Ultra-wide ili standardni monitor

Planiram u skorijoj buducnosti uzeti novi monitor.Nemam nekog prevelikog iskustva s monitorima, pa bih volio cuti neka misljenja.

Monitor mi treba za programiranje, standardna upotreba, obrada forografija i PS4 da nakacim nekada.Dvoumim se izmedju 27" 4K i 34 Ultra-wide Full HD, a radi se o sljedecim modelima

Nekako vise idem prema 4K, ali opet bih volio cuti ostala misljenja :slight_smile:

Za programiranje , jedan veci ili minimum dva, a nekad i tri.

Na jednom monitoru je IDE, na drugom sql manager, na trecem browser. Jer mi se neda prebacivat, a nekad imam otvoreno po 8-9 app. Ukljucujuci jos console-u, spredsheet, neki txt editor, calculator, to do listu, jos jedan browser i sl.

1 Like

Ne trebaju mi 2, a ni 3 monitora, jer se ne radi o intenzivnom programiranju, vec o nekim osobnim projektima.

Prije su se ljudi kleli u Dell (disclaimer: nisam monitor nabavlj’o možda skoro i dekadu).
To se sjećam (nekad davno) ocjena kad se pojavila 24" Dell-ova.
Mislim da ću sljedeći put kad budem nabavlj’o monitor uzeti u obzir i da li nativno može da se rotira u vertical mode. Nisam prob’o, al’ bi’ volio vidjeti kako izgleda rad na vertilalnom™ monitoru.
Pretpostavljam da može svaki sa odredjenim štenderom da se montira vertikalno ali eto čisto k’o ideja.

To mi palo na pamet pa pogledam i ovaj gdje mu je razlika u €30 od te LG 27".
Vidim da se transformiše vertikalno.

Dok su za dizajn Eizo monitori što je Daikin za klime.

Ako mozes malo podebljat budget, definitivno preporucam

odlicne boje, response time, ma sve

evo iz prve ruke :slight_smile:

Nisam bas u fazonu da dajem toliku lovu na monitor, iz razloga sto ga necu koristiti vremenski puno i sto mi nece donositi nikakvu zaradu, tj. nije mi main workstation :smiley:

LG ti se znaci pokazao kao dobar ?

Btw nisi li ti ono bio Mac korisnik ? Sta se desi pa predje na Windows :smiley:

Andreint ljevak. Hehe. :blush:

1 Like

Onda bolje nesto jeftinije, istina.

Apple me poceo nervirati s drainanjem baterije na mobitelu u toj mjeri da sam odlucio prodati sve sto ima jabuku na sebi :smiley:

Win + Android - vratio se korjenima :stuck_out_tongue:

nemože se svaki monitor rotirati za to je pivot funkcija nekad bila dostupna na skupljim monitorima dok danas ima već na monitorima od cca 250€ pa nadalje.

Za “okačiti” monitor ti treba VESA bez toga ništa jedino čekićem da ga zakucaš :smiley:

Neće uoće pogriješiti s lg monitorima koji postaju sve bolji i bolji. Dell-u i dalje nefali ništa :slight_smile:

Ne kažem.
Tako nešto što pričaš i čitam po netu.
Samo razmišljam naglas kako li bi mi to bilo da radim na vertikalno postavljenom displeju.

Kao dodatni monitor ima smisla u funkcionira ali samo kao dodatni :slight_smile:

Kupio sam ovaj monitor, i odmah problemi :smiley:

Kada pokusam spojiti svoj MB Pro Mid 2015 15" dobijem samo ove rezolucije

4K je ocito neupotrebljivo za standardne stvari za koje korisim monitor, a koji ce mi k Full HD.

Medjutim, kad spojim MB Pro 2017 13" (touch bar) sa posla, dobijem sljedece opcije

Sto mi dosta vise odgovara, nego ovo sto imam sa 2015 modelom.

Zna li neko u cemu je problem ? Ja vec mogu naslutiti da to sto zelim ne mogu postici sa HDMI, vec mi treba onaj Thunderbolt 2 u HDMI konverter - jesam li pogodio ? :smiley:

I ima li neki hack da se ovo pokrece u 60Hz, 30 je malo ?

Probaj s SwitchResX http://www.madrau.com

1 Like

Wow, odlicna stvar.

Hvala :slight_smile:

Na kraju se ispostavilo da SwitchResX ne radi bas najbolje, tako da sam uzeo ovo i sve radi odlicno.