[Tutorial] YouTube: Od 0 do 1000$ za tri mjeseca!

Kao sto naslov kaze pokusat cu za 3 mjeseca da dodjem do 1000$ mjesecno na YouTube-u, sto znaci da mi je oprosteno ako prva tri mjeseca budem zaradio 0$ ali cetvrti mjesec se onda odmah ocekuje 1000$ :grin: Posto sam vec neko vrijeme istrazivao nisu u kojoj cu da radim odlucio sam da taj put dokumentujem ovdje na formu. Mozda je malo preambiciozno ali mislim da se moze ostvariti.

Ovaj novi YouTube kanal nece biti povezan sa starim kanalima na kojim radim niti ce na bilo koji nacin biti “guran” od strane starih kanala. Cisto izazov da vidim kako ce ici jer vidim da dosta ljudi pokusa pa odustane na pocetku a i svakako sam planirao novi kanal pa zasto ne da svi zajedno pratimo napredak (ako ga bude haha) mozda nekoga i motivise a neko ce i nauciti nesto novo :grinning:

Nisu necu otkrivati ali mogu reci da je za strance, primarno Amerikanci i ostale zemlje sa engleskim govornim podrucjem a kanal ce biti monetizovan putem Adsensa. Kanal nece biti promovisan na mojim starim kanalima, nece biti placenje promocije niti ce biti “guran” kanalima drugih ljudi, znaci cisto kao sto bi bilo ko od vas kreirao Gmail racun, napravio kanal i poceo od nule.

Za videe koje cu praviti nije potrebna kamera vec paket Adobeovih programa pomocu kojih cu kreirati video sadrzaj.

*1. Adobe Premiere Pro
*2. Adobe After Effects
*3. Adobe Audition
*4. Adobe Photoshop
*5. Adobe Illustrator

*da napomenem da su svi programi piratski :joy: i da ce vise ili manje biti koristeni u radu kanala. Dva najvaznija jesu Adobe Premier Pro za video edit i Adobe Photoshop za izradu thumbnaila, ostali ce biti koristeni u manjoj mjeri pa tako ako neko ne poznaje rad u svim ovim programima moze i bez njih ali mu je najvazniji onaj za video edit i za izradu thumbnailova.

Prije par dana sam odradio tagove na kanalu, detaljan opis kanala i plejliste i sad kad se to malo sleglo sad upravo radim Logo, Intro i Cover i sutra ide prvi video na novom kanalu.

Koliko cu raditi na ovom kanalu i koliko cu videa izbacivati jos nisam odredio, vidjet cu koliko cu imati vremena od ostalih kanala i tempa kojim kanal bude napredovao. Na pocetku je bitno da skontam sta ce tacno prolaziti, kako video da optimizujem, odabir tagova, deskripcija i thumbnail i sl.

8 Likeova

Ajde odmah da upadnem :slight_smile: Ako ti nije problem pusti mi link odakle si skinuo adobe pro plz
E sad druga stvar, jel radis tagove tako sto istrazujes KWe ili onako gadjas jake uopstene KWe iz niche?
Ovo za tagove se odnosi i za video, da li gledas sta ljudi traze pa na osnovu toga pravis title ili ne?
I treca stvar, ako moze malo pojasnjenje oko ovih playlisti. Zasto je dobro praviti play liste? Da li svaki video stavljas u neku playlistu? Da kazemo kategoriju kao i kod sajta.
Ajd za pocetak toliko.
I da srecno! :slight_smile:

Playliste su super, jer kad neko pokrene bilo koji video iz playliste automatski se pokreće drugi nakon što ovaj završi i tako zadržavaš gledaoca na svom kanalu, druga stvar fino izgleda jer možeš kategorički da sortiraš video klipove i tako olakšaš gledaocu kad dođe na tvoj kanal da gleda ono što ga zanima, to je dobro za kanale koji su opšte svrhe, znači koji rade video o svemu i svačemu kao npr. therichest

1 Like

Iskreno se nadam da ces uspjeti!

Ako ti nije problem da ovo pojasnis. Kreiras CGI likove, obradjujes slike, pravis neki crtic? Ma zanemari ovu recenicu…

Sretno sa kanalom i redovno nas obavjestavaj!

Sto se tice plejlista ovo sto je @MuamerWP naveo + sto kanal a i video u plejlisti dobija dodatni bust za datu frazu (naslov plejliste) nesto kao on page seo koji ti mozes uraditi na kanalu tako da se citav kanal malo pogura. Znaci ojacas malo kanal za te fraze i rijeci koje su tebi bitne za kanal a koje se nalaze u naslovu plejliste i da svaki video stavim u neku plejlistu.

Sto se tagova tice par njih koji su onako malo opsti za tematiku cu ponavljati u svakom videu a ostatk ce zavisiti od videa do videa. Nikako ganjati samo uopstene tagove za nisu, koristi par najbitnijih za sve videe a ostale tagove popuniti malo duzim frazama kako bi bilo prirodno da se kuca u pretrazivac za to o cemu ti je video.

@bobo_1
Vise manje obrada slika plus efekti i te zajebancije.

*link za piratske programe saljem porukom ko god zeli, samo se cuvajte virusa haha

Jasno je to Edise o tagovima za video, ali gore kažeš i:

Te tagove na kanalu sam uglavnom preskakao do sada, priznajem. :frowning: Daj par riječi o tome molim, tu moraš staviti “uopćene tagove”, kako drugačije, zar ne?

P.S. I na kraju, ali nikako manje važno; :blush:
Bilo bi odlično da nam postaš link kanala, pogotovo kada je riječ o novom kanalu, to je momenat. :crossed_fingers: Nije te bilo strah staviti link tuđeg kanala u Forum, u drugoj temi “Niche za Youtube snimanje”. :slight_smile:
Link na Route 66 je također postavio nedavno (i) naš kolega Bugi, kojega smo podržali ovdje na Forumu, i koji snima i dalje kako je jedino ispravno, pozdrav Bugiju. :crossed_fingers:
Edise, bio sam prvi koji ti je dao like za otvoren topic kada sam pročitao tek naslov. :slight_smile: To je bilo stoga što znam kako te tituliraju na Youtubeu; Great Edis. :smile: :o:

Kad sam napisao tagovi na kanalu mislio sam na kljucne rijeci za kanal (kanal > napredno > kljucne rijeci za kanal) i tu upisao kljucne rijeci za svoj kanal koje sam prethodno istrazio. Upostene kljucne rijeci + krace fraze koje su relevantne za sadrzaj kanala.

A ako sam rekao da necu da otkrivam nisu znaci da necu ali cu opisivati sve sta i kako radim. Kanale koje sam postavljao su sa socialblade-ove liste (a ako kazes da nisi znao za nju malo cu se razocarati image) najboljih kanala po zemljama (subskrajberi, pregledi i sl.).

Hahaha nasmijah se za to tituliranje, ko me tako titulira :joy::joy::joy:

Sa koje bilo da bilo liste, ali to i nije greška, zato sam to i spomenuo. Znam ja za Socialblade, pa i taj tvoj kanal će se naći tamo? :blush:

Paaa… znaš. Uglavnom ja i još jedan. :blush: Priznajem, riječ je o uskom krugu Youtubera, ali svejedno. He he. :blush: :o:

I evo nesto jako vazno kako trenutno YouTube funkcionira i koja bi trebala biti ispravna filozofija gradjenja novog Youtube kanala. Nema vise trcanja za subskrajberima i sl. i oni nisu vise toliko bitni. Trenutno je najbitnije da Youtube prepozna vas kanal kao relevantan za nesto i da ga pocne povezivati sa kanalima slicne tematike. Morate natjerati Youtube da to uradi da pocne povezivati vas kanal sa slicnim kanalima.

Moj cilj je a i vas bi trebao biti da odabarete 4-5 uspjesnih kanala iz vase nise i da ih dobro pregledate, analizirate i sl. i pokupite sve sto mislite da je dobro uradjeno. Nakon toga vi pocinjete kreirati sadrzaj koji je recimo slican kao i kod konkurencije u nisi i odmah na pocetku popravite sto mozete popraviti u odnos na konkurenciju.

Vama nista vise ne znaci ubacivati video za videom ako vas Youtube ne sortira u neku grupu koja ce biti relevantna nekome. Sad trenutno je quality over quantity i kad kazem quality ne mislim na rezoluciju i tehnicki kvalitet videa vec na Audience retention i interakciju ljudi sa vasim videom.

3 Likeova

Hoce se naci ako ostavis vidljive subskrajbere na kanalu a ako ne ostavis nece se naci haha i da zaboravio sam reci da na svakom novom kanalu uvijek sklonim broj subskrajbera tako da ne bi bilo glupo nekome da se pretplati kad vidi kanal sa 0-5-10 subskrajbera.

2 Likeova

Neki manji update da uradim jer je jos sam pocetak pa se nema sta toliko pisati, na kanalu imam jedan video kojio sam ubacio na pocetku kad sam i pisao i sad se drugi video uploaduje, zanimljivo je da je ovaj prvi video kao malo krenuo i cak su dosla i 3 subscribera, znaci da se vec malo pokrece kanal.

  • Pregledi na videu

Screenshot_6

  • Pregledi po drzavama

4 Likeova

Generalno ovo je super za sam pocetak. Brzo ces da dodjes do 10k i monetizacije. Kako si promovisao taj video? Jesi li radio neku promociju ili je samo SEO radjen i na osnovu toga su dosli pregledi?

Pričaj pričaj Edise, ovo što te Jeronimo pita, a i drugo po izboru. :blush:
Toliko pregleda na prvom videu u kratkom vremenu rezultat je rada vrsnog stručnjaka. :o:

2 Likeova

Mislim da se ovdje radi o poznavanju niše i tocno se zna šta se traži i kako promovirat ili ciljat publiku jer eto ja krecem od nule i nakon 4 videa oni svi zajedno nemaju ni blizu te rezultate makar su dosta kvalitetni. Da se ljudi ne zalete pa da ne misle da ce svima ici tako lako :smiley:

1 Like

Pa da, defintivno on ima neki “šablon” po kojem pravi videove i kanale koje prolaze, nije samo snimiti video i izbaciti treba znat optimizirati i uraditi promociju… @Edis ako mozes objasniti kako si uradio sve ili das primjer nekog kanala koji je dobro optimiziran itd. jer snimiti kvalitetan video i samo ga izbaciti na youtube mislim da se mora imati dosta srece da se dobije ovoliko pregleda, al ja mislim da je ipak znanje :wink:

Ma našao čovjek “rupu” na YouTube-u koju će zakrpiti svojim videima…metaforički rečeno, to je sva logika :smiley:

@Jeronimo034 @c3po

Samo sam SEO radio i odatle su dosli pregledi, nije bilo nikakve promocije. Sad cekam da se ucita YT analitika da mogu vidjeti odakle je dosao najveci broj pregleda, znam da ce biti - suggested videos i - youtube search samo ne znam u kojem omjeru i kod youtube searcha me zanima koji su pojmovi najvise doveli pregleda pa da ih malo vise forsiram.

@petarcro

Tacno je da se radi o poznavanju nise i da sam prije toga dobro razmislio sta cu i kako cu, imas gore iznad post sto sam napisao sta je trenutno po meni vazno i na koji nacin YT funkcionira i po meni bolje je gadjati sa uzom nisom nego ici sa sirom jer cete u slucaju uze nize da se prije rankirate za glavne pojmove na kanalu i sam SEO kanala bude ucinkovitiji.

@CarloColucci

Kad naletim na neki kanal kao primjer stavit cu pa cu prokomentarisati kao primjer.

Cekam jos par videa da ubacim pa da vidim kako ce sve ovo ici pa cu napisati jedan duzi post i probati analizirati sta je zajednicko za sve vide i sl. i taj neki nacin na koji sam radio od naslova preko deskripcije, tagova, plejlista do thumbnaila.

7 Likeova

Kakvo je stanje? 123

Pa ono ide lagano, imam dva videa i ukupno 7 subscribera, jos je ovo pocetak ali najbitnije je da lagano dolaze organski pregledi.

  • prvi video

Screenshot_1

  • drugi video

Screenshot_2

3 Likeova

haha ja sam pocetnik i imam 5 videa imam 50 pregleda ukupno … iskustvo cini cuda haha