Tražim partnera za suradnju oko realizacije startup ideje

Ovako, zanima me dali ima netko tko je spreman ući samnom u realizaciju jedne ideje tj. startup.
Ideju bi predstavio i objasnio tek nakon što se uvjerim da netko stvarno želi sudjelovati i pokušati nešto napraviti.

Nisam od onih što precjenjuje svoje ideje, jer realno, svi mi na ovom forumu dnevno imamo 2-3 nove ideje, stvarno sam siguran da imam nešto solidno veliko drugim riječima uočio sam veliku potrebu na tržištu za time.

Volio bi da ne nagađate, ne predpostavljate i pokušate zaobići komentiranje ukoliko se ne vidite kao kandidata za suradnju.

Volio bi da nađem nekog tko:
- Ima barem dozu ambicioznosti i vjere odnosno da je spreman ući svjestan u projekt i dovršiti ga, uspjeli ne uspjeli, manje je bitno trebam nekog tko će se u početku bazirati samo na kvalitetu onoga što radimo
- Ima nekakvo iskustvo (nije bitno, ali je poželjno) sa razvojem projekata, konkretno mislim na aplikacije (mobilne, web, desktop… svejedno)
- Barata sa nekim tehnikama programiranja ili dizajna (iskreno, najviše bi nam trebali trenutno dizajneri, virtuozi za dizajnom koji se razumije u UI/UX - nije bitno jel znaš napisati html,css,javascript kod nego baš dizajneri koji svoje predloške mogu nacrtati na papiru ili photoshopu ili bilo cem, da je dobar kritičar stvari koje loše izgledaju ili nisu zanimljive za koristiti. U pravom smislu riječi dizajner, ne čovjek sa osobnim ukusom nego osoba koja može reći profesionalno mišljenje o izgledu, uvijek će nekome nešto dobro izgledati, a nekome ne - potrebno je profesionalno razmišljanje)

Što se tiče naše strane:
Trenutno smo dvojica u projektu, još uvijek tek dokumentiramo ideju. Firmu nemamo (kolega ima, ali nema nikakve veze sa ovime), a iskreno trenutno nismo u mogućnosti ponuditi novac, ako se itko vidi u onome što tražimo volio bi da mi pošalje PM, ja ću biti iskren prema svemu što pitate, da odma vidimo jel vas to zanima i jel bi htjeli sudjelovati, ideju vam neću reći na PM nego tek na kavi i sl., ali vam ovako mogu odgovoriti na sva pitanja npr.

  • Gdje ćemo raditi
  • Koliko ćemo raditi
  • Koji je plan
  • Nešto drugo…

Ukoliko imate vjere, želje ja bi odma da se nađemo negdje na kavi i sve bi doslovno objasnio točan koncept ideje, jer je jako razrađena već ali jednostavno treba nam pomoć.
Što se tiče ulaganja u troškove: prostor, oprema i sl. to je sve naravno, na nama.
Čim dođe prva financijska mogućnost, možete očekivati apsolutnu fer podjelu

Bok, super si ovo sastavio. Ja sam također sa startup projektom, krenuo evo isto ovako kao i ti, ali nikog nisam pronašao da mi pomogne - NIŠTA dok nisam otvorio svoju firmu i dok nisam se mučio sam i krpao sa raznoraznim stvarima. Štos e tiče ulagača u projekt, što si naveo u zadnjoj rečenici, iskreno cu ti reći da znaš planirati malo više, a ne očekivati -NEĆEŠ PRONAĆI. Nećeš ulagača naći niti on tebe, sve dok ti firma ne počne ostvarivati dobit. Ja sam svoju ideju realizirao i jako dobro plasirao na tržište, zainteresiranost je velika i sve najbolje, pričao sa razno raznim “parašima” i bio kod poslovnih anđela ( samo su ajmo reć “narugali” sa mnom, tako da ne ides ni kod njih ), i još nisam dobio niti kune od nikog! Zato ti kažem, moraš vjerovati u projekt, moraš se žrtvovat, kad ti dosadi još više stisni. Ako sam ne budeš vjerovao u projekt 24 sata - nikad neces pronaći ulagača ni covika za suradnju. Mislim da ćeš onog PRAVOG partnera za suradnju naći tek onda kada ti i prijatelj sa kojim trenutno radiš - NAPRAVITE nešto, kada to bude ajmo reć na 50% realizacije. IDEJA i sve to što navodite na papir vrijedi 0kn. - Ruzno zvuci ali i meni su to ljudi govorili i nisam im vjerovao dok nisam vidio da nitko ne zeli ni ulozit ni pomoc. Da budemo na čisto, 4g sam na svom projektu, 3 godine istrazivanja (opusteno) i evo sad od 3. mjeseca ove godine krenula je realizacija. Također da ti bude lakše c ti reci da nisam i virujem da jos uskoro necu naci ulagača, također virujem da jos barem godinu dana moja firma nece kune ostvariti. Pitat ce se neki, zasto sam je uopce otvorio. Firma je otvorena jer bez nje ne mogu, vodi se nekakva papirologija, a i sigurno kad trazim ulagaca nece me pogledat dok nemam barem tu veliku riječ FIRMA, a ne izgleda tako veliko :))) … Ako te bilo sto zanima, slobodno pisi ovdje ili na PM.

Drago mi je da si komentirao pošto imaš iskustva. Pripremam se na to sve, kako psihički, zato najviše bi volio pronaći nekoga tko ima vjere i želje za radom, novac (za sada), ne smije biti na prvom mjestu, ja u ideju vjerujem i siguran sam - siguran sam da imam nešto solidno veliko, a potreba je velika. Trenutno imam jako puno posla oko svega i jednostavno ne želim previše razmišljati o zaradi nego moram samo raditi i raditi, a ideja je takva da će tražiti (kao i puno njih), da te šaka zaboli od kucanja na razno-razna vrata. Nekog minimalnog početnog kapitala imamo, ali to je ono standardno, prostor, serveri, domene, oprema i sl.

Vjerojatno ću ti poslati u budućnosti PM sa nekim pitanjima ali trenutno je to faza gdje nema puno priče ni pitanja nego samo rad. Kada budemo imali gotov proizvod tada kreće onaj vjerojatno najgori dio, a to je plasiranje na tržište.

Još jednom hvala na iskrenom odgovoru-

1 Like

Ovako, neki set komentara. Prvo, firmu ne trebaš. Drugo, ulagača ćeš naći jako lako - ako tvoj projekt vrijedi. Barem danas su inkubatori i akceleratori na svakom koraku. Doslovno te mole da im se pridružiš. Poslovni anđeli su druga stvar jer gotovo svi pucaju previsoko, a CRANE radi većinu posla u Hrvatskoj, no odlična je stvar prijaviti se i kod njih i dobiti neki feedback. To je odličan reality check. Ako se “narugaju” s tobom, shvati to kao dobru kritiku, jer loše kritike nema, samo će ti ukazati na ono gdje griješiš, na tebi je da to ispraviš. Neka se @IvRo ne nađe uvrijeđen, ali ako se netko sa n puta više iskustva i znanja “naruga” tvojoj ideji, što je veća vjerojatnost? Da su oni u krivu ili ti?

Dakle nikad nemoj zapinjati, nikad nemoj biti tvrdoglav, ali opet ostani dosljedan sebi i početnoj ideji no tek nakon reality checka i ako se pokaže da to zbilja nešto vrijedi. Postavi ciljeve, ali i milestonse, da se vidi kako napreduje cijeli projekt. Morate imati dobar poslovni plan, ali i poslovni model. To investitore ponajviše zanima - kako ćeš ti zaraditi novac, koliko novca i u koliko vremena, a koliko će te sve to koštati. Dakle kolika ti je potrebna početna investicija.

Investitorima uopće im nije bitna sama ideja, iako mnogi misle da imaju neku revolucionarnu ideju koja će promjeniti svijet, ili barem neki dio svijeta, ali neće. No jako bitna stvar jest da proizvod/usluga rješava neki stvarni problem. A što veći broj ljudi ima taj problem, to je tvoj proizvod/usluga vrijednija.

E sada, dolazim do dijela o ideji. Postoje 3 stvari:

  1. Odlične ideje
  2. Odlične ideje koje rješavaju stvarni problem
  3. Odlične ideje koje rješavaju stvarni problem na kojem se može zaraditi

I na kraju gotovo 95% startupa se ugasi, iako su svi bili sigurni u svoju ideju. Glavni razlog je - da ne postoji stvarna potreba za njihovim proizvodom/uslugom (nema tržišta), a drugi, po mom iskustvu jest - tim. Dobar tim će riješiti svaki problem, loš tim će se raspasti na prvoj prepreci.

Gdje se neki startup nalazi, dođeš kroz ovu seriju pitanja i tako pripremiš pitch. Otprilike ovako bi te pitali u svakom inkubatoru:

  • Što, kako, zašto? U jednoj rečenici. (Npr.: Facebook je besplatna društvena mreža gdje se možete povezati sa svojim prijateljima).

  • Koji problem rješavate?

  • Riješenje? Tri su osnovne stvari koje proizvodi i usluge rade:
    Get you LAID (=sex)
    Get you PAID (=money)
    Get you MADE (=power)

Smiješno zvuči, ali ustvari to su u današnjem kapitalističkom društvu tri najbitnije stvari. Četvrta je da činiš korisnike sretnima. Eto, i to je nešto. Što vi radite od toga?

  • Veličina tržišta? Koje je vaše tržište, koliko je? Izračunaj zaradu.
    Prosječna cijena proizvoda/usluge (X)
    Broj korisnika na tržištu (Y)
    Koliko puta godišnje vaš korisnik koristi/kupuje proizvod/uslugu (Z)
    Veličina tržišta = XYZ

  • Poslovni model, odnosno od čega dolazi novac?
    Konkretno tri osnovna načina zarade
    Općenito načini su direktna zarada (e-commerce, pretplate, prodaja digitalnih dobara) i indirektna zarada (oglašavanje, affiliate…).

  • Nešto što vi imate, a nitko drugi nema. Investitori vole kad imaš neku nepoštenu prednost nad ostalima.
    Bolju tehnologiju, neka dosad neviđena inovacija
    Stručan tim

  • Vaša konkurencija i zašto je vaš proizvod/usluga bolji?

  • Marketing? kako ćete distribuirati uslugu/proizvod i kako će ona doći do vašeg ciljnog tržišta.

  • Tim
    Savršen tim pokriva tri područja:
    “Geekovi” sa velikim znanjem o tehnologiji i koji će razviti proizvod/uslugu
    Poduzetnici koji znaju upravljati tvrtkom
    Prodaja/marketing koji će dovesti korisnike

  • Novac. Kada pitchate uvijek treba naglasiti kolika investicija bi pokrenula vaš startup.
    Jel’ to mali, srednji, veliki budžet? I u što bi uložili neku investiciju:
    Radnu snagu (razvoj proizvoda/usluge)
    Marketing i prodaju (povećanje broja korisnika)
    Operativu i infrastrukturu (širenje)

I da, na kraju ćeš čuti od svakoga: “Is it scalable?”. :joy:

P.S. Evo i obrazac Poslovnog plana za inkubaciju. U biti, poslovni plan ko’ poslovni plan. Bez ovoga neka vam ne padne na pamet išta počinjati. https://www.scribd.com/doc/292355844/Poslovni-Plan-za-Inkubaciju

2 Likeova

Pozdrav @gogo7 , vidi se da ste obrazovan čovjek i da znate znanje. Skidam kapu, ali se moram nadovezati na CRANE. Bio sam baš gore kod njih, nisam došao po pare već sam išao u ZIP, a direktor se CRANEA mislim Gordan našao se tamo i samo smo malo proćakulali. Čovjek je jako pametan ali i bezobrazan. Nismo se upoznali već govori “Koliko ćeš meni dati para?”, nisam mu rekao ni 2% što sam imao - “Ništa iz toga, nula” - mislim da je mogao reći na malo pristojniji način. Spomenuo samm mu jednog čovjeka koji je bio u ZIP-a dugo vrimena. “Šta će on, njemu je projekt propa, šta će ti on”. Pun pameti, ali i prepun bezobrazluka. Znam da kog njega dođe dosta ljudi dnevno sa nekakvim idejama, ali ja nisam uopće išao kod njega već u ZIP i može se slobodno spustit malo na zemlju. Tako da prijatelju @stipic0 preporučujem da se uopće ne pojavljuje u zgradi ZIP-a, jer također ni oni nisu se puno potrudili da bi bi pomogli ikakvom informacijom i sl. Sve hladno i sivo. :smile:

Da, to se slažem, da su ljudi iz tog svijeta nekako puni sebe. Kao da su zaboravili kako je njima bilo kada su počinjali. Sada kada su postigli nekakav uspjeh, koji je u globalnim okvirima opet jadan, postavljaju se kao da su Bill Gatesa osobno za muda uhvatili.

Zato se i za susret s takvim ljudima treba pripremati na njihov način. Tzv. elevator pitch gdje se zahtjeva da u 30 do max. 120 sekundi objasniš i definiraš proces, proizvod ili uslugu i vrijednost koju nudiš. Spomenuo si u prvom postu da je dobro i napraviti nešto, makar do 50%, to je isto dobar prijedlog. Inače to je MVP, minimum viable product, odnosno najmanja stvar koju možeš napraviti, a da predstavlja korisnicima neku vrijednost. Na kraju je iz nastao ‘lean startup’, ima i neka knjiga o tome, izmišljanja tople vode, uglavnom svodi se sve na:

Uistinu hvala što ste se složili sa mnom. Volio bi kada bi ste bili voljni da malo porazgovaramo nekad, čak da se uključi @stipic0, vjerojatno kada nam projekti uspiju ćemo se sjetiti Vas @gogo7 :)))))
Problem je što mladi ljudi, krenuvši od mene - brzo dođu do neke ideje, “razrade je” (ne razrade - logicno) i krenu u okršaj sa svim. Brzo se razočaraju i propadnu… Ali eto, vidi se iz priloženog da na toj stavci nisam “pao”, pa vjerojatno ima neka druga koju ću nekako prebroditi - zato i kazem da bi volio da malo porazgovaramo. @stipic0 osobno ne znam, ali volim kada je netko u istim “problemima” kao ja, pa se mozemo susosjecati i potpoagati jedni drugima. Volio bi kada bi postojala neka tema npr. STARTUP-ovi gdje bi svi bili kao jedna obitelj. Ništa, gogo7 ako bi ste imali malo vremena nekad da malo porazgovaramo, jer sam siguran da bi mi mogli barem malo pomoci - vidim da ste stručni i fer. :smile:

Ma može, uvijek sam voljan podijeliti svoje iskustvo, iako i sebe još uvijek smatram početnikom, ipak iza sebe imam tek jedan propali startup. :sweat_smile: I nemoj me persirati samo, možda sam čak i mlađi od tebe. :grin:

Nema veze, stvar je kulture. Tko zna. :slight_smile: … PM

treba neko da uradi pola stvari, sto vi ocigledno niste ni u stanju. Za takve stvari se odmah plati unaprijed i u ugovoru se odmah dijeli na pola, jer svaka ideja se ovjeri i odmah se osiguras. Isto ko sto sam ja radio za https://helpjuice.com/ i odmah unaprijed uzeo 6.000 KM, firma procjenenja na 2-3 miliona dolara. Ne nasjedaj te na ovakve stvari, sve sa oprezom

Pozdrav, kao prvo uletio si kao padobranac, kao drugo siguran san da ne znas ni ti sto pricas. Mozes li malo detaljnije reci sto mislis? Kao trece siguran si da si ti u stanju biti kulturan, a ne govoriti da netko nije nesto u stanju napraviti. Živio Harise