[Tutorial] Kako zarađivati od Youtubea

Vec sam spomenuo gore, koristim photoshop i after effects…

Kako zaradjivati od YT? Bilo je dosta slicnih tema, evo i mojih zapazanja.

Kvalitet vs. kvantititet? Dugorocno gledano i ozbiljno gledano kvalitet. Kad kazem kvalite ne mislim na 1080p ili 4k na 60fps, nego kvalitetat sadrzaj mada minimum tehnoloskih standarda bi trebao biti zadovoljen.

O tehnickim stvarima sam pisao vec puno puta pa cu ovdje samo o po meni profitabilnim nisama.

Niche: DIY
Raditi svoje video sadrzaje. Najbolji primjer vam je Edis Alic @Edis_Alic i njegov Ed’s workshop:


Ovi DIY video su jeftini za napraviti. Jeftini jer sve te neke stvari imate kod kuce ili ih mozete lako napraviti. Ideje mozete uzeti sa drugih DIY kanala i samo sami napraviti video.

Evo nekih DIY kanala koje ja pratim


Niche: ako ste neki zanatlija ili ozbiljniji hobista

Posto mene zanima rad sa drvetom, pratim ove kanale




Mozda se neki sjecaju videa kada momak od stare zahrdjale sjekire napravi novu? Mislim da je imao 2m pregleda za 3 dana.

Niche: recenzije

Iskreno mislim da ovo nije za trziste Balkana iz jednostavnog razloga, treba finansija za ovo ili imati nekog ko radi u nekoj radnji pa vam moze posudjivati stvari radi recenzija.

Niche: prankovi

Ovo necu da komentarisem jer mi je ova nicha glupa ali je popularna na yt.

Niche: muzika

Ko zna svirati, ove akusticne obrade ili bilo kakve obrade… Pomenucu samo dva imena Jessie Greenberg i Marta Altesa


Niche: fitness

Skidanje kila

Ili naci nesto sto vec neko nije pokusao :slight_smile:

Imam nekoliko yt kanala ali sve je to mrsavo, planiram pokrenuti neki DIY kanal i zgrnuti silne pare :slight_smile:

1 Like

Kad već nabrajamo niche… spomenut’ ću i ja jednu; iluzije. :rolling_eyes:
Znam da je to jako teško i nije za svakoga, ali volio bih da se javi netko koga ovo također zanima i ide u tom smjeru? (može i na PP) :sunny:

U to ime, evo velikan i mag nad magovima; Great Brusspup:

Poklonimo se. :slight_smile: :o:

@bobo_1

Vjerovao ti meni ili ne ali meni je dok snimim video, editujem i uploadujem trebalo izmedju 3-5 sati ali sam se trudio sto kvalitetnije to da odradim.
Ono sto je dobro kod npr. DIY videa jeste da konstantno zaradjujes od nekog videa, nema da padne traffic skroz na videu pa da nema nista, uvijek nesto kaplje. Samo kolicinski kad bis e moglo napraviti 500 videa na ovaj nacin moglo bi se solidno zaradjivati na mjesecnom nivou bez puno truda kasnije. Eto moj pr. gdje nista nisam radio pola godine a kanal raste iako nemam puno videa :slight_smile:

Kako si promovisao video snimke? Jesi li radio samo SEO ili si ih i negde sherovao?

Pisao je vec o tome a bas si ga ti pitao

@Edis_Alic, htio sam da pohvalim tvoj kanal i vjerujem da treba nekoliko sati dok se sve zavrsi(editovanje, zvuk, thumbnail)

1 Like

Jel zna netko koliko se u prosjeku kreče zarada od 100 000 pregleda, ali isključivo sa naših područja ?
Isplati li se uopče započimati išta ?

Ne isplati

Jel to govoriš iz iskustva, ili na temelju što je netko rekao/napisao (mada je to vjerovatno istina), htjeo bih nešto probati pa me zanima

Evo ti statistika za Balkan. Radi se o kanalu Vesic :slight_smile:

Ukupno je na 10.662.594 pregleda zaradio 1.433 eura.

Ako sam dobro izracunao za 1 euro mu je potrebno 7.440 pregleda i u tvom slucaju na 100.000 pregleda sa Balkana zaradio bi 13.50 eura :slight_smile:

Dosta žalosno

Ja zaradim 1 euro na 2 000 pregleda, doduše imam i dosta stranaca iako je kanal domaći.

1 Like

Ovdje se radi o samo Adsense zaradi. Naši youtuberi zarađuju i od raznih partnerstva.

Pa pitao je neko koliko za 1000 pregleda. A to koliko ko zaradjuje od sponzora ne znam. Ne moze manje od Adsensa nikako.

1 Like

Znam, znam… Samo sam napisao za ljude koji možda nisu znali da im to nije jedini izvor prihoda.

1 Like

Evo ako nekoga interesuju rezultati videa što sam naštancao čisto testiranja radi na spomenuti način na početku ove teme

edit: ukoliko ne vidite dobro sliku, otvorite je u novom tabu, pa će se pojavit i onaj plusić za povećavanje.

dva klipa od 3k i 4k su na engleskom ostali na engleskom i drugim evropskim jezicima su ispod hiljadu pregleda, ostali preko 1k pregleda su na našem jeziku. Svi klipovi su štancani u martu dva različita dana razmak među klipovima je 5-12 minuta tj koliko mi je potrebno bilo da napravim klip. Ovaj jedan klip što ima najviše dislajkova sam okačio nešta kao najljepše žene na svijetu (na jednom nenašem jeziku) i skinuo besplatne slike žena sa pexelsa i možda nisu najljepše al su besplatne. Uglavnom pojma nemam jel se može zaraditi ovakvim klipovima nisam monetizovao ni jedan video, no eto ako su nekoga interesovali rezultati, da ih zna.


evo ovdje brzina izrade.

Može se ova priča upristojit malo i dovesti na bolji nivo pravljenjem custom thumba što bi vjerovatno rezultovalo i bar malo većim brojem pregleda, kao i malo bolji opis, napravit koju plejlistu i sl uglavnom, ja sve ovo onako amaterski istestirah i nemam pojma o yt, ali eto, možda nekom bude interesantno.

1 Like


prosječna dužina videa je oko 30ak sekundi

pade mi na pamet provjerit statistiku onih smećarski yt videa što sam pravio onomad, pa evo statistike zadnjig godinu dana ako koga zanima.

Nije lose
Evo i moje neke statistike za poslednjih 30 dana

zašto nemaš uključenu monetizaciju još?


Sad udjoh na kanal na koji nisam objavio nista 100 godina, i nije lose.