Ulaganje u dionice - isplati li se?

Ms, apple?..

Recimo da, razne svjetske kompanije…

Ne znam da li bugi još prati ovu temu budući da je prošlo dosta vremena, ali ovo su ionako teme od trajnog interesa – osim ako sutra ne propadne kapitalizam, što je malo vjerojatno. No mislim da većina postera nije dovoljno naglasila da je za trgovanje valutama ili bilo čim drugim (dionice, kripto…) važno prije svega- razmišljati kao trgovac. Kad student pita „koliko mi vremena treba za ovaj ispit?“ svi mu kažemo da je to individualno…jer za um genija i prosječnog čovjeka činjenice se neće primati jednako učinkovito. Neki se „rode kraj vode“, nekima možda baš trgovina ide od ruke – ali i talentiran danas mora debelo učiti - i iz knjiga, ali i životnu školu, budući da su na burzi pohlepa i strah jednako važni kao i kalkulacija – zato mitok dobro kaže – učite ekonomiju, ali i o ljudskoj psihi. Dionice nisu same po sebi dobre ni loše – one su instrument ljudi, suradnje koliko i konkurencije. Netko će uspjeti kao špekulant- prodajući skupo i kupujući jeftino; za to treba puno strpljenja i znanja, no kad se kolo jednom zavrti obećava zaista puno. Ali po meni, prosječan se ulagač može mnogo lakše nadati zaradi od kupnje dionica s namjerom da ih zadrži i ubere dividendu; jasno, ovo traži stabilno tržište i profesionalizam koje često ne možemo očekivati od domaćih burzi (iako se stvari ubrzano popravljaju). Ako ulazite u ovo znajte da ulažete na svoju ruku – izgubite li, sami ste sebi odgovorni. Ali isto tako, ako pratite rad jedne firme, ako se uvjerite da firma stabilno radi, isplaćuje dividende i kontinuirano ulaže poslujući na tržištu koje nema naglih fluktuacija - vrijedi pokušati bar s manjim ulogom.

Vecina koji rade sa individualnim dionicama, rade losije nego sto to radi recimo S&P… ne treba biti mnogo pametan, samo gurati u takve indexe, nist ane podizati, i onda ubirati plodove za 30 godina… 30 godina po 300$ je otprilike 350,000k po 7% godisnje… 750k $ ako se drzi 40. Svakako bolje nego placat vise u socijalno

Sad me podsjeti da pogledam ovaj film jos jednom - hvala na tome! Sjajan je, a zaboravila ga skoro.

Elem, ovo zvuci dobro iz ugla vampira, koji zive 500 godina, ako ih neko ne probode kocem prije toga.

Ubiranje plodova za 30 godina? Pa cini mi se da tad i nisu bas tako socni. :wink: To je onda ulaganje kao penzioni fond, bez velikog rizika, ali i bez izgleda na vecu dobit. Svakako je dobro ako vec imas ogromne novce i gledas da ne devalviraju, zadovoljan sa sigurnom ali ne bas velikom renditom. A da steknes vece novce, potrebno je vec ulaganje bar u jedan Amazon, ili za one skromnije npr. u jedan Accenture (ACN)

Akcije se svakako isplate. Sansa da dobijes je mnogo veca nego da izgubis. To govori statistika.
Hoce li biti velili crash. Hoce, al ko zna kad ce, i ako ga bude, nije kraj price.

Na burzi u većini slučajeva nema sigurne zarade, svejedno da li se radi o indeksima ili individualnim dionicama.

Dioničke burze postoje 200-tinjak godina. To baš i nije “oduvijek”. Nitko ne zna što će se dogoditi za par desetljeća, a ako je netko tek počeo živit i sad bi u recimo svojoj 20-oj uložio u dionice na 30-ak godina tko zna što će od toga ispasti. Prijašnji prinosi nisu baš nikakva garancija budućih. Mirovinski sustav kakav danas poznajemo, ako se ne varam, postoji manje od 100 godina (u ovakvom obliku). Ja sam siguran da neće izdržati ne još novih 100 godina nego niti 50, a lako moguće niti 20 (neće me čuditi niti ako rikne kroz desetak godina).

Nitko ne može znati što će biti sa dioničkim burzama za 30-ak godina, tim više što je dioničarstvo postalo zastarjeli model vlasništva, financiranja kompanija, a moglo bi nakon nekog vremena postati i zastarjeli model zarađivanja. Došle su i kriptovalute. Mlađe generacije vjerojatno radije biraju kripto nego dionice, a one su ekipa koja će dominirati na tržištima u idućim desetljećima, logično. Institucionalni investitori se već prebacuju na alternativna tržišta i kripto, a ako/kada kripto dosegne dovoljnu kapitalizaciju i dođe do regulacije intitucionalni investitori će glavninu svojih akcija odrađivati na tom tržištu. Zadnjih par godina su burze rasle isključivo na temelju novca bez pokrića koji je do sada stvarao inflaciju na burzama što većina nije uopće primijećivala. Nedavno su opet porušeni rekordi indeksa, a svijet je poluzatvoren, sve je u rasulu već više od godinu dana i rezultati kompanija su lošiji nego što bi trebali biti. Znači, rast indeksa nije gospodarski opravdan nego su bilijuni dolara završili tamo gdje nisu trebali i zato su indeksi došli na rekorde. To ne može trajati vječno. Tu je i gospodarski kolaps koji je neizbježan i trulo stanje monetarnog sustava. Ne kažem da burze ne mogu još rasti, pogotovo kroz period od više godina i/ili uz ove bolesnoće sa nepresušnim friškim novcem bez pokrića, ali realnije je očekivati zaustavljanje rasta i promjenu smjer, barem u slučaju ako se ne počisti trulež i totalno popravi cijeli sustav što je valjda utopija.

Ali izgledalo je da je vrh već dosegnut pa je postavljen novi jer su bolesnici iznenadili sa količinom love bez pokrića koju su spremni stvroriti i poslati na burze. Više ništa ne treba čuditi i mogu nas ponovno nečim iznenaditi, ali takvo trulo stanje ne može trajati vječno i u 30-ak godina se svašta može dogoditi. To što su se burze većinom oporavljale nakon padova ne znači da će opet. Ako se ne varam, ZSE se još uvijek nije oporavila od sloma 2007. Ne pratim više ZSE redovno, ali mislim da oni koji su investirali na ZSE 2007. još uvijek nisu u plusu, a prošlo je 15-ak godina.

Za kraj :slight_smile: , ne kažem da se ne može isplatiti ulagati u dionice, ali zarada nije garantirana niti ako se planira držati 20-30 godina, a pogotovo nije garantirana kratkoročno.

Poznanik je cijeli zivot ulagao u dionice Viadukta i pricao kako njemu nece trebati penzija. Covjek otisao u penziju, cuvao jos neko vrijeme dionice i Viadukt samo propao. Izgubio milijune. Nista nije sigurno…

Zašto bi dioničarstvo bilo zastarjeli model vlasništva? I šta ti o znači zastarjeli model zarađivanja? Ne kužim, ako nešto donosi zaradu, to ćeš radit, pa ako treba izrađivat opanke.

Kažeš dionice i burze godinama rastu bez osnove… a crypto valute ne? …pa većina crypto coinova oko kojih se vrte milijarde nemaju čak niti poštenu web stranicu.

Pogledaj samo blue chip dionice u zadnjih 5-6 godina kakav su imale rast, amazon, google, ebay, booking, apple… hej, pričamo o blue chip dionicama!

Uglavnom, ne slažem se, prvo ne kužim što bi zamijenilo dioničarski model, drugo, mislim da mladi neće odustat od trgovine dionicama, jer mogućnost kupovina dionica online preko Revoluta i drugih, bez nekakvog posrednika ili brokera, je mladima jako približilo tu cijelu priču, i ne samo mladima, nego i starima, evo meni u tridesetima.

3 Likeova

Ovaj topik je otvoren prije vise od 10 godina. Isto tako je bila prica, nije sigurno, ne bih preporucio, bolje jedan dio orocis itd. I realno da je tad, u februaru 2010 ulozio u Amazon 25.000 i ostavio do danas, imao bi preko pola miliona, i to nakon izmirivanja poreza.
No za to treba imati prvenstveno muda. (da prostis)
Malo je onih koji ne bi iskocoli x puta do tad. Amazon je otprilike do 2010 dijelio akcije zaposlenima, od tada puno manje. Tzv. RSUs (restricted stock units) - potpises ugovor, ako ostanes dvije godine da radis, akcije “vesten” tj prelaze u tvoje vlasnistvo. A onda je moguce da dobijes novu porciju ako im je u intersu da te zadrze, na koju opet cekas 2 godine.
Licno sam tako dobila prve akcije 2009. (A dodijeljene su mi kao RSUs 2007). 99% kolega koje znam su, ako ne bas sve, onda najveci dio akcija prodavali cim ih dobiju. Najkasnije, kad se prvi put zatrese berza. Jer “sto je sigurno, sigurno je”.
E znam eto jednu osobu, igrom slucaja bas nasa zenska, koja ih drzi preko 10 godina. Ostalo sve zeke.

[quote=“abercrombie, post:28, topic:607”]

Poanta je da za 30 godina uopće ne mora biti kako je danas, a meni djeluje i da neće biti.

Ja nisam nabrajao što sve raste bez osnove nego sam se bazirao na dionice :wink: Ali kad već spominješ crypto, za BTC znam da nije došao tu gdje je bez osnove (FA), a ostalo slabije pratim, odnosno nisam radio neku detaljnu analizu. Shibe, Doge i ostale pizdarije me ne zanimaju.

Rast nije mjerilo opravdanosti. Ok, blue chip nije isto što i neka penny stocks ili u cryptu neka Shiba, ali evo npr. Apple. P/B ratio je sada cca 35, prije samo godinu dvije je bio 10. Tesla je skoro 30, a prije godinu dvije bilo ispod 10, itd. Fundamentalno opravdana kupnja je kad je P/B ispod 1 ili blizu 1. Ok, vremena su se malo promijenila, a i nije P/B jedino što se treba gledati, ali ja ipak ne volim vidjeti da je visok. Ako se gleda PE ratio, mislim da je kod blue chipa Applea oko 30, a prije godinu dvije je bio mislim ispod 20. Mslim da je stanje kod Tesle u pogledu PE-a katastrofalno (nisam provjeravao). Em je općenito cijena dionica napuhana, em je rast evo samo ova dva pokazatelja značajno krenuo baš u vrijeme kad se pojavila ogromna količina novca bez pokrića u novim proizvodima i uslugama za kojima postoji i potražnja.

Baš zato što je sve toliko raslo bez opravdanog razloga to ima svoje ime, a zove se balon. Puno njih će reći da je sa kriptom stanje još gore, ali ovisi o kojoj kriptovaluti je riječ.

Revolut je definitivno približio dionice prosječnom čovjeku, ali moj post se odnosio na razdoblje od 30-ak godina i upitnost isplativosti nakon 30 godina. Nisam rekao da neće postajati dionice za 30 godina nego da su moguće i realne velike promjene, a pogotovo da je moguće da će investicija manje vrijediti. ZSE je opskurna burza, ali je ipak prava burza. Ona se nije već 15-ak godina oporavila od prošle krize. Ako sad udari nova, ZSE neće doći na razinu na kojoj je bila za cijeli životni vijek investitora koji se uključio na ATH iz 2007.

Da ja želim investirati u neku dionicu ili indeks na 30 godina ( da baš želim računati na dobru zaradu) onda bih definitivno prvo napravio detaljnu FA, a onda i makroekonomsku analizu i analizu monetarnog sustava (da već sada ne znam da je sve trulo). Par desetljeća je dugo razdoblje i ne može se računati na zaradu samo zato što je tako bilo do sada.

Sve može još puno rasti jer se pumpa kako se pumpa, ali ne da je sve prenapuhano već sada nego bi se moglo svaki čas strovaliti kao nikad prije. Ne kažem da bude jer na tržištima već neko vrijeme nema logike, ali da je realno očekivati veliki pad, jest. Isto tako je upitno da li će netko tko danas investira za 30 godina biti u plusu. Do sada je bilo pozitivno na duge stanje i može opet biti, ali nema baš nikakve garancije i povijesni prinosi ništa ne znače za budućnost. Samo sam želio reći da uopće nije sigurno :wink:

Evo baš sam išao pogledati…

Crobex sadrži hrvatske blue chiopove. 2007. je bila ona ludnica sa HT-om i općenita euforija na tržištu. Puno njih je tada investiralo. Ako je netko tada investirao u Crobex, evo 14 godina kasnije je u debelom minusu. Ako uskoro udari nova prava kriza, a samo pomoću trikova se to može izbjeći, Crobex niti u idućih 14 godina neće doći na razinu iz 2007., i onda netko tko je tada investirao neće imati zaradu niti nakon 3 desetljeća. Zato kažem da nije baš sigurno kako se čini, niti ako se radi o 30 godina čekanja. Pogotovo radi ove truleži koja se još uvijek uspješno prikriva, ali koja će izaći na vidjelo prije ili kasnije. Tko voli nek izvoli, na dionicama se može zaraditi, ali računati to kao nešto sigurno, e to baš nije pametno.

Ja povremeno zatrejdam dionice ili indekse, ali kao dugoročna investicija me to u ovom u trenutku ne zanima. Opet velim, moguće da će rasti, ali nije sigurno i ja na to ne bih računao kao sigurno rješenje za mirnu mirovinu.

Pa naravno da nije sigurno. Sta moze biti sigurno, i to za period od 30 godina?! Nista.

i to neko vezivanje za 30 godina je suvisno. Nisi vezan nikakvim ugovorom, dugorocnu investiciju mozes s jednim klikom u roku od sekunde prodati. Mozes staviti limite ispod kojih ne ides…imas x opcija kako investirati, dugorocno u ratama, i kako izlaziti iz investicije, isto tako u ratama.

To da ce berza da se sruci - danas kao i prije dvaes godina vazi isto - moze bit da hoce a moze biti i da nece. I ako se sruci, to za sobom povlaci urusavanje cijelog finansijskog sistema, i gdje god da je ulozen novac u tom momentu ce biti kriza. Neke ce firme krahirati, neke nece i u toj krizi.
Ipak jedno je sigurno, danas nema kamate na ustedjevinu. Ono sto su radili nasi - na banku pa orocis - je sigurno gubljenje novaca. Znaci ulaganje je jedina opcija. Akcije su jedna od boljih.

Ovo je trenuto tema i u vezi reformacije penzionog sistema, koji ovakav kakav je propada. Cilj je time rasteretiti drzavni sistem, po uzoru na Svedsku i Norvesku, gdje su poslodavci obavezni odredjeni dio plate radnika (mislim da je najmanje 2%) ulagati u akcije, kao penzioni fond.

1 Like

Pa da, za radnu penziju bez oslanjanja na socijalno. Mozes ti krenut vadit i ranije, ali compund interest je zajebana stvar… svaka dodatna godina poveca kapital znacajno. Sto se ti svih akcija, statistika kaze da je dobar index za nas ovdje ubjedljivo najbolja stvar, najveci povrat uz najmanji rizik (u 99% slucajeva).

Zato nikad u individualne dionice… ili barem ne u jednu. Ima u americina onaj Enron zbog kog su mnogi tako ostali bez penzije. Umjesto da penzija bude index, njima je bila u jednoj firmi… koja je bila prevarantska i propala ubrzo.

Norveska ima i fond od nafte, koji je ako se ne varam najveci investicioni fond na svijetu? po oko 200k $ za svakog Norvezanina. Holandija ima najbolji penzioni sistem po svim bitnim parametrima- imaju jako mali socijalni dio (sto je kod nas 100%), i polu-obavezni investicioni dio gdje se pare fino mnoze i kad dodjes u te godine, imas finu penziju, a najbitnije penziju koja se zasniva na zdravom sistemu za razliku od naseg

Naravno, ali zašto kupovati na ATH? :wink: Ne samo da je ATH, nego i sve ukazuje na to da je debelo precijenjeno.

Slažem se, ništa nije sigurno, osim da je velika šansa da burze vrlo uskoro krahiraju :slight_smile: Ali velim, slažem se, jer možda hoće možda neće :slight_smile: Ja sam mislio da će sve otići u pm još 2019., ili najkasnije 2020., pa su smislili (ili ajde, reći ću iskoristili) koronu i eto spasonosnih bilijuna. Gospodarstvo (privremeno) spašeno, a bilijunćeke ćemo svi mi vraćati, samo nam to nisu htjeli reći, kao niti to tko će se okoristiti tim bilijunćekima. Takva ludorija me stvarno iznenadila. Nije mi ni na kraj pameti bilo da će tako nešto napraviti. Jedno je QE, a drugo je ovo što su napravili. Što je iduće? Još stotine bilijuna dolara i eura? Dokle? Dok ne dođe do toga da zrnce pijeska vrijedi više od 1 eura ili dolara jer ima manje zrnaca pijeska. Vjerojatno je i da će nabiti neki ekološki porez koji će ići na sve ljude pa će možda to zamijeniti ovo bolesno “štampanje”, ali će imati negativan efekt na drugoj strani.

Problem je što je QE iskorišten i potrošen. Možda opet nečim iznenade, ali to će biti samo novi šut narkomanu i dodatno uništavanje već uništenog. Zna se kako to završava, ali se može promašiti sa pretpostavkom kada će se dogoditi. To da burza neće krahirati u idućih 30 godina, ali onako turbo, ako se mene pita, NEMA ŠANSE. Može krahirati doslovno sutra. Ne zato jer “je sve moguće”, nego zato jer su uvjeti za to već prisutni. Možda se nakon nekoliko godina ili nakon desetljeće dva oporavi, a možda i ne. To što se oporavila od prijašnjih kriza uopće ne znači da će opet.

Baš danas sam negdje pročitao i da je TMC u SAD-u preko 200%, a sve znad 100% se smatra precijenjenim marketom i preko 120% jako precijenjenim. Sda nije niti 100% niti $120 nego preko 200%. Uz to ću samo podsjetiti da je omjer duga i GDP-a u SAD-u mislim sada već i preko 130% (napamet govorim), a znamo iz iskustva što znači kad se samo približiš stotki. Odmah babaroga skoči za vrat, a novo zaduživanje postaje teško i skupo. SAD je ipak SAD i imaju tu svoju moć jer uvode demokraciju ako im se zamjeriš, nameću sankcije i rade svakakve spaćke, ali to su već političke igre. Ipak će biti primorani na daljnje “štampanje”, dok netko prvi ne pokaže muda pa kaže da bi radije pijesak nego dolare. To sve je iza ćoška, a da li će krenuti sutra ili za koju godinu to ćemo vidjeti, ali krenut će i može biti čak i sutra. Ja u to vrijeme ne želim imati kapital na burzi.

Bez svega ovoga što je vrlo ozbiljan globalni problem, opet postoji razlog zašto u ovom trenutku nije pametno ulaziti u dionice. Dio sam napisao u ranijem postu, plus ATH, plus precijenjeno cijelo tržište itd itd. To ne znači da ne može još rasti nego znači da je sada turbo rizično ulaziti u dionice i da je rizik neusporedivo veći sada nego “klasičan rizik investiranja u dionice”.

Ljudi su i BTC kupovali na $64,800, pa ga evo trenutno ispod $30k. Može se i BTC prodati jednim klikom, ali zašto kupovati na ATH kad će biti boljih prilika. Za BTC čvrsto vjerujem da će na novi ATH najkasnije za koju godinu, ali za burzu baš i nisam siguran nakon što se sruši. Evo ZSE se još nije oporavila od 2007., a sad bi moglo doći nešto još gore. Lako moguće da mi više nikad ne vidimo novi ATH na Crobexa. Ako je netko 2007. investirao u Crobex sa željom da si osigura penziju, jadan on.

Milijarderi su po nekim izvještajima prodali dobar dio dioničkog portfelja. Buffett isto. Ako gledamo blue chipove, ajde neka netko tko sada želi kupiti dionice Applea, Alphabeta, Amazona itd. napiše svoje razloge za kupnju u ovom trenutku. Nadam se da to nije “zato što sve raste već neko vrijeme pa će i dalje”. Ako je tako, to onda nema veze sa investiranjem. Može još porasti, ali možeš i na ruletu dobiti. Ne treba pisati razloge tu na forumu. Neka svatko tko želi sada ulaziti u dionice napiše sebi na papir razloge zašto smatra da je to baš sada dobra odluka. Inače je nužno napraviti i FA pa bi bilo dobro da se ključne stavke FA isto stave na papir. Sad je i sezona kvartalnih FI-a pa su dostupni i ti friški podaci. Nakon toga će valjda postati jasno da baš i nije idealan trenutak za dionice :wink: Mogu još rasti, ali ekonomskog opravdanja nema i realnije je očekivati pad.

To traje već neko vrijeme, možemo reći i desetak godina (uz privremeno podizanje kamatnih stopa pa novo spuštanje). Znači, prošo voz :slight_smile: To je i jedan od razloga tog balona na burzama. Koliko se može napujati dok ne pukne ćemo tek vidjeti, ali puknut će. BTC je pao ispod $30k. Može on još fino potegnuti dolje, ali recimo ulazak sada u BTC sa DCA metodom je neusporedivo bolja opcija od ulaska u dionice na ATH u vrijeme precijenjenosti i totalno trulog globalnog gospodarstva i monetarnog sustava općenito. Hehe, ali BTC sada nije nikome zanimljiv, sada je “ide to na nulu”, “jel sam ti rekao” itd. BTC je zanimljiv samo kad je na ATH, onda ga svi žele i kupuju, nije beg cicija :slight_smile:

BTC je trenutno više od 50% ispod nedavnog ATH. Da je Apple pao 50% svi bi navalili, ali na BTC-u trenutno nema navale i promet je mizeran već tjednima. Nije ovo sad za “buy the dip” jer taj trenutni dip ima dobrog potencijala za produbiti se, nego je vrijeme za DCA metodu ulaska. Upravo sada se lomi i odlučuje da će još jače pasti ili neće. Može svake sekunde pojuriti gore, ali i pasti dublje. Ako stoji ovako i ne nastavi dolje radi se double bottom, pa imamo zapravo triple u zadnje vrijeme i to je temelj za rast, ali treba promet.

Ako Abercrombie ili netko drugi sada ulazi u dionice, ja mu želim sreću i dobru zaradu (što ipak nije nemoguće niti ako se sada kupi), ali moj savjet je da još jednom razmisli.

Sjetio sam se još nečega. SCB drži US blue chipove , mislim čak i većinski (ako se nije nešto promijenilo). To puno ljudi uopće ne zna. Kad sam ja bio aktivniji na burzi ja sam redovno gledao knjigu dioničara, promjene na skrbničkim računima i svašta još. Treba i sada gledati. Ako SCB prodaje ne diraj ni sa štapom. Ako ne prodaje, a dođe ipak do kolapsa, imati ćemo dodatni problem zbog ogromne izloženosti SCB-a i još nekih, ali to je druga tema.

Što se zlata tiče, već neko vrijeme govorim, ovo će biti prva kriza od kad postoji BTC. Treba vidjeti u kojem omjeru će kapital otići kuda, ali je sigurno da više neće samo u zlato.

Poslije jednog ATH dolazi drugi (pretpostakva neophodna za uopste bavljenje berzom). Zato i pomenuh kupovinu u ratama. Ne moras sad sve sto imas skrkati odjednom, mozes u ratama.

Jah, i korona godina je bila bum na berzi. Ko je ulozio- opario se debelo.

Dokle, vidjecemo.

Ako se printanje novca i dalje nastavi, najveci gubitnici ce biti oni koji svoj novac kao ustedjevinu drzi na ziro racunu ili u gotovini ispod jastuka radi navodne sigurnosti. Inflacija ako krene i ako vrijednost dolara bude, kao sto velis, ko zrno pijeska, kes je najgora moguca forma osiguravanja od te krize. Takodje penzija bi bila masovno ugrozena. Sa tih posteno zaradjenih 400 evra penzije neces moci prezivjeti. Neki se mozda sjecaju pocetka rata u Jugi, i koliko je nula imao dinar printan na Topcideru. Ako ga ne potrosis uvece, ujutro mozes taj papir baciti.

Hiperinflacija bi bila veliko sranje, za sve - jasno, jer masovna inflacija znaci nestasice, nemire…. da ne crnjacim. Ali kako bi ko prosao:

Oni koji bi osjetili koliko toliko korist od inflacije bi prije svega bili oni koji poseduju „stvarnu“ imovinu. Kupovna moc bi i njima opala, ali bi se dobro provukli ili ne bi bili bas ojadjeni. To ukljucuje kucu sa pitkom vodom, bastu sa plodnom zemljom, kravu, kokos… Ovo je kakoda prezivis.
A kao ustedjevinu: plemenite metale (poluge, kovanice- sto sitnije to bolje, inace nema primjenu prakticnu), nekretnine (nije likvidna imovina, to je mana, ali kao svoj krov nad glavom - isplativa), vjerujem da je to i BTC, ali se on za razliku od zlata nije dokazao, za svaki slucaj ga valja smatrati ipak za eksperiment i preporuka je da samo toliki procenat i treba uloziti u njega. Ja sam tu poprilicno izlozena riziku, tj ulozila sam i preko neke razumne granice, umjesto u zlato, preferiram BTC, sto ne velim i da je pametno.

I tu onda dolaze i kapitalne investicije (akcije, fondovi, ETF-ovi).

Ono sto ti gubis iz vida, kad pricas o berzi koja se rusi, je da kao akcionar imas defakto udio u preduzecima.

Jedan Google ili Amazon mogu izgubiti na vrijednosti na berzi, ali nema sanse da se vrijednost ovih firmi pretvori u nulu. Uopste nije za poredjenje sa dot-com bubble jer ove kompanije su danas olicenje finasijske moci.

I za kraj, najveci korisnici inflacije bi bili duznici. Jer ako se novac devalvira, zaostali krediti ce biti lako isplativi, pod uslovom da drzis u medjuvremenu novac bilo gdje, od gore navedenih opcija, gdje ce manje pasti u medjuvremenu.

Zavisi koji novac izgubi vise vrijednosti… lako se moze desit da duznik ima jos vise duga

1 Like

To sam dolarima i pijeskom je samo slikovita usporedba. Neće dolar uskoro pasti na nulu, ali da bi mogao biti jako uzdrman, mogao bi. Vojna i politička moć SAD-a su njegovo pokriće, a ne gospodarstvo kao što se pogrešno misli. To nije zdrav temelj i zato ne vjerujem u dolar. On je moja osnovna valuta i primanja su mi u USD, ali mu ne vjerujem. Svašta mogu izvesti pa može čak i porasti, ali realno je ogroman balon. Nije niti euro puno bolji. Funta ima potencijala, ali nisam radio nikakvu detaljniju analizu pa ne mogu ništa konkretno reći.
Ali cash nije najgora moguća opcija (iako jest loša opcija za čuvanje kapitala). Može biti gore imati dionice :slight_smile: Recimo ne vjerujem baš da bi dolar uskoro mogao pasti preko 50% ili da bi inflacija u kratkom roku toliko skočila, a neka dionica bez problema padne 50% :wink:

Da, to je baš za preživljanje. Ne očekujem sad baš takvu katastrofu da kokoš postane vrijednija od unce zlata, ali kako je krenulo, dobro je gledati da se osigura par kokoši, malo zemlje, vode itd. Meni je pun k terora koji se provodi svaki dan i sve mi djeluje da će biti još gore, ali to je druga tema.

To ja smatram dobrom opcijom na izlazu iz krize, ne na ulazu, pogotovo ne na ATH vrijednostima pred krizu :slight_smile:

A što će ti to? :smiley: Možeš kupiti dionice Alphapheta i biti suvlasnik Googlea, pa će ti svejedno blokirati AdSense ako se ne držiš pravila :wink: Drugo je imati veliki postotak vlasništva, pravo odlučivanja koje ima utjecaj itd, a drugo je biti suvlasnik na papiru koji nema nikakav utjecaj.

Da li će propasti ne znam, ali niti ne kažem da hoće niti to mislim. Ipak, nisu mislili niti da će Enron propast i mnogi drugi. Trebalo bi napraviti dubinsku mikroanalizu uz makroekonomsku. Vidjeti način upravljanja, izloženost, cjelokupno poslovanje i još puno toga. Onaj tko to nije odradio može samo nagađati da neće propasti. Ja uopće ne mislim da će Google i Amazon propasti kad dođe jaka kriza, ali bez prave analize je to samo nagađanje da neće jer to djeluje najvjerojatnije ovako općenito.

Ali malom dioničaru uopće nije važno da li će recimo Amazon propasti i da li će mu dionica otići na nulu. Njemu je bitno da li će on izgubiti ili zaraditi. Ako kupim Amazon po $3,500 za dionicu meni ništa ne znači što će on i dalje postojati, što će i dalje biti lider na tržištu i što mu dionica neće pasti na nulu jer ne želim niti da padne na $2,000 :wink: Pad na $2,000 ili manje je lako moguć. Pa toliko je bila dionica prije samo cca godinu dana.
Isto tako, ako kupim kvadrat nekretnine u Zagrebu po €10,000 eur, znam da ću u njoj moći spavati i ako se sruši tržište, ali što mi to vrijedi ako mi je glavni cilj bio zaraditi i ako mi kvadrat padne na €1,000 eur. Čak i ako dođe na €12,000 eur ili €112,000 eur eur za 20-30 godina, bolja opcija je pričekati pad pa kupiti po recimo €7-8k eur ili manje, ako se pad čini realnim i ako trenutna cijena nije opravdana.

Kad sam napisao da si netko tko misli ulagati sad u dionice napiše razloge nisam mislio da bi razlog trebao biti da “ne može pasti na nulu” i je kompanija “oličenje financijske moći”. :slight_smile: Mislio sam na fundamentalne argumente da je cijena od $3,500+ opravdana i dobra prilika za kupnju. Ako postoje takvi argumenti, ja bih ih volio znati jer ću naučiti nešto novo. To što može i dalje rasti nije baš najbolji argument, iako naravno da može dalje rasti i možda i bude.

Niti s ovim se ne slažem :slight_smile: Nije ta ti namjerno kontriram nego jednostavno imam drugačije mišljenje :slight_smile: Kod kredita u EUR postoji valutna klauzula, a kuna je vezana uz EUR pa dođe na isto. Plaće su u kunama, a kuna vezana uz EUR. Ako dođe inflacija i u naš realni sektor, a rast plaća ju ne prati, nećemo imati koristi. Ako držiš kapital u dionicama kad dođe kriza, teško mi je vjerovati da će rasti više nego što će novac gubiti vrijednost, za vrijeme gospodarske krize. Zato veliki investitori pred krizu ulaze u cash, a izlaze iz dionica, ne obratno. Čak sam nedavno negdje pročitao da je Berkshire (možeš čitat i Buffett) u rekordnom iznosu u cashu, mislim čak preko 100 milijardi dolara. Nije baš zanemariv podatak ako je točno.

Što se BTC-a tiče, definitivno nije bez rizika, ali mislim da je neusporedivo bolja opcija od dionica, pogotovo u ovom trenutku. Evo ga trenutno na cca $31,500, a jučer je bio na cca $29,200. Skočio danas preko 5%. Glavni US indeksi su trenutno manje od pola posto gore. Ako BTC sutra padne i 50%, on će se definitivno lakše i brže oporaviti nego dionice. BTC je čak u stanju u samo nekoliko dana otići 50% gore, pogotovo ako padne na neke niske razine, a dionice to ne mogu. Druga stvar, BTC je i sa ovim zadnjim rastom više od 50% ispod ATH-a, a dionice su dobrim dijelom oko svog ATH-a. Mislim da stvarno ne treba biti previše pametan da se zaključi što je bolja opcija za investiranje. Može i BTC još jako pasti, ali teško mi je vjerovati da bi i nakon pada ostao nisko dulje od eventualno 2-3 godine u najgorem slučaju, a dionice se u slučaju velike krize mogu zakucati dolje i ostati dugo dolje, pa se možda i nikad ne vratiti na ATH (ili bar ne još puno godina).

Ne znam, meni kupnja dionica sada djeluje kao i kupnja BTC-a u 4. mjesecu na $64,800, a sve zbog FOMO-a. Ovo nije prvi novi ATH indeksa i dionica nego već tko zna koji po redu u kratkom razdoblju. Tako nije bio niti od BTC-a prvi ATH nakon $20k. Da li je zadnji ATH za dionice i indekse u ovom ciklusu vidjet ćemo, ali realnije je da je zadnji ili među zadnjima nego da pravi rast tek počinje ili da se još stabilno nastavlja.Tržište lako iznenadi, ali se investira na temelju pokazatelja i realnih očekivanja, a to je trenutno kontra dionica.

Ovo je moje područje i ovim stvarima nešto znam pa želim pomoći u odluci ako nekome može koristiti. Naravno da možda griješim i možda se još dugo nastavi rast dionica (na marketu nikad ništa nije 100% sigurno), ali to nije realno i spadalo bi pod još jednu nelogičnost tržišta.

Moje mišljenje je da je sada pametno početi graditi short pozicije, ne long. Ovo može biti pravi The Big Short u stvarnom životu. Sve je trulo, prenapuhano i bez temelja. Izgleda da to većina još ne shvaća pa se možda nastavi još malo rast, ali što više raste dalje to će pad biti brutalniji. Kao što je dobro ulaziti u long pozicije sa DCA metodom (na rate), tako je sad dobro ulazi u short sa istom metodom. To naravno nema previše smisla kad netko ima mali kapital za investiranje, ali kad se radi o milijunima onda se može itekako isplatiti. Samo od standardnih retracementa se može zaraditi, a pogotovo ako dođe do očekivane promjene trenda i brutalnog pada. Shortanje marketa nije nešto što je poznato prosječnom malom investitoru, ali je lako izvedivo. Samo treba znati da se plaćaju naknade za shortanje i da tržište može biti dulje nelogično nego što ti možeš biti likvidan. Zato ako netko vrti par tisuća dolara neki pravi short nema smisla, ali ovi koji rade sa milijunima i pogotovo milijardama se sada mogu (a vjerojatno i budu) masno okoristili. Svejedno će biti puno fondova koji će bilježiti gubitke jer imaju pre glomazne long pozicije i ne mogu samo tako izaći, a i fond manageri u mnogim fondovima nisu uvijek ekstra klasa.

Ne želim pametovati i da ispadne da ja ZNAM da dolazi veliki slom. Ne znam, kao što niti ne zna niti da će rasti dalje. Ja samo smatram da je sve prenapuhano i da trenutne cijene nisu opravdane pa da je realniji pad i da je vrijeme za građenje short pozicija, ne long. Čak i ako recimo sutra bude novi ATH dionica i indeksa, pa na jesen novi, opet vjerujem da ćemo sa ove današnje razine prije vidjeti veći pomak prema dolje nego prema gore. Zato se sada investitor treba odlučiti u kojem smjeru očekuje kretanje po prema tome početi graditi poziciju. Usput, long pozicije su već odavno trebale biti izgrađene (jer se ne počinju graditi na ATH) i sve ovo dalje je isključivo FOMO i ogroman rizik.

Znači, shortati cijeli market i ulaziti u BTC i malo u zlato, sve sa DCA metodom. To bi bio moj odabir da imam neki multimilijunski kapital koj planiram investirati. Sa malim kapitalom, DCA long zlato i BTC, bez ulaska u dionice osim short. Nije naravno bez rizika, ali meni djeluje kao bolja opcija nego ulaziti u dionice. Kad/ako dođe do jačeg pada, tek onda eventualno po malo počet ulazit i u dionice i indekse.

A tek BTC, no tu mjeris duplim mjerilom :wink:

Jest, samo ti fali info kad je ulaz u krizu. Ako bi to znao, to bi bilo zbilja cudo. Slozices se, ne znas. Sam velis da si isto to rekao 2019. Ako sad i bude korektura od 50%, opet se za vecinu akcija isplatilo onima koji su usli te 2109 :wink:
Od 2008 se ceka pravi veliki crash. Jedno je sigurno, doci ce. Ali kad, to ne znamo.
Licno mislim da smo na tananoj niti, ali kredibilitet razno raznih crash proroka je zbilja izlizan.

Pa kod velikih koncerna naravno da nemas utjecaj, to se naravno podrazumijeva, ipak imas novcani udio i profitiras od rasta.

Cuj, ne moram znati sastaviti i rastaviti BMW da bih imala neko povjerenje da se nece raspasti. Mogu pustiti da procjenu da neko ko ima vise pojma od mene. Redovna fundamentalna analiza, iscitavanje bilanci itd., to je uglavnom suvisnopogotovo ako je portofolio diverzifikovan.

No eto, Amazon trenutno jeftiniji nego sto je bio.

Upitno koliko je uopste fundamentalna analiza i mjerilo. Jer su institucionalni investitori u vecoj mjeri chartisti nego fundamentalisti. Tesla je najbolji dokaz da je P/E ratio irelevantan.

Za kraj - svako ulaze po svom nahodjenju. Ne bih se usudila davati savjet za konkretne korake ikom, investiram na sopstveni rizik. I informisem se sa vise strana, ni jedna nije izvjesna.

Za 30 god. mozda dodje Isus, pa je onda svrsetak.:grin::grin::grin:

Možda jesu dupla mjerila, ali pokušavam biti realan :slight_smile: BTC definitivno može pasti 50% i sa ove razine, ali on bez problema potegne 50%+ i prema gore (može i u samo par dana), a ozbiljnije dionice malo teže. Evo vidi danas BTC. Trenutno je cca 8% gore u odnosu na jučer. Da imam Amazon i da padne 50% ne bi mi bilo svejedno. Imam BTC i kad on padne 50% ne brine me to previše. BTC je sad u dobroj buy zoni, a ako ode još niže onda će to biti baš full zdrava buy zona. Amazon na $3,500+ i blizu ATH i sa ostalim pokazateljima da je precijenjen mi se nikako ne čini kao dobra kupnja sada. Evo od današnje cijene mislim da će biti veći pomak prema dolje nego prema gore. Naravno da možda griješim, ali tako sada djeluje.

Je, ali lako je biti general poslije bitke :slight_smile: Sve je izgledalo da će 2019. velika kriza. Zapravo je i počela, glavna gospodarstva su i službeno ušla u recesiju, ali onda je došla korona sa bilijunima dolara. Takvo iznenađenje nisam baš očekivao. Kriza je stvarno došla, ali je amortizirana sa tim bilijunima dolara i eura. To je isto kao kad narkomanu dođe kriza pa se šutne. Privremeno mu je bolje, ali taj novi šut ga je dodatno uništio i još je sigurnije da će propast. Potpuno ista stvar. Može neki novi šut opet odgoditi slom, ali će samo biti još gori kad dođe.

Pa i nije baš. Tad je još trajao zadnji crash, pa se onda zaustavio, pa je onda krenuo oporavak. Tako da se novi crash očekuje tek zadnje 2 godine, po mom mišljenju. To što ga neki najavljuju još od 2009. je druga stvar.

Ali veliš da zaboravljam da sa dionicom ide pravo vlasništva. Ja sam samo rekao da to ništa ne znači ako nije ozbiljan postotak:) A to da profitiraš od rasta, to vrijedi samo ako bude rasta :wink:

Ček, BTC je opet lud…