Ubuntu 15.10 - WiFi problem

Jucer instaliram Ubuntu 15.10 u nadi da ce mi olaksati neke stvari ali nije bas sve tako glatko kako bi trebalo da bude.Instalirao sam ga pored Windows 10, zamisao je bila da Ubuntu koristim za Development, dok bih WIndows za neke gluposti, filmovi, audio recording i slicne stvari.

Glavni problem koji me opasno nervira je to sto se ne mogu spojiti iz prve na WiFi.

Ukljucim PC, odaberem Ubuntu, pokrene se sve - pise da sam van mreze, i nema sanse da se manuelno spojim nigdje ne mogu naci tu opciju da biram.Uglavnom da bih omgucio normalan WiFi rad moram uraditi restart, bootati Win 10, zatim opet restart bootati Ubuntu i onda radi.

Mislim nije ugodno, i ako ne provalim neko rijesenje mislim da cu se vrlo brzo vratiti samo na Windows.

Tako je i meni bilo, nisam se mogao spojiti ni na jednu mrežu osim na već spojenu. Problem sam riješio tako što sam instalirao wicd i sve je radilo.

Da li si probao u search upisati “Network”, trebalo bi ti izbaciti Network Connections i tamo mozes dodati novu konekciju. Moguce da ti wi fi kartica iz nekog razloga nije kompatibilna sa ubuntu-om.

ako ne možeš naći opciju možda je ili ugašena ili driveri nisu ok. Spoji ga kablom pa vidi hoće li kroz update povući drivere za wifi.

Zato pametni ljudi na Windows 10 instalaciji dignu virtualnu masinu u Hyper-V i sastave si development server. Danas vise nema potrebe za dual bootom.

Kakav hyper-v, instaliraj virtual box

1 Like

Kakav virtualbox, uzmi kvm na linuxu,passthru graficke i mozes sto hoces u virtualki :wink: Probano, testirano, radi odlicno, jedino treba vremena i znanja :slight_smile:

Ajde mi sad odgovori lijepo molim te zašto bi na operacijski sustav koji u sebi ima ugrađenu virtualizaciju instalirao nekakav dodatni program koji obavlja isto ono sto već dolazi sa operativnim sustavom i uz to još onda predlažeš lošije riješenje.

@serverlab za podizanje Ubuntu radi developmenta mu nije potreban grafički passthru. Ionako ne znam što se to može na Ubuntu, a ne na Windows 10 tako da mi je već i ta kombinacija sama po sebi smiješna, ali to je sad neka druga tema.

Sto se web programiranja tice, ukoliko ne programiras za windows only tehnologiju, nema smisla koristiti Windows (osim iz navike). OS X i linux su tu debelo u prednosti, s tim da meni vise pase linux (konkretno Ubuntu).

Windowse imam u dual bootu jer tu i tamo imam potrebu zaigrati Battlefield.

Daj mi molim te objasni ovaj dio, tako ti Boga.

Moram priznati da od tebe nisam očekivao ovakve izjave.

@creatifcode Microsoft ni stapom… stvar osobnih preferencija :smiley: spomenuh passthrough jer ti onda zbilja ne treba dual boot vise. Za dev si u pravu, za to ne treba placat licencu za win osim ako ne razvija .net i sl.

Argumenti su na razini. Jel pričamo ozbiljno ili nastavljamo u revijalnom tonu Foruma koji je eto takav da se tu i tamo nabaci nekakav flame na sve što nije po volji nekom od posjetilaca, a ostatk su oglasi za pisanje i prevođenje tekstova i dovlačenje fake FB posjeta.

@apazinjan izbaci ih al tamo ne vidim nista korisno, ne prikazuju mi se uopste ostale mreze koje su u blizini.Koliko vidim postoji mogucnost da se manuelno nesto doda (da upisujem neke podatke o mrezi) ali ne vidim svrhu, toga.Zar ne postoji neki scan, nesto slicno ?

@komentar a ne znam sto iz druge radi - odnosno kad bootam win, pa onda opet Ubuntu wifi radi sasvim normalno.
Inace Desktop PC je gdje imam WiFi stick/antenu preko koje se spajam na net.

E i stvarno mi ne trebaju predavanja o tome sta sam trebao uraditi, i koju virtualku koristiti.Ubuntu bi trebao raditi normalno i sa Dual bootom i ne vidim sto bih ispao pametniji ako bi koristio virtualnu masinu.

Ako neko ima neku ideju, kako da ovo rijesim bilo bi lijepo da pojasni gdje je problem :smile:

Hvala.

Zasto, sta sam negdje nahvalio Windows? :stuck_out_tongue:

Svaka cast Windowsima, OS je daleko ispred jednog Ubuntu-a sto se tice UX-a ali u web developmentu je gotovo uvijek “afterthought” (opet napominjem, ako ne koristis windows tehnologije npr. .NET). Ne zato jer se u Windowsima nesto ne moze napraviti, nego jednostavno nije dovoljno zastupljen u tom svijetu. 99% tutoriala i dokumentacije fokusira se na Ubuntu ili CentOS. Nekome tko tek pocinje web development uvijek bih preporucio Ubuntu ili bilo koji drugi *nix sustav jer ce mu biti puno lakse pohvatati konce. Terminal je odmah tu, path koristi / a ne nelogicni \ itd.

Da ne spominjem font rendering u Windows-ima, ne primjetis dok samo njih koristis, ali izgleda smijesno jednom kad usporedis side-by-side sa nekim drugim OS-om. Ako se bavis i frontend developmentom, to te pocne jako zivcirati :smile: .

Primjetiti ces i po predavanjima/prezentacijama ako ih gledas online, iskreno se ne mogu sjetiti da je netko koristio Windows na laptopu dok je drzao predavanje.

Iskreno ne znam, ja se spajam zicno tako da nisam nikada koristio wireless network, ili se barem ne sjecam. Definitivno bi trebalo raditi kao sto ti radi iz drugog pokusaja. E sad zasto ne radi iz prvog, ne znam, ali probaj rucno dodati mrezu pa vidi da li ce to nastaviti raditi. Znam da je pain in the ass ali mozda ces morati to raditi samo jednom. A i navikni se to ocekivati od Ubuntu-a, daleko je po ispoliranosti od Windowsa na koje si navikao, ali se isplati :smile:

Koji Ubuntu koristis ?

Vecina stvari mi se dopada, terminal je zakon SASS sam postavio doslovno u 3 minute preko terminala sve, dok sam se na windowsu malo zezao oko toga, samo me taj WiFi muci :confused:

14.04 LTS. Uvijek koristim LTS verziju, sada uskoro izlazi 16.04 LTS. Koju wifi karticu imas?

Neki LB-LINK stick 10€ je placena tako da…

Moguce da drajveri fale za nju na Ubuntu ?

Moguce da nije bas najbolje podrzan. Probaj malo googlati problem, npr. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2208877

Ne znam sta ti je najpametnije napraviti sada, imas vise opcija, probati instalirati Ubuntu 14.04, probati sa drugim wireless adapterom, spojiti zicano, baciti komp kroz prozor i vratiti se na WIndowse :stuck_out_tongue:

1 Like

Pa sto virtualbox? Zato sto imam win7 na laptopu pa mi najlakse da to uradim tako. I na vboxu, imam Ubuntu, kome mreza radi bas zbog ovakvih drkanja oko mreze i ganjanja stvari koje nemaju veze sa onim za sta treba ti treba masina na prvom mjestu.Inace, ode jos jedna tema u offtopic. Covjeka zanima kako da ima wifi na Ubuntu. Provjeri koju wifi karticu imas. Najvjerovatnije se ne uvuce modul koji je potreban. Pronadji koji modul treba, uvuci ga rucno(modprobe ime_modula), restartuj mrezu i to bi trebalo biti to. Ili ne. Moj savjet:instaliraj bilo sta sto moze da virtualizuje na taj svoj Win10 i na to nabaci sta zelis.