Tipkanje

Kako se može naučiti tipkati ko ekonomisti, bez gledanja u tipkovnicu?

Joj volim što sam ekonomist :lula:

Mi smo učili iz nekog udžbenika za daktilografiju. Jednostavno odeš u knjižnicu i pitaš za knjigu za daktilografiju, ili mozda možeš naručiti ovdje
http://www.dostava.info/knjiga-kompjutorska-daktilografija-p-49.html

:slight_smile:

Nema druge nego Googlat i nać neki program za daktilografiju.
Uglavnom je ljudima problem što imaju krivi raspored, tj. krive tipke tipkaju s krivim prstima.
Program za daktilografiju te u biti tjera na dobro pozicioniranje prstiju.
Guglaj nešto tipa Learn to type ili tako nešto, ima dosta besplatnih programa. Sjećam da je svojevremeno i jedan član wm foruma imao stranicu s takvim programom, ali se više ne sjećam tko…

ja sam davno bio napravio program za tako nešto, prvo u Flashu, pa u FLexu. Neznam di je to završilo:). Mislim da su mi domenu bili maznuli, pa mi se više nije dalo stime igrati.

Uglavnom naučiti tipkati je jednostavno, trebao bi samo znati osnovni rapored prstiju. S kojim prstom se udara koja tipka i vježbati.
Jedna stvar koju svi preskaču tokom vježbanja jest da nakon svakog udarca tipke ruke treba vratiti u početni položaj.

I to je uglavnom cijela filozofija, sve ostalo je na vježbi.

Bio sam pročitao negdje da današnji rapored slova na tipkovnici dugujemo tome što su ljudi u početku prebrzo tipkali i kvarili mašine za tipkanje pa da ih uspore malo su im složili takav raspored kakav imamo dan danas.

Ja sam naučio tipkat bez gledanja u tipkovnicu bez ikakvih knjiga i nikad nisam gledao jesu mi dobro prsti raspoređeni.

Jednostavno sam puno pisao, i kako sam počeo brzo pisat sa gledanjem u tipkovnicu, počeo sam pamtit di je koje slovo, i počeo sam postepeno micat pogled sa tipkovnice.

I naravno, svako malo mi se dogodi da fulam slovo, ali brzo popravim i idem dalje…

Dakle, po meni je sve ovo stvar prakse i ničeg drugog.

Ne bih želio tipkat ko ekonomist, ipak mi posao zahtjeva određenu brzinu i preciznost u tipkanju,
al u vezi ovog drugog, googlaj neki program za “touch typing”, imaš ih dosta, pa možda
uspiješ preko tog naučit, ja sam kao i mrcina, puno tipkao, pogotovo ranije dok sam bio
programer, pa sam uz određene improvizacije razvio svoj sistem gdje koristim cca
9 prstiju (svi osim desnog palca :D).

Moja sestra je svojedobno išla u ekonomsku školu pa sam učio po njenom udžbeniku za daktilografiju.
Kasnije sam našao neki DOS program kojim sam se usavršavao. Program je bio na engleskom, tako da je bio, više manje, neupotrebljiv i u njega sam pretipkao lekcije iz udžbenika.

Preporučujem da si kupiš knjigu Kompjuterska daktilografija
http://www.dostava.info/knjiga-kompjutorska-daktilografija-p-49.html
i vježbaš.
Lakše, brže i jednostavnije nego da to pokušavaš naučiti bez pomoći.

Da … dok nisam poceo puno chatati, nisam znao tipkati bez da gledam. Sad bez gledanja pisem jako brzo. :zub:

Da, mogu se nabaviti prirodnije tipkovnice:

Nisam jos probao, iako imam zelju.

Ja isto naučio u školi, knjiga za “kancelarijsko poslovanje”, bar se tako zvala za nas u Srbiji, ali ima i dosta aplikacija koje mogu pomoći da se nauči slepo kucanje…

Ista prica i kod mene :slight_smile: Instant messaging dugorocno cuda radi…

Ma ja se sa svakakvim tipkovnicama bavim od svoje 20. godine s sad će mi brzo 50. Tipkam sa dva prsta gledajući i brži sam od kolega koji su imali strojopis u školi i koriste sve prste. Sad po stare dane imam želju to naučiti. Hvala na sugestijama. Pogledati ću.

Hehe, dva prsta. Zato ja nedam majci da dira moju tastaturu nego joj ja tipkam što treba!
Tipka k’o munja sa ta dva kažiprsta ali ostanem bez tastature koliko ja roka po tome! Uzlaud objašnjenja da to nije pisaća mašina… :slight_smile:
Tako da te kužim skroz Gigolo…

Meni je to došlo samo od sebe, praksom i dosta tipkanja, da da chatanje je dosta pomoglo :smiley:

imas program zove se typingmaster odlican je