U kojem smjeru nastaviti razvijati svoje znanje?

Bok svima,

ja sam 19ogodisnjak, vec dvije godine se bavim web developmentom i mogu se pohvaliti da sam vrlo uspjesno svladao html(5) i css(3), sa javascriptom i jqueryem se snalazim, tj znam ubaciti gotove plugine i podesit im parametre i to je to ukratko.
Da sumiram, znam html i css vrlo dobro, takoder u bootstrapu 3 sve radim i tu sam isto vrlo dobar.
No, sto dalje? U dilemi sam da li se uhvaliti:

  1. PHP-a(krajnji cilj mi je biti PHP programer, ali PHP nije lagan jezik i potrebno je dosta vremena da ga se svlada)
  2. Javascripta (ovo mi se cini simpa, cak sam bio i poceo nesto malo ali sam se prebacio na wordpress)
  3. Wordpress (wp-im se bavim zadnjih mjesec dana, skuzio sam otprilike kako stvari tu funkcioniraju ali isto tako dosta toga ima za nauciti)

Zasto sam se odlucio za wordpress? - zato sto mi trebaju novci (ne iz hira vec iz stvarne potrebe) i cini mi se da se u izradi wordpress stranica da lijepo zaraditi (op.a. themeforest), no pretpostavljam da i za savladati wordpress te doci do znanja kada ti radovi prolaze na themeforestu treba minimalno 6-8 mjeseci?

Sto vi mislite, u kojem smjeru je najbolje krenuti i zasto?
Da mi potreba za novcima nije ovakva kakva je, ja bi odabrao ovaj redoslijed: javascript > php > wordpress…

PHP -> baba
MySQL - > mama

Sve ostalo dodaci (sinovi, kćerke) koje ćeš vremenom savladati. Zarađivati ćeš više s PHP kao freelancer nego s Wordpressom, a i iznenadit’ ćeš se koliko odbijaju na themeforest. A PHP nije tako težak za naučiti kao što misliš. A i ako bi se zapošljavao PHP i MySQL će ti biti važniji od Wordpressa, Joomle i sličnih.

Vec sam ti rekao da napraviti WordPress temu za ThemeForest nija mala, a samim tim ni lagana stvar.Prvo mora to da vizuelno izgleda odlicno, zatim da ima dosta funckionalosti i da je sve cisto, radjeno po standardima.Uglavnom treba dosta vjezbe, rada i iskustva.
PHP je najbolja solucija, kada naucis PHP odmah ce ti biti lakse shvatiti neke stvari u WordPressu.Ja isto zalim sto bolje ne znam PHP, sve hocu da pocnem dublje proucavati PHP, ali eto, ne da mi se.

Super onda si spreman, za neke poslove koji se mogu naći na freelance siteovima tip guru.com, odesk.com, elance.com itd. i tamo odraditi koji PSD to HTML/CSS poslić čisto radi stjecanja reputacije i portfolia.

Odlično. Vidi odgovor gornji.

Prema redoslijedu koji si ti napisao, 1,2,3 kreni sa redoslijeodm 2,1,3.

Krivo. PHP je lagan “jezik” i on ti nebi trebao biti krajnji cilj nego odskočna daska. Ja bih ti zapravo predložio da ga zaobiđeš u širokom luku. Zašto? Zato što je zasićenost velika, a para i nije neka. Preporučio bih ti radije da se što se weba tiče više orijentiraš na Ruby on Rails, Phyton ili čak i C# kao podloga za ASP.net MVC. PHP programer satnica 15-20 dolara, ROR programer satnica > 40 dolara, a C# također kao i ROR, za Python nemam pojma kako se kreću cijene ali je u velikom uzletu, možda Java zbog Androida, ali bježi što dalje od PHPa, to ti je moj dobronamjeran savjet.

To ti je must have u današnjem svijetu ukoliko se želiš iole ozbiljnije baviti web developmentom. Nisi trebao odmah se prebaciti na WP, trebao si najprije savladati JS. Makni se od jQuerya i okreni se ka node.js, angularjs, backbone, knockout, emberjs, extjs itd. Tu su pare, a ne u jQueryu i Wordpressu.

Slatka stvar ali isti ■■■■■ kao i sa PHPom. Prevelika zasičenost sa svim i svačim od dobrih i odličnih programera pa sve do onih koji se tako nazivaju, a neznaju ga niti instalirati kako treba. Za svaki ■■■■■ traže plugine itd. Moj savjet makni se od Wordpressa.

Naravno da je ovo krivi pristup. Svima trebaju novci, to je sigurno, a ostalo ništa više nije sigurno. Krivo ti se čini, danas svatko hoće temu sa Themeforesta i da tebi plati podešavanje te teme 100$, ako misliš da je to puno onda deri. Danas se u Themeforest ne upada više kao što se nekada upadalo. Pitaj @apazinjan oni ima tamo par pluginova, a treba ti puno duže od 6-8 mjeseci da bi mogao koristiti WP i pravio teme ta TF. Pogledaj gore što sam ti napisao čemu da se okreneš i tu su pare. PHP, WP, TF je ■■■■■.

Eto gore moji dobronamjerni savjeti,

Budeš li nešto radio samo radi novaca nit će biti posla nit para, u ovom poslu je bitna strast, a para dolazi kasnije.

1 Like

Eh i zaboravih napisati. Ostavi se pravljena tema i koječega za kojekoga i okreni se nekom svom projektu. Em ćeš naučiti puno, em imaš relativno dobru šansu odraditi nešto što će ti za 6-12 mjeseci moći zarađivati dobru iznadprosječnu mjesečnu plaću. Govorim iz iskustva vlastitih grešaka i pogrešnih koraka. Ako ti fali ideja pročešljaj po onim crowdsourcing platformama i pogledaj što ljude zanima, reddit, https://news.ycombinator.com/ itd. itd.

Evo još jedan: http://alltopstartups.com/

Eto toliko od mene, a sad čekam navalu dežurnih pljuvača :smile: .

Stoji sve što si napisao, PHP je kao seks, kur*i (developera) previše pa cijena dosta pada, a ROR je “novo”, pa kao eskort “dama”, platiš više jbš isto :smile: Ali definitivno ako razmišlja da živi od toga, stoji to što si ti napisao, i sve stoji za izradu tema, plugina i sličnih gluposti, jer ćeš baciti par godina dok to shvatiš, a za tih par godina mogao bih imati solidnu zaradu od nekog tvog projekta. Al’ jbt ga, nije meni nikog bilo tad da mi to kaže :smiley: Ako misli samo da zaradi nešto malo džeparca, i ako misli da je PHP težak onda definitivno ne treba na ruby da ide. Al’ SQL mora naučiti, isto tako JS, HTML5,CSS3 a i CSS4 će uskoro.

Ne da mi se ROR nikako, koliko sam shvatio ima Ruby i ROR, rade na sličnom principu? I pri zapošljavanju to se postavlja kao “iskustvo u radu sa ROR” jer nisam vidio da se to negdje može polagati. Ustvari nisam ništa još ozbiljno ROR čitao previše. Imam ga u planu, ali previše sam vremena bacio na PHP Frameworke. Znam da je koliko toliko nova stvar.

CSS4 nema niti će ga ikad biti :wink:

Budeš li nešto radio samo radi novaca nit će biti posla nit para, u ovom poslu je bitna strast, a para dolazi kasnije.

E ovo je ključ.

Neznam kolike ti pare trebaju, ako je za prezivjeti, to vec sada mozes uz puno truda na Elance-u.

Sto se tice smjera, ja bih ti preporucio da se uhvatis onoga sto volis, tamo ces najbrze napredovati. Sa pravim znanjem, vrlo je lagano dobiti posao. Samo moras biti profesionalac, a do toga je dugacak put.

Na ThemeForest ne trebas jos niti pomisljati, osim ako si extra dizajner ili imas dizajnera s kojim bi radio. To su dosta spore pare, zasicenost tamo je dosta velika i treba vremena dok se krene, a ni onda nije garantirano.

Svakako bih ti preporucio, ukoliko to volis, da se uhvatis php-a, a pogotovo WordPress-a ako ti se isti svidja, posto je posao prelagano naci. (opet, ukoliko imas znanja).

E sad, tebi ce trebati barem godina dana (ovisi koliko dnevno mozes posvetiti ucenju/vjezbanju) da php/js savladas do te mjere da mozes traziti neki entry-level (na primjer customer support) posao. Do tada, udaraj po Elance-u, i svakako, ako vec nisi, savladaj engleski, to je must have.

Sto se jQuery-a tice, ukolik ose odlucis za WordPres, isti ce ti svakako biti potreban.

Ruby je programski jezik, a Rails je framework za Ruby, otuda ono Ruby on Rails. kao da naprimjer napraviš ti neki PHP framework koji se npr zove Coolio i kažeš evo nove stvari, a zove se PHP on Coolio.

ROR uopće nije mlad, ima već nekih 13, 14 godina čini mi se. I da sam ga bar upoznao odmah kad je izašao.

Zaboravio si napisati, slabo plaćeni

Pa to ovisi o tome sto je za tebe slabo placeni posao.

Npr. u mom timu smo zaposlili jednog indijca i placamo mu $700 za customer support (sto se vise-manje svodi na css promjene i tu i tamo nesto JS-a/PHP-a i WordPress-a) sto je vise od prosjecne place ovdje, a za samo pola dnevnice (+ posao radis od kuce i ultra je lagan).

Ne trebam niti spominjati koliki se poslovi nude u kvalitetnim tvrtkama koje se bave iskljucivo WordPress-om, npr 10up, humanmade etc.

Barem jednom svaka dva tjedna netko ponudi odlican posao na Twitter-u, dakle posla stvarno ima, ali treba imati znanja. Vjeruj mi, para u WordPress svijetu ne fali.

Ovo je bitno i to sitrebao boldati. A znanja s kojim bi mogao zaraditi u Hr iznad prosjecnu plaću sa WPom u HR ima, koliko?, 20 developera, na ovom forumu mozda 1 ili 2.

Nilad nisam rekao da u WP svijetu nema para, ali nema ih za ovoga dečka i neće ih biti narednih 2-3 godine sigurno.

I to je, 4000 kuna, npr u Hr placa ispod prosijeka, a kao fol radi se o informatičkoj branši koja bi trebala biti uvijek iznad prosijeka.

A gdje hoce?

Kojim god putem krene, trebati ce mu vremena. Zato je najbolje da sam odabere ono sto mu se najvise svidja, jer ce u tom polju najbrze napredovati.

Dakle najbolje bi bilo probati vise manje sve glavne jezike pa neka ostane na onome koji mu pase.

Je, 4000 kuna, ali za obican support posao, + radi se samo 4 sata dnevno, dakle pola radnog vremena.

Evo ja imam 18 :smiley: Isto sam ucio html css js i u zadnje vrijeme php al toga sam se ostavio i vise okrenuo na android studio i eclipse proucavam tutoriale sa yt i kasnije skinem sa githuba java projekte i proucavam kako su kalse i objekti povezani, i povezivanje library. Eto nekih mjesec dana to radim :smiley:

Ljudi ne kuže da nije u programiranju odnosno u stranicama sve. Moš ti brate imat stranicu da boli glava odličnu ako ti SEO ne štima i ako nemaš dobar marketing za istu. ko će ti ju gledat?? Tetka i tetak?? De ono stvarno malo oladite ljudi. Marketing je sve

Vidiš li naslov teme i kontekst. Šta njega briga za SEO i marketing. Marketing je ■■■■■ i prodavanje magle.

1 Like

Auh, prije svega hvala vam na odgovorima, nisam se nadao ovolikom broju istih!

Da krenem redom, evo upravo predajem neke ponude za psd to html na ovim freelance portalima koje ste naveli…

Sto se novca tice, sigurno da to nije dobar pristup radu ali isto tako sigurno je da ja prije 2 godine nisam poceo uciti html i css jer sam mislio o novcu, nego zato sto mi se to cinilo zanimljivo i zelio sam nesto nauciti. Ista stvar je i dan danas, zelim i dalje uciti i razvijat se a nadam se da se pritom nesto moze i zaraditi.

Nadalje, na themeforest me ponajvise i vuce to sto imam odlicnog dizajnera s kojim bi radio… Al isto tako sam svjestan da bez obzira na odlican dizajn ne smije ni code stekati, pa se nit ne nadam da cu vidjeti neke novce od toga u sljedecih 8-12 mjeseci…

I da, upisao sam faks (računarstvo na FESB-u), i ovo je svakako nesto čime se zelim baviti u zivotu i od cega zelim zivjeti.

Mislim da cu krenuti sa javascriptom i nastaviti sa wordpressom, za javascript citam da je itekako neophodan te da je vrlo dobar jezik za shvatiti programsku sintaksu koja ce mi biti od koristi i kasnije kad budem neke druge jezike ucio. I da, netko je spomenuo engleski jezik, to znam, bez brige :wink: