U joomli se umjesto slova s kvakama u vijestima pokazuju simboli

Imam problem kada objavljujem vijesti na joomli koja sadrzi slova s kvakama (šđćčž). Kada sporemim vijest umjesto slova mi se pokazuju znakovi. Da li postoji neko rjesenje za ovaj problem???:varenizec[indent]____________________________________________[color=green][size=4]
Editirao: tsereg, 4. 4. 2010., 13:50
Razlog: [post=86757]IMENOVANJE TEMA (THREADOVA)[/post], [post=86761]PAZITE KAMO POSTATE[/post]

Žalbe na moderiranje uputite isključivo u forum [forum=50]Pitanja voditeljima foruma i weba[/forum].[/size][/color][/indent]

Dal ti baš sva slova krivo prikazuje, ili neke prikazuje dobro, neke ne? Jesi li instalirao hrvatski jezik? Dal ti slova s “kvakama” prikzauje u obliku upitnika ili drugačije? I još puno pitanja je mogućih…

Ovakvi problemi nastaju kada joomlu instaliraš preko Cpanela, iliti Fantastica. Probaj joomlu instalirat “ručno” (ftp), i trebalo bi sve radit. Drugi način je da prćkaš u phpmyadminu. Evo načina na koji je to rješio jedan član, a ispod toga su još nekoliko članova jednog joomla foruma to rješili:

1) dakle, prvo, ulogiras se u phpMyAdmin… Nadjes svoju bazu i njoj promijenis defaultni encoding sa latin1 na utf8…
2) drugo exportiras bazu koja ti zadaje probleme u sql formatu i sejvas na disk
3) izbrises sve iz te baze (DROP)
4) otvoris onaj bekap u nekome text editoru i zamijenis sva pojavljivanja rijeci “latin1” sa “utf8” i sejvas
5) importiras ovaj novi editirani sql bekap u bazu
6) od sada sva nasa slova koja upises u clanak, meni ili sl. ce biti vidljiva. Naravno ne i ona koja su bila prije u clancima jer su ona vec krivo upisana u bazu kao ?, ali njih je potrebno samo ponovo napisati. bolje to nego ponovo pisat sve clanke :smiley:

Napominjem ti da prije bilo kakvih radnji u phpmyadminu napraviš backup. Nisam isprobao ovaj način koji je taj član naveo, ali takvih problema nisam imao jer sam uvijek joomlu instalirao ručno (ftp).

Sretno!

Ja imam sličan problem.
Slova ž,š i đ prikazuje kako treba, ali ć i č prikazuje kao znakove pitanja.
Inače slovo č se prikazuje uredu svuda osim u članku, npr - ispod teksta piše:

Poslednje ažurirano četvrtak, 01 april 2010 09:37

I to je ok, ali u članku se č i ć ne prikazuju.
Baza je stavljana na utf-8, collation je utf8_general_ci.