*** Tutorijal za KUPOVINU WEB SAJTA

Otvaram ovu temu da bi odgovorili na nekoliko jednostavnih pitanja:

  • Gdje kupiti web site?
  • Kako se uvjeriti da kupujemo pravu stvar?
  • Kako procijeniti cijenu sajta tj. vrijednost sajta?
  • Kako platiti i preuzeti sajt?

Gdje kupiti web site?
npr:
https://flippa.com
https://marketplace.digitalpoint.com/sites
http://www.ebay.com/sch/Internet-Businesses-Websites-/46689/i.html
i naravno pojavi se poneki sajt i na ovom forumu :smile:
Dali vi znate za još neki domaći ili strani portal gdje se mogu kupiti / prodati web stranice? …

Kako se uvjeriti da kupujemo pravu stvar?
Ovo je najteži dio… kad ste konačno našli super sajt i želite da ga kupite, kako se uvjeriti u vjerodostojnost informacije koju vam prodavač daje?
Ja sam naučio da ne treba nikomu vjerovati jer te svatko, a opet na svoj način želi prevariti tj. sakriti nedostatke i mane, a veličati uspjeh… što je i normalno u trgovini, zato moramo biti oprezni.

Treba tražiti od svakoga da doda Analytics na tvoj gmail.
Obavezno pogledati povijest posjeta, vidjeti koliko dugo su ti posjeti stabilni, najbolje da su sa googla, ali tu treba biti oprezan jer neki znaju biti kamuflirani. Recimo jedan slučaj gdje je sajt ima 90% posjeta sa googla preko pojma sajt.com. Na kraju taj sajt je imao puno youtube videa u kojima reklamira sajt.com te ljudi kada pogledaju video upisuju u google sajt.com.
To nisu za mene posjeti sa google iako u pravilu jesi, ali ovise o tome hoće li vlasnik obrisati video sa youtuba.

Kod malo većih sajtova treba tražiti da vlasnik postavi vaš adsense cod na sajt, barem na dva dan.

Što se tice provjere, koristim još i ove stranice:


ahrefs.com
whois.domaintools.com
i guglanje imena je dovoljno da se vidi s kim poslujete.

ako netko zna jos neki sajt za provjeru neka nadopiše…

Kako procijeniti cijenu sajta tj. vrijednost sajta?
Cijena sajta je onolika koliko je netko spreman platiti :slight_smile: Ali opet da nešto napišem o tome.

Trebala bi vas zanimati prosječna godišnja zarada sajta, koliki su troškovi, koliki je neto prihod. Koliko se radi dnevno. To su stvari koje su osnove i koje kao ozbiljan kupac trebate da odmah znam.
Cijena sajta može rasti ovisno o broju pretplatnika, članova, email liste, broj aktivnih korisnika na socijalnim mrežama i broj ulaza sa google-a preko imena ili brenda sajta.

Kako platiti i preuzeti sajt?
Ako je moguće najbolje se naći licem u lice sa osobom koja prodaje.
Ili na escrow.com, napravite ponudu, obje strane je prihvate. Kupac uplati njima novac, escrow provjeri jeli domena promjenila vlasnika. Ako je, novac prosljeđuje prodavaču sajta, ako nije novac vrača kupcu. Sebi uzmu cca 10%. Bitno je napomenuti da oni mogu držati novac kod sebe i po tjedan dana, a sve s ciljem da se kupac uvjeri da je sve OK…


-*-

  • Mene bi zanimalo dali znate još neke provjerene stranice na kojima se mogu kupiti druge web stranice ?
  • Isto tako možete napisati ako znate neki online program ili sajt koji bi testirao druge stranice, poput alexa …
  • Gdje mogu provjeriti dali je domena imala neki ban od googla?

Želim Vam uspješnu prodaju i kupovinu :wink:

Zadnjih tjedan dana intenzivno pratim Flippu. Što reć, ono što stvarno vrijedi to i košta. Ono što je jeftino je presumnjivo. Za sada nisam niti jedan sajt kupio iako mi je to u planu. Za jedan sam biddao $100 al nisam prešao rezervnu cijenu pa lagano odustajem jer je sajt star svega 4 mjeseca, izgleda mi riskantna investicija.

Digitalpoint slična stvar, iako zapravo većina sajtova su novi sajtovi koji i ne vrijede centa (moje mišljenje). Treba i tamo bit oprezan.

Za ebay nisam ni znao da tamo ima toga, al sad sam prelistao par stranice i nisam našao apsolutno ništa zanimljivo. Tako da bi ja to maknuo s liste.

Osobno sam našao još jedan strani forum vezan za adult sajtove, tamo se dosta prodaje, ali se prodaju samo adult sajtovi. Nije moja niša, pa više ni ne posjećujem.

Svakako korisna tema, bilo bi dobro da se uključe trgovci koji su puno kupovali i prodavali sajtove.

Flippa je iz meseca u mesec sve gora i gora. Bukvalno sajtovi koji navodno zaradjuju 100-200$ mesečno ne vrede ništa, sve neki fejkovi i slično, baš ništa vredno ni razmatranja kupovine a kamoli i finalnog koraka.

Jedini kvalitetni marketplace je Empire Flippers ali to je za malo veći budžet.

Gdje se mogu kupiti adult sajtovi. Na kojem servisu se prodaju samo adult sajtovi?

gfy.com i na digitalpointu imas sekciju za adult sajtove, linkove itd…

1 Like