Ulaganje u dionice - isplati li se?

…Ali nisu, hence sto se zale.

Svaka ti cast. amin

To bi znacilo da u dionice mogu ulagati samo znalci, jelte, sto je glupost. Uostalom freezeout trashhold je preko 50% u USA. U Njemackoj cak preko 95%. Pa nije cijela berza dzungla i lopovi i bezdan…

Plasis ljude bezveze.

Omladino, ulazite u dionice, bez velike gimnastike, uzmete one sigurne, ili etf vezan za index bar, nikad nije kasno. Po malo, najbolje odredite mjesecnu sumu koju automatski ulazete, i imacete finu penziju jednog dana!

2 Likeova

I sto ranije, to bolje. 35 godina “on the market” cini cuda

Ja se baš navučem na raspravu :slight_smile:

Naravno, ali ajde, mogu usput i kockari. Lako je biti veliki investitor kad sve raste i kad žmirečki odabereš dionicu sa popisa i naravno pogodiš. Ne ide to tebe nego općenito govorim.

Ma kakvi. To je jedan sasvim ugodan lounge bar bez imalo komešanja uz lagano pićence i osvježavajuć vjetrić. A i taj vjetrić samo miluje onako ugodno, i to kad FED i ECB ubace nove bilijune za spas gospodarstava koji završe u dionicama pa one nošene laganim ugodnim vjetrićem odlepršaju na nove ATH-ove dok im kompanije bilježe lošije rezultate.

Nije bilo namjerno :slight_smile: Trebao je biti dobronamjeran savjet, ali mogu priznat da sam možda promašio ton :wink: Što se squeeze outa tiče, ako prije ulaska vidiš da je moguć ne moraš ući ili trebaš ući uzimajući to kao vrlo realan rizik. Ako si unutra od kad nije bila vidljiva mogućnost, pa se dogodi, a nisi vidio da potencijalno dolazi, sam si kriv. Ako ne znaš kako si trebao vidjeti, e onda ti tako i treba!

Ne pravim se pametan. Napravio sam i ja hrpu grešaka i napravit ću ih još, ali bar sam naučio da BV i PE nisu ni blizu što je dovoljno gledati još prije 15-20 godina.

Nisam htio reći da nikako ne treba investirati u dionice ili da moraš biti turbo stručnjak (iako je poželjno da se dobro razumiješ), nego da treba puno toga provjeriti, pratiti i unaprijed računati na svašta i biti svjestan rizika, a rizik dolazi sa mnogih strana. Ili možeš uletiti kao mladi majmun pa što bude. Puno puta ćeš dobro proći, ali kad ispadne loše nema plakanja.

Npr., ljubitelji US blue chipova misle da je najvažnije kako posluju i koliko uprihođuju i koliko profitiraju Amazon, Apple itd. Pola ih zanemaruje makroekonomske faktore, politiku FED-a itd., a 99% ih zanemaruje stanje CHF-a i stanje švicarskog gospodarstva. Kakve veze ima Švicarska sa US blue chipovima? Ogromne, a jedan od većih potencijalnih rizika dolazi upravo iz Švicarske (barem je tako bilo kad sam zadnji puta nešto gledao). Zlatan lion Ibra neće sad objašnjavati kakve veze ima Švicarska :slight_smile: Valjda neki znaju, ali oni koji ne znaju bolje da shvate da su kockari, a ne informirani investitori.

Ja mislim da ja tu ne mogu nikog niti nagovoriti na dionice niti odgovoriti od njih. Pogotovo što sve što napišem pretežno nailazi na negativne kritike (ali volim kad sam kontra većine :smiley: ). Vjerujem da imam dovoljno znanja i iskustva na ovom području da mogu reći što mislim, pa će možda netko to imati u vidu onako samo usputno kod svojih odluka. U nekoj drugoj situaciji bih rado odvojio vrijeme za neka konkretnija korisna pojašnjenja i savjete, ali hebiga, ispalo je da ovdje neće biti takva situacija :slight_smile: Zlatan ima veliki nos i podigao ga je :smiley: A i tako bi neki jedva dočekali opet pljuckati i predbacivati egoizam i ostalo. Ili sam mentalno retardiran pa mislim da se razumijem u nešto u što se ne razumijem i usudim se predstavljati kao netko tko se razumije, ili nisam mentalno retardiran, meni svejedno :slight_smile:

Normalno da nisam protiv investiranja u dionice, ali jesam protiv neinformiranog investiranja. Pogledati BV i P/E nije ni blizu dovoljno. Onda je lakše otići u kladionicu. Jahati dugoročni trend bez brige i pameti je bilo relativno isplativo zadnjih par desetljeća. Hoće li tako biti i dalje? Možda hoće možda neće. Vjerojatnost je valjda ista kao i to da li će Dinamo sutra dobiti Lokomotivu sa 2+ razlike ili neće. Možda hoće možda neće. Pa već ju je dobivao sa 2+, ali prošle sezone je izgubio kad se nitko tome nije nadao :wink: S jedne strane, mislim da se vladarima omililo stvarati bilijune pa će toga biti još, a onda treba napumpati assete jer bilijuni moraju negdje, a neće valjda u Afriku riješiti problem gladi jednom za svagda. Ali s druge strane, klimatske promjene su babaroga, treba se žrtvovati, treba bilijune usmjeriti onima koji su se naravno već oformili za rješavanje babaroge. A nije niti dobro da se mali previše bogate i dobiju “fuck you” money. Naravno, to ja sa samo buncam. Nije to potencijalni rizik, ja samo nisam cijepljen pa sam poludio od post-covida, kažu ludost je još jedan simptom post-covida, kao i sve moguće što se pojavljuje. Čeka se da struka dođe do zaključka da je i požar koji je poharao Zaton post-covid sindrom, ali prirode, jer su otkrili i da priroda može imati covid (tako se bar priča, u dubini Zemlje, među ljudima gušterima). Sad će Capak, vidim da je već u niskom startu i čeka kraj sezone.

Ja ću ovo preformulirati ovako:

Omladino, ulazite u dionice, bez velike gimnastike, uzmete one sigurne, ili etf vezan za index bar, nikad nije kasno, ali zna biti prerano u vremenima poput ovog trenutnog. Po malo, najbolje odredite mjesecnu sumu od koje se unaprijed oprostite i automatski ulazete, i možda ćete imati finu penziju jednog dana! Definitivno moguće, nikako sigurno. Zato si svakako osigurajte i drugi način skupljanja za penziju. Burze su se uvijek u prošlosti oporavljale i vjerojatno će opet, ali ovo je novo nenormalno vrijeme, pa nemojte na to računati kao 100% sigurno kockajući se sa egizstencijom u starim danima.

Ima ona poznata: “prinosi iz prošlosti nisu garancija budućih prinosa”.

Za kraj, uopće nisam protiv investiranja u dionice, samo sam protiv uletavanja na slijepo.

Prodajes maglu tj smog. Jer naravno da nista nije sigurno. Eto mom caci da je rekao neko prije skoro 50 godina kad je poceo raditi sta ce biti s penzijom najbolje da je prekrstio ruke.

Znas (nadam se) da bjelosvjetski ozbiljni ekonomi, finansijski matematicari, eksperti za model risk i portfolio analizu se ne usudjuju s dugorocnim prognozama, jer sto si veci strucnjak, jasnije ti je koliko je trziste kompleksno i koliko nemas sanse da ga predvidis. Gdje je tvoje mjesto na toj skali. Ovo je retoricko pitanjce :wink:

On je malo jaci od njih, s obzirom da pogadja kretanje BTC-a u jedan dolar, cemu moze i onaj njegov fond da posvjedoci

Pretpostavljao sam i prije da si svjesna toga, ali zašto onda prodajem maglu/smog kad kažem isto? :slight_smile: Možda sam pogrešno shvatio, ali meni je tvoj post djelovao kao da ja pričam gluposti i da svatko može investirati u dionice i da samo treba investirati u indeksni ETF da bi imao mirnu penziju. Može ispasti dobro, ali dijeliti to kao savjet bez upozorenja je neodgovorno.

Na moje da investitor u dionice mora biti svjestan mogućeg istiskivanja ti si napisala:

Sorry, ali dalo bi se okrenuti što je tu izrečena glupost :wink: Da kupuješ auto, npr za 10,000 eura, a da je opće poznat zakon (ako znaš bar ono što se stvarno mora znati) da ti sutra može doći netko i reći da ti uzima auto i daje 6,000 eura, bez obzira što si ti jučer platila 10,000 eura, tko bi bio kriv da to bude iznenađenje? Neću sad u filozofiju, ali ako ulaziš u neko područje, pogotovo sa konkretnijim novcima, logično je da bi te trebala zanimati zakonska regulacija tog područja. Druge stvari koje se tiču same procjene opravdanosti investicije su nešto drugo, što bi se isto trebalo znati odraditi kako treba, a ne ofrlje “placovski”.

Zlatan bi rekao, naravno iznad. A ja sam od neki dan samoproglašeni Zlatan lion Ibra :slight_smile: Druga stvar, Ja se nadam da ti znaš da se ti “belosvjetski” ozbiljni ekonomi, financijski matematičari itd itekako usuđuju davati i kratkoročne i dugoročne prognoze. Štoviše, čine to redovno i jako često. Dovoljno je pratiti poslovne vijesti pa ih ne možeš promašiti, od Chasea, Stanleya, Citia, Goldmana pa nadalje prema manjima. Vjerojatno si i primijetila da je doslovno pravilo da svako malo korigiraju prognoze, odnosno danas je jedna, sutra je korekcija, a prekosutra totalno druga prognoza. na kraju dođe na onu koju sam ja dao još dok su oni bili okrenuti 180 stupnjeva :smiley: Pa gdje je onda moje mjesto na skali? Valjda u ludnici među onima koji su si umislili nešto :slight_smile: Zašto bih se sramio reći da vjerujem da se u nešto razumijem ako se to potvrđuje redovno. Pun k mi je političke korektnosti i glumatanja. Ali se ne sramim reći da kad crkne neka tehnika niti vadim šarafinciger niti ga imam volje vaditi nego zovem majstora. Neke stvari znam, neke ne znam. Nemam niti potrebu pametovati npr simeonu o affiliate jer valjda bar to zna bolje od mene, kad o ovome nema pojma osim pročitane teorije koja često ne drži vodu. Čitao sam i ja o affiliate i znam nešto, ali ne dovoljno za pametovanje :slight_smile:

Itekako daju prognoze, i većinom griješe. Mogu biti 3x creme de la creme, ali ja sam kralj Zlatan i bolje predviđam od njih pa neka se smije i ruga tko želi :slight_smile: , barem od javnih prognoza sa kojima izlaze. Samo što ja nemam ni “a” od AUM-a sa kojim oni raspolažu pa se ne mogu vaditi iz pogrešnih prognoza sa manipulacijom tržišta kao što oni mogu i rade.

Mislim da sam nedavno postao u onoj drugoj temi prognozu ECB-a (koji nije ekipa s placa) za ovu godinu. Znači kao da su baš htjeli fulati za 180 stupnjeva :smiley: Pogledaj moju prognozu iz vremena kad su oni dali svoju, ne samo tu nego i na blogu, od dionica (“pogođeno” tjedan dana unaprijed da će postaviti još jedan ATH i da onda slijedi pravi pad, “pogodak” u trepavicu", dolara, kamata, inflacije, bitcoina itd. Čak već dugo govorim da ne vjerujem zlatu dok puno ozbiljnih investitora već dugo čeka eksploziju prema gore. Hoće li na $1650, pa gore, pa na $1,350-$1,400, pa tek onda jače gore? :wink: Moram pogledat u svoju kristalnu kuglu, ali neki tihi šapat mi je šapnuo nešto tipa da nije još palo dovoljno. Kako to? Pa kriza je, pa mora gore? Pa Goldman je rekao, Cramer je isto rekao… :smiley: E pa nije Zlatan :slight_smile: Dok se još naveliko moonalo i spominjalo 100k, ja sam rekao da je realnije $18k. Jel došlo na $100k ili na 18k? Bitno da ja pričam bezveze. Dow pogođen onaj low prije nekih cca 2 mjeseca s 2 boda razlike, predviđeno mislim samo jedan dan unaprijed dok je bio 1000+ bodova iznad i pao toliko u danu, valjda ti je jasno što je na Dowu tisuću bodova, a pogotovo što je 1000 bodova dan. Puno toga je zapisano na forumu i mom blogu, pa se lako provjeri :wink: Provjeri prognoze “belosvjetskih” stručnjaka iz istog vremena pa mi reci da sam umišljen kad kažem da bolje predviđam od njih. Di sam na skali? Ne penjem se na skalu, pripremaju mi postolje, za kralja Zlatana:D Znam fulat, fulat ću još puno puta, ali generalno, imam dobre metode analize jer su dokazano dobre. Zašto bih davao priznanje nekom zato što je štreberski nabubao teoriju, zalizao se, zavezao kravatu i dobio posao u top investicijskoj instituciji. Pa onda trguje tako da zna tko mu stoji s druge strane kao suprotna stranka i što će napraviti. E to bi možda mogao i simeon. Toliko je to teško. Ne zahebavam se. Treba znati kako rade veliki, i što rade. I to je jedna od važnih stvari ako se želi biti iole ozbiljan u investiranju.

Usput, dok sam bio u korporativnom robovanju, ili da budem konkretniji, u investicijskom sektoru, bio sam voditelj jednog odjela. Tako da ipak nisam jučer pljunuo dudu, pročitao tri poslovna članka i došao pametovat na forum :wink: A zato i znam Zakon o tržištu kapitala koji je bio na snazi u to vrijeme, pa znam i tko se smatra kvalificiranim investitorom, a i da je zabranjen rad sa nekvalificiranima ako nema investicijskog savjetnika sa licencom, a to možda slučajno nešto sugerira :wink: To što je sad kupnja dionica na 3 klika mobitelom je dvosjekli mač.

Ne slažem se. Točno da ništa nije sigurno, ali često se itekako može predvidjeti. Naravno ne uvijek i zato postoje exit strategije, hedging i stop lossevi kod tradinga.

Evo i tebe :smiley: Za tvoju informaciju, moj fondić trenutno ima bolji rezultat od drugih fondova u Hrvatskoj. Nisi informiran, minus je prošlost. Oni koji to trebaju znati znaju. Ja i dalje nisam zadovoljan jer znam da mogu i budem još puno bolje. Riješavam neke stvari koje će uskoro omogućiti da fond ne samo bude u pozitivi nego da rasturi u pozitivnom smjeru. Bilo je pehova, bilo je grešaka, ali je ispravljeno i još važnije, točno znam što je bio problem. Imam ja još puno prostora za poboljšanje i daleko sam od nivoa na kojem želim biti, ali doći ću na taj nivo jer radim na tome.

https://hrportfolio.hr/

Rezultati fondova u ovoj godini, pa i zadnjih 12 mjeseci, to je sramotan rezultat za stručnjake, financijske matematičare i što već, sa kapitalom koji omogućava kvalitetan hedging, opcije, diverzifikaciju itd, pa i sa osobljem koje rasterećuje fond managera i omogućava da se koncentrira samo na svoj osnovni posao. Jedino ovi sa energijom ni krivi ni dužni stoje donekle ok.

Baš se navučem tu pa nemam mjeru :slight_smile: Dosta je, aj bok :slight_smile:

P.S. Simeon preuzmi, objasni ljudima dalje. Reci da su indeksi sigurni kao kuća i da je zapravo najbolje da prodaju kuću i investiraju u indekse. Ja i tako nemam pojma i umišljam si da nešto znam. Zato ti prepuštam riječ… naravno, nakon što me ti i tvoji istomišljenosti propisno popljujete:)

hehe What Is Confirmation Bias? | Psychology Today

Ako su sigurni kao kuce onda se ne isplati prodavati kucu? :smiley: Al svakako su sigurniji od fonda kripto trejdera s foruma

Na kakvom ego tripu moras bit da napises ovo gore haha Sve je pogodjeno ako se jelte ne racuna ono sto nije pogodjeno

Da si napisao da samohvala ne valja, s tim bih se jedino s tobom složio. Ali bih dodao :slight_smile: da sam napisao činjenice, lako provjerljive, ali ti ih ne želiš priznat.

Imao sam grešaka i imat ću ih. Imam i puno prostora za napredak. To sam isto napisao iako sam na ego tripu. Greške u prognozama su bile minimalne i loši trejdovi za fondić su većinom bili radi nekih drugih stvari, koje ispravljam.

Nisi niti u nekim drugim temama argumentirao što sam pogrešno rekao, nisi niti u onoj o krizi htio vidjeti da je i prvi post bio opravdan jer sunakon objave krenule recesije, marketi pali cca 50% itd prije umjetnog isforsiranog oporavka kojim si ti predbacivao da sam promašio (pa i nakon ove će vjerojatno doći oporavak), pa si se ismijavao kad sam reaktivirao temu prošle godine sa komentarom da će danas biti točno ovako kako je danas (dok su ECB i drugi imali potpuno drugačije prognoze) itd. Sve piše crno na bijelo :wink: Ali to mora da je confirmation bias i da sam slučajno pogodio xy puta. I sigurno izmišljam kad citiram što je ECB predvidio za ovu godinu i da je ispalo totalno suprotno :slight_smile:

Daleko sam od savršenog, ali sam za tebe po pitanju investicija, tradinga i općenito gospodarstva i ekonomije doktor profesor nepogrešivi Zlatan lion Ibra i ti si mali načitanko koji zapravo nema pojma o praksi. Vidiš da i tu besmisleno raspravljam i gubim vrijeme, znači nisam savršen :slight_smile: Objašnjavam nešto, a znam da je kao da zidu pričam. Moram si stvarno aktivirat Facebook pa da tamo budem klasičan komentator tuđih ručkova pa ću onda valjda imat manje energije za ove inflantilne rasprave tu. I tako je ovo više prepirka nego nešto korisno forumu. Uživaj dečec.

Nisi daleko od savrsenog, nemoj se potcjenjivati

@mitok
Kazi ti nama sta treba da rade ovi ljudi sto su pokradeni od NLB Banke>

Sorry, ali mislim da će(te) trebati pravnika, a to nisam. Bude možda Simeon pomogao, on se u sve razumije, i to najbolje :slight_smile: Ne znam zakone tamo, ali ako zakon dozvoljava “pravednu” cijenu kako je bilo kod nas u vrijeme dok me zanimalo kako je kod nas, onda je to teško srušiti. Ako se gleda knjigovodstvena, onda treba netko tko će imati uvid u sve i pokušati je osporiti ako je premala prikazana. Onda idu vještačenja, procjena imovine, nekretnina itd. Uglavnom, vjerojatno dug sudski proces.

Nažalost mislim da ne možete puno, osim ako je većinski dioničar napravio baš neke glupe pravne greške

Moram priznati da procitah evo cijelo ovoliki post, i ako nista, zabavan je. Issmijah se. Ako propadnes na berzi, mozes otvoriti kanal, kao entertainer :smile:

Po prilici cu se osvrnuti na post.

Nego de ti meni reci, posto si vjerovatno pratio posljednji CPI report, inflacija 9,1%, iznad ocekivane…
Elem zasto poslije takvih rezultata trziste se dva dana ne da?! Vele sljedeca rate hike nece bit 0.75 nego 1%. I opet ne sruci se nista ni juce ni danas.
Sutra cemo vidjeti sta ce biti, ali nije to pitanje, nego ova dva dana. Koje je tvoje nagadjanje s psiholoskog karaktera. Ako uopste pristupas tako trzistu, ili je kod tebe uvijek “sve jasno” sa (naravno tebi veoma jasnom) teorijom zavjere iza?

Hajd , de da vidim :wink:

Znači sad sam i klaun? :wink:

Nemoj rađe, onda mene mami da možda opet odgovorim, a stvarno mi se više neda :slight_smile:

A danas PPI veći od očekivanog.

Ovo što pitaš ti je pitanje za trading, ne investing :slight_smile: Psihohologija tržišta je važna. Ali evo da probam odgovorit. Ima tu jako puno toga u samo ta dva dana.

Ja nisam mislio da je peak inflacije prošao, a iako sam savršen :smiley: , nisam jedini, pa su i drugi računali na onakav CPI i unaprijed zauzeli kratkoročne short pozicije na vrijeme. Govorim za Dow Jones jer kad trejdam indekse, onda mi je on najdraži, ali većinom je u korelaciji sa SP500, pa i Nasdaqom.

Nije baš da se market neda, pljusnuo je on fino nakon objave, petstotinjak bodova u 30-60 minuta, to je ozbiljan pad.

Jednom od lokalnih bearish patterna (za koji je očekivano da su ga trejderi shortali) je target bio oko današnjeg dna. To znači odbijanac jer izlasci iz shorta logično znače kupnju. Onda, 09.11.2020., market pamti. To je ono što se lako vidjelo. Počela je nova earnings season. Pratio sam sto drugih stvari i nisam mogao istovremeno još i FI, ali možda je izašlo neko bolje od očekivanog. Onda se pojavila lokalna bullish divergencija. To je vjerojatno bilo i presudno. Ona te jednostavno tjera da je poštuješ, a prilično sam siguran da ju poštuju i botovi (ne oni sa interneta za $20). Onda se aktivirala, cijena prešla MA, RSI prešao svoj MA, RSI otišao u bullish područje i nije bilo druge nego da cijena ode do resistancea. Pa se cijena odbila opet dole od dnevne zone prije objave CPI. Pa mali lokalni bearish pattern, pa kad je odrađen opet malo gore. Pa je sad drugo odbijanje prema gore i onda treba gledati stariji resistance jer se ovako lokalno nakon jačih turbulencija većinom samo prvi puta lako probije, drugi puta proradi. Mislim na onaj od 06.07. čini mi se. Znači past će. Tako i bi. Ali onda opet napravi bullish divergenciju i eto cijene gore tu gdje je. I dalje je ispod razine na kojoj je bila kad je bila objava CPI-a jučer.

Ovo je bilo pojednostavljeno rečeno :slight_smile: Ili trebalo biti :smiley:

To je bilo kretanje zadnja dva dana. Kod jačih vijesti market voli zavarati. Obično prvo pokupi stop losseve, pa krene u pravom smjeru, pa navlači na pravi smjer i onda opet okrene i počisti neiskusne itd. Ako ne bude novih važnijih vijesti, ići će još dolje, ali ne mora odmah. Mora još dolje, ali ne mora odmah.

Možda te zanimalo nešto drugo, ali ovo je bilo lokalno i za ova dva dana. Ja to radim tako, uz još puno toga što nisam spomenuo. Ne mislim na hrpu indikatora jer koristim pretežno MA i RSI, ali po svojim postavkama. Druge nekad škicnem, ali usputno. Po PS-u bi bilo…imaš ovaj pattern, stop loss tu, take profit tu, RR mora biti 3, dobar si s 40% prolaza. Ja to radim po svom, naravno, sve po svom :slight_smile:

Pravilo je trejdaj ono što vidiš. Neki će trejdati vijest i to je greška. Milijardu puta sam vidio da market ide suprotno od vijesti i da nastavlja tako ići. To se odnosi na trading. Investiranje je nešto drugo. Za investiranje je CPI bio jako loš i pad će se nastaviti, a za trading treba obratiti pažnju na puno stvari prije otvaranja pozicija da bi vidio da li će pad ići dalje odmah ili kasnije.

Nemam pojma što sam napisao, ali valjda je ok. Budan predugo i još dovršavam nešto s nekom domenom pa mi je previše za danas, pogotovo nakon još i foruma :slight_smile:

Ma kako da ne, “bas impresivno”, sve si parametre nabrojao sto si imao na raspolaganju. :grin:

Nisam pitala zbog trejdinga. Cekam dno, i skroz je zanimljivo zapravo sve sto se sad desava. Bolje nego Netflix. :popcorn:
Trejding je igrao ulogu onog momenta kad izasao taj report, i tad je krknulo sve dole na kratko…I onda se smirilo i postepeno stabiliziralo. I iznenadjujuce se drzi dobro na onakvu katastrofu od reporta. Prosle godine cim je Yellen pomenula da se trziste pregrijalo, krenuo je sunovrat. Sad 1% hike rate se cini da nije problem nego dobar signal da se “nesto radi” po pitanju suzbijanja inflacije.
Amerika, za razliku od EU, ima vise prostora za podizanje kamatnih stopa i ako Fed brzo provede to povecanje, taj strah nestaje s berze, a on je za kurseve gori od same recesije. Mislim da bi kurs gore reagovao da je inflacija bila 0.3 manje od ocekivane u tom smislu…Moje nagadjanje samo…

Trenutno je na berzi raspolozenje kao u klanici, vlada „fear of join in“, svi samo melju o katastrofi. Ali, veliki investitori sjede na brdu kesa i samo cekaju da ulete. Dakle, potrebni su tračci nade da bi se vratili na berze. I meni reakcija trzista ova dva dana na onakvu katastrofu od reporta govori da je dno (bar za jednu fazu) blizu. Ako Kina malo popusti oko null covid strategije mogli bi imati jedan zelen period u drugoj polovini godine. Koliko dugo, to cemo vidjeti.

To je moj plan.
Evo cekam da jos padne sve za koji procenat, al nesto se ne da…

Bilo ih je još :slight_smile: Cijena manje više uvijek ide “zig-zag”. Za izbacit “šumove” treba gledat dulji timeframe. Ako trejdaš i gledaš samo dulji timeframe, to nije idealno radi više razloga, ali neću ulaziti u to.

Svaki asset ima svoje specifičnosti, a onda dodatno, kod svakog asseta se njegove specifičnosti mijenjaju s vremena na vrijeme. Ako nisi 100% unutra, onda ideš na sreću.

US indeksi već neko vrijeme imaju tendenciju da nakon loših vijesti, iako većinom prvo padno, ubrzo dobro potegnu prema gore. Trenutno je tako i evo sad se opet ponovilo. Koliko će to trajati ne znam, ali sigurno dovoljno kratko da kad neki počnu računati na to kao siguran slijed izgube novac.

U zadnje vrijeme su marketi općenito najosjetljiviji na QE. Ako će lova dolaziti u gospodarstvo, rastu, ako ne, padaju. Trenutno, da je gospodarstvo u totalnom rasulu, ali da Powell veli da će doći koji novi bilijunček, sve bi poletilo gore. Tako je trenutno. To može sutra prestati, a može potrajati.

Nakon loše vijesti i pada se često formira bullish divergencija. To je po TA čisti znak za long. Onda je tu još i psihologija, programirani botovi, uzimanje profita iz shorteva itd. Postoje i support zone, povijesni supporti, ali i veliki znaju ostat na krivoj nozi pa moraju ispravljat situaciju (čitaj: ako je palo dok im nije pasalo, upregnut će milijune da dignu cijenu i isprave propust). Onda je tu redovan stop loss hunting, itd. Sve to je izraženo i lokalno, ali i na duljim periodima. Zato ovo nije igra i treba biti dobro upućen, ili si priznat da kockaš.

Na to se računa pa nije iznenađenje. Ok, 0.5-0.75, ali se sad spominje i 1. Trenutno je market u takvom raspoloženju da bi totalno loši gospodarski rezultati i recesija ga u prvi mah srušila, a onda na prvo izvješće o slabljenju inflacije i novom QE bi mogao poletit gore, bez obzira što je sve u rasulu. To je trenutno, ali trendovi se mijenjaju i vidjet ćemo kako će biti. Ja mislim da nije daleko novo spuštanje kamata, vjerojatno u prvom dijelu iduće godine, ali ipak je malo prerano za preciznu prognozu jer treba vidjeti što nose jesen i zima po pitanju energije.

Evo Yellen spominje price cap na naftu. Ta jedna rečenica može sve promijeniti. Zapravo je već srušila naftu ispod $100. Meni sve to odgovara. Nisam dugoročni investitor u dionice već dugo i volim turbulencije jer su potrebne za trejdanje. Što se tiče dugoročnog investiranja, to je većinom bilo ok i isplativo, ali nema baš nikakve garancije da će biti i dalje. Vjerojatno hoće i vjerojatno će i nakon ove krize doći oporavak, ali uvijek postoji “prvi put”. Može se baciti koja taktička nuklearna, pa zavlada nesigurnost i ode sve u tri pm. Tržište može ostati dugo dolje, pogotovo zato što svi očekuju još koji mjesec pada i onda novi uzlet. To je lako moguće, ali daleko od sigurnog.

Kina je mislim imala rast od samo 0.x%. Znači problemi svuda.
Privremeni oporavci, iliti relief rally su normalni i očekivani, ali to je ispravnije nazvati bull trap :slight_smile:

Mogu promijeniti mišljenje ako se pojave vijesti koje me tjeraju na to, ali do tada, bez obzira na bull trapove, tržišta će još padati.

Samo strpljivo, dočekat ćeš i više :wink:

Haj bas da vidimo… cekam earnings…

Do ovoga cemo se jos nacekati …

Pazi da se ne uhvatiš u bull trap i nemoj se previše oslanjat na EPS. Buybacksi su na rekordnim razinama :wink:

QE je privremeno obustavljen u US, sa buybacksima su već pretjerali, earningsi bi mogli zavarati i napraviti bull trapove, inflacija je na novom peaku, recesija je pred vratima, ako bude relief rally onda bi i nadobudni mogli razmisliti o daljnjoj kupnji jer će im poskupiti.

Ova earnings season, ako budu dobra FI, prilika za izlazak, ne ulazak, pa vraćanje unutra uz DCA, ali ne još :slight_smile:

Jedino što sad donekle drži SAD je maestralno odigrano s Ukrajinom, nažalost.

Kako god bilo, sretno :slight_smile:

Ok, earnings season i Apple, ali…

Jučer SAD ušao u tehničku recesiju, jobless claims preko očekivanja, a već standardno u porastu, CPI bio loš, danas PCE loš, zastoj na housing marketu, kamate podignute, inflacija opet poništila one koji govore od proljeća da je peak prošao, ljetna pauza FED-a, trgovinski partner Europa u problemima i da ne nabrajam dalje. A kad ono, evo upravo otvaranje Wall Streeta još uvijek drži cijene dionica, i to nakon jučerašnjeg ludog skoka. Po logici, danas makar kasnije mora biti pad, ali očito da logike nema. Jedino što je kraj tjedna i mjeseca pa ima preslagivanja portfelja velikih. Već sam trljao ruke na jako dobar short, ali ovi nisu normalni pa ću radije propustiti potencijalnu zaradu danas nego se navući na ovo ludilo gore/dolje kad treba isključivo dolje i to slobodnim padom. @novonenormalno :slight_smile:

Sve si promasio, pojma nemas, sve se zeleni :stuck_out_tongue_winking_eye: