[Tutorial] Instalacija Nginx servera i Virtualmin panela na unmanned VPS

##Uvod##

Ovaj tutorijal je više puta provjeravan. Ako doslijedno slijedite korak po korak, instalirati
će te Nginx server na Virtualmin/Webmin control panelu.

Nginx je super brzi server, koji zahtjeva minimalne hardverske resurse.

Cilj ovog tutorijala je da osposobimo low budget, unmanned VPS po najpovoljnijoj cijeni.
Na kraju ćemo dobiti dosta veliki diskovni prostor sa super brzim Nginx serverom, na jedinstvenoj
IP adresi, kojega možemo koristiti ne samo za testiranje već i ozbiljnije projekte. I to za svega
$20 USD/Year.

Hosting provider na kojemu sam testirao ovaj tutorijal je Vpscheap.net.
Doslovce sam se “iživljavao” na tom serveru i pokazao mi se i više nego zadovoljavajućim.

Nije mi cilj reklamirati ovog providera, nego je odabran zbog toga šta je to najpovoljniji
VPS kojega sam našao. Dakle, cilj nam je dobiti upotrebljiv VPS - doslovce za kikiriki.
Upravo sam zbog toga odabrao 256 MB RAM-a iako je 512 MB, opčenito, nekava minimalna preporuka
za naše komercijalne projekte, jednostavne statične ili dinamičke CMS stranice.

Za svega $20 USD/Year (uz vaučer i manje) dobijamo:

  • 256 MB (minimalna preporuka za Nginx/Virtualmin instalaciju)
  • 30GB Disk Space (ili 10 GB SSD-a za $28 USD/Year)
  • 2 Core Processor
  • Unmetered Network
  • 1 IP Address

S obzirom da imamo golu mašinu, bez oprativnog sustava, instalirati ćemo i Linux distribuciju
Debian 6, 32 bit. Proces instalacije je u biti isti kao i za Cent OS ili Ubuntu Linux ali ako se
odlučite na neku drugu Linux distribuciju - ne garantiram da će sve proteći glatko.

Zašto Debian 6 32 bit?

Zato što želimo sa minimalnim ulaganjem želimo što bolje iskoristiti hardverske resurse koji
su nam na raspolaganju. Linux Debian je provjeren, stabilan i siguran. Osim toga, imamo svega
256 RAM-a na raspolaganju, pa bi instalacija bilo kojeg 64 bit operatvnog sustava bila overkill.
Na 256 RAM-a Debian 6 32 bit će raditi bolje. Na kraju, 64 bit OS nema smisla na mašinama koje
nemaju minimalno 4 GB RAM-a.

##1.) Instalacija operativnog sustava Debian 6 32 bit##

Vpscheap.net, kao i večina providera, putem korisničkog sučelja nudi mogučnost odabira i instalacije
(ili predinstalacije) operatvnog sustava. Mi smo se odlučili na Debian 6 32 bit.

Kada ste ulogirani u svoj račun, pronađite mogučnosti instalacije, odaberite Debian 6 32 bit i instalirajte ga. Nije neophodno ali preporuka je da napravite reboot sustava nakom što ste ga instalirali.

Ne možete pogriješiti prilikom instalacija operativnog sustava putm korisničkog sučelja. Ako nešto
krivo kliknete, uvijek možete reinstalirati ili deinstalirati OS.

##2.) Korisnički podaci za pristup VPS-u##

Nakon što ste zakupili VPS kod svog providera, isti će vam dostaviti vašu IP adresu
i root password, što izgleda otprilike ovako:

VPS IP Address: 214.42.442.137
SSH Root Password: nK8gHlč70njuW

##3.) Spajanje na VPS putem terminala i ažuriranje svega##

Nakon što imate svoju IP adresu i root password, možete se spojiti na svoj VPS putem terminala.
Linux ili OS X korisnici: ssh [email protected]
Zatim će vas tražiti password, upišete password i potvrdite.

Za smrtnike na Windowsima: za spajanje na naš VPS nam treba neki terminal emulator.
Najpopularniji besplatni terminal emulator za Windowse je Putty. Od komercijalnih riješenja
(a ujedno i moja preporuka) je SecureCRT.

Bez obzira koji terminal emulator za Windowse odaberete postupak je isti. Putty je sam po sebi malo
“tricky”, pa ako sa njim prvi puta radite morati će te baciti oko i na neki basic tutorijal.

Sa druge strane, SecureCRT je (za mene, Windows smrtnika) bolji i od nativnog Linux terminala.
[ Javite na PM ako želite punu verziju SecureCRT emulatora! ]

Pošto smo sada spojeni na VPS i imamo instalaciju (predinstalaciju) OS-a,
prije nego što instaliramo Virtualmin, napraviti ćemo kompletno ažuriranje Linux Debian 6 32 bit.

Ovaj korak nije nephodan ali je svakao preporučljiv:

apt-get update

I odmah potom:

apt-get dist-upgrade

##4.) Aktivacija Dotdeb paketa##

Ovaj korak također nije neophodan ali je i više nego preporučljiv.
Dotdeb je skladište softverskih paketa pomoću kojih ažuriramo
PHP i Nginx verzije. Tako se naš Linux Debian pretvara u močan,
stabilan i siguran LAMP server :

echo "deb http://packages.dotdeb.org squeeze all" >> /etc/apt/sources.list

Zatim dodajemo odgovarajući GnuPG key :

wget http://www.dotdeb.org/dotdeb.gpg -O - | apt-key add -

Pa ažuriramo :

apt-get update

##5.) Instalacija i osnovna konfiguracija Virtualmin panela##

Defoltna instalacija (za našu low budget mašinu) uključuje i hardverski prezahtjevni paket ClamAV. Riječ je
o sigurnosnim antivirus, malware i email scannerima, koji žderu naš skroman CPU i RAM. Naša 256 bit-na mašina bi uz ove pakete bila konstatno izvan memorije. Zbog toga moramo modificirati instalaciju :

wget http://nnucomputerwhiz.com/wp-content/uploads/install.sh

Zatim pokrećemo instalaciju :

/bin/sh install.sh

Odaberemo : "Y" za potvrdu instalacije.

Ako tijekom instalacije skripta prepozna da ne postoji kvalificirana, propagirana domena na našoj IP adresi, zatražiti će “ručno” upisivanje iste. Naprimjer : mojadomena.com.

Za vrijeme ovog postupka ne trebate imati zakupljenu (propagiranu) domenu, pointiranu na IP adresu.
Ali u tom slučaju neophodno je upisati domenu kojoj će te kasnije imati pristup, kako bi cijela stvar bila funkcionalna.

Tijekom procesa instalacije može se desiti da sripta zatraži primary network interface name.
U mom slučaju to je : venet0:0

Primary network interface name uvijek možete provjeriti komandom: ipconfig
U večini slučaja instalacijska sripta će sama prepoznati i konfigurirati primary network interface name.

Ako smo sve napravili prema uputama, instalacijska skripta će početi sa preuzimanjem svih potrebnih paketa. Također, skripta će preuzeti svoj vlastiti repozitorij za buduće nadogradnje i Virtualmin ažuracije.

Ti paketi će biti pohranjeni u fileu: /etc/apt/sources.

Ako je sve prošlo dobro za sada imamo Debian 6 32 bit + Virtualmin panel.
Također, defoltna Virtualmin instalacija uključuje i Apache web server. Apache ćemo kasnije
isključiti jer mi želimo Nginx server.

Ako je sve prošlo dobro vrijeme je da se ulogiramo u Virtualmin,
na lokaciji: https://ipaddress:10000

Lociranje našeg servera bi trebalo pokrenuti konfiguraciju putem wizarda.

Slijedi preporučena konfiguracija:

  • Preload Virtualmin libraries? - No
  • Run email domain lookup server - No

Virus i malware scanner nam sada javlja da nije pronašao i(li) da nemože pokrenuti ClamAV.
To je u redu jer smo prije modificirali instalcijsku skriptu bez ovog paketa.

  • Run SpamAssassin server filter? - No
  • Mysql server? - Yes
  • Postgresql? - No
  • Set mysql password: odaberemo lozinku
  • MySQL configuration size: small system
  • Enter the primary nameserver for the system: odaberemo name server, npr. ns1.mojadomena.com
  • Password storage mode: Only store hashed passwords (preporuka)

Nakon ove konfiguracije Virtualmin panela trebamo još isključiti Virus Filtering, jer će nam Virtualmin dosađivati sa upozorenjima da ne može locirati ClamAV, kojega smo zaobišli u istalaciji.

System Settings → Features and Plugins: isključimo Virus Filtering.

##6.) Instalacija Nginx severa i Virtualmin/Nginx pluginova##

Prvo ćemo isključiti Apache server:

etc/init.d/apache2 stop ; update-rc.d apache2 remove

Zatim ćemo instalirati Nginx server:

apt-get install nginx

Pokrećemo Nginx server:

/etc/init.d/nginx start

Zatim ćemo instalirati Virtualmin/Nginx pluginove:

apt-get install webmin-virtualmin-nginx webmin-virtualmin-nginx-ssl

Sada imamo Linux Debian 32 bit, Virtualmin i Nginx server.

##7.) Završna konfiguracija Nginx servera i Virtualmin panela##

  • Logiramo se kao “root” na lokaciji: https://ipaddress:10000

  • System Settings → Features and Plugins:

  • Isključujemo:
    - Apache website
    - SSL website
    - DAV Login
    - Mailman
    - Protected web directories
    - AWstats reporting
    - Subversion repositories

  • Uključujemo: Nginx website → save

  • Tu postoji jedan mali bug, zbog kojega ne možemo uključiti Nginx Website i Nginx SSL Website
    istovremeno. Zbog toga se vraćamo ponovno u iste postavke, pa naknadno (nakon što smo
    uljučili Nginx Website) uključujemo i Nginx SSL Website.

  • System Information → Refresh system information (gore, desno).

  • U sekciji status možemo provjeriti da li naš je Nginx server uljučen i da li je u pogonu.

  • Ukoliko Nginx server nije uljučen ili nije u pogonu: Features section → Enable Nginx

  • Preporučljivo je da još jednom provjerimo da li sve kako treba:
    System Settings → Re-Check Configuration.

Ako je konfiguracija u redu i Nginx uključen možemo kreirati naše virtualne servere:
Virtualmin → Create Virtual Server

##8.) Zaključak##

Na webu se može pronaći gomila sličnih Nginx/Virtualmin tutorijala.
Ovaj tutorijal kruži internetom u raznim varijacijama i prevodima. Neke varijacije
su potupune a neke djelomične. Ovu verziju sam preveo, obradio, doradio i više puta
testirao.

Ja nisam sistemski administrator. O administraciji servera znam onoliko koliko sam
naučio iz ovakvih tuorijla. Tutorijal sam objavio jer je provjeren više puta (na serveru
kod navedenog providera) i pokazao se 100% ispravnim. Tutorijal mi je više puta zatrebao
a siguran sam da će se i drugima pokazati korisnim.

Ako sam negdje pogriješio ili nešto izostavio, slobodno me ispravite.

Jednom kada svoj unmanned VPS u potpunosti sami složite po ovom tutorijalu,
shvatiti će te da uz malo truda i prakse, po vrlo povoljnoj cijeni, možete biti svoj gazda
na svom vlastitom VPS-u.

Prednosti su velike naspram nekog shared paketa sa skupim Cpanelom.
Dobijate puno više prostora, neograničen broj domena, zasebnih virtualnih servera/korisnika, sa zasebnim
php.ini, tmp, logs fileovima, email, ftp računima, bazama itd.

Uz to imamo i super brzi Nginx server, koji se po brzini (naručito kada su statični fileovi u pitanju)
ne može uspoređivati sa Apacheom. Močan Virtualmin će automatski konfigurati FastCGI
protokol koji se može implatirati u sve jezike koji podržavaju network socket, uljučujući i nezaobilazni PHP.

Dovoljno je napomenuti da Facebook i Wordpress koriste Nginx kao proxy server.

Na kraju, s obzirom na low budget providere, poput vpscheap.net, možete proći povoljnije
sa unmanned VPS - nego da plačate neki ograničavajući shared hosting.

Sretno sa instalacijom i…
javite kako je prošlo!

26 Likeova

Dobro će mi doć to. Planiram uzet dedicated server

pa gledam ova dva:

1.Dedibox® Classic 2015 Intel® Xeon® E3 1220 v2 4C / 4T @3.1 Ghz 16 GB DDR3 2 × 1 TB SATA €29.99

2.Dedibox® XC 2015 Intel® C2750 (Avoton) 8C / 8T @2.4 Ghz 8 GB DDR3 1 TB SATA or 120 GB SSD €15.99

ne znam dal da rađe uzmem s ssd diskom ili ovaj veći jači običnim diskom.
Server bi koristio za web aplikacije, team managment, invoce systeme, newsletter sustave… itd.

Ja bih radje manje prostora a više brzine, dakle SSD opcija.

1 Like

stabilan i siguran LAMP server :

Tipfeler ili? Mislim da si trebao napisat LEMP

Da i zato aj nisam koristio virtualmin i webmin jer taj panel prvo instalira apache pa onda ga ti moras gasiti pa opet podesi taj NGINX kako je njemu volja a ne kako je meni volja…

Isto tako treba navesti u ovom tutorialu da je ovo za samo jednu stranicu, ako zelis hostati multi stranice na jednom VPSu ili serveru stvari se kompliciraju drasticno. Nebi sad u detalje.

Plus ja sam instalirao webmin + virtualmin (odnosno svatko ga mozes instalirati) i stavio sam sve na max, i to cudo mi je jelo 500MB rama bez da ista drugo radi. A ako se ide na NGINX server mislim da panel nije potreban jer niti NGINX voli te panele (mada su napravili module), ali NGINX je po meni server za advanced usere, a takvi ne trebaju panele…

Eto, a ja cu tebi dati lijepo like jer pises o NGINX serveru :slight_smile:

Ja bi uzeo ovaj prvi sa SSD diskom.

EDIT: ili ovaj drugi ali dodaj jos 8Gb rama.

Cilj ovog tutorijala je kako instalirati virtualmin i i nginx. I to je to. Ako mislis vrtiti ozbiljnije projekte i tudje webove na tome, onda ovo nije dovoljno, fali ti security dio, podesavanje mail servera, nadzor, monitoring, backup, ids samo da navedem par :smiley:
[/quote]

Hoces valjda reci da securecrt ima vise featura u sebi od nekog drugog terminal klijenta za spajanje. Nativni linux terminal, sto god ti znacilo ovaj nativni, nema veze sa securecrt-om i nije to sto mislis da je.

clamav je antivirus, nije mail scanner. Servis koji je mail scanner poziva clamav da proskenira attachement u mailu i pogledaju je li virus unutra. Treci pak servis koristi drugi pak alat koji poziva da vidi jel mail spam. Cetvrti pak servis radi razne chekove samog envelopa, headera i bodya u pristiglom mailu te prema tim raznim chekovima odlucuju je li mail dobar ili los. Takodjer recordi u DNS-u za domenu kao i dkim key u toj prici takodjer imaju ulogu + jos 20 drugih stvari.

Sve pet. Uvijek si gazda na svom VPS-u jer si ga zakupio. Uz malo truda i prakse i fali ti “potpunog neznanja kako funkcioniraju servisi na vasem linux serveru i sto se dogadja u terminalu”.

Nema veze sa sharedom, mijesas kruske i jabuke, shared ima svoju namjenu, vps svoju. Shared je shared, a vps je vps. Prednosti koje nisi naveo je da imas server o kojem nemate pojma vec ste pratili tutorial (hrpu ih imate na netu) kako nesto instalirati. A kad cete trebati napraviti nadogradnju servisa ispod i prilagodit konfiguraciju novoj verziji servisa, cohat cete se o glavu. Uz to onemogucili ste clamav i spamassasin pa svi vasi korisnici gore primaju viruse direktno u svoj inbox, a mailove od kolega i poslovnih klijenata ne mogu pronaci u tisucama spam poruka :smiley: Uostalom kad vam provale neki od webova ili mail account pa zaspamaju okolo, lako cete pronaci krivca. Naravno, nadogradnja na novu debian distribuciju cete takodjer vrlo lako odraditi. Ili jos bolje, ne radite update servisa, ne dirate nista i ne rebootate server da se nesto ne poremeti, a sve novo sto se treba upogoniti i sto je zakrpano, ignorirate. Na taj nacin imate server pun rupa :smiley:

Btw apache je div i zbog svoje arhitekture i mogucnosti koje nudi niti ne moze biti brzi od nginxa. Ima hrpu modula i nudi puno vise mogucnosti od jednog nginxa ciji je jedina svrha da rjesi 10K limit i/ili da bude proxy. Apache podrzava dinamicko ukljucivanje modula dok nginx moras kompajlirat. Inace i apache 2.4 ima event driven procesing modul, slican kao nginx i ima bolje perfomanse od razno raznih testova po netu koji su testirali i usporedjivali stari mpm-prefork modul od apacheja naspram nginx-a. Nginx jedino sto i podrzava je statika, za dinamiku moras upogoniti drugi servis koji ce odradjivati php. Apache podrzava dinamiku u samom sebi. Volio bih vidjet koliko bi se nginx ponasao brzo da ima podrsku za dinamiku u sebi. Nginx ne podrzava htaccess datoteke vec mu moras to sve pisati u njegovu konfiguraciju. S druge strane kroz Apache npr mozes raditi autentikaciju korisnika naspram mysqla, ldapa i inih autentikacijskih servisa, sto s nginxom ne mozes. Itd. itd. Apache moze puno toga odraditi samo ga treba dobro podesiti. Kad lupis o vrh onda mozes ili prosiriti hardver ili se poigrati s nginxom ili ici na haproxy itd. Da se razumijemo Nginx je odlican, brz i jednostavan web server, ali Apache i dalje vrti vise od polovice webova…
Sto se tice dijela oko Fastcgi-a, da te ispravim tu jer nije dobro sroceno, ti interpretiras php kao cgi skripte i koristis fastcgi za to. Mozes se kacit i na interface i port, ne moras koristiti socket. Socket je nesto brzi, zato je pozeljnije, ali s interfaceom i portom mozes clusterirat server, odvojit php na poseban server i zakacit se na njega… Doduse fali infa, za to bi trebalo pogledati u terminalu konfiguraciju vhosta i sto tocno virtualmin/webmin koristi za php dio, a sad mi se ne da guglat.

To ti nista ne znaci u ovom kontekstu gdje se prezentira nginx kao web server. Mozda je iza tog proxya hrpa apache web servera btw :wink:

opcija 1. imas sw raid na tome pa kad ti rikne disk, ne gubis podatke. Jedino moras znati kako zamijeniti disk u OS-u nakon sto rikne. To kod hwraida ne moras raditi jer ti je disk hot swappable, podrska ti samo usteka novi i to je vise manje to. Kod obje vrste raida cekas da se napravi sink podataka u pozadini nakon dodavanja novog diska - za to vrijeme sve ti je up and running, ali mozes osjetiti perfomanse drop dok se sinkanje ne zavrsi

opcija 2. ode disk, nema podataka.

A čuj, sigurno da netko tko svaki dan radi sa serverima vidi 1000 rupa u ovom tutoru.
Ali isto tako nisu to niti neke “zvjezdane staze”, da uz tutorijale čovjek to ne bi mogao sam
sve naštelati. ili još bolje platiti administratoru koji sa tim radi svaki dan mu to sve postavi.
Sa ciljem dobijanja što više prostora i praktički negoraničenih mogučnosti za sitnu lovu.

Meni je sve radilo, više puta sam sve ovo instalirao i to na 128 MB.
ClamAV je ugašen zbog malo rama, vjerujem da bi mu 512 MB ili 1 GB bilo dovoljno.

Napiši nam ti sličan tutorijal - ali za LiteSpeed :slight_smile:

Za one koji imaju cPanel servere toplo preporucam cpNginx plugin. U samo 20 sekundi automatikom se digne server koji onda zamjenjuje apache. Moze se switchati izmedju 2 web servera samo s 1 komandom. Iskustva i vise nego odlicna. Koristimo na serveru vec 2 godine, smanjuje load i potrosnju rama cak i do 30%.

Nemam ih 1000, imam ih 30-ak, centosa i debiana.

Nije nista zvjezdana staza, pitanje je samo ulozenog vremena i iskustva. Stvari su duboke i opsirne i treba vremena to sve pohvatat.

Zasto ne bi radilo, to je linux i on radi ko sat kad se jednom dobro postavi i odrzava. Tutoriale ne pisem, nemam vremena jos i za to :smiley:

Ako imas 2g na hostingu to upogonjeno onda znas da nginx ne zamijenjuje s tim pluginom apache vec je reverse proxy,a apache je i dalje aktivan. Nginx hendla requeste i statiku, a apache odradjuje dinamiku. Nema switchanja izmedju servera jel.

Samo da se nadodam, da NGINX kao reverse proxy trosi vise resursa nego kao samo NGINX. Jer kod reverse proxya moras imat i apache i NGINx i to onda papa resurse malo vise, naravno da sljaka ali moras imat resursa, mislim da to neide na VPSima od 2GB rama…

Kada se skupilo ovoliko stručnjaka i ja ću uletiti sa jednim pomalo offtopic pitanjem da dobijem dobar odgovor.
Prvi put koristim DigitalOcean, planiram hostati jednu stranicu (možda nekad više), mislio sam se koristiti ovim tutorijalom no malo sam guglao i našao par iscrpnih tutorijala i korisnih alata.

Jeli ovo najbolji način da se obavi postavljanje servera: https://deliciousbrains.com/hosting-wordpress-setup-secure-virtual-server/ i kako tu https://serverpilot.io/ može pomoći, možda obavi cijeli setup? Jeli netko probao?

Ako mislis hostati na jednom VPSu vise stranica onda ovaj tutorial nije dobar. Jer ne radi kak treba i trebas podesiti security za sve virtualne blokove (odnosno webstranice koje ces iamti)… A to u ovom tutorialu fali.

Ako znas engleski mozes pratiti digitaloceanove tutopriale imas ih vise vrsta na ovu temu.

P.S. da moze se s tutorialom sve podesiti, neki akzu da mozes i automsku bombu napraviti s tutorialom, samo ako nesto podje po zlu, zeznes server ili unistis svijet…

Zato kažem, nikad nisam prije radio takvo nešto, mogao bih jednostavno i platiti nekoga da to uradi ali onda čovjek nikad ništa ne bi naučio.

Jesi li bacio oko na ovu seriju tutorijala što sam već stavio u post gore https://deliciousbrains.com/hosting-wordpress-setup-secure-virtual-server/ ? Čini mi se toliko dobro objašnjeno i napisano sa toliko stručnosti da gotovo ne postoji način da “uništim svijet”. Ili možda da se ne igram sa sudbinom svijeta i pokušam sa Serverpilotom… :smile:

P.S. Jel bolje instalirati Ubuntu x32 ili x64 na 512 MB CPU?

Solidan je tutorial, cak bi rekao i jako dobar. No tutorial je jedno a praksa drugo, garantiram ti da ces u jednom ako ne i vise ovih procesa zapet i onda ce biti prolema, neprospavanih noci i tako. Serviran NGINXA je malo teze nego Apachea. Apache podesis preko nekog od panela i bok, to radi donekle dobro. NGINX bas i ne., pogotovo ako zelsi vise stranica na istom serveru.

Zato ti je moja preporuka ako si nov, probaj prvo sam LAMP podesenjima, moze skoristi virtualmin+webmin panel koji ti sve to podesi jako brzo i jako ejdnostavno pa se mozes irgati malo pdoesavati server i tako, kad sve skuzois kak sljaka tek onda bi preporucio neke zahtjevnije zahvate kao tipa prebacvianje na NGINX.

:grinning: Lol, ali da.

Da, ako se radi o cPanelu :smiley: Za vps na kojem nemas panel ili imas neki drugi free panel, mozes koristiti nginx bez apachea jer nesto drugo moze odraditi dinamicki dio odnosno php :smiley: Naravno, pod uvjetom da ti web radi na nginxu i nemas cuda u .htaccessu. Wordpress radi bez problema s tim. Custom cms radi isto, ali developer koji ga je razvijao mozda ce trebati uskociti ako treba sto popeglati da bude kompatibilno.

Za hosting par webova, nije potreban panel… Mislim generalno panel ti nije uopce potreban, ali kad imas puno webova i mail racuna, lakse je kroz panel nego rucno pisat u terminalu ili pak pisat svoje skripte. Trebas admina koji ce ti upogoniti to u terminalu i odrzavat, ali obzirom na kakav vps pucas, to neces raditi. Ako zelis bas panel, imas free panela koji ti mogu olaksati rad prilikom otvaranja domena, racuna, webova, dns-a itd., ali ostaje jos pitanje samog odrzavanja. Na toliko rama, bolje 32bit jer ce ti 64bit koristiti nesto vise memorije. I ubuntu ako ne moras zbog aplikacije nemoj, radije debian…

Like za trud i opširan tutorijal na svojim osobnim primjerima. Vrijedi više nego da je netko rewriteao tuđi tutorijal.

Ove opaske gledam kao dobronamjerne jer se nadam da su napisane u takvom tonu.

Svaka čast na tiskanju i podjeli svog znanja. Netko ga ima više naravno, ali kako kažu nemaju vremena ( volje ) pisati.

3 Likeova

Mislim da ce mu virutalmin/webmin biti pretezak ako mu je to sve novo. Radije mozda da proba s vestom.

Ja samo dajem moja skromna misljenja, ne smatram se nekim strucnjakom i sves to sma napisao sma napisao u dobronamjernom tonu. I dao sma covjeku like jer je pokrenuo temu da malo pisemo o serverima i podesenjima i o ovom famoznom NGIXu nakojem sam poceo raditi nedavno i vec ga jako jako volim. (sam da ne kazem to prerano, lol)

Volim ja pročitati tvoje postove jer vidim da kužiš tematiku. Samo nastavite…