
Iz prostog razloga sto “sprecavanje dvostrukog oporezivanja” uopce nije sukus toga o cemu oni pisu.Niti se dvostruko oporezivanje na to odnosi.
I IRS-ovo oporezivanje se primjenjuje na gradajne

  • americke drzavljane (rezidente) koji ostvaruju prihode na teritoriju SAD-a
  • americke drzavljane (rezidente) koji ostvaruju prihode na teritoriju druge drzave
  • strance (nerezidente) koji boravistem rade i ostvaruju prihode na teritoriju SAD-a ( tada bi izbjegavanje dvostukog oporezivanja imalo smisla u ovom sto
    su ti napisali )

Ne bi sad bas ulazio u dubinu oko svega toga sa tim IRS om. Americku drzavu je “bas” briga previse za Americke drzavljne .Vise ju briga za sebe samu pa na takav nacin stiti samu sebe.
Uzmi za primjer : americki gradjani za sve iznose koji prelaze pojedinacni iznos od 100 USD i nisu potroseni na teritoriju USD.-a ( samim time sto nisu potroseni nije omoguceno da neki drugi Amer (ili drzava na stednji ) zaradi ( a samim time i privreda je u gubitku) placaju porez od 30 % zato sto je Americki gradjanin novac zaradjen u USD iznenesao iz USDa a ne potrosio u njoj .
A s druge strane im se priznaje kao rashod a samim time i kao odbitak od prihodove strane tj od osnovice za poreznu olaksicu.
I to se s drzavom prebija (prvotni porez s olaksicom) u individulanom knjigovodstvu koje svaki gradjanin vodi.
I tako drzava Amerika u cilju samoodrzanja posredno stiti i svoje gradjane.
Btw,tko je nama kriv sto nasom drzavom upravljaju kojekavi “šoferi” kojima je"drzava" zadnja rupa na svirali jer su si najvazniji oni sami sebi.

Next - IRS obvezuje SAMO i JEDINO rezidente tj gradjane SAD-a.
Nerezidnte samo u gornjem slucaju -ako borave na teritoriju SAD -a i ostvaruju prigode.
Strance nerezidente IRS ne obvezuje niti su tvrtke koje vrse isplate duzne obracunavati taj porez .
Ali nemogu to raditi samoinicijativno vec sse mora pokrenuti postupak i ucinit neke predranje kojima se rjesavaju obvezna formalana prethodna pitanja

dakle, u ACC na Zazzle u "options_payments "postoji TAXinfo. (see attach)
Da je Zazzle kod nas nebi se cudio ali ipak su to pedantni Ameri koji su to i napisali:…
Ali (uvijek neko “ali…” ) samo “kod” nas se slabo čita ali se zato jako puno zakljucuje:)

Dakle, ispuni im taj W-8BEN obrazac( upisi osobne podatke, u “line 7” im mozes upisati i OIB - Part II ostavi prazno jer nijedna tocka nema za tebe osnovu tj . obrazcem ne dokazujes “osnovu” vec dokazujes da si stranac tj nisi rezident ) sto je i uvjet iz

Instructions for Form W-8BEN
citat:

“If you receive certain types of income,
provide Form W-8BEN to:
• Establish that you are not a U.S. person;
• Claim that you are the beneficial owner of the income
for which Form W-8BEN is being provided or a partner in
a partnership subject to section 1446.”…

, Claim III im stavi kvackicu ( ja sam je obiljezio - nemoze naskoditi ) , potpisi , stavi datum … i poslji im faxom (ili mailom koji ti je username) na zazzle-w8@ i oni ce ti s tim dokumentom omoguciti tax benefits i pokrenuti update ACC-a.

Stariji su ljudii znali reći- pomozi si sam i Bog će ti pomoći .:slight_smile: