[Tutorial] Odgovor na par pocetnickih pitanja za zene (i muskarce)

Drugarica od drugarice, koja radi u vrticu, planira da pocne onlajn posao. Vec je organizovala FB grupu i napisala mi je ovo prije jedno 2 mjeseca:

Sto se tice pravljenja sajta ne treba mi neka specijalna pomoc, bar ne za sada, jer smo nasli kako se pravi sajt preko wordpress-a.
Da bih testirala koliko bi to funkcionisalo napravila sam klasican fejs, i za mesec dana imam dodatih oko 3700 prijatelja iz bivse ex yu (vaspitaci, vrtici…).

Ono ste mene zanima je:

  • kako se dodaju te reklame na sajtu (citala sam nesto o AdSense)
  • kako se registruje sajt da bi novac stizao od te posecenosti
  • koliko je uopste dovoljan broj posecenosti da bi uopste pristizao neki novac

Ja zelim da jos skupim ljude na fejsu, pa da im posle bukvalno prosledim sajt , da tamo mogu naci sve sto se tice naseg posla.

Pisala sam joj odgovor, pa reko ajd da prekopiram to ovdje. Mozda moze pomoci nekome ko bude imao slicna pitanja kao ona:

kako se dodaju te reklame na sajtu (citala sam nesto o AdSense)?

Kad se prijavis na AdSense tu dobijes jedan kod koji treba da stavis na stranu. O tome je sve objasnjeno kad se prijavis na AdSense, korak po korak kako se to radi. I naravno, uvijek na YouTube imas razne videe ako ti treba neka pomoc. Tako ja to radim. To ces sama uspjeti, to je lako.
Ali pre toga moras da dodjes do posjetioca.

kako se registruje sajt da bi novac stizao od te posecenosti?

Kupila si domen? Podigla sajt u Wordpresu? I sad pises sadrzaj… Kako se rade dobro posjeceni sajtovi, to je prica koju mozes da ucis do kraja zivota. Ovisno o tome koliko te to bude interesovalo i koliko ti bude trebalo. Dobra stvar je - da bi tvoj sajt poceo da radi, stvarno ne treba puno znanja. E sad, da bi bio uspjesan, tu trebas da ga razvijas. Isto kao i sa svakom offline poslom. Otvoris vrtic, primis djecu… i prica tek pocinje, a nikad ne zavrsava.

Da bi ti sajt imao posjecenost, treba za kljucne rijeci (key words) da bude na prvoj strani Gugla. Znaci, kad neko ukuca „ideje za halloween za decu“ (lupetam), da tvoja stranica i to sto si pisala bude na prvom mjestu. I eto ti posjeta.

Da bi imala sansu da budes na Google prvoj strani trebas puno zanimljivog teksta i strpljenja , jer ne ide to bas tako brzo. Za sve o cemu zelis da pises, ukucaj prethodno u Google i vidi za tu kljucnu rijec sta se pojavljuje na prvoj strani. Tj. kakva ti je konkurencija. Kakvi su im tekstovi. I budi bolja od njih. I razmisljaj sta ce da ukuca u Google onaj koji treba da nadje tebe tj. tvoj clanak!

Optimizacija sajta se zove SEO. Imas gomilu tutorijala kako se to radi. Evo ti par tzv. SEO gurua, koji bi ti mogli biti interesantni. Subscribe i gledaj malo sta brbljaju:

  1. Neil Patel https://youtu.be/gmB_TC92I8w (on je superstar, i ovo je njegov tool za SEO koji je besplatan : https://neilpatel.com/

Ovaj tool nije smisljen za domace trziste, i znam da brojke nisu bas tacne (znam po mojoj stranici, i da ima puno vise posjeta nego sto tool veli za pojedine kljucne rijeci), ali ti moze dati ideje.

Evo npr za „vrtici u Beogradu“, kad skrolujes dole vidis ovo:

https://app.neilpatel.com/en/ubersuggest/overview?lang=sr&locId=2688&keyword=vrtici+u+beogradu

Kao ima 30 pretraga mjesecno (moguce, iako mislim da ima vise). Tu kad kliknes na strelicu vidjeces i na Google prvoj strani kako rangira koji sajt…Ali ono sto je bitno, ta zelena brojka 23 koja je tu zaokruzena je „zeleno svjetlo“ da krenes da pises na tu temu. Ona znaci da konkurencija za taj pojam nije jaka…

Necu da duzim kako se procjenjuje konkurencija i koliko je jaka, to je predavanje od 10 dana. Ali ovako laicki razmisljas – Blic je jaka konkurencija, jer ima milione linkova ka njima, i gomilu posjetilaca, dok mali sajt od nekog vrtica vjerovatno nije bas jaka konkurencija, jer niko ne radi SEO na njemu, niko nije linkovao na njih (ovo je bitno!) i tekst je dug samo 300 rijeci.

  1. Dough Cunnington (https://www.youtube.com/channel/UCFnt8WCRc5uHWx82W1LQgtg)

Ja iskreno ne znam od gomile videa da li on ima nesto za totalne pocetnike, vidi sama. Ali je jako prijatan, prica polako i ako ti je engleski pocetnicki, ukljuci automatski prevod na YouTube i vec ces moci pofatati sta kaze. Svakako ga sejvuj nedje kao preporuku, i mozda ti nekad zatreba

  1. Istok Pavlovic https://www.istokpavlovic.com/blog/kratak-seo-kurs-ili-kako-da-moj-sajt-prvi-iskoci-kad-neko-na-guglu-kuca/

Ipak, za pocetak obavezno kreni od domaceg Istoka Pavlovica. Sigurno ima jos njih koji pisu na domacem, ja sam citala jedino Istoka, i pise bas zanimljivo, i kad ovaj clanak procitas mnogo toga ce ti biti jasno. Nek ti to bude polazna tacka!

Postoje gomila alatki koje sluze da trazis keywords (jednu sam ti gore pomenula koja je besplatna – Ubersuggest), i procjenjuju koliko koji upit daje posjeta, kakva je konkurencija….ali to sve ces ti naci kad budesdosla do te tacke i budes osjetila da ti treba. To je taj neki profesionalni pristup gradjenju stranica (tako ja radim moje strane na engleskom), ali to ti nece trebati sad. Jer ono sto je tvoja ogromna prednost je:

  1. Radis za domace trziste, i tu nije navalila cijela Indija i pola svijeta da zaradi neku kintu
  2. Ti znas sta pises!

Ova druga tacka je najbitnija. Vidjeces i sama, gomila sajtova su unajmljeni pisci koji pisu sadrzaj samo za Google, i pojma nemaju o temi. Jos pogotovo ta tema koju ti pises je „zenski posao“, sto bi se reklo. A sajtove, na zalost, i dalje prave najvise muskarci (oni znaju tu cijelu tehnicku stranu a sama znas koliko znaju o vrticim npr.), ili zene koje iskreno i naivno pisu, a nikad nisu cule za SEO i razmislile da Google odlucuje hoces imati posjeta ili ne, i da mora sajt da se optimizuje za Google.

koliko je uopste dovoljan broj posecenosti da bi uopste pristizao neki novac?

Ufff, ako mislis da zaradjujes samo na AdSense na srpskom trzistu, neces se ovajditi. Trebas da znas da pare donose klikovitj posjetioci iz Dojclanda. Meni na xxxxxxx. com najvise ljudi dolaze iz Srbije, i isto toliko iz BiH (ukupno 60%), a 70% zarade iz Hrvatske i Njemacke. Hrvatski klik je puno skuplji od srpskog.

Znaci gledaj da napravis sajt koji ce posjecivati i Hrvati. Na temu „vrtici“ te nece niko guglati iz Minhena, ali hoce na temu „ideje za tortu“ (lupetam). Hocu recim, nece te iz Minhena guglati vaspitaci, ali hoce roditelji! Konkurencija (npr detinjarije.com) je bas jaka tu, ali imas gomilu stvari koje nisu pokrivene. Bitno je da nadjes svoju nisu.

I ne moras da se ogranicavas na Adsense. Npr. kad si na prvoj strani na prvom mjestu za kljucnu rijec „najbolji vrtici u Beogradu“, iako je to samo 30 posjeta mjesecno, ti mozes da od tih vrtica trazis da se reklamiraju kod tebe. Sve to mozes kad sajt krene da radi, a do tad polako korak po korak.

Pocni sa Istokom Pavlovicem, cisto da udjes u tematiku.

P.S. I nemoj da pomislis da to ne mozes. Mozes! Meni su govorili svi koji svasta znaju (programeri), da nema sanse da napravim sajt da radi. I eto, znas da je xxxxx.com super uspjesan, a gomila stvari nije ni zavrsena, nemam vremena. A krenula sam u to kao ti, bez ikakvih strategija. To je bio moj prvi projekat. Da mi je tad neko rekao da mogu, vjerovatno mi ne bi trebalo 5 godina da se osmjelim da napravim drugi sajt.

Samo naprijed!

P.P.S. Ono sto sam zaboravila da dodam, a ostavljala sam za kraj. Super je sto si uradila jaku FB grupu. Ali nemoj se ogranicavati na Fejs. PRVI je Google. Radi povece tekstove za Google. Radi stranicu koja ce biti pronadjena preko Gugla. A FB nek bude dobra propratna podrska. Nekad je funkcionisalo da dovlacis posjetioce s FB na Gugl, ali to ne radi vise dobro. Gugl pusta ograniceno AdSense reklame, ako ti vecina saobracaja dolazi sa FB. A i FB je promijenio algoritam, i ono sto pises na fejsu ne vide ni svi tvoji followers. To su dva razlicita sistema ´(FB i Gugl) i podnose se samo koliko je od koristi oboma.

Sretno!

6 Likeova