Ulaganje u dionice - isplati li se?

Znam da nije najbolji forum za ovu temu ali je i jedini na kojem sudjelujem i mislim da ima dosta pametnih ljudi…

Recimo da sam uštedio par tisuća eura i ne mislim sve bacat na web, sad gledam što da pametnoga napravim a da se prisilim da ne trošim na gluposti jer mi je to jako veliki problem.

Čitao sam malo o oročenjima ali vidim da se to ne isplati jer je premali ulog i nema zarade, doduše prisilio bi se da novac ne trošim ali opet vrijedi ona ‘vrijeme je novac’.

O dionicama ne znam ništa, zanima me neka osnovna iskustva. Isplati li se otići do knjižnice i čitati po webu o tome ili da bolje da odustanem u startu od te ideje?

stvar je ako imas 5000€ da se ukljucis u to…

imas dvije vrste poslovanja sa dionicama…
jedna je da kupis dionice nekog preduzeca koje ce sigurno napredovati… ili da cekas da neko preduzece zatrazi na berzi injekciju kapitala… i ti uletis i dobar si… onda imas pravo da odlucujes o preduzecu, jer si u skupstini dionicara. svaka dionica ti je jedan glas… a takodjer zarada preduzeca se dijeli dionicarima… to je vec poznato…

druga vrsta ti je da kupujes jeftino. cekas da poskupe i prodas skupo… tu je novac, ali treba dosta vremena…

(inace idem u ekonomsku, i pricao sam sa profesoricom na tu temu)

nadam se da sam pomogao… :slight_smile:

Da, samo mislim da za sve to treba puno učiti kao i za sve. Kako znati koje kupit, koliki je rizik a kolika mogučnost dobiti i kakve.

Trenutno se dionicama igraju oni kojima nije bed ako tu lovu ispuše. Mogući veliki dobitak ali i veliki gubitak
Za miran san preporuča se podjela na više valuta i oročenje, mali dio u čarapu i jedan dio u sef.

Kako se radi o nekoliko tisuća EUR, moja procjena je da je najbolje podijeliti na dva dijela i oročiti u dvije banke.

Također, zaboravih napomenuti… Skini sebi Forex sa neta, pa uzmi trial, pa malo prouci…
inace… forex je razmjenjivac valuta… kako valute rastu i opadaju svakog trenutka, to je veoma povoljno podrucje za kupi jeftino prodaj skupo… :slight_smile:

(neznam kako prije nisam uspio to da napisem… :))

Oročenje je jako mala zarada na taj iznos, možda 1000 kn godišnje. To mi se ne isplati osim ako se ne odlučim na štednju. Trenutno razmatram opcije ulaganja…

tako i treba… vec si rekao… :“Vrijeme je novac”

ako se odlucis za kupnju predlazem T-HT jer uskoro isplacuju dividende a i to nam je najstabilnija i najlikvidnija dionica na burzi.

ako zelis riskantnije ulagati, onda predlazem brodarske i gradjevinarske dionice.

Imam ja jedan post u kojem nudim 30% prinosa u roku 3 tjedna, što je odličan prinos, ponuda nije vječna, ali je još otvorena :slight_smile:

Što se tiće dionica, pogotovo ulaganja na ZSE (našoj burzi), ne bih preporučio osim ako znaš što radiš.
A pošto si napisao da malo znaš o dionicama onda ne preporučam.

Trebalo bi prije početka ulaganja puno pročitati, a kada se usvoji teorija, to je jedan mali postotak potrebnog znanja, jer za raszumijevanje ZSE treba imati i iskustva.

Benjamin Graham: Inteligentni investiror (skoro pa Biblija)
James Pardoe: Kako to radi Buffett
Braćni par Žager: Financijska izvješča (nisam siguran da li su oboje autori ili samo ona, i naslov je nešto slično, ili možda točno tako)
Neku knjigu o ljudskoj psihi

To su tri jako bitne knjige koje je potrebno pročitati, iako ih ima još puno. Mogu se naći sve 3 na hrvatskom. Prve dvije su prevedene, a zadnja su domaći autori.

Razne vrste analiza, kao npr tehnička analiza su beskorisne na ZSE, barem je to moje mišljenje, jer je ZSE divlja burza koliko god da se drugi neće složiti samnom.
Na “normalnom” tržištu je rast ili pad neke dionice od npr 7%-8% nešto o čemu se priča, kod nas je to svakodnevna i normalna pojava. To je dijelom radi nikakve likvidnosti, dijelom radi “kumica s placa” koje trguju i dobrim djelom radi manipulatora tržištem.

Margin krediti su nešto o čemu vjerojatno niti ne razmišljaš, niti se preporučaju onima koji nisu stvarno iskusni ulagači, ali o njima treba itekako voditi računa jer znatno mogu utjecati na cijene. Zašto? Zato što puno iskusnih igrača namjerno lomi margine da pokrenu lavinu i natovare se po nižoj cijeni.
Fondovi su nekad jako dobri za tržište, ali često naprave i više štete.

Itd, ima tu još puno toga, ali da ne nabrajam…

Ako ipak želiš pokušat, probaj pročitat bar navedene knjige. Na stranicama ZSE (zse.hr) je ranije bila virtualna burza, mislim da je još uvijek. Dobro je pokušat prvo s tim. Cijene su stvarne, ali je novac virtualan. Pa vidjet kako bi išlo.

Jako dobro znat zašto se ulaže u neko društvo. Napravit fundamentalnu analizu i obavezno znat book value. Dobro proučit vlasničku strukturu i pratit ju. Pratit sve novosti vezane uz društvo u koje si uložio. Pratit sve vijesti koje općenito imaju veze sa globalnom i domaćom ekonomijom, itd itd
Diverzifikacija rizika je isto jako bitna, dakle da se uloži u dionice više izdavatelja.

Postoje investitori i daytraderi. Daytraderi mogu bolje zaraditi, ali i više izgubiti. Rizik je puno veći. I za daytrade-anje treba puno iskustva.

Na ZSE prinosi nisu ni približno koliki su bili, i pitanje je kada će se stanje popraviti, o likvidnosti da i ne pričam.

Dalo bi se tu još puno toga reći, eto toliko za sad :slight_smile:

Čitao sam da je Forex nije za sitne ribe.
Dionice, dugoročna igra ali da se zaraditi ali opet treba puno uložiti.
Mislim da se je u zadnji godinu dana ako se uzelo t-com dok je bio najniži bi se zaradilo oko 30% što je ipak lijepi novac.

Ja da imam para na bacanje, samo bi kupovao obveznice od naše prekrasne države.
Američke korporacije su kupile za oko 10 milijardi na 5 godina uz kamatu 9% godišnje.
5g skoro 50% zarada.
Jednokračna isplata.
E već se pitam kakva će nam biti 2015 jer to je više od 10% proračuna.

Kupi kuću negdje u zabiti to bi ja učinio da imam viška para:)

Dionice, zašto ne. Samo ne treba biti lakom, razmišljaj dugoročno i fokusiraj se na njih par. Ako si dosta online i ako pratiš kretanja dosta se stvari da predvidjeti.

Jučer je objavljena vijest da je IGH-u danas dan D. Predvidivo je bilo da se neće dopustiti gubitak posla odmah u susjedstvu. Rezultat + 15%.

Moj favorit je Atlanska :srceka:, kupuj kad je nisko, prodavaj kad je visoko, samo ne pretjerivati.

Dugoročno bi moglo biti dobro sada kupovati brodare radi niskih vozarina u proteklim periodima što se mora reflektirati na FI.
Ali ima tu sto faktora…a recimo ATPL-R-A je jako popularna, što i nije uvijek dobro jer ima svakakvih u njoj, koji niti ne znaju zašto su unutra. Ja to ne volim

Naša burza je u ku… Prije ovog sloma se je kupovinom jedne, jedine dionice mogla napraviti takava pizdarija da je HANFA transakcije stronirala i vraćala na početno stanje.

Uzroci tome su kao i svemu drugome u HR - kao da smo se jučer rodili i ništa ne znamo. Uglavnom, ponašanje burze nema veze s ni sa čime razumnim, a nvj. jako puno veze s dealovima brokera ispod stola.

Kako je gore rečeno, trenutno najbolje ulaganje je kupovina dionica T-HT-a jer redovito isplaćuju dividendu koja je oko 10 % vrijednosti dionica, što je više od bilo kojeg oročenja u banci. A prodaju se sigurno i lagano jer se njima stalno trguje.

Sve ostalo je špekuliranje i zahtijeva da se ozbiljno angažiraš.

A što se depozita tiče, prati malo banke, imaju povremene akcije. Npr. RBA je imala 7 % godišnju fiksnu kamatu na kunske uloge, itd. Pa i sada imaju nekakvu kombinaciju s 8 % kamate… Nađu se OK kombinacije.

U sređenoj ekonomiji, to je sve jako puno. Kod vrlo dugoročnog (godine i godine) i najrizičnijeg ulaganja u dioničke fondove se ne može očekivati više od 10-15 % godišnje. Sve van toga je čisto špekuliranje i tu nema savjeta po forumima i magičnog recepta, jer bi inače svi bili milijunaši.

Točno. Ali može se i danas, i rade na nekim dionicama namjerno to. ZTK bi hitno trebao na dopune, iako je relativno novi. Neke stvari uopće ne dotiče, a neke zaobilazi, i to jako bitne. Ali mi se čini da Samodolu paše trenutno stanje jer reagiraju na neke banalne stvari, a dosta ozbiljnih problema niti ne komentiraju.

Hehe, a sad mi je pala napamet i Podravka i direktno kršenje ZTK od strane vodeće osobe te kompanije:D Zato treba paziti i na vodstvo društva u koje se ulaže. Neki nisu ni svjesni kako samo jednom glupom izjavom mogu zeznuti dioničare.
Ovdje naravno mislim na izjavu o vrijednosti dionice, one ostale igre u Podravci su posebna priča.

Joj, malo sam prestao s ulaganjima na burzi pa se isfurao iz toga djelomično, jer ima puno boljih načina zarade dok je na burzi kako je, ali se sad podsjetio svih tih igrica i nadmudrivanja. Moraš se doslovno igrat inspektora i psihologa da bi bio uspješan, ali gušt je to, pogotovo kad ih provališ:D

Hvala vam na iscrpnim odgovorima. Meni je ovo malo previše informacija za početak. Kad uhvatim vremena potražit ću neke knjige po netu na ovu temu.

A takodjer, sto se tice Bosne prkosne… i tu mozete ulagati u SASE… kulturni su prema ‘stranim’ ulagacima… a sto se tice Banjalucke… ja mislim da samo iz RS-a primaju ulagace, ili samo ih BiH… uglavnom konzervativni…

a poznato je da je SASE u zadnje vrijeme dosta dobila na indexu, tokom krize, a prije krize je imala manji krah, tako da je promet znao biti oko 200 000 KM… sto je sitno… cak je i BIFX bila jedno vrijeme bolja…

i… jos nesto… SASE ne radi petkom… :slight_smile: Džuma…

Kupuje li ko akcije na Belex-u (Beogradska berza)?
Kazu neki koji su kupili akcije Metalca da lepo zive od dividendi.

Za početnike je sasvim moguće zaraditi na burzi. Međutim, vrijedi shvatiti da trgovanje nije igra. Da bi počeo zarađivati ​​stvarni novac na burzi, početnik mora naučiti umijeće trgovanja, razumijevanje zakona tržišta, tehničku i temeljnu analizu. Pa čak i nakon što svladaju sve potrebne vještine, mnogima neće biti lako zaraditi novac na burzi, budući da je za ovu vrstu aktivnosti potrebno imati određeni način razmišljanja.

Dionice nisu zamisljene za zaradjivanje, nego kupnja na dugorocno.

Svaka baba se danas bavi svacime.:grin::grin::grin:

Mene zanima gdje se može ulagati u dionice, ali da se dobiva i dividenda od njih? Znači ne samo da kupujem vrijednost dionice i ovisim samo o njoj, već da baš budem vlasnik dionice i dobivam dividendu?

Radi se o stranim firmama.