Upit o zaradi na Instant Articles?

Naravno da je istina. Ali ko smo mi da pričamo o Facebooku :slight_smile:

Update October 16, 2018: Starting today, we’re rolling out an update so people see fewer posts that link out to low-quality sites that predominantly copy and republish content from other sites without providing unique value. We are adjusting our Publisher Guidelines accordingly.

Da, novi update dolazi. Nisu dugo nešto mjenjali :sweat_smile:

Ako bude funkcionisalo, to će uništiti 90% malih medija. Veliki mediji koji imaju na desetine zaspolenih kopiraju članke jedni od drugih, nikakvo čudo što to rade i mali mediji. S tim da se ti veliki mogu prilagoditi jer već imaju dovoljno ljudi a mogu i zaposliti još ljudi, dok mali mediji mogu jedino da ugase posao.

1 Like

Ti si o tome govorio jos prije godinu dana, da ce ovo uvesti…ili radis ili imas nekoga bliskog sto radi tu :joy::joy:

Ljudi, ništa nije srezano. Polako. Juče je bio globalni problem i to ogroman, u Americi nisu ljudi mogli da dele po 5 dana vesti niti bilo šta na stranice, jedan od njih bio je i meteorološki centar koji ima preko 30.000 stranica, ogromnih i tu su ljudi koji su zaposleni delili “OPASANOSTI OD URAGANA I NEPOGODA”, njima nije pet dana ništa radilo, sinoć je zvanično rešen problem, može da se deli ali sigruno da mnogo rade na problemu, nikada se nije desilo da par dana ne može da se deli, što se meni desilo npr. i 80% ljudi u Srbiji. Ne dižite paniku, kopirajte normalno agencijske vesti, napravite poneku svoju priču od ju tjub snimka i sve će biti okej.

Ima li neko da je u zadnje vrijeme dobio pristup Instant Articles, pa da malo pojasni kako je to uspio.
Ja sam probao par puta na domaćim pageovima, imao 10-tak koliko-toliko originalnih tekstova i dovoljno posjete ali sam opet odbijen.

Ne radim u fejsu haha, ali je to meni čak i tada bio totalno logičan slijed događaja. Prije ove vrijesti, prije dan dva neko mi je ovdje poslao privatnu poruku na forumu, da li mislim da li je okej vrijeme da se krene sa ulaganjem projekta za instant articles.

Ja sam odgovorio sa NE, i glavni razlog za to je bilo ovo gore što dugoročno nema šanse na fejsu da opstane bilo kakav medij sa kopiranim vijestima, i da stvori neki ozbiljan projekat koji može da bude profitabilan.

Prošle godine smo mi ubili sa instantom što se tiče zarade. I ja sam znao da će ovo doći. Zato sam na vrijeme prije godinu i pol krenuo na kreiranjem originalnog sadržaja u fullu, i to se sve isplatilo. Zbog toga sada neko ko kreće sa instantom, mora da ima brdo love za content, oglašavanje i da usput bude mnogo pametan. Inače, a-a.

Mislim da kreiranje portala je mrtvo na način na koji se do sada radio, kopirajući svako od svakoga. Da li će i dalje nešto prolaziti, vjerovatno, ali će biti previše sitno da ne vrijedi tome pridavati pažnju.

@limenka2017 sada otvorio temu što sam davno napisao [Tutorial] Moj put do 100$ dnevno putem Facebook Instant Articles i čitam prve moje odgovore i gledam koliko sam bio lud i ubjeđivao ljude da je instant prava stvar i koliko je ljudi govorilo da je to najveća glupost, a ti isti su na kraju prešli na instant. :smiley: i hvalili ga samo par mjeseci kasnije na sva zvona.

Teško je ljude natjerati na promjenu mišljenja dok im ne dođe iz guzice u glavu. :smiley:

Još jedna stvar ili predikcija za evo okotobar 2018. Facebookov adbreaks - https://www.facebook.com/business/m/join-ad-breaks je vrhunski deal - monetizacija videa. Ja sada da imam neki manji medijski projekat ili tek želim da krenem, ne bih uopće radio na monetizaciju putem instant articles, nego bih se u fullu fokusirao na kreiranje zanimljivih videa za neku tematiku i monetizaciju njih putem adbreaksa. Ovo je još u ranoj fazi, kao što je bio i instant articles u vrijeme kada sam ja otvorio temu i kada niko još nije upoznat s tim. Budite pametni i iskoristite to. :wink:

Ponavljam ne radim u fejsu i nemam nikog internog tamo. :smiley: hahah

1 Like

Cim budu odobrili za nas region posto jos uvek kod nas ne moze da se dobije. Inace je svakako prava star, eCPM je bolesno dobar!

Imao sam u planu da pokrenem portal isključivo za fb instant articles ali sam odustao jer vidim da se ne isplati, hvala na savjetima.

Ne bih se složio sa tobom, fejs je INSTITUCIJA koja ima mnogo, mnogo nepredviđenih problema koji se dešavaju iz dana u dan, naravno 99% stvari su u stvari politički pritisci da se sredi taj tkz. politički uticaj, najviše se odnosi na USA, ali imate situaciju gde Zuki priča da će pred sve izbore u bilo kojoj zemlji biti u dosluhu sa vlastima, skandal oko curenja podataka, eksperiment, testiranje raznih robota itd. uticalo je na cenu klika, plus je naloga sve više, ako realno pogledaš i dalje je instant duplo jači od adsense, živi bili pa videli u ovome je budućnost. Što se tiče sadržaja, treba imati svoj donekle, ali agencijske vesti koriste svi u svetu, ali nije teško da 2 - 3 vesti budu baš vaš izvor, tipa prepričan intervju nekoga itd. Ja bih svakome preporučio da krene sa artiklima. Pozz

Koji je RPM na instantu otprilike sad?

Jel trebamo ovo u startu zanemariti:

Your country may not be currently supported.

a pripremati se sadrzajem (videima) kao da je vec sve ok?

Jučer i danas katastrofa :frowning:

Bas tako. Lako se to moze zaobici kasnije. :slight_smile:

2 Likeova

meni ovih dana ok, fino ide fb… Mada neki postovi imaju jako los domet sto izgleda jako cudno… Npr na jednoj stranici, linkovi imaju domet po 3000-4000 u projesku, i onda 3-4 linka dnevno imaju nesto posve malo po 300-400 iako imaju lajkova i klikova sve normalno

Znaci propali smo ako samo objavljujemo kopirane tekstove?
Blic, Kurir, DDL, svi imaju iste tekstove samo im promene naslov da li ste to primetili?

Ne znači da ćete propasti, ali da se ne čudite ako vam reach bude užasan :wink:

Zadnja dva dana jeste uzasan a pre toga je bio normalan, dal smo toliki maleri da je vec pocelo :frowning:

Činjenica jeste da čak i veliki mediji koji zapošljavaju na desetine radnika kopiraju članke sa drugih većih ili manjih sajtova.

Što se tiče te nove promjene potrajaće to neko vrijeme dok ne krene padati doseg zbog kopiranih članaka. Treba vremena, ni jedna promjena nije bila instant, osim one propale raketice :smiley: Do tad ko već zarađuje ozbiljne pare može da se prilagodi ili da nastavi po starom za manje para.

E sad kako će to biti u praksi to ćemo da vidimo.

Recimo sajt A objavljuje unikatne članke ali ne koristi FB za promociju. Sajt B kopira od njega članak i postavi link na FB. Nakon nekog vremena sajt A se odluči da krene sa objavama na FB (iznajmi FB stranice). Fejsbuk mu smanji doseg jer je sajt B već objavio te članke. Ne znam, možda griješim al na osnovu čega će FB procjeniti ko je prvi objavio odnosno čiji je taj članak kad mali milion sajtova objavljuje jedne te iste tekstove. Naravno govorim o news sajtovima.

Ama ne ložite se bre tako, biće sankcionisan KOPIRANI SADRŽAJ NESIGURNIH IZVORA, NA TO SE STAVLJA AKCENAT. Svi portali u Srbiji koriste recimo TANJUG. Znate li zašto? Zbog sigurnosti informacija, naslovi koji budu menjani ovog tipa VUČIĆ REKO NE EU, a u tekstu piše da je rekao da ne može tek tako da odustane od EU će biti kaženjeni. Trenutno nešto rade i svima su posete u padu, što dižete uzbunu tako uopšte mi nije jasno. Takođe sadržaj koji ima u sebi i gram nasilja i seksa biće sankcionisan kao i ono OVO NIKADA NISTE VIDELI, OVO NE SMETE NIKAKO, itd.

Što se tiče klikbejta to još nije došlo na ove prostore. Vjerovatno zbog toga što je malo tržište pa su to ostavili za kraj.

Update 4/4: In December, we announced that we would begin demoting individual posts in English from people and Pages that use engagement bait. We recently expanded this to Spanish, Arabic, French, Italian, and German posts as well, and today are also extending this to posts in Portuguese.

Update 4/26: Starting today, we have expanded this to posts in Mandarin, Hindi, Indonesian, Tagalog, Vietnamese, Thai, and Turkish.

Update 6/25: Starting today, we have expanded this to posts in Bengali, Bulgarian, Dutch, Greek, Hungarian, Korean, Malay, Polish, and Romanian.