Tipkanje, typing greške i kako ih reducirati

Dosta brzo tipkam - ali radim i dosta grešaka u tipkanju.
Zanima me da li netko od vas može tipkati da baš uopče ne gleda u
tipkovnicu? Da li i vi radite greške, u kojem postotku i kako to
uopče mjeriti, reducirati?

Gledao sam neke ljude, u živo, kako tipkaju nevjerojatno brzo, precizno
i skoro da u uopče ne gledaju u tipkovnicu. To mi je fascinantno.

Također, viđao sam i geekovske tipkovnice koje uopče nemaju nikakve
oznake. Što mi je još fascinantnije:)

Meni recimo, prsti lete spontano po ploči ali povremeno mi oko
traži područje/tipku. Mislim da nikada neću tipkati skroz “naslijepo” ali
bih bio zadovoljan da reduciram greške, barem za nekih 50%.

Znam da jako veliku ulogu, barem meni, za precizno i brzo tipkanje imaju:

1.) Pravilne proporcije i dimenzije stola i stolice
2.) Pravilno sjedenje u odnosu na gore navedeno
3.) Dobra tipkovnica, odnosno ona koja najviše odgovara

Po prirodi sam dosta energičan, pa tako i kucam. Zato mi odgovaraju
tvrde tipkovnice sa što dubljim hodom. Mehaničku nisam nikada imao
ali namjeravam jednom izdvojiti 100-200$ za dobru mehaničku tipkovnicu.
Ove moderne, nježne, izrazito plitke tipkovnice mi nikako ne pašu.

U tipkanju koristim samo palac, kažiprst i srednji prst. Prstenjak i mali prst
mi imaju previše slabu kordinaciju da bih ih koristio. Za tipkanje su mi
prstenjak i mali prst neupotrebljivi. Ne zna koliko je to stvar treninga
ili uređenih predispozicija opče tjelesne kordinacije.

Koliko i koje prste koristite u tipkanju?
Kolko brzo tipkate?
Koliko radite grešaka u tipkanju?
Kakve vam tipkovnice odgovaraju?

Tipkam relativno brzo, ali ne pravilno. Ne tipkam baš onako kako su me učili, da srednji prst tipka ta i ta slova, mali ta i ta, ali mi ide dosta dobro. Ne gledam u tipkovnicu oi radim dosta malo grešaka. Ukoliko pišem neki članak nabrzinu, kasnije greške pregledam preko: http://hacheck.tel.fer.hr/, te tako i najlakše napravim izmjene pogrešaka. Najviše mi odgovara onakva tipkovnica kakva je na laptopu.

daleko od onih sto tipkaju 600 znakova u minuti haha al opet dosta brzo al s puno gresaka stalno backspace ide… i to cak i kad vec cjelu recenicu napisem a skuzim da sam sjebo moram sve obrisat haha…mogu i bez gledanja i koristim do 8 prstiju hehe… imas tih servisa za ucenje tipkanja bez greske ukucaj typing tutor sjecam se da sam prije to gledao…

Znači nisam jedni :smile:
Ovaj nije normalan

Predmet se zove daktilografija. I da, učio sam je u srednjoj. Učili smo je tako da smo izrezali karton na koji smo stavili špagu i onda je išlo to sve oko vrata a karton ispred lica da ne vidiš pisaću mašinu. I onda smu lupali fffff jjjjj fjfjfjfjfjf fj fj fj fj fj fj asdf jklč…

Ako hoćeš brzo tipkati i da ne gledaš onda moraš naučiti osnove daktilografije koji prst lupa koje slove. Nemreš ti sada brzo lupiti slovo Q sa recimo kažiprstom desne ruke i onda nastaviti dalje normalno.

Moraš to naučiti i onda je to to.Da, tipkam i radim greške.

Da, gledao sam jučer neke tutorijale.
Postoji ta početna pozicija prstiju
na koju se uvijek trebaš vratiti kada
opališ neku tipku.

Malo sam i trenirao ali mi baš i ne ide najbolje :slight_smile:

Nekada davno sam učio daktilografiju po starom sestrinom školskom udžbeniku .
Savladao sam osnove tako da koristim svih deset prstiju i pogađam prava slova pravim prstom.
Ali nikada nisam usavršio daktilografiju tako da iako mogu pisati naslijepo (uz dosta grešaka), češće gledam u tipke (i radim malo grešaka).
Teško je procijeniti brzinu. Ovisi s čim se uspoređuje. U usporedbi s nekim tko tipka sa dva prsta, tipkam strašno brzo. U usporedbi s nekim školovanim daktilografom, tipkam smiješno sporo.

Sa “geekovskim tipkovnicama bez oznaka” može se lako snaći svaka baba koja je nekoć pretipkavala partijske zapisnike :smile:

Ako želiš naučiti tipkati brzo i bez greške, nema druge nego vježbati, vježbati i vježbati. U nedogled tipkati asdf jklč asdf jklč asdf jklč.
Ne smiješ pustiti da ti “prsti lete spontano po ploči”, nego moraš baš sve što znaš potpuno zaboraviti i početi kao da nikada u životu nisi vidio tipkovnicu.
Daktilografija nije nešto što se može naučiti za tjedan-dva i zaista treba imati volje i motivacije da se savlada. Kao što rekoh, ja nikada nisam imao volje usavršiti brzo i točno tipkanje.
Veliki problem je što sada znaš (barem približno) gdje je koja tipka i sada možeš tipkati relativno brzo ne obraćajući pažnju na to koji prst koristiš. Kada počneš razmišljati koju tipku kojim prstom treba pritisnuti, to će te strašno usporiti i shvatiti ćeš da ti je stari način tipkanja bio bolji od ispravnog. Tek kada se dovoljno uvježbaš da počneš tipkati instiktivno, bez razmišljanja, tek tada ćeš postati puno brži nego sada.
I da, oni “typing tutori” za korištenje tipkovnice sa US rasporedom slova ti mogu pomoći samo na početku, Kada dođeš do korištenja desnog malog prsta, puno više će smetati nego koristiti.

Učenje tipkanja online - Naučite tipkati brzo i lako
https://www.tipkanje-online.com/vjezba