Tražim Amazon partnera

Pozdrav,

krajem prošle godine (9mj.) sam naletio na proizvod (logička igračka) koji je imao poveću publiku, ali ga nitko na svijetu nije prodavao.
Baš sam ga jako htio kupiti, ali nigdje ga nisam mogao pronaći. Tragao sam satima za istim i samo sam naišao na hrpu postova drugih ljudi koji se također raspituju gdje toga ima za kupiti.
To me je navelo da pokušam proizvesti taj proizvod, u čemu sam uspio. (Što nije bilo jednostavno, bez opipljivog prototipa)

Nisam imao mogućnost za distribucijom proizvoda u svijet, ali sam postavio web shop samo da vidim kako će ići narudžbe. I išle su odlično, imao sam cca 10 narudžbi dnevno. (Svi su oni nakon narudžbe zatekli poruku da trenutno nema artikla na stanju, ali je potražnja bila tu.)

Vrijednost takvih sličnih proizvoda se kreće cca 100kn, tako sam i svoj cijenio. Utrošak na proizvodnju i distribuciju mi je 50kn po proizvodu. (Tu sam izračunao onu distribuciju koliko bi me koštalo da šaljem proizvode na Amazon skladište i da njima plaćam fee po prodanom kodamdu)
Nadalje, sama proizvodnja + kutija + pakiranje mi je 30kn/komad, što vjerujem da bi se dalo još optimizirati.
Smatram znači da je realna dobit po prodanom komadu 50kn.
Gore spomenutih 10 komada dnevno sam prodavao za samo 10kn potrošenih dnevno na Google AdWords reklamu. Nisam se tu čak niti igrao sa optimiziranjem te adWords kampanje, to je onako najopćenitija kampanja po default postavkama.
Što također govori o nezasićenosti tog tržišta. Osim toga, imao sam priliku kupiti i domenu koja nazivom točno odgovara nazivu tog proizvoda. (što također ide u prilog tome kako je konkurencija minimalna)

Sve je izgledalo odlično i uložio sam 10000kn za prvu seriju proizvoda. (Većina toga je otišla u alate za izradu + prva serija od 100 komada artikla)
Paralelno sa tim sam se angažirao da se prijavim na Amazon i tu mi kreću problemi.

Neću da duljim što mi se tu sve izdešavalo, ali neka karma me ubila. Toliko puta su me odbili njihovi bootovi radi gluposti u dokumentima, da je to neviđeno. A sa pravim čovjekom ne možeš razgovarati ni za lijeka.
I to su gluposti poput toga što na papirima piše ime firme, a ne moje ime. A u HR mi banka ne može izdati potvrdu nego sa imenom firme, kada je ona vlasnik računa, a ne ja osobno. Itd…itd.
I kada je konačno sve prošlo nakon xx mjeseci, aktiviraju mi Amazon račun da bi mi ga već sljedeći dan zamrznuli i tražili dodatne potvrde. I opet ti bootovi traže da dostavim račun/režije na kojem je ispisan moj credit card. (a ja takav račun nemam.)
Onda sam otvorio ovdje nekakve pretplate, samo da se dokopam takvog računa, da bi me oni ipak odbili jer račun nije na engleskom jeziku. Ma joj…
Ma toliko muke su mi priuštili da sam od toga jednostavno odustao… + sve me plaši koje su daljnje procedure kada sam na ovom osnovnom zapeo mjesecima.
A ja sam ionako dovoljno uposlen čovjek i imam hrpu posla sastrane, tako da sam odlučio sa se neću zezati više sa Amazonom nego da bi htio ući u nekakav tip partnerstva sa osobom koja je uhodana u taj dio distribucije artikala preko Amazona.

I tako mojih 100 proizvoda čeka mjesecima, a htio sam baš ekspresno izaći na tržište prije pojavke drugih.
U međuvremenu se pojavilo nešto sitno drugih prodavača tog proizvoda. Primjetio sam svega dvojicu koji prodaju, ali prodaju za 40 - 50$, tako da je to isto pozitivan feedback.

Također sam u međuvremenu osmislio i verziju 2 ovog proizvoda. Zapravo kompletno novu igračku koja je inspirirana prethodnom i dodaje dosta toga novoga zanimljivoga.
U niši ljudi koji se bave ovakvim stvarima sam dobio odličan feedback i smatram da imam nešto poprilično unikatno što bi se moglo fino probiti.
Ali s obzirom da prvih 100 komada skuplja prašinu, nisam još pokrenuo proizvodnju alata za novu igračku, mada sam odradio svu pripremu…i sve je u niskom startu spremno za proizvodnju alata i artikala.

Osim toga, pronalazim se baš u tom djelu osmišljavanja novih artikala i imam već podosta unikatnih ideja za artikle koji u svijetu ne postoje. Htio bih širiti priču u tom smjeru.

Samo očito zapinjem tu gdje zapinjem i htio bih si to olakšati kroz nekakav oblik partnerstva.
Tako da ako ima netko tko je uhodan u ove procedure gdje sam ja zapeo i da je voljan surađivati, molio bih da se javi.
Prednost bih dao osobama koje su iz Zagreba, ali nije preduvjet.

Sretan Uskrs svima.

5 Likeova

Cao,

Zainteresovan za partnerstvo. Imam iskustva sa Amazon seller programom, ali moje iskustvoj je pokazalo da su puno bolji rezultati sa direkt landing pages prodajama.

Zanimljiva mi je ova ideja oko osmisljavanja logickih igracaka - ja mogu da rijesim kompletan dio nakon sto je proizvod spreman itd… sto se tice pustanja u prodaju itd…

Tu ostaje i procedura da proizvod dobije potrebne certifikate itd.

Lp

Planiras samo prodavati na marketu ili bi htjeo biti dio FBA?

Iskreno ne razumijem što bi značilo biti samo na marketu. Ono što mi je krajnji cilj da mi je proizvod izlistan na Amazonu i da oni rade samostalno isporuku. Ja plaćam mjesečnu članarinu Amazonu i fee po prodanom proizvodu.

Pošto mi se očito ne da više baktati sa Amazonom, htio bih imati nekoga tko će odrađivati svu potrebnu komunikaciju sa Amazonom…a meni taj netko samo kaže koje barcodove lijepim na artikal i na koju adresu da ih šaljem. I ja više ne moram ništa znati o tome. Htio bih još samo imati uvid direktno na Amazonu koliko je mojih proizvoda prodano. (Znači uvid u stanje mojih proizvoda)

Tako da bi toj osobi plaćao mjesečnu članarinu i fee po prodanom proizvodu…po njegovoj ponuđenoj tarifi. (No to je samo jedan od mogućih oblika suradnje, tu sam otvoren za prijedloge.)

Kao što sam gore opisao, moj primarni target je da imam osobu koja bi dovela moje proizvode na Amazon, da Amazon bude daljnji distributer. Kako unaprijediti prodaju i slično, to smatram nekom drugom temom. Svakako, ako bi ušao sa nekim u “složenije” partnerstvo, onda bi zajedno mogli gruntati što i kako napraviti da se unaprijedi prodaja.
Nekako bi se za početak fokusirao na ovu osnovnu uslugu koju tražim…i da se oko toga formulira nekakav dogovor partnerstva koji bi bio na obostrano zadovoljstvo.

I ne samo logičkih igračaka. :slight_smile: Struka mi je mehatronika-robotika, uz to sam web developer preko 10g …i to troje kada se objedini može ponuditi bogat spektar proizvoda za rješavanje različitih problema.
Recimo jedan od proizvoda na kojem radim je mogućnost da netko preko mobitela upali svoje računalo na udaljenoj lokaciji. Taj proizvod je koristan onima koji se oslanjanju na remote-desktop aplikaciju. Naime, bez mogućnosti da se remote upali računalo, računalo mora biti cijelo vrijeme upaljeno da bi se koristio remote desktop. Ovako uz ovu aplikaciju se može osoba spojiti na svoje računalo iz bilo kojeg dijela svijeta, bez da je isto prethodno čekalo upaljeno. A što se tiče prodaje, tržište kojima to treba je lako targetirati. Hoćem reći, proizvoda će (vjerujem) biti :slight_smile:
Nije tema sada točno o proizvodima, ali da dočaram malo u kojem smjeru sve gledam što se toga tiče…

…ovo boldano citirano je ono što meni trenutno treba. Ono što me muči u formuliranju toga partnerstva je sljedeće:

  • ako bi samo kupio uslugu da mi netko vodi Amazon, ja lako ispadnem iz te priče čim tome nekom dam u ruke proizvod koji se pokaže uspješan. Recimo da je ovaj prvi proizvod iz uvoda teme vrijedna informacija sam po sebi (jer ga nitko ne prodaje) …ja želim imati neku garanciju da ne dijelim tu informaciju sa nekim tko će me šutnuti iz priče čim prodaja krene.

  • da bi to ostvario, želim da partner bude više involviran u priču od pukog posrednika sa Amazonom. Jer ako ima manje od mene, osjećat će se ko radnik, a ne ko partner. Gledat će kako da me prevesla u svoju korist.

  • skoro da ne vidim tu boljeg pristupa nego da dijelimo ulov 50/50, tako da ne gledamo drugoga krivog pogleda…nego da zajedno radimo na zajedničkom uspjehu.

  • al opet, 50% je skupa cijena i želim dobiti onda što više od druge strane, osim pukog posrednika prema Amazonu. Tako da prednost bi definitivno dobile osobe sa većim / opširnijim skill setom.

I ovo razmišljam na glas, stvarno nisam pametan koji je pristup tu pametan. Kao što rekoh, otvoren sam za prijedloge…

@bocciobl , ovo sam se raspisao javno da i drugima dočaram situaciju i ono što tražim, a točno konretiziranje prijedloga između nas možemo nastaviti privatno. Molim te javi se na email [email protected] …pa tamo nastavimo razgovor. :wink: Lp.

Pa da to je onda FBA. Pazi kad racunas troskove Amazona otprilike jer je velika razlika izmedju FBA i samog prodavanja na marketplace-u (ako je proizvod jeftin, razlika je ogromna).

Nez da li je ovo idalje tacno, ali ovdje pogledaj:

https://www.shipbob.com/amazon-calculator/

Zasto ti treba Amazon? Ako vec postoji potraznja, napravi shop pa sam prodaj.

Pa to imam u kalkulaciji. Artikal je lagan i malih dimenzija i fee po isporuci je 2.4$ . Koliko vidim po ovom kalkulatoru, to je to. (Da je nešto trenutno drugačije zbog Corone … smatram to privremenim. Bar se nadam da će se situacija onda vratiti u raniju normalu)

Kako mogu komparirati fee-u od 2.4$ po shipingu koji mi daje Amazon? Ako bi sam prodavao, moram sam slati proizvode. (Ili tu možda nešto griješim?)

Ako sam šaljem proizvode u svijet, koliko će me to koštati?..neisplativo koliko sam upoznat. Barem za ovaj rang proizvoda koji su oko 100kn po komadu.

Ajde ako ti se da da odradimo opet racunicu:

30 kuna kosta proizvod i njegovo pakovanje;
Koliko bi slao (pretpostavljak da saljes za US?) i imas li neku racunicu koliko bi te to slanje izaslo?
Za koliko bi planirao prodavati na Amazonu?
Da li bi radio cpc reklame na Amazonu kao ostali prodavci?

I najvaznije- koliko bi po prodanom proizvodu mogao dati onom ko te ubaci u FBA?

Sa Amazon shiping fee-om + slanje u većim paketima u Ameriku, ukupan utrošak po proizvodu bi bio 50 - 55kn.

Sada na pamet ne znam točno računicu, ali uračunato je već u gornjih 50kn. Slalo bi se u većim paketima na brod i ne ispadne tako skupo po artiklu. Bilo je nekih 5 - 6kn po artiklu ako se dobro sjećam.

100kn.

Reklamiralo bi se…sada kojim točno kanalima…hoće li to biti AdWords ili nešto treće…je upitno.

Evo upravo pogledao analitiku, onaj moj fake web-shop cijelo vrijeme “prodaje” i bez reklame. (Prosjek nešto malo manji od 2 dnevno). Reklama će definitivno boostati prodaju. Kao što rekoh, samo 10kn/dan u adWords kampanju mi je prodavalo 10 proizvoda dnevno. Znači da mi je 1kn reklama po prodanom. Ajmo uzeti faktor sigurnosti i reći da je 5kn reklama po prodanom. I dalje to ispada zanemarivo za ovaj proizvod. Dok za neki drugi bi moglo biti krucijalno važno koliko je skupa kampanja po prodanom artiklu.

Osim toga to niti nisu statične stvari…ti parametri se mogu promjeniti iz dana u dan. Dogovor koji bi htio formulirati sa nekim bi trebao biti čvršći od toga koliki je ROI u datom momentu na neki proizvod. Znači postaviti neke temelje modela za suradnju koji će se moći primjeniti i na proizvod za koji sada ne znam koliko mu je ROI.

Nisam baš siguran da je ovako jednostavno. Kada bi se sve svelo samo na ovo, dao bi onoliko tko ima najbolju ponudu. Ali iz već opisanih razloga, sumnjam da se priča oko partnerstva može svesti samo na ovo.

Ja krećem od toga da osoba koja bi mi vodila FBA:

  • on mi prodaje svoje utrošeno vrijeme kod dodavanja novih proizvoda na Amazon listing
  • on mi prodaje prostor na Amazonu koji on plaća Amazonu
  • on mi prodaje svoje znanje

(Možda nisam upućen, ali mi se čini da taj nema na Amazonu dodatnog posla oko proizvoda …ako nebi bio zadužen za marketing istima )

E sad:

  • za račun za svoje utrošeno vrijeme mi onda treba napraviti računicu da znam koliko će me koštati kada izlistavam novi proizvod
  • svoje prostor na Amazonu mi prodaje tako što će mi ga preprodat
  • svoje znanje mi prodaje tako što će mi staviti nekakav dodatni fee na Amazonov fee i dodatni fee na Amazon mjesečnu članarinu

I kada bi mogao kupiti gornju uslugu, to bi smatrao kupnjom usluge, ne partnerstvom.
Gornje bi mi odgovaralo, kada bi se pronašao još neki način da se zaštitim da se dotični ne može okoristiti informacijama koje će dobiti od mene.

Koliko bi me u tom slučaju to koštalo, nebi ja određivao …nego taj koji nudi uslugu. Ja bi gledao odabrati najbolju ponudu.

Ovo gornje mi se inače čini kao dobar poslovan model…i to mi je jedna od stavki koju mislim predložiti potencijalnom partneru koji bi vodio Amazon. Da nudimo tu uslugu i drugima. Pošto sam ja u ovoj avanturi da dodjem do Amazon accounta, sreo hrpu drugih kojima to također ne uspijeva. Nekako si računam ako imaš svoj krug korisnika kojima vodiš FBA na Amazonu, ti onda ubireš od svih njih mjesečnu članarinu, a Amazonu plaćaš samo jednu članarinu. (A tim korisnicima možeš naplatiti nešto i veću)
Naravno poslovni model/cjenovnik bi se koregirao ovisno o tome koliko bi posla bilo sa tim korisnicima…

E sada, ako bi moj partner nudio tu uslugu meni…ne vidim razloga zašto to nebi širili pa nudili tu uslugu i drugima. A tu opet dolazimo do toga da se onda i ja od toga želim omastiti …i da model poslovanja između mene i partnera je nešto sasvim drugo, nego poslovni model koji bi se vodio prema takvima kojima bi “mi” vodili FBA. Kažem “mi” iako ja nebi direktno vodio Amazon account …ali bi zato možda prikupljao korisnike, izrađivao web dashboard za te korisnike…itd.

Tako da svašta nešto bi to partnerstvo moglo objediniti…al za početak želim svoje proizvode plasirati na Amazon. :smiley:

Zasto na pocetku ne krenes sa EU. GLS za 10 evra dostavi bilo gdje na EU, vjerojatno u tvome slucaju i jeftinije. Ako je taj predmet unikatan i nemas konkurenciju, zasto tako niska cijena 100kn ? Naplati 300kn i cijeni svoj trud.
Al, opet saad nije vrijeme za biznis, pricekaj da ova ludara zavrsi pa onda testiraj.

1 Like

Sad je vrijeme za ecommerce definitvno :slight_smile:

10 eura je već daleko previše za isporuku po proizvodu. Ja se nebi začudio da će se danas sutra taj artikal kompletno prodavati po cijeni od 70kn, a ne da toliko košta isporuka jednog.

Ako napraviš jedinstven sladoled na štapiću koji nitko drugi ne pravi, možeš biti skuplji od ostalih…ali ne možeš baš taj sladoled prodati za 40kn, dok su drugi u cjenovnom rangu 5 - 20kn.
Tako i ovo, ovo jeste jedinstvena igračka …ali zna se koliko koštaju igračke ovog tipa. I sa 100kn je već dosta skuplja u svojoj kategoriji.

Baš mi je sve drugo stalo zbog ovog ludog vremena sa Coronom…a u ovome ne vidim neku barijeru trenutne situacije. Dok god će ići isporuka prema Americi i sa Amazona dalje ka kupcima.

Do sada su mi prihodi bili (rekao bih) i predobri, pa sam ovo prelagano gurao. Nije mi bila sila. Ali sada bogme uz davanja državi + knjigovodstvo sam svaki mjesec 3000kn u minusu i moram se hitno pokrenuti. :slight_smile:

Složio bih se sa @bocciobl, sada je vrijeme za online shop. Ne mislim pri tome da su sada neki specijalno bolji uvjeti za ovaj moj product…ali ne nužno ni gori.

1 Like

Ako su to one slagalice ja bih kupio jednu prije nego okacis na Amazon i rasprodas sve.

1 Like

Jedna onda stvar da imas na umu, koliko znam Amazon trenutno ne prima posiljke za FBA, a oni proizvodi kojih ima u skladistima- salju se za 20-30 dana od dana narucivanja, ako nisu u pitanju bitne stvari (poput slagalica).

Imas na fb grupu ecom empires. Dosta ljudi iz ecommerca kao sto to ime kaze, i dosta ih je iz USA. Mozda bi bilo dobro da tamo napravis post, objasnis sve i vidis ko ce ti se javit… Tako sam i ja onog svog amera upoznao (prije skoro 2 god)

1 Like

Ako je i takva situacija, što sad. Preživjet ću…dočekat ću…iznormalizirat će se već situacija kroz neko vrijeme.
Svejedno bi volio do tada ući u kombu sa nekom tko radi sa FBA, pa sam u niskom startu za vrijeme koje će doći. :slight_smile:
(Iskreno, preferiram našeg čovjeka… komplicirano bi mi bilo dogovarat se sa nekim tamo Amerikancom. I ne vidim koju prednost tu dobivam što je on Amerikanac u mojoj situaciji? )

Jedne druge. :slight_smile: …ali tog tipa. I ona moja ugly4 (http://www.technoangels.hr/ugly4) će se naći na listi artikala. :slight_smile: A za nju imam dobar plan kako ću je pogurati u “mainstream.” Ako upali, naravno, hehe.

Ja sam mislio kao one akrilne plave sto si okacio sliku. I sta kako kupiti to prije nego krene prodaja :)?

Jep, tako izgledaju (predivno) dok se proizvedu. :wink:

Pa kada krene prodaja, lako ćeš dobit svoj primjerak. :slight_smile:

1 Like

Treba napraviti kartu svih općina kao puzzle, to treba sastaviti

9 Likeova